Informatii spatiu xv
Subaru club Romania

Informatii spatiu xv

cbo

Informatii spatiu xv
« on: July 26, 2022, 12:02:32 PM »
Salutari

Am dori sa cumparam un Subaru XV, dar din pacate  cum nu prea se gasesc pe stoc pentru a le vedea, ne-ar ajuta daca am gasi cateva  informatii:

- care e latimea banchetei din spate  si distanta cele doua puncte de ancorare isofix(la mijloc) ? Incearcam sa ne facem o idee care e spatiul pentru locul din mijloc pe bancheta cu doua scaune de copil. Dorim sa facem schimbul de la un ASX la un XV si nu am vrea sa pierdem acel spatiu.

- daca sunt posesori de subaru xv model > 2019  aveti un feedback depre cat de incapatoarea e masina pentru o familie cu doi copii sub 5 ani ?

Multumesc
« Last Edit: September 13, 2023, 14:05:22 PM by cbo »

marr

  • 2207
Re: informatii spatiu xv
« Reply #1 on: July 26, 2022, 12:44:29 PM »
Sa stii ca XV-ul este mai mare pe dinauntru decat pe dinafara !
Daca vorbim despre compartimentul pasagerilor, este cam cel mai spatios din clasa lui (ca idee, avem in firma si un Sportage 2018 si spatiul interior din XV este ceva mai mare). Asta insa vine cu un cost - portbagajul nu-i foarte mare.
Pentru noi este absolut suficient, dar noi nici nu (mai) avem copii mici si nici nu plecam cu sifonierul in concedii. Ma rog, plecam cu ”sifonierul” ca mai nou, XV-ul e masina de munca si Foresterul de concedii.
Oricum, am fost in Grecia cu XV-ul, patru adulti si nu am avut nicio problema - toata lumea a stat confortabil si au incaput si bagajele fara probleme ( dar repet, noi luam in concediu doar strictul necesar - cateva schimburi, costume de baie, chestii din astea care incap lejet intr-un troller de cabina / persoana sau un troller mare / doua persoane).
Totusi e bine sa-l vezi tu live, ca sa-ti dai seama ce si cum.

De exemplu, vad ca la Bucuresti, SMT-ul ar avea un XV 2021 la vanzare ( masina de ocazie). Parca era un anunt si pe aici de la un colag ce a cumparat masina anul trecut si acum trebuie sa o vanda din motiv de plecare definitiva din tara.
La Auto Kino Brasov, de regual, aveau macar un XV in showroom. Nu am idee ce si cum au acum.
Nici la Twin Motors CLuj nu am idee ce si cum referitor la XV.

O alta varianta ar fi ca, in functie de locatia ta, sa te intalnesti cu un coleg din zona ce detine modelul dorit de tine si sa va intalniti. Daca esti din zona Sibiului, da-mi un PM si rezolvam !

PS: XV-ul ala de la SMT chiar merita atentie !
« Last Edit: July 26, 2022, 12:45:08 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

cbo

Re: informatii spatiu xv
« Reply #2 on: July 26, 2022, 12:59:49 PM »
Multumesc pentru informatii. 
Sunt din Cluj si la Tubman au un Forester si Outback acum pe stoc. Poate o sa vina n XV pe viitor :).




MyKe

  • 210
Re: informatii spatiu xv
« Reply #3 on: July 26, 2022, 13:16:58 PM »
Nu găsești niciunul prin zonă, chiar și SH, pe autovit/olx, măcar să mergi la o vizionare?
Și eu cochetam cu ideea unui XV, dar mi se pare mic, nu ar fi fost departe de fostul Captur II (strict dpdv al spațiului interior). L-am văzut pe viu la SMT.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

marr

  • 2207
Re: informatii spatiu xv
« Reply #4 on: July 26, 2022, 13:31:32 PM »
No offence, dar XV-ul e in alta liga fata de Captur. Fie el si 2 !

In alta ordine de idei @cbo - am gasit aici Jurnalul de Bord al unui coleg din Cluj, cu un XV din generatia noua dpdv al interiorului este identic cu hibridul) : https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3862.0.html
Incearca sa iei legatura cu el si sa vezi masina ”pe viu”.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MyKe

  • 210
Re: informatii spatiu xv
« Reply #5 on: July 26, 2022, 13:47:54 PM »
Corect, eu mă refeream strict la spațiul interior.
Poți vedea asta și în testele ADAC, lucru pe care mi l-am confirmat odată ajuns în showroom. Spațiul interior e aproximativ la fel, portbagajul e chiar mai mic.

https://assets.adac.de/image/upload/Autodatenbank/Autotest/AT5700_Subaru_XV_2_0i_ExclusivePlus_Lineatronic/Subaru_XV_2_0i_ExclusivePlus_Lineatronic.pdf
https://assets.adac.de/image/upload/Autodatenbank/Autotest/AT6005_Renault_Captur_TCe_130_GPF_Intens_EDC/Renault_Captur_TCe_130_GPF_Intens_EDC.pdf

Nu se ofensează nimeni, a fost cea mai proastă mașină pe care am avut-o, dar e bine să rămânem obiectivi. :D
« Last Edit: July 26, 2022, 13:54:48 PM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

cbo

Re: informatii spatiu xv
« Reply #6 on: July 26, 2022, 14:02:20 PM »
Mersi pentru linkul de la ADAC. Foarte utile masuratorile portbagajului la XV pentru comparatie cu masina noastra actuala.



Alin

Re: informatii spatiu xv
« Reply #7 on: July 26, 2022, 15:08:38 PM »
In link-ul de pe Adac pare a fi Xv-ul clasic. Daca nu mă înșel hybrid -ul are portbagajul mai mic cu aproximativ 40l.
Înainte de xv am avut un Mitsubishi și am cochetat o vreme cu achiziția unui Asx, îl știu destul de bine.
Dpmdv Asx-ul e mult mai mic pe interior...cel puțin așa am simțit eu.

marr

  • 2207
Re: informatii spatiu xv
« Reply #8 on: July 26, 2022, 15:30:50 PM »
Acum m-am uitat si eu pe materialele din link-urile de la ADAC.
Da, este modelul 2.0 i (benzina) nu 2.0 i-e (e-Boxer) - si da, si eu stiam ca la e-Boxer portbagajul este ceva mai mic (pe inaltime)  decat la benzinar  datorita pachetului de baterii care-i montat sub podeaua portbagajului.

PS: Atentie, cal la XV, latimea portbagajului este masurata (in link) intre pasajelor rotilor !
Daca asta este corect in ce priveste capacitatea de incarcare, poate ”da erori” in ce priveste spatiul pentru pasageri - deoarece pasajelor rotilor intra destul de mult in interior. Estimez, ochiometric, ca pasajelor rotilor intra in portbagaj cel putin 10 cm pe fiecare parte.

PPS: Acum m-am uita si aparent, impresia mi-e confirmata de dimensiunile de gabarit ale XV-ului: 1,80 m latime (fara oglinzi) / cca. 1,30 m intre roti (la interiorul rotilor, ca pe mediana acestora sunt dati 1550 mm).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

ciurdar lucian

  • 20
  • Fa ce faci,dar taci!
Re: informatii spatiu xv
« Reply #9 on: July 27, 2022, 11:30:08 AM »
Multumesc pentru informatii. 
Sunt din Cluj si la Tubman au un Forester si Outback acum pe stoc. Poate o sa vina n XV pe viitor :).

Eu locuiesc in Cluj,l-am cumparat de nou de la Twin,daca doresti sa il vezi ce inseamna ca spatiu ne putem vedea.

cbo

Re: informatii spatiu xv
« Reply #10 on: July 27, 2022, 12:06:19 PM »
Eu locuiesc in Cluj,l-am cumparat de nou de la Twin,daca doresti sa il vezi ce inseamna ca spatiu ne putem vedea.

Multumesc. Am trimis un PM.

cbo

Re: informatii spatiu xv
« Reply #11 on: September 11, 2023, 15:12:08 PM »
Revin cu o concluzie a acestui post.
Între timp am achiziționat un Subaru XV eBoxer, și legat de comparația de spațiu cu ASX din 2013( mașină noastră anterioară) pot spune următoarele:

ASX ul are un volum al portbagajului putin mai mare dar nu am simtit ca e un dezavantaj pentru noi.
ASX ul are pe bancheta din spate cu 2 scaune de copii un spațiu cu 1cm mai mare între aceste scaune, care iarăși e neglijabil.
XVul are insa loc mai mult la picioare pentru pasagerii din spate lucru care face spațiul dintre scaunele copiilor mai ușor de folosit.

Legat de orice alt aspect XV ul e un upgrade pentru noi.