Project sti 1xxxhp
Subaru club Romania

Project sti 1xxxhp

Project sti 1xxxhp
« on: December 08, 2022, 08:56:11 AM »
Pentru ca nu pot sa am o viata linistita si stabila … in urma unui prieten , m-am ales cu o impreza sti , pe care vom pune bazele unei noi incercari .
Pe moment a doua zii dupa achizitia tigancii , am dat motoru jos  si am inceput sa mut de pe forester motoru si setupul , strict pentru a putea seta si pregati totul pt urmatorul motor .
Ma misc mai greu , pt ca ai mei copilasi se incapataneaza sa raceasca la fiecare saptamana sau ceva boala noua neauzita:))













« Last Edit: December 08, 2022, 08:58:12 AM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #1 on: December 08, 2022, 11:05:18 AM »
Misto! Spor!

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #2 on: December 09, 2022, 07:23:25 AM »
And now … i have cielo



Detoate , STI sa fie

Muttley

  • 4922
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #3 on: December 09, 2022, 07:43:06 AM »
...cu evacuare de Leganza 🤦
WRX SW 2002

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #4 on: December 09, 2022, 08:55:26 AM »
Cam asa ceva :)))))) si motor de oltcit ...

Anyway , de ieri a ajuns la sudor.. sa rezolvam evacuare si traseu intercooler
Detoate , STI sa fie

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #5 on: January 20, 2023, 13:14:38 PM »
Pana una alta … am ajuns sa fac si tinichigerie completa si sa o dau cu oja , black obsidian pearl a ramas .
Am reusit sa ii dau cheie , suntem pe drumul cel bun . O sa fac si revizie la cutie si dupa incep testele cu clapeta mai mare si injectoare mai mari :)







Detoate , STI sa fie

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #6 on: February 12, 2023, 15:46:26 PM »
Pana acum avem asa
Inlocuit praguri
Reparat aripi spate
Terminat traseu intercooler + evacuare
Refacut cutie , adaugat dif fata torsen + inlocuit lichid dif central (thanks Horatiu)
Terminat cu vopsea

To do list :
Pompa benzina + alimentarr electrica
Inlocuit scaunele cu suporti
Adaugat niste cleme sa termin cu plasticele
Adaugat suspensia + bare stabilizatoare + bascule de pe forester
Adaugat dif spate torsen
Din pacate nu am asa mult timp , sper in 3/4 saptamani sa ies la teste cu ea …























Detoate , STI sa fie

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #7 on: May 25, 2023, 08:50:27 AM »
Din pacate , timp foarte mult de ea nu am mai avut , am terminat interior /ac , pe sub capota una alta .
Au sosit franele noi , urmeaza sa termin suspensia noua , si poate candva o sa testez si maxecu ca si comparatie directa intre carberry rom.
Pentru motorul nou se strang piese cu greu , dar sper anu asta sa strang tot .











Detoate , STI sa fie

Muttley

  • 4922
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #8 on: May 25, 2023, 09:02:15 AM »
Franele alea nu incap sub jantele actuale. Ai rotile noi?
WRX SW 2002

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #9 on: May 25, 2023, 09:32:49 AM »
franele sunt inca 330 (posibilitate de schimbat suportii+ discuri la 355, atunci intra doar 18) asa ca momentan merg jantele originale ! 17"
Detoate , STI sa fie

Muttley

  • 4922
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #10 on: May 25, 2023, 09:49:23 AM »
Am cautat cu zilele 6-pot pentru 17 inchi si n-am gasit decat chinezisme de la wilwood.
Da link te rog cu ce ai luat acolo, sau cu configuratorul, sar'na.
WRX SW 2002

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #11 on: May 25, 2023, 13:40:54 PM »
Eu am citit despre etrieri , kitul este luat de la godspeed brakes , dau garantie inclusiv pt track day .. daca vibreaza schimba . actual testez discuri de la ei+ placute ds2500 pe alta masina si nu am reusit sa le stricam .. spre deosebire de DBA :D
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #12 on: May 25, 2023, 14:02:45 PM »
Am cautat cu zilele 6-pot pentru 17 inchi si n-am gasit decat chinezisme de la wilwood.
Da link te rog cu ce ai luat acolo, sau cu configuratorul, sar'na.

Solutia era pe aici de ceva ani. Din pacate nu se mai vad toate pozele, dar stiu ca Tom a luat de la RCM pe vremea aia. Cand am intrebat cat costa parca zicea ceva de 2500 regine cu discuri flotante, furtunase si alte nebunii.

https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,117.0.html
« Last Edit: May 25, 2023, 14:05:56 PM by MihaiFlorescu »

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #13 on: May 25, 2023, 14:16:11 PM »
aici este un kit cu etrierii ap , insa discurile lor si placutele ds2500 ca standard , pentru upgrade se plateste extra , eu din ce am discutat cu ei mi-au sugerat sa iau CL rc8 insa mai ma duc si la gradinitia si scoala dupa copii cu masina si am optat pt rc6 .. tot ca trenu face ,da poate nu omoara discu in 5000 de km macar in 8 k :))
« Last Edit: May 25, 2023, 14:16:44 PM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

andea79

  • *
  • 4007
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #14 on: May 25, 2023, 14:49:41 PM »
eu nu am inteles exact ce si de ce cautati ... din punctul meu de vedere franele oem de STI  + furtunase + placute CL (RC de care vreti) sunt solutia ....

Muttley

  • 4922
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #15 on: May 25, 2023, 15:16:47 PM »
Am etrierele putrezite de sare, imi stau pacreer din prima zi, si vor zbura in cele din urma. Insa da, prempo cu logo sti is la juma' de pret.
WRX SW 2002

Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #16 on: June 25, 2023, 20:00:13 PM »
Masina a devenit un tren veritabil  ;Ddar trecem peste scartait si suntem fericiti ca se opreste perfect !
Spatele niste discuri tarox cu placute tot rc6





Detoate , STI sa fie

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #17 on: June 28, 2023, 19:36:16 PM »
Cand termini rc6-urile sa incerci si niste dsuno de la ferodo. eu asta am momentan, nu scartaie cam deloc, coeficient de franare de la prima la ultima frana acelasi, constant, foarte bun, dat fiind ca este o placuta folosita mai ales in anduranta.
Altfel, etrierii sunt avion, mult peste orice brembo, am folosit comparativ pe circuit si nu exista termen de comparatie. Sa le folosesti cu spor!

andea79

  • *
  • 4007
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #18 on: June 28, 2023, 20:17:01 PM »
Cand termini rc6-urile sa incerci si niste dsuno de la ferodo. eu asta am momentan, nu scartaie cam deloc, coeficient de franare de la prima la ultima frana acelasi, constant, foarte bun, dat fiind ca este o placuta folosita mai ales in anduranta.
Altfel, etrierii sunt avion, mult peste orice brembo, am folosit comparativ pe circuit si nu exista termen de comparatie. Sa le folosesti cu spor!

 am testat eu dsuno, sub rc6 ca franare din pct meu de vedere iar scartaiala depinde mult si de compozitia discului - pe hatch-ul pe care am testat scartaie similar cu rc-ul :)

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Project sti 1xxxhp
« Reply #19 on: June 28, 2023, 20:44:52 PM »
am testat eu dsuno, sub rc6 ca franare din pct meu de vedere iar scartaiala depinde mult si de compozitia discului - pe hatch-ul pe care am testat scartaie similar cu rc-ul :)

Nu contest partea cu scartaiala, inseamna ca eu am avut noroc, la mine e liniste. Iar la coeficient de franare rc6 este marginal peste dsuno, CL-urile au 0.50 iar Ferodo au 0.48, doar ca pe o plaja mult mai larga de temperaturi.
Oricum, la final, e vorba si de preferinte personale, mai mult decat niste date insirate. E clar ca ambele variante sunt cam cele mai bune variante. Bani sa fie sa putem pune tot timpul ce e mai bun.