2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
Subaru club Romania

2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester

2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« on: December 29, 2022, 22:06:02 PM »
Hello. Am un Forester diesel 2009. Tocmai am schimbat uleiul cutiei de viteze și era foarte, foarte murdar și avea particule de metal înăuntru. Este acesta un semn că există o problemă cu cutia de viteze? Am auzit că instalarea unei noi cutii de viteze este foarte scumpă.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: 2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« Reply #1 on: December 29, 2022, 22:27:07 PM »
Salut,
Iese  din oricare treapta in timpul mersului ?
Agata când schimbi treptele in regim normal de temperatura ?


Așa ai cumparat-o sau o ai de ceva vreme ?
Nu știu dacă găsești noua, dar in funcție de ce problema are, o poți repara.
Spor!
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: 2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« Reply #2 on: December 30, 2022, 11:55:29 AM »
Salut.
Vă mulțumim pentru răspunsul dumneavoastră. Angrenajele sunt stabile și nu alunecă la utilizare. Am aceasta masina de 8 luni. Nu am probleme cu echipamentul. Am schimbat uleiul pentru că am simțit că schimbătorul de viteze era dur. Starea uleiului și a particulelor de metal l-au făcut pe mecanicul meu să sugereze că s-a dezvoltat ceva greșit în cutia de viteze.

Salut,
Iese  din oricare treapta in timpul mersului ?
Agata când schimbi treptele in regim normal de temperatura ?


Așa ai cumparat-o sau o ai de ceva vreme ?
Nu știu dacă găsești noua, dar in funcție de ce problema are, o poți repara.
Spor!

Re: 2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« Reply #3 on: December 31, 2022, 09:42:40 AM »
Mecanicul local pare competent dar nu are foarte multa experienta cu Subaru. El imediat după ce a văzut uleiul că cutia mea de viteze este condamnată? Pot să fac ceva? Nu am expertiză mecanică și mă bazez pe sfaturile unor oameni mai inteligenți.

Salut.
Vă mulțumim pentru răspunsul dumneavoastră. Angrenajele sunt stabile și nu alunecă la utilizare. Am aceasta masina de 8 luni. Nu am probleme cu echipamentul. Am schimbat uleiul pentru că am simțit că schimbătorul de viteze era dur. Starea uleiului și a particulelor de metal l-au făcut pe mecanicul meu să sugereze că s-a dezvoltat ceva greșit în cutia de viteze.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« Reply #4 on: December 31, 2022, 10:05:30 AM »
Daca nu ai probleme de ce iti faci? Depinde cata pilitura a gasit, daca au fost bucati mari sau doar pilitura etc.
Ai facut bine ca ai schimbat uleiul. Mai repeta procedura peste 10-15.000km si vezi atunci ce gasesti pe buson.
« Last Edit: January 01, 2023, 04:53:50 AM by MihaiFlorescu »

Re: 2009 Întrebare despre cutia de viteze Forester
« Reply #5 on: January 01, 2023, 01:09:49 AM »
Este chiar un sfat bun! Mulțumesc.

Daca nu ai probleme de ce iti faci? Depinde cata pilitura a gasit, daca au fost bucati mari sau doar pilitura etc.
Ai facut bine ca ai schimbat uleiul. Mai repeta procedura peste 10-15.000km si vezi atunci ce gasesti pe buson.
« Last Edit: January 01, 2023, 04:54:12 AM by MihaiFlorescu »