Kia Ceed 2022
Subaru club Romania

Kia Ceed 2022

kkennyy

  • 1763
Kia Ceed 2022
« on: March 01, 2023, 13:32:49 PM »
Daca tot obisnuim sa ne prezentam si "a doua masina", sa prezint si eu :). Din toamna sunt posesor de Kia Ceed model 2022 mhev, facelift, obtinut in urma unui buy-back cu fostul Outback. Multi, daca nu toti au zis ca am innebunit ca dau un Subaru pe o Kia, si desi mi-e dor de wagon-ul 4x4, probabil overall cel mai bun Subaru pe care l-am avut, a fost de fapt o renuntare la diesel (de care nu vreau sa mai aud vreodata) in favoarea benzinei, turbo la turbo.
Specificatii, motor 1.5 t-gdi, 158cp si 253nm, cutie automata dct in 7 trepte, sistem mild hybrid cu o mini baterie in portbagaj, cam atat ... in rest e versiunea cheala + incalzire in scaune fata si in volan. Era singurul model "pe stoc" la momentul respectiv, sincer mi-e putin ciuda acum ca nu mi-am configurat una, pentru ca mai puneam ft putini bani si o aveam exact cum voiam, sunt cateva dotari care imi cam lipsesc acum, insa asta e, nu ma puteam impaca sa astept poate chiar un an dupa una, asa ca asta a fost. In plus, alba, "culoarea" mea preferata, not.
Impresii dupa aprox 12.000km de condus, pozitive:
- sincer, se conduce superb, imi aduce aminte de fostul ford focus ca si dinamica, sta pe curbe extraordinar de bine, si asta cu cauciucuri de iarna, ruliu aproape inexistent, nu subvireaza excesiv, e o absoluta placere. Mi-am adus aminte de ce imi plac masinile mici si joase si de cand ma dau cu ea sincer imi vine greu sa ma mai urc in XT, ma simt cocotat si trantit in toate partile in curbe cu aia, si nu pot sa-i bag de vina pentru ca e suv cu garda la sol de 24cm.
- motorul trage senzational si nu doar pentru un 1.5, ofera destula acceleratie cat sa trebuiasca sa te stapanesti considerabil ca sa nu faci prostii. Pe mod sport si schimb manual efectiv m-a speriat de cateva ori, pe un drum virajat, dar un speriat de-ala bun cu ranjet pe fata.
- consumul la drum lung variaza intre 4-5%. Am facut de ex. un drum de Grecia, 1200km dus intors, 5.2%, autostrada 140, multe orase si plimbari pe munti prin Gr. Sincer impresionat si la acest capitol. Pe dn-uri pe la noi, daca nu e prea frig, scoti lejer spre 4. Pe autostrada la 140km pilot automat, 5.8%. Benzina de 95.
- despre mild hybrid nu pot sa zic foarte multe, imi place ca nu incurca, are ceva mod in care opreste motorul in mers si impinge putin doar din electric, dar nu l-am mai prea folosit in ultima vreme. Mi se pare ca ajuta putin la accelerari, cand e bateria incarcata, chiar te baga instant in scaun, dar nu face asta tot timpul.
- incalzirea in scaune/volan, excelenta, instanta si incalzeste tot volanul, spre deosbire de XT unde e cald doar pe margini.

La negative:
- spatiul interior e micut, nu cred ca poti sa mergi 4 oameni la drum lung confortabil, dar pentru mine si sotie e arhisuficient, nu am umplut pana acum portbagajul, are 360l parca.
- scaunele sunt destul de neconfortabile, am avut certuri cu sotia incat eram aproape sa vindem masina din cauza asta, nu au reglaje lombare sau de inclinare sezut si cred ca asta e problema principala. Intre timp ne-am mai obisnuit, sau ne-am gasit pozitiile, dar mi-ar fi placut niste scaune din echiparile superioare.
- sunt cateva dotari care imi lipsesc destul de mult, gen aerul conditionat automat, senzor de ploaie, pilot adaptiv (desi culmea are avertizare de coliziune, dar probabil radarul lipseste), un sistem audio putin mai potent (in schimb are android auto wireless ceea ce e foarte ok).
- vizibilitatea nu e aceeasi cu Subaru, prima data cand te urci in ea e putin claustrofobic, dar din nou, te obisnuiesti in timp.
- tractiunea fata e iar ceva cu care trebuie sa ma invat, cand am fost rasfatat atata timp cu awd. Are totusi un traction control foarte interesant, daca accelerezi puternic in curba o lasa sa alunece si se duce bine, contrar majoritatii fwd cu care am mers cu care trebuia sa las piciorul din gaz in curba.

Overall, foarte multumit de masinuta, asa cheala cum e ea, are ce e mai important, motorul, cutia, tinuta de drum. Aveam la inceput o dilema daca sa fie Ceed, Xceed sau Proceed, acum m-am lamurit, cel putin pentru mine asta e versiunea ideala dintre cele 3, daca ar fi sa o schimb, as schimba-o cu acelasi model doar putin mai bine echipat .

Poze:








Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #1 on: March 01, 2023, 14:02:31 PM »
Parca citesc topicul meu. Am fost obisnuiti cu subaru si meritam sa ni se aduca aminte ce altii nu au.
Dar in acelasi timp exista variante de propulsie eficiente si sportive in acelasi timp. Grupul Kia/Hyundai chiar a invatat din motorsport si ofera cel mai bun raspuns al motoarelor dupa parerea mea. Si cred ca altii vand marketing cand listeaza cai putere, dar Kia-Hyundai chiar cred ca spun adevarul si modul in care livreaza puterea este superba.

Sa va bucurati de ea si sa va poarte in siguranta.

Problema cu scaunele e din vina foresterului si a pozitiei ca de scaun de bucatarie. Si eu m-am acomodat greu cu alta pozitie desi am reglaje de toate felurile si tot mi se parea ciudat. Te obisnuiesti in timp.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #2 on: March 01, 2023, 15:18:04 PM »
Felicitari, sa o stapanesti sanatos!
Chiar de curand cochetam cu o idee similara dar cu fra-su, i30 1.5 mild, doar ca era manual. Era pe stock un gri inchis placut, dar pana la urma am zis ca raman cu babele mele.
Ce sunt eu curios, cum e cu DCT-ul, ca la un moment dat se mai plangea lumea de ele.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #3 on: March 01, 2023, 15:33:19 PM »
Buna descriere kkenny. Ma uitam in aceeași direcție când dau dieselul.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1236
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #4 on: March 01, 2023, 15:47:11 PM »
Unexpected alegere :)
Si eu am fost super incantat de Ceed-ul de schimb de la AK, desi cu motorul de 120cp, suprinzator de agila masina pe serpentine, iar in Bucuresti a atins un maxim de 8% consum, deci lux.
Altfel, sprintena in orice conditii, cu doar doi sau trei pasageri.
La capitolul design imi place si mai mult decat alternativa Hyundai, dar asta e subiectiv.
Drumuri bune!

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MyKe

  • 210
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #5 on: March 01, 2023, 16:38:10 PM »
Mulți km fără probleme!

[...]
de cand ma dau cu ea sincer imi vine greu sa ma mai urc in XT, ma simt cocotat si trantit in toate partile in curbe cu aia, si nu pot sa-i bag de vina pentru ca e suv cu garda la sol de 24cm.
[...]
Să-mi dai, rogu-te, un PM înainte să-l scoți la vânzare. :)
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #6 on: March 01, 2023, 16:59:42 PM »
Parca citesc topicul meu. Am fost obisnuiti cu subaru si meritam sa ni se aduca aminte ce altii nu au.
Dar in acelasi timp exista variante de propulsie eficiente si sportive in acelasi timp. Grupul Kia/Hyundai chiar a invatat din motorsport si ofera cel mai bun raspuns al motoarelor dupa parerea mea. Si cred ca altii vand marketing cand listeaza cai putere, dar Kia-Hyundai chiar cred ca spun adevarul si modul in care livreaza puterea este superba.

Sa va bucurati de ea si sa va poarte in siguranta.

Problema cu scaunele e din vina foresterului si a pozitiei ca de scaun de bucatarie. Si eu m-am acomodat greu cu alta pozitie desi am reglaje de toate felurile si tot mi se parea ciudat. Te obisnuiesti in timp.
Mersi! Da, trebuie rabdare pana gasim pozitia ok si apoi grija sa nu o mai deranjezi ca butoane de memorie nu exista :D

De motor eu unul sunt foarte multumit. Ma mai uitam si la acel 1.6 de pe gt, dar sincer la ce performanta/consum are acest 1.5, e foarte bine.

Felicitari, sa o stapanesti sanatos!
Chiar de curand cochetam cu o idee similara dar cu fra-su, i30 1.5 mild, doar ca era manual. Era pe stock un gri inchis placut, dar pana la urma am zis ca raman cu babele mele.
Ce sunt eu curios, cum e cu DCT-ul, ca la un moment dat se mai plangea lumea de ele.
Ms! Dct-ul e foarte ok la mers sportiv, schimba instant, nu e deloc elastic, e ce trebuie. Singurul minus e la mersul in coloana unde nu e mereu foarte finut, plus ca mi s-a spus sa o mai scot pe neutru cand stau pe loc asa ca iti da ceva mai mult de lucru decat un cvt. Am auzit ca au avut probleme acum ceva timp, cred ca s-au rezolvat.

Ce am uitat sa mentionez e pedala de acceleratie care are o cursa mult prea mare, sper sa rezolv asta candva printr-un soft sau pedal box, n-am idee, e ciudat ca trebuie sa te afunzi in ea ca sa plece, mai ales dupa ce vii de pe subaru unde abia trebuie sa o atingi :)

Buna descriere kkenny. Ma uitam in aceeași direcție când dau dieselul.
Spor, e un motor care consuma la fel ca si dieselul si are performante cel putin similare, plus ca nu are bataile de cap specifice dpf. Are si el un gpf, dar e alta treaba, nu-mi fac probleme.

Unexpected alegere :)
Si eu am fost super incantat de Ceed-ul de schimb de la AK, desi cu motorul de 120cp, suprinzator de agila masina pe serpentine, iar in Bucuresti a atins un maxim de 8% consum, deci lux.
Altfel, sprintena in orice conditii, cu doar doi sau trei pasageri.
La capitolul design imi place si mai mult decat alternativa Hyundai, dar asta e subiectiv.
Drumuri bune!
Ms! Si mie imi place mai mult decat hyundai, si cred ca sta si mai bine la materiale din cate am vazut. Prin brasov 6.8 consum maxim, condux exclusiv in oras pe vreme rece.

Mulți km fără probleme!
Să-mi dai, rogu-te, un PM înainte să-l scoți la vânzare. :)
Ms! XT-ul nu cred ca se va vinde in urmatorii 10 ani, daca nu-mi face probleme, deci stai linistit :)
« Last Edit: March 01, 2023, 17:01:21 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #7 on: March 20, 2023, 21:57:42 PM »
Pus încălțările de vară azi, am luat niște Hankook Ventus Prime 4, e un model mai nou, nu are foarte multe review-uri, dar anteriorul a fost apreciat deci ar trebui să fie destul de bune, o să vedem.



Forester XT SJ 2018

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #8 on: March 21, 2023, 08:13:43 AM »
Fain!
Ieri am incaltat si eu Foresteru tot cu Ventus Prime 4, am gasit niste teste chiar pe dimensiunea mea care zic bine de ele, mai putin la acvaplanare. M-am bucurat si de faptul ca au avut nevoie de plumbi mici (10-15g) iar in cazul unuia chiar zero.

Drumuri bune si vant la pupa!  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

dan_b

  • 1236
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #9 on: March 21, 2023, 10:03:51 AM »
In pozele astea pare ca e pregatita de circuit :)
Have fun!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #10 on: March 21, 2023, 10:57:05 AM »
Fain!
Ieri am incaltat si eu Foresteru tot cu Ventus Prime 4, am gasit niste teste chiar pe dimensiunea mea care zic bine de ele, mai putin la acvaplanare. M-am bucurat si de faptul ca au avut nevoie de plumbi mici (10-15g) iar in cazul unuia chiar zero.

Drumuri bune si vant la pupa!  ;D
Da, ms, sa vina vara si ploile, sa spele sarea de pe drumuri :)

In pozele astea pare ca e pregatita de circuit :)
Have fun!

De circuit pana la supermarket si inapoi :D
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4922
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #11 on: March 21, 2023, 11:01:11 AM »
Da' ce pacatele mele drum e ala?  :o
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #12 on: March 21, 2023, 12:15:06 PM »
Ti-au si sticlit ochii, huh?  ;D Nu pare trafic, asfalt recent, pare mai in camp, fara prea multe priviri indiscrete...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4922
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #13 on: March 21, 2023, 12:55:50 PM »
Ca sa fac ce?
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #14 on: March 21, 2023, 14:40:53 PM »
Sa strici impreza aia, la ce ai facut-o?  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #15 on: March 21, 2023, 16:08:33 PM »
E doar o bucata de asfalt buna de pozat masina, acolo de regula fac anunturile de vanzare, nu e cazul acum :D 

@Muttley e la intrare la CATTIA.
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4922
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #16 on: March 21, 2023, 16:53:50 PM »
Ah, cool, se vede de la geam.
WRX SW 2002

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #17 on: August 31, 2023, 23:41:00 PM »
Ceva pauză de la mine, a trecut perioada concediilor, ceed-ul a devenit oficial mașina de drum lung în familie, primul 5k trecut cu brio, 0 probleme, o placere de condus cu condiția să nu te abați de la asfalt, iar asfaltul să fie cel puțin decent.





Forester XT SJ 2018

dan_b

  • 1236
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #18 on: September 01, 2023, 10:55:25 AM »
Frumos.
Poze de catalog, ca de obicei.
Consumul ala nu e real, sterge poza :)

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

kkennyy

  • 1763
Re: Kia Ceed 2022
« Reply #19 on: September 01, 2023, 10:59:26 AM »
Da, consum ceva mai mare decat de obicei, il atribui bicicletelor. Ms :)
Forester XT SJ 2018