2012 Forester Diesel- schimbator viteze
Subaru club Romania

2012 Forester Diesel- schimbator viteze

AXR

2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« on: March 02, 2023, 15:47:29 PM »
Salut. Am cumparat recent un Forester diesel din 2012. Functioneaza in general bine, dar am niste semne de intrebare.
1. Ambreiajul cupleaza foarte jos, asta ar fi prima chestie.
2. Schimbatorul de viteze nu este perfect cursiv, asa cum este la alte masini. Mi se pare ca inainte de intrarea levierului in fiecare treapta, trebuie facut parca un moment scurt de pauza in punctul mort, cam de o jumatate de secunda. La alte masini merge sa schimb viteza doar dintr-o miscare foarte rapida.
3. Cand schimb vitezele din a 3-a in a 2-a, am senzatia ca intra mai greu. Intra usor doar daca masina ruleaza cu viteza foarte mica, altfel am senzatia ca levierul se opune putin.

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #1 on: March 02, 2023, 17:37:00 PM »
dar de ce ai cumparat asa ceva ? :)

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #2 on: March 02, 2023, 19:13:48 PM »
Salut,

Felicitări pentru achiziție!
Poate vrei sa ii schimbi kitul de ambreiaj dacă are mulți km cu el.

Ai observat ca treptele 1 și 2 sunt de putere pentru mers in offroad ușor iar celelalte de viteza. Din acest motiv dacă nu ai viteza adecvată nu te lasă sa le cuplezi. Poate fi deranjant in oraș dar compensează pe coclauri.
In funcție de numărul de km sa ii schimbi lichidele și consumabilele dacă nu ai istoric verificat.

Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MyKe

  • 210
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #3 on: March 02, 2023, 20:47:19 PM »
Până la kit, cere și o aerisire a ambreiajului atunci când schimbi lichidul de frână. S-ar putea să ai o surpriză.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #4 on: March 03, 2023, 07:31:35 AM »
Salut,

Felicitări pentru achiziție!
Poate vrei sa ii schimbi kitul de ambreiaj dacă are mulți km cu el.

Ai observat ca treptele 1 și 2 sunt de putere pentru mers in offroad ușor iar celelalte de viteza. Din acest motiv dacă nu ai viteza adecvată nu te lasă sa le cuplezi. Poate fi deranjant in oraș dar compensează pe coclauri.
In funcție de numărul de km sa ii schimbi lichidele și consumabilele dacă nu ai istoric verificat.

La asta m-am gandit si eu, ca viteza a 2-a e gandita la fel ca viteza 1, sa nu poti cupla levierul daca masina ruleaza prea repede.
Istoricul e verificat, masina are toate reviziile in tara la Twin Motors Cluj, dealer de Subaru. A avut un singur proprietar in tara, unul singur in Germania. Cumparata in primul an de la inmatricularea in Germania. Are acum 150000 km.

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #5 on: March 03, 2023, 07:32:55 AM »
Până la kit, cere și o aerisire a ambreiajului atunci când schimbi lichidul de frână. S-ar putea să ai o surpriză.
Buna idee. Multumesc.

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #6 on: March 03, 2023, 07:45:14 AM »
dar de ce ai cumparat asa ceva ? :)
Pentru ca mai sunt masini care au schimbatorul in felul asta: cand schimbi, levierul are o mica "pauza" in punctul mort. Si treptele 1 si 2 sa fie setate sa nu poti schimba daca ai viteza de rulare prea mare, astfel se protejeaza ambreiajul (se evita frana de motor).
Masina e inmatriculata in 2012 in Germania, cumparata apoi de unicul proprietar din Romania tot in 2012, in primul an. Deci a avut 2 proprietari: unul in Germania, unul in Romania. Proprietarul roman e dentist, foarte tipicar. I-a facut absolut toate reviziile la Twin Motors Cluj, reprezentanta Subaru, toate inscrise in cartea de service. Masina arata ca noua, a stat numai in garaj. Am cumparat-o la148800 km, pret 8350 euro.
Daca la revizie mi se va spune ca trebuie sa schimb ambreiajul, nu e absolut nicio problema. Masina am luat-o de o luna, nu am apucat sa merg cu ea in service.
Dar e posibil sa nu fie probleme, sa fie nevoie doar de o aerisire, asa cum imi spune cineva mai sus.

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #7 on: March 03, 2023, 08:04:59 AM »
ma refeream la diesel :)

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #8 on: March 03, 2023, 08:10:06 AM »
ma refeream la diesel :)
Pentru ca dieselul consuma undeva la 6%. Are cuplu mult mai bun turatii mici, in comparatie cu benzina, ceea ce e exact ce are nevoie un SUV (pentru pante, zapada, noroi, etc).
Atata timp cat se vor mai produce motoare diesel, vor fi prima mea optiune.

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #9 on: March 03, 2023, 09:51:13 AM »
Se referea la diesel de Subaru...

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #10 on: March 03, 2023, 10:17:17 AM »
Pentru ca dieselul consuma undeva la 6%. Are cuplu mult mai bun turatii mici, in comparatie cu benzina, ceea ce e exact ce are nevoie un SUV (pentru pante, zapada, noroi, etc).
Atata timp cat se vor mai produce motoare diesel, vor fi prima mea optiune.

yes of course :) diesel in general ... dar despre subaru diesel te-ai informat cat de cat ?

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #11 on: March 03, 2023, 10:19:01 AM »
Se referea la diesel de Subaru...
Si de ce sa nu cumperi un Subaru diesel? Eu cand m-am hotarat sa Forester diesel, m-a convins un tip intalnit in parcare la supermarket. L-am intrebat cateva lucruri despre consum, fiabilitate, etc.
Omul mi-a spus ca e absolut incantat de Forester diesel, si o avea de vreo 7 ani (facuse 85000 km cu ea). Era tot un diesel din 2012 si nu schimbase pe ea decat consumabile, nu avusese niciun fel de probleme.
Eu initial optam pentru Mitsubishi Outlander sau Jeep Compass, dar omul asta m-a convins sa iau Subaru Forester diesel.

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #12 on: March 03, 2023, 10:20:45 AM »
yes of course :) diesel in general ... dar despre subaru diesel te-ai informat cat de cat ?
iti dau copy-paste la un alt raspuns pe care i l-am dat altcuiva:
"Eu cand m-am hotarat sa Forester diesel, m-a convins un tip intalnit in parcare la supermarket. L-am intrebat cateva lucruri despre consum, fiabilitate, etc.
Omul mi-a spus ca e absolut incantat de Forester diesel, si o avea de vreo 7 ani (facuse 85000 km cu ea). Era tot un diesel din 2012 si nu schimbase pe ea decat consumabile, nu avusese niciun fel de probleme.
Eu initial optam pentru Mitsubishi Outlander sau Jeep Compass, dar omul asta m-a convins sa iau Subaru Forester diesel."

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #13 on: March 03, 2023, 10:21:35 AM »
Si de ce sa nu cumperi un Subaru diesel? Eu cand m-am hotarat sa Forester diesel, m-a convins un tip intalnit in parcare la supermarket. L-am intrebat cateva lucruri despre consum, fiabilitate, etc.
Omul mi-a spus ca e absolut incantat de Forester diesel, si o avea de vreo 7 ani (facuse 85000 km cu ea). Era tot un diesel din 2012 si nu schimbase pe ea decat consumabile, nu avusese niciun fel de probleme.
Eu initial optam pentru Mitsubishi Outlander sau Jeep Compass, dar omul asta m-a convins sa iau Subaru Forester diesel.

cauta un pic pe net .... sau chiar si aici pe forum (https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,1089.0.html) ... success !!! :)

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #14 on: March 03, 2023, 10:22:39 AM »
iti dau copy-paste la un alt raspuns pe care i l-am dat altcuiva:
"Eu cand m-am hotarat sa Forester diesel, m-a convins un tip intalnit in parcare la supermarket. L-am intrebat cateva lucruri despre consum, fiabilitate, etc.
Omul mi-a spus ca e absolut incantat de Forester diesel, si o avea de vreo 7 ani (facuse 85000 km cu ea). Era tot un diesel din 2012 si nu schimbase pe ea decat consumabile, nu avusese niciun fel de probleme.
Eu initial optam pentru Mitsubishi Outlander sau Jeep Compass, dar omul asta m-a convins sa iau Subaru Forester diesel."
Tu poate faci confuzie cu generatia anterioara de diesel, dinainte de 2011. Alea au avut probleme, cele de dupa nu au avut.

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #15 on: March 03, 2023, 10:24:39 AM »
cauta un pic pe net .... sau chiar si aici pe forum (https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,1089.0.html) ... success !!! :)
Am cautat destul de mult pe net. Motoarele diesel de dupa 2011 sunt fff ok.

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #16 on: March 03, 2023, 10:25:10 AM »
Tu poate faci confuzie cu generatia anterioara de diesel, dinainte de 2011. Alea au avut probleme, cele de dupa nu au avut.

:)) nu fac absolut nici o confuzie .... informeaza-te ... 

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #17 on: March 03, 2023, 10:25:44 AM »
Am cautat destul de mult pe net. Motoarele diesel de dupa 2011 sunt fff ok.

bine, iti doresc succes :)

AXR

Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #18 on: March 03, 2023, 10:34:35 AM »
:)) nu fac absolut nici o confuzie .... informeaza-te ...
Pai, aia ti-am spus. Ca m-am informat. Motoarele diesel dinainte de 2011 au avut probleme. Si pe linkul ala pe care mi l-ai dat, cei cu probleme sunt cu motoare din 2009, 2010.
Motoarele diesel de dupa 2012 sunt fff bune.
Stiu ca iti place sa crezi ca platesti mult pe benzina ca sa ai un motor mai fiabil, dar aici chiar sunt mai documentat decat tine. Si crede-ma ca sunt destui cu probleme si la Subaru pe benzina. Daca vrei linkuri, iti dau cu zecile.

andea79

  • *
  • 4007
Re: 2012 Forester Diesel- schimbator viteze
« Reply #19 on: March 03, 2023, 10:43:20 AM »
Pai, aia ti-am spus. Ca m-am informat. Motoarele diesel dinainte de 2011 au avut probleme. Si pe linkul ala pe care mi l-ai dat, cei cu probleme sunt cu motoare din 2009, 2010.
Motoarele diesel de dupa 2012 sunt fff bune.
Stiu ca iti place sa crezi ca platesti mult pe benzina ca sa ai un motor mai fiabil, dar aici chiar sunt mai documentat decat tine. Si crede-ma ca sunt destui cu probleme si la Subaru pe benzina. Daca vrei linkuri, iti dau cu zecile.

:))) fff bune ... ok .. noapte buna :)