SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
Subaru club Romania

SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?

SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
« on: March 02, 2023, 16:42:32 PM »
Buna ziua tuturor!
Sunt nou printre dumneavoastra.
Dintotdeauna mi-am dorit o masina a acestei marci si in urma cu putin timp am achizitionat un SUBARU FORESTER adus din Germania cu urmatoarele date:

MARCA: SUBARU FORESTER
TIP: SHS
VARIANTA: SHD
VERSIUNE: 0H0
COD MOTOR: EE 20
CAPACITATE: 1998 cmc
PUTERE: 108 kW
COMBUSTIBIL: DIESEL
AN FABRICATIE: 2010

Masina se prezinta intr-o stare impecabila atat la interior cat si la exterior, i-am pus cauciucuri noi si am verificat geometria rotilor. Nu are jocuri si are o tinuta de drum foarte buna. Am verificat-o si pe site-urile de specialitate si nu am gasit nicio problema. Are 285 000 km dar pe loc motorul toarce foarte frumos atat la ralanti cat si la accelerare.
Totusi  am rugamintea a-mi raspunde la urmatoarea intrebare: la accelerare in special cand mototul este rece se aude un sunet ca de "bataie avans". Este un rontait fin care se aude din ce in ce mai putin pe masura ce se ruleaza cu ea deci pe masura ce se incalzeste. Este o problema aceasta? Anunta caderea iminenta a motroului cum spun unii? A mai avut cineva asa?(Mentionez ca nu are un zgomot metalic) .
Multumesc mult!
« Last Edit: March 02, 2023, 16:48:15 PM by catalincojanu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
« Reply #1 on: March 02, 2023, 17:34:33 PM »
imi pare rau :(

Re: SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
« Reply #2 on: March 02, 2023, 22:58:47 PM »
Multumesc!
Sa inteleg ca-i de rau?

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
« Reply #3 on: March 03, 2023, 08:54:14 AM »
Mergi cu ea pentru evaluare la un service specializat Subaru. Pot fi injectoarele, dpf , pierderi admisie/evacuare, sau mai rau arbore cu cuzineți. Sau multe altele, depinde de vărsta și tipar utilizare.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: SUNET BATAIE AVANS LA ACCELERARE ?
« Reply #4 on: March 03, 2023, 10:12:00 AM »
Multumesc!
Intre timp am fost cu ea la un mecanic foarte bun si dupa ce am facut o plimbare cu masina si a ascultat motorul  mi-a spus si dumnealui ca se pare ca ar fi de la injectoare dar ca trebuie investigat.
Deci asa voi face voi merge intr-o reprezentanta pentru ca ei s-au confruntat cu diverse situatii la aceste modele si in plus cred ca au si scule de diagnosticare. Dupa ce lamuresc situatia voi posta totul aici.
Multumesc pentru sfat!