Imbunatarire stabilitate Forester SH
Subaru club Romania

Imbunatarire stabilitate Forester SH

Imbunatarire stabilitate Forester SH
« on: April 13, 2023, 15:24:21 PM »
Salutare,
Ce se poate face pentru a imbunatati comportamentul unui Forester SH pe drumuri virajate?

Nu vreau sa fac curse cu masina, dar as vrea sa se balanseze mai putin pe drumuri virajate. In ultmul concediu am fost Iasi - Jasna(Slovacia), dus intors 2300 km. Pe autostrada si drumuri drepte totul e ok, dar la traversarea muntilor, si pe drumuri virajate care mai au si mici denivelari, masina se inclina ca o barca, si corpul meu incearca sa se echilibreze, si apar dureri musculare. Iasi - Reghin: am facut pauza sa ma dezmortesc, nu mai suportam nici un fel de pozitie la volan, nici cu spatele drept, nici mai lasat pe spate, si incercat mai multe combinatii ale scaunului. Reghin - Jasna: all good, nici un fel de discomfort, nici o pauza. La intoarcere la fel, pana pe la Toplita a fost ok, cand am ajuns la Iasi eram foarte obosit si tensionat.
De asta suspectez ca problema e de la drumuri virajate si de la cum se inclina masina.
Amortizoarele au 2 ani de zile si au fost verificate anul trecut, sunt peste 70% eficienta.
Bucse, brate au fost de asemenea verificate, nici o problema gasita.
Am mai gasit discutii pe tema asta si solutia a fost schimbarea barelor stabilizatoare, cei mai multi am gasit ca au ales Whiteline.
As monta si eu 22 pe fata si 20 pe spate, astea ar fi cel mai apropiat de valorile de fabrica (21/16 cred?).
A montat cineva asa ceva pe Forester si poate da feedback?

Cealalta varianta ar fi sa vand Foresterul si sa iau un Outback, dar masina e folosita 90% in oras, si dimensiunea OB-ului ar fi un dezavantaj.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #1 on: April 13, 2023, 15:52:12 PM »
Daca vrei sa pastrezi confortul pe drumuri proaste, atunci un set de bare antiruliu ajuta. Eu vreau sa comand dar nu gasesc in Europa la pret decent, fata de ce e in SUA/Australia. Eu as merge pe 25 cu 22.
SH-ul este foarte moale pe sasiu si barele astea spun multi ca transforma masina.

O alta posibila cauza pentru oboseala vine si din faptul ca scaunele au cam zero suport lateral, mai ales pe sezut. Si din cauza asta incerci sa te tii de volan (sau strangi din %) in loc sa te bazezi ca te tine scaunul. Daca mai ai si piele, deja stai cu fundul pe usa...
« Last Edit: April 13, 2023, 15:55:32 PM by MihaiFlorescu »

Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #2 on: April 13, 2023, 16:04:28 PM »
Da, m-am gandit si la scaune. Eu i-am schimbat partea de sezut, in loc de piele perforata am pus alcantara, si este o diferenta majora fata de cum era cand am luat-o. Dupa ce pun barele probabil o sa mai fac o vizita la acelasi atelier si o sa modific scaunul soferului sa aiba mai mult material pe laterale.
Bare am gasit prin Slovacia. In UK sunt putn mai ieftine, dar cred ca se adauga TVA si vama, si ies mai scumpe.
Originala de 16 pe spate e vreo 700 lei, whiteline e 1100. Daca schimba masina asa cum spun multi eu cred ca merita.
Doar ca cei care au schimbat au si coborat masina, si pus jante foarte mari. Nu e chiar ce vreau. Eu as mai ridica-o 2 cm(sau nu...), si i-as pune bare stabilizatoare mai rigide.
Pe drumuri foarte proaste nu prea am fost, si chiar daca as merge, ar fi foarte rar. Dar in concedii cand plec, din Iasi in orice directie, nu prea am autostrazi...
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MyKe

  • 210
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #3 on: April 13, 2023, 16:55:29 PM »
Nu te grăbi cu barele stabilizatoarele. Mai verifică o dată amortizoarele până dai comandă.

Eu am avut bare stabilizatore mai groase pe un GTI Edition30 și m-am bucurat când le-am montat înapoi pe cele originale.

Strică destul de mult confortul.
« Last Edit: April 13, 2023, 16:56:07 PM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #4 on: April 13, 2023, 17:11:39 PM »
MyKe, aveai bucse de poliuretan sau cauciuc? Exista bare mai groase cu bucse de cauciuc.

E drept ca trebuie schimbate si bieletele, ca altfel sunt degeaba sau rupi bieleta pe o curba mai serioasa.

Eu nu as pune doar pe spate.

Dar daca vrei sa ridici masina, atunci depinde cum o ridici. Arcurile care inalta sunt mai dure si eventual combinate amortizoarele noi s-ar putea sa iti rezolve problema.
« Last Edit: April 13, 2023, 17:13:50 PM by MihaiFlorescu »

Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #5 on: April 13, 2023, 19:15:56 PM »
Oh no, no, no, no :)
Am avut arcuri Ironman, nu mai vreau. Cand am pus iar normale am zis ca e alta masina...
Daca e sa o ridic, doar cu inaltatoare, cele mai mici de 1 inch.
Si chiar am zis ca nu mai fac modificari, dar parca tot as vrea sa fie mai stabila putin. Sau poate toata treaba o fi rezolvabila din scaune...

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MyKe

  • 210
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #6 on: April 13, 2023, 19:21:51 PM »
Da, Mihai, am omis acest detaliu. Cred totuși că erau din poliuretan bucșele aferente (barele erau H&R).
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #7 on: April 13, 2023, 19:25:33 PM »
SJ cum e, mai comfortabil oare?
kkennyy am mai citit si pe la tine prin topic si din cate am vazut e mai apropiat de outback?
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #8 on: April 13, 2023, 21:45:51 PM »
Eibach are ARB-uri de forester. Din pacate nu le gasesc in Europa desi sunt produse aici. Asta pentru ca sunt compatibile cu ceva wrx vandut in SUA. Ala sedan care la noi a fost doar hatch.

Daca stiti cum sa dam de un importator eibach sa vorbeasca si sa fim mai multi, eu ma bag.
Part # 7718.320

Sunt 420$ in US.
« Last Edit: April 13, 2023, 21:46:32 PM by MihaiFlorescu »


Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #10 on: April 13, 2023, 22:22:30 PM »
La SG XT am pe spate Whiteline de 22 reglabilă setată pe poziția cea mai rigidă și bielete antiruliu din acelea fixe (să le zic așa, genul acesta ca formă ID:  *183 010) de la Kartboy, și arcuri ironman fața/spate.
Și da încep să cred că arcurile ironman sunt destul de inconfortabile.
Pe față am bara originală.
În configurația descrisă aș spune că stă destul de bine în viraje, nici eu nu am forțat pt că nu mă pricep.
Am comparat însă cu SG aspirat care are barele antiruliu originale și arcuri ironman. Cred că, cel puțin pe spate bara antiruliu este totuși mai subțire la aspirat comparativ cu XT-ul.
Pe drumuri denivelate/ forestiere configurația este destul de “zdruncinătoare”. Am făcut aproximativ 150 km pe astfel de drumuri și am simțit majoritatea pietrelor, să nu zic toate, iar greierașii s-au cam înmulțit la interior.
Comparând cu un Duster pe traseu similar, autohtona a fost incomparabil mai confortabilă. Este adevărat că avea balonul anvelopei de 65 comparativ cu 55 la mine.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #11 on: May 29, 2023, 21:35:13 PM »
Salut, problema cred ca s-a rezolvat. Cred pentru ca o sa pot confirma cand ma intorc din concediu, dar pana acum, prin oras din primele teste e foarte bine.
Am schimbat bara stabilizatoare spate cu una de 19 mm, fata de 16 cat e cea cu care a venit masina. Si bucsele fata plus spate. Si comportamentul masinii e total diferit, adica e mult mai stabila, si pe viraje, dar si la denivelari, parca e mai "legata".
Voi vedea dupa un drum mai lung, pana acum se pare ca e ce trebuia sa fac de cand am luat masina.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #12 on: May 29, 2023, 22:48:06 PM »
Ce bara ai pus? Bielete antiruliu?

Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #13 on: May 30, 2023, 18:56:05 PM »
Bieletele nu le-am schimbat ca aratau foarte bine.
Am schimbat pe fata bucsele de la bara ca erau cam uzate, si pe spate:
20451FG021 - Sway Bar
20464FG020 (x2) - Bushings
Se potrivesc aceleasi cleme chiar daca bara e mai groasa.
Piesele comandate de la Sese caruia ii multumesc inca o data :)

P.S. s-a intarit si directia, adica acum simt si eu in volan ca e legat de roti...
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Imbunatarire stabilitate Forester SH
« Reply #14 on: May 30, 2023, 19:18:12 PM »
OK. Practic ai pus de STI. Asta voiam sa stiu.