PROBLEMA DE INFRANARE
Subaru club Romania

PROBLEMA DE INFRANARE

PROBLEMA DE INFRANARE
« on: June 03, 2023, 15:53:27 PM »
Salut. Va rog , daca a mai intalnit careva aceasta problema tehnica , sa ma ajutati cu un raspuns .Am un Forester 3 din 2011 care  la drum lung (de austrada la 120 km/h) dupa circa 30 km se infraneaza putin si parca si miroase a ceva  ulei incins ... Cand face defectul daca opresc pe o panta cu inclinatie mica nu mai "curge" la vale dupa ce eliberez frana . Jantele nu sunt foarte calde  , etrierii nu frig  dar este ceva incins pentru ca miroase  dar nu-mi dau seama ce ... Cand face defectul daca fac o manevra de parcare se aude de la  rotile din fata un zgomot de deblocare si blocare a franelor ... un fel de :sa ma scuzati  ..." CLANC " care se repeta pana se opreste masina . Lichidul de frana este schimbat , placutele sunt bune, culisantii si cilindrii de la etriere lucreaza bine . MULTUMESC ANTICIPAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: PROBLEMA DE INFRANARE
« Reply #1 on: June 03, 2023, 17:14:14 PM »
Ce motorizare, ce transmisie?

Re: PROBLEMA DE INFRANARE
« Reply #2 on: June 05, 2023, 15:20:02 PM »
Buna ziua. Motorizarea este diesel 2.0 , transmisie manuala , 4x4 permanent Simetrical AWD .

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: PROBLEMA DE INFRANARE
« Reply #3 on: June 05, 2023, 16:53:23 PM »
Cel mai simplu mergi la un service care stie subaru. Cred ca ridicata pe elevator se poate elucida. Poate fi un etrier prost aerisit, rulment/i, cine stie..

MyKe

  • 210
Re: PROBLEMA DE INFRANARE
« Reply #4 on: June 05, 2023, 22:09:34 PM »
Face la fel şi cu Hill Start Assist dezactivat?
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: PROBLEMA DE INFRANARE
« Reply #5 on: June 07, 2023, 18:17:08 PM »
Nici nu stiam ca pot dezactiva Hill Assist-ul. Imi poti spune cum pot dezactiva ?