Subaru Outback 2023 poverty pack
Subaru club Romania

Subaru Outback 2023 poverty pack

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #20 on: September 10, 2023, 20:08:08 PM »
Comfort ok, silentioasa,  cruise control oribil.  Ala automat   e bun doar cand se merge bara la bara, in rest eu folosesc doar   cel normal.  La toate masinile erau prezentele ambele.  Nu la Subaru. [...] Pacat.

Sper să nu spun prostii, dar și Subaru are Conventional Cruise Control:
Quote
Switch to Conventional Cruise Control.
Press and hold the <distanceset buttons> (Following distance setting) switch for approximately 2
seconds or longer to switch from Adaptive Cruise Control to Conventional Cruise Control.
A notification sounds 1 short beep.
At this time, the following distance setting indicator on the EyeSight display area of the
combination meter display turns off and (Conventional Cruise Control indicator)
(white) is displayed.
Am citat din manualul EyeSight. E mai mult scris acolo...

Pe iuturb:
« Last Edit: October 06, 2023, 14:05:40 PM by MariusP »

dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #21 on: September 10, 2023, 21:57:59 PM »
Asa e si la Isuzu, default ai Adaptive-ul, iar cu apasare lunga pe butonul de distanta interventie etc, trece pe Cruise normal.
Si eu il folosesc rar pe Adaptive, din aceleasi motive, chiar si pe setare distanta minima, tot incetineste foarte devreme, dar e super util pe autostrazi mai lejere sau noaptea, esti mai relaxat.
Unele sisteme chiar sunt contrautile, dar asta e, nu mai reiau aici.
« Last Edit: September 10, 2023, 21:58:42 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #22 on: September 10, 2023, 21:59:08 PM »
ar fi marfa, mulțumesc.  Mâine testez
In manual am citit,  nu am găsit la cruise control  decal cum se activeaza ala automat  si atat.  .  Ala separat de eyesight nu l-am citit.
Pfooooaaahhh. , dacă funcționează ar fi nemaipomenit.
« Last Edit: September 10, 2023, 22:05:24 PM by leeloo »

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #23 on: September 11, 2023, 10:32:04 AM »
Am verificat si functioneaza. 
bai deci eram suparat fleasca... :)  zic nu se poate asa ceva, ma uit in manual inca o data ... nimic. 
Eh, alta viata. 


dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #24 on: September 11, 2023, 15:32:03 PM »
libertate totala, gata :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #25 on: September 15, 2023, 09:54:52 AM »
Am zis sa incep sa urmaresct daca consuma ulei, sa vad  cum stau, ca unele manaca ulei pe paine de noi.   
Cand m-am apucat de masurat, cu o seara inainte am  parcat masina in spate, foarte aproape de un spatiu verde marisor,  ca aveam niste musafiri si am zis sa las locul din fata garajului liber.
Si la prima masurare, surpriza, cred ca am avut un vizitator   sub capota, vreo pisica sau nevastuica mai degraba, care a si ros din firewall.

Scarbele astea de animale   sunt periculoase, exista si asigurari speciale,  nemernicele  halesc cabluri.


Se vede la colt stanga unde a ros si labute  pe admisie..
Lasand asta la o parte, in carte scrie ca opresti motorul si dupa cateva minute te uiti pe joja.  Asa sunt cam la jumatate, putin peste.   Altii  ca   trebuie  masurat cand masina e rece bocna, lasata o noapte, ca se contracta uleiul bla bla..  in cazul asta sunt  cam 2-300 ml peste maxim.   Rezultat - ceata totala,  nu vreau sa completez si sa ma trezesc ca  am pus prea mul,  e  foarte rau ...




dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #26 on: September 15, 2023, 10:18:08 AM »
Nu ar trebui sa arate peste maxim niciodata, deci nici la rece.
M-am distrat si eu ceva timp cu masuratul uleiului la fostul Forester, faceam asta saptamanal, cel putin.
In teorie, se poate masura dupa 15-20 minute de la oprirea motorului, pt ca ulei cald, se asaza rapid la locul lui etc. Dar e foarte important ca masina sa fie pe suprafata dreapta si la fel de important cum citesti joja, la Subaru indicand diferit de pe o parte pe alta. Scrie prin manual, nu stiu cum e la Outback, dar sigur arata in manual cum se citeste joja, dar clar nu e ca la majoritatea masinilor unde nu conteaza pe ce parte a jojei citesti...
In functie de vascozitatea uleiului si temperatura de afara, cred ca e foarte ok de verificat si cu motorul rece, mai ales pe timp de vara.

Pt partea cu animalele, nu exista ceva repelent care poate fi pulverizat pe la motor sau lasat pe acolo, sa ii respinga?
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #27 on: September 15, 2023, 11:51:25 AM »
LA carte zice sa astepti cateva minute. 
Pe una din parti Joja e pana la jumatate, deci  sper ca m-am uitat pe partea buna, are niste striatii.
Referitor la dracii aia de marder sau cum le spune, in Germania e ceva drama, daca stai la tara, eu stateam in mijlocul satului si aveam un garaj enorm, tot timpul aveam loc, deci nu era drama.
Aci la fel, unde am patit-o,  daca parchez odata la cateva luni.
Singura chestie efectiva sunt niste aparate cu ultrasunete,  problema e ca sunt conectate permanent la  bateria de 12V, si afecteaza si cainii de prin imprejurimi,   si am si eu caine, deci 2 probleme..
Subaru - dog approved :)

Poza cu el complet, scaunul ala e cel mai mare si mai bun scaun de camping  care il am, e special pentru el, nu serveste sol..  :)

« Last Edit: September 15, 2023, 11:54:30 AM by leeloo »

dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #28 on: September 15, 2023, 13:00:41 PM »
Foarte tare catzelu :))
Nu se deschid pozele mari, dar poza cu el pe scaun e priceless :))
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #29 on: September 15, 2023, 13:20:28 PM »
Merci, la mine functioneaza pozele. Daca dau clcick ma duce pe  post.image si acolo se poate vedea chiar full.
Ciudat. 


dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #30 on: September 15, 2023, 13:48:39 PM »
Acum merge linkul, da. Super tare poza cu el pe scaun :)))
Este expresia relaxarii si daramarii absolute :)))
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #31 on: September 15, 2023, 14:30:39 PM »
Am mai scris in trecut, dar esti mai nou si poate nu ai luat tot forumul la mana, ca s-a adunat ceva informatie.

La 2.5, cel putin la ej, dar merge si la restul motoarelor boxer, cea mai relevanta masuratoare este sa ai motorul cald, parchezi pe o zona dreapta unde sa verifici si alta data uleiul, scoti joja, o stergi si astepti cateva secunde sau 1-2 minute daca ai rabdare, bagi joja la loc si pleci. Dupa 20-30 min. sau chiar o ora poti sa o scoti si sa verifici nivelul. O sa vezi cum ai delimitare clara, un nivel mai mare decat in cazul altor verificari si joja curata deasupra nivelului maxim, ca sa nu te induca in eroare.

Din boxer uleiul vine greu inapoi in baie. Tubul in care e joja se manjeste cu ulei si daca e rece nu se scurge in baie.


Cand nu poti sa faci asta, masori la cald dupa ce a stat macar 5 minute si mai estimezi un 50-100ml peste ce se vede pe joja.
« Last Edit: September 15, 2023, 14:31:44 PM by MihaiFlorescu »

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #32 on: September 23, 2023, 10:07:38 AM »
 
Pe una din parti Joja e pana la jumatate, deci  sper ca m-am uitat pe partea buna, are niste striatii.

Joja nu intră perpendicular în baie ci în unghi, fapt pentru care iau în considerarea parte unde arată nivelul mai scăzut. Între marcajele MAX-MIN e aproximativ un litru. Din proprie experiență și din ce scrie și-n carte, dacă mergi "tare", accelerări puternice, papă ulei puternic.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #33 on: October 03, 2023, 11:51:43 AM »
Dupa ce am pus scutul asta metalic OEM, am observat ca zgomotul  la viteze de autostrada care vine de gume e un pic mai mare. Nimic dramatic dar sesizabil.  Are sens, deoarece plasticul ala care era mai avea si ceva izolatie fonica pe interior. 
Cred ca se poate remedia, nu stiu daca  merita efortul, nu prea,   am o gramada   material ramas de la jeep, as putea pune pe interior. 
Materialul  e un fel de butyl cu un strat de aluminiu pentru izolare termica,   
Mentionez asta pentru cei care se gandesc sa instaleze un  scut metalic -  exista consecinte, daca  suferiti tare cu antifonarea. 
Pentru mine e ok.
Saptama viitoare comand gumele all season,  le pun ceva mai devreme, sa evit  noiembrie cand  e aglomerat la   service-urile de roti.
Mai decid atunci daca chiar e nevoie sa fac ceva cu scutul. 

marr

  • 2208
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #34 on: October 03, 2023, 15:43:45 PM »
Explicatia e simpla - acum ai o frumoasa cutie de rezonanta in zona scutului.
E posibil sa ai si ceva vibrații suplimentare transmise in șasiul mașinii (plasticul ”original”  e mai putin rigid, iar materialul ala avea sigur atat proprietati fonoabsorbante cat si cu rol de a atenua vibratiile scutului).
Daca ai asa ceva si zgomotul devine deranjant, nu strica sa-l aplici pe scutul metalic.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #35 on: October 03, 2023, 16:48:07 PM »
Estimez ca dureaza cel mult 30 min cu  rampe sa pun niste izolator fonic,
Cum spuneam, diferenta e  destul de mica,  cel putin cu gumele astea. Vedem cum e cu alea definitive, care teoretic sunt mai silentioase decat ce am acu, Bridgestone Alenza de fabrica.
Madam, care e mai surdulina( eu o suspectez de auz selectiv, efect secundar a 17 ani de casnicie ),   zice  ca nu aude nimic :)
« Last Edit: October 03, 2023, 16:48:39 PM by leeloo »

dan_b

  • 1236
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #36 on: October 03, 2023, 21:54:05 PM »
Daca anvelopele ce urmeaza sunt Yokohamele Geolandar 015, sigur va fi mai silentioasa masina, alea sunt pufoase :)
Referitor la auz, clar, e selectiv, niciun dubiu, asa face toate :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #37 on: October 05, 2023, 15:16:19 PM »
Revin cu un mic update de consum, iar nu am mai ieșit din oraș vreme îndelungată, cred ca din 300 de km am făcut vreo 40 pe ring, care teoretic are. regim de autostrada, dar la orele la care mergeam eu  se mergea gen acordeon( in nici in caz nu aveai vreo șansă sa te apropii de consum. normal de autostrada)  și spre uimirea mea totală, s-a stabilizat la sub 9.  Azi am 8.7, Maine creste ușor la  8.9, poimâine prind mai lejer scade iar, dar pe acolo mă învârt.  Daca mai  iau in calcul ce am constat,  ca BC pare pesimist cu vreo 0.3, e chiar excepțional. 
Nu, nu e București, dar e oraș circulat, semafoare, treceri de pietoni peste tot, multe zone rezidențiale cu cocoase și mers la 30, etc.. 
Dimineata de vreo 3 săptămâni sunt rar peste 9 grade,  deci e f. bine.  Și mai bine decât consumul meu inițial  calculat.  Traficul chiar mai nasol și e mai frig, cred ca m-am mai învățat eu cu mașina, alta explicație nu am. 
Nesperat de bine.   Bonus surpriza.  Sincer generatia asta mi se pare competitivă.  cu tot restul.  Nu prea cred ca mai poți plânge ca Subaru. consuma mai mult ca altele.  Știu și sigur ca și o Octavia TDI combi  diesel tot pe acolo e. o Mazda 6 la fel,  și tot așa, pot continua cu exemplele..
Am avut pe mana o skoda kamiq  cât aveam Jeep-ul in service,   cu panaramile alea de 1 sau 1.2 l care am foito 3 zile și  am returnat-o cu 7.8...  o plesnita de mașina leșinată și minuscula... 
 Din punctul meu de vedere, teza asta cu consum mare la Subaru. la tot ce e probabil după 2019 pe platforma asta noua, ca e cross treck, forester etc,  nu prea   e  suportata de lumea reală.
O fi fi valabil la mașinile vechi, ca tin minte   FOresterul ăla 2.0   de prin 2005, era cam jale extraureba ( ca de,  cutie in 4 trepte )    ăla da, extern celputin se bătea cu Lanadcruiserul de 3l... :)  ăla da... mânca...   
« Last Edit: October 05, 2023, 15:17:23 PM by leeloo »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #38 on: October 05, 2023, 15:55:35 PM »
Wow, chiar ireal pentru mine asa consumuri, intr-adevar generatiile noi par sa fie ultra eficiente. Felicitari!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

leeloo

Re: Subaru Outback 2023 poverty pack
« Reply #39 on: October 05, 2023, 18:00:48 PM »
Sincer la ora asta daca vrei consum mic - Toyota hibrida.  In afara de vreun Lexus  hibrid cu motor de 3.5l V6 care haleste intre 8- 10 urban, tot e sub 3.5l ești maxim 6.5 iarna, genul de trafic de faci 5km  într-o 1h. 
Ca,e SUV, ca are 200 de cai etc... acolo esti maxim. 
Dar Subaru chiar e cu restul lumii non Toyota, , la aceas clasa și putere, sta bine.   
Inca nu am avut pe mana ultima generație de Honda hibrid, si aia cred ca e ceva spectacol la consum, dar încă nu pot confirma. 
Poate la vara iau una de test, de curiozitate.
 Ca idee, pana la munca sunt 8 km la dus 9 la intors  ( treaba  de sensuri unice. la întors e mai lung )  și fac intre 25 și 45 de min.  Mai sunt și probleme, daca plec prea târziu, prind vârful și nebunia,  (sapa chiar la mine pe stradă  de vreo-un an),  chiar saptamana trecută am făcut 55 min.  Dar la mine astea sunt cu adevărat excepții, e rar.  NU prea merg decât la munca in timpul săptămânii, cel mult fac o oprire pe drum sa mai cumpar ceva daca am uitat, rar și asta.
« Last Edit: October 05, 2023, 18:08:48 PM by leeloo »