Intrebare VIN - "vehicle not found"
Subaru club Romania

Intrebare VIN - "vehicle not found"

cbo

Intrebare VIN - "vehicle not found"
« on: September 13, 2023, 14:01:06 PM »
Salutari

Am cumpărat un Subaru XV eBoxer nou anul trecut(2022).
De atunci pana acum, pe orice site de piese internațional încerc sa caut după VIN îmi spune "vehicle not found" sau "cannot decode vin"

Oare cei care sunteți posesori noi de Subaru aveți problema asta ?

Câteva site-uri unde am încercat:
https://www.amayama.com/en/catalogs/subaru
https://partsouq.com

Sau aveti alt truc de identificat piese compatibile cu mașină voastră în afara de VIN ?
Mersi
« Last Edit: September 13, 2023, 14:05:41 PM by cbo »

MyKe

  • 210
Re: Intrebare VIN - "vehicle not found"
« Reply #1 on: September 13, 2023, 14:11:18 PM »
Era nevoie de topic nou și pentru asta? :)

Probabil e prea nouă mașina ta. În general, bazele astea de date gratuite sunt destul de ...neactualizate.
Mie pe partsouq îmi merge căutarea după VIN.

De ce piese ai nevoie?
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

cbo

Re: Intrebare VIN - "vehicle not found"
« Reply #2 on: September 13, 2023, 14:32:10 PM »
Era nevoie de topic nou și pentru asta? :)
Altfel nu știu sa întreb :). 4 posturi am și toate zic eu pe subiecte diferite(aproape vezi mai jos).

Probabil e prea nouă mașina ta. În general, bazele astea de date gratuite sunt destul de ...neactualizate.
Mie pe partsouq îmi merge căutarea după VIN.
Inteleg ca ai un Subaru de 1 an ?, Ok mersi de info, mie mi se pare ciudat ca nu merge pt vin ul meu.

Legat de cat de noua e masina, are  totusi de un an vechime, nu știu cât de normal e asta de aia am întrebat comunitatea.

De ce piese ai nevoie?
caut valva pcv și furtunul de la ea.
ulei pentru cutia cvt . ( aici e alt post :) )

Mersi de răspunsuri , am încercat sa răspund în comentariu de sus.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Intrebare VIN - "vehicle not found"
« Reply #3 on: September 13, 2023, 17:50:58 PM »
Fiind e-boxer, trebuie sa te uiti in Europa, Australia si Japonia. Arabii si americanii nu au e-boxer si nu vei gasi. Intreaba la reprezentanta la Autokino sau la SMT.

Dar de ce vrei sa schimbi PCV asa repede? De obicei pe la 100.000km se cam verifica si schimba preventiv.
« Last Edit: September 13, 2023, 17:52:41 PM by MihaiFlorescu »

cbo

Re: Intrebare VIN - "vehicle not found"
« Reply #4 on: September 13, 2023, 19:36:05 PM »
Se pare ca asta e solutia. SMT sau Auto Kino.
Am trimis câteva mailuri la Subaru eu / Italia /  și la România. și sugestia lor e:  contactează "Subaru Delegates" aka SMT.

Valva vroiam sa o cumpăr mai mult de test nu e pentru schimbat acum.

Întrebarea mea pe topicul asta era mai mult legată de faptul ca de ce cu un VIN nou ( ca și al meu) nu pot sa comand acum de pe nici un site online care nu e dealer.

Am crezut ca e o problema cu VIN ul meu dar se pare ca toți distribuitori nu au softul la zi cum zicea MyKe ( am încercat și la noi la Unix și la fel "car not found")

Mersi de răspunsuri , o sa vedem peste câteva zeci de mii de km dacă se schimba ceva.

dan_b

  • 1236
Re: Intrebare VIN - "vehicle not found"
« Reply #5 on: September 13, 2023, 20:21:52 PM »
Fiind masina noua si, deci. in garantie, este recomandabil ca orice verificare si interventie sa se faca doar la reprezentanta. Astfel se remediaza pe garantie eventualele probleme aferente. Cu atat mai mult nu are sens sa cauti acum piese de schimb. Succes!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.