+1 Autumn Green
Subaru club Romania

+1 Autumn Green

+1 Autumn Green
« on: February 20, 2024, 21:49:13 PM »
Salutare, după XV, a venit rândul unui Outback să ofere confort și siguranță familiei  ;) , am intrat în posesia variantei Platinum și am adăugat ceva opționale...ca un român, să fie acolo!! nu știi când ai nevoie  :D , un cârlig de remorcare detașabil, apărători noroi, ceva protecții pe portiere....Va urma o perioada de acomodare cu mașina dar am răbdare destulă  :). Drumuri bune să avem!!


dan_b

  • 1236
Re: +1 Autumn Green
« Reply #1 on: February 20, 2024, 23:02:41 PM »
Superba! Drumuri bune, sa o folositi sanatosi!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: +1 Autumn Green
« Reply #2 on: February 21, 2024, 00:01:27 AM »
Clasic, felicitari, cum ti se pare trecerea de la  XV la Outback ?

Re: +1 Autumn Green
« Reply #3 on: February 21, 2024, 09:11:45 AM »
Super, sa va bucurati de ea! Combinatia de culori mi se pare perfecta :)
Si eu sunt curios de comparatia XV vs Outback, dar sa mai treaca o perioada de acomodare
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

marr

  • 2208
Re: +1 Autumn Green
« Reply #4 on: February 21, 2024, 12:26:14 PM »
Fain agregat !
Sa-l folositi cu placere si sa va duca in siguranta peste pot pe unde vreti sa ajungeti !

PS: Nu-ti urez sa te bucuri de masina - stiu ca o vei face !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: +1 Autumn Green
« Reply #5 on: February 21, 2024, 13:15:10 PM »
Felicitări pentru alegere ! Distracție plăcută !
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: +1 Autumn Green
« Reply #6 on: February 22, 2024, 11:23:07 AM »
Mulțam fain pentru urări și gânduri, drumuri bune să avem toți!!
Combinația de culori vine după cel puțin două luni de negocieri cu jumătate mea mai bună  ;), și cred că a ieșit bine! Până și dealerului îi plăcu combinația, ei cerând pentru ei varianta verde cu interiorul negru/gri închis.
La preferințe înainte de predare, am trecut și preșurile premium in locul celor standard și anvelope allseason în locul celor de pe mașină, contra unei diferențe de preț. Deci acum avem încălțări Goodyear Vector 4Seaons Gen-3 , vedem pe parcurs cum se comportă/simpt.
Într-adevăr devreme pentru comparație cu XV-ul, aveam cameră spate și cruise control normal( atât, doar condus  ;D) acum de toate....

Re: +1 Autumn Green
« Reply #7 on: February 23, 2024, 07:27:53 AM »
Te indrebam de comparatia cu XV-ul legata mai mult de confort, dinamica , antifonare . Eu am testat saptamana asta la AutoKino , carora vreau sa le multumesc inca odata, noul Crosstrek si Outback-ul . Mie mi s-a parut ca este o diferenta foarte mare intre cele 2 masini, poate si legat de faptul ca le-am testat una dupa alta. Am concluzionat ca pentru noi , Outback-ul este o masina mai potrivita , desi Crosstrek -ul este si el o masina excelenta care inca pastreaza un road feedback foarte bun. Din pacate , m-am dat jos prea devreme din Outback-ul meu diesel si diferenta fata de un benzinar este si ea destul de mare.  ;D. Inca odata felicitari, sa te bucuri de masina, am inceput si eu negocierea culorii , vedem cat dureaza😅
« Last Edit: February 23, 2024, 07:28:32 AM by Sorin03 »

Re: +1 Autumn Green
« Reply #8 on: February 23, 2024, 17:36:19 PM »
@sorin03 , față de XV-ul meu: confort+1, antifonare+1, dinamică nu mă pronunț încă ( am fost foarte mulțumit și încântat de xv), am 150km făcuți  ;D (posibil să fi făcut cu două modele diferite mai mulți km, in test drive  :laugh:)
Și poate nu am înțeles eu bine mesajul dealerului, și am văzut și în cartea mașini, ceva legat de primii 1600km să fie făcuți mai cu mănuși (nu de curse :'(), nu distanțe mari viteză constantă, nu liniuțe.... și altele,,poate am înțeles eu greșit  :-\

dan_b

  • 1236
Re: +1 Autumn Green
« Reply #9 on: February 23, 2024, 19:55:39 PM »
Da, e indicat la masinile noi, cu 0 km, sa fie rulate mai lejer primii 1500 - 3000 km.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: +1 Autumn Green
« Reply #10 on: February 23, 2024, 21:41:20 PM »
Si pentru " obsedati" ca mine primul ulei la 5000 ..sau chiar mai devreme .

Re: +1 Autumn Green
« Reply #11 on: February 24, 2024, 10:08:42 AM »
@Geovama ce model de XV ai schimbat cu Outback, daca faci comparatia cu prima generatie de XV consider ca comparatia nu este corecta deoarece sunt din generatii diferite.
@Sorin03 si eu am facut test drive cu Outback si am ajuns la concluzia ca masina nu este pentru mine, nu ma defineste, detinem un Forester 2018 si un XV e-boxer 2021, noua ni se pare XV foarte ok iar eu consider ca este o masina potrivita pentru orice, are suficienta putere intradevar portbagajul mic pt o familie in care sunt 3 gagici dar te poti descurca cu el, pentru mine are 2 minusuri ii lipseste incalzirea la locurile spate si memoria la scaunul soferului, memoria ar fii ok pentru ca o conducem 2 persoane destul de frecvent.
Inainte am detinut un XV 2016 care era ok dar cel pe care il avem acum este diferit din toate punctele de vedere, poti spune ca este alta masina.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: +1 Autumn Green
« Reply #12 on: February 24, 2024, 12:40:59 PM »
Te inteleg perfect @4croco , cred ca "problema" e doar a mea, am simtit pur si simplu 2 masini diferite atat la confort, dinamica , izolatie fonica si in plus noua masina o sa o conduca sotia mea 90% din timp , asa ca alegerea a fost cumva a ei - a zis buei, asta are 136cp - n-o vreau, vreau Outback de 169cp 😅. Memoria la scaune intr-adevar , este importanta in astfel de situatie si din pacate se gaseste doar pe echiparea de top la Outback .

Re: +1 Autumn Green
« Reply #13 on: February 26, 2024, 11:08:25 AM »
@dan_b mulțumesc pentru confirmare, cu mănuși mă voi purta cu mașina ( nu că aș fi altfel  ;) )
@4croco și modelul meu a fost 2016, primul Subaru intrat în familie, nu i-am căutat nici un defect  :) doar ne-am bucurat de aproape tot ce a însemnat acea mașină ( din punctul meu de vedere bună la toate  :D ) , mi-am dezvoltat bine modul de aranjare al bagajelor în spațiul disponibil  ;)
@Sorin03 nu am avut și nu am nici o problemă cu schimbarea uleiului mai devreme, dar în cazul de față nu cred că mă primește la 5000 km  ;D
Pentru început ne obișnuim și bucurăm, de tot ce înseamnă Outback  :)

Re: +1 Autumn Green
« Reply #14 on: February 26, 2024, 12:23:10 PM »

@Sorin03 nu am avut și nu am nici o problemă cu schimbarea uleiului mai devreme, dar în cazul de față nu cred că mă primește la 5000 km  ;D



Pfoai,mi-am adus aminte ca am avut acceasi experienta in 2008 cand aveam un logan 1.6 16V si m-am dus la reprezentanta sa schimb uleiul dupa rodaj..si cica nu se poate ca pierd garantia 🙈. Am rezolvat intr-o alta reprezentanta Dacia , nu cea de unde am cumparat masina.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: +1 Autumn Green
« Reply #15 on: February 26, 2024, 12:39:52 PM »
Geezas, ce retarzi!! i-as fi pus sa-mi dea in scris ca pierd garantia daca schimb uleiul mai devreme!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: +1 Autumn Green
« Reply #16 on: February 27, 2024, 16:00:30 PM »
Pfoai,mi-am adus aminte ca am avut acceasi experienta in 2008 cand aveam un logan 1.6 16V si m-am dus la reprezentanta sa schimb uleiul dupa rodaj..si cica nu se poate ca pierd garantia 🙈. Am rezolvat intr-o alta reprezentanta Dacia , nu cea de unde am cumparat masina.

Aceeaşi maşină, aceeaşi perioadă, aceeaşi poveste cu reprezentanţele.
Atât îi ducea capul pe omuleţii angajaţi acolo, credeau că fac un bine clienţilor.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.