" The Green Beast "
Subaru club Romania

" The Green Beast "

" The Green Beast "
« on: March 07, 2024, 11:03:20 AM »
Salutare ,
Incepem o noua calatorie in lumea Subaru, de data aceasta cu un model 2024 , Subaru Outback , echipare Premium, in culoarea clasica ...verde .  ;D
Dupa mai bine de 3 luni in care am analizat toate optiunile posibile si imposibile ,inclusiv alte marci , am hotarat ca cea mai buna varianta pentru noi este tot un Outback .
Zic noi, dar de fapt nevasta-mea a ales Outback fata de Crosstrek , la fel si culoarea , asa ca din acest punct de vedere sunt linistit . Ea o sa o conduca zilnic la job si va fi si masina de concedii ...iar eu ...cand apuc , adica spalat, alimentat ,revizii . 😅
Am avut norocul ca masina sa fie comandata in avans de catre dealer, asa ca in nici macar 2 saptamani sa ajunga in curte la el.
Saptamana viitoare merg sa o ridic urmand un road trip de vreo 2100 km inapoi spre casa , numai bun de rodaj.
Momentan am doar o poza , proaspata , tocmai coborata de pe vapor. :) ...si da , este perfect adevarata expresia " once Subaru, always Subaru " .


Desi am aproape 1mil de km parcursi prin tara cu o gramada de masini...senzatia de confort si siguranta oferita de un Outback, eu nu am mai intalnit-o la nici o masina. Inca mi se pare o masina perfecta pentru Romanica noastra draga plina de gropi si pericole la tot pasul si fara autostrazi.

Cheers !

« Last Edit: March 07, 2024, 11:06:31 AM by Sorin03 »

NicNic

  • 161
Re: " The Green Beast "
« Reply #1 on: March 07, 2024, 11:37:39 AM »
Sa va bucurati de masina cat mai intens!
Poate vei reusi sa o conduci mai mult decat la spalatorii sau service...

E tare frumoasa, Deosebita si culoarea.

PS:
Traiesc si eu senzatia definita de expresia "once Subaru, always Subaru" .
Doar ca sunt inca la generatia SH.


« Last Edit: March 07, 2024, 11:38:43 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: " The Green Beast "
« Reply #2 on: March 07, 2024, 11:46:09 AM »
Felicitări și așteptăm impresii, detalii si comparații cu dieselul.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: " The Green Beast "
« Reply #3 on: March 07, 2024, 11:56:36 AM »
Multumesc Nic , da , o mai fur si eu din cand in cand. Am vrut sa fac o combinatie , sa luam un  Crosstrek si sa imi ramana si mie bani de un XT vechi , dar nevasta-mea m-a intrebat: cati cai are Crosstrek... si cat baga in bord? ...zic 136, si Outback? 169...zice , gata, Outback luam. 😅

Xander, fata de diesel mi se pare mult mai linistita , cuplul de diesel isi spune cuvantul , dar nu am testat mai mult de 2km vs benzina si in plus ma dadusem jos mult prea repede din fostul meu Outback de aproape ca imi parea rau ca l-am vandut. O sa am un drum lung spre casa , dar o sa incerc sa o protejez in rodaj, fara kick down sau franari bruste. Dupa primul schimb de ulei la 5000 de km, aflam si la asta cat baga. Sunt tare curios daca are bec in torpedou, abia astept sa verific. 😅
« Last Edit: March 07, 2024, 11:57:16 AM by Sorin03 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: " The Green Beast "
« Reply #4 on: March 07, 2024, 15:10:37 PM »
Sa va bucurati de ea! Este adevarat ca desi toate sunt subaru si au multe asemanari, cumva outback-ul este din alt film mereu, indiferent despre ce generatie de outback vorbim.

Asteptam mai multe impresii dupa perioada de acomodare.

Re: " The Green Beast "
« Reply #5 on: March 07, 2024, 15:36:25 PM »
Multumim Mihai, cumva ne cunoastem doar ca in alta configuratie .  ;D . Daca acum 5 ani cand am ales dieselul am facut-o cu buna stiinta si cu toate temele facute despre Boxer Diesel si DPF , acum oricum nu aveam ce altceva sa alegem . In plus, oricum este alta masina fata de un model 2015, dar o sa ne acomodam rapid . Cred ca anul acesta este ultimul in care putem alege un FB25 clasic , fara hybrid, mild hybrid...sau chestii de-astea  iar noul model de Outback care probabil o sa apara la anul si la noi poate in 2026, va fi cu totul altceva.

« Last Edit: March 07, 2024, 15:47:49 PM by Sorin03 »

dan_b

  • 1236
Re: " The Green Beast "
« Reply #6 on: March 07, 2024, 16:36:20 PM »
Felicitari pt noul Outback! La cat mai multe plimbari frumoase!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: " The Green Beast "
« Reply #7 on: March 07, 2024, 17:49:57 PM »
Multumim Dan, facem si plimbari...la asta punem protectii pe burta si ii dam blana pe coclauri .  ;) Astea le comand : https://www.asfir.com/skid-plate-set-595156b.html , dar inca ma intreb ce taxe platesc pentru Israel. Banuiesc ca TVA , sigur, dar oare si cei 10% standard ?

marr

  • 2208
Re: " The Green Beast "
« Reply #8 on: March 08, 2024, 10:35:50 AM »
Faina jucarica !
Am mai spus pe aici - desi nu am avut (inca) un Outback, asta a fost modelul de Subaru dupa care mi s-au scurt intotdeauna ochii !
Sa-l foloseasca doamna cu placere si-n siguranta si tu se te bucuri pe langa ea.

Cat despre faza cu pus mana pe masina doar pentru ”alimentat, spalat, revizii” - stiu cum e !

PS: N-am priceput faza cu ”urmeaza un roadtrip de 2100 km inapoi, spre casa” - de unde o ridici ? Din  port, din Rotterdam ?
Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca ai fost la AK si tu esti din Brasov.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: " The Green Beast "
« Reply #9 on: March 08, 2024, 14:24:36 PM »
Salut, Marr, multumim de urari, sunt din Brasov, am fost la AK si am discutat variantele, masina o ridic din Tallinn, Estonia, dar nu din port.   ;D . Joi am avion si o sa plec inapoi spre Riga..si apoi mai vedem .

O sa ne bucuram cu siguranta , duamna mea apreciaza siguranta si CP . Mai avem in familie o Octavia 4, 1.5TSI, DSG si a fost foarte dezamagita gandindu-se ca Outback-ul nostru nu se va comporta niciodata asa, chiar daca are mai multi CP.

Re: " The Green Beast "
« Reply #10 on: March 11, 2024, 17:59:06 PM »
Felicitări pentru achiziție, într-adevăr super combinația de culori interior /exterior ;)
Drum bun să aveți și cât mai curând numere de BV ;) ^-^
Să auzim de bine!

Re: " The Green Beast "
« Reply #11 on: March 11, 2024, 19:37:06 PM »
Multumesc Geo, am mers pe clasic . Programare la RAR pentru autentificare am abia in data de 29 Martie, nu am gasit mai repede. Bine ca mi-au cerut cei de la Casco programarea si mi-au adus aminte sa fac, altfel cine stie cand prindeam . Sanatate si toate cele bune!

Re: " The Green Beast "
« Reply #12 on: March 13, 2024, 19:59:52 PM »
Au venit "protectiile " inaintea masinii.

Si ca sa nu amestecam treaba , am zis sa fie tot....Japoniaaaa ;D . Mai am un stack si pentru interiorul de piele si plasticele exterioare, un teanc de microfibre de toate tipurile si sper sa am si timp sa le aplic , altfel o sa las pe altii sa se ocupe .
Si ca sa fie tacamul complet am comandat si cate 5l de Dynax UC si S50 - de la Bilt Hamber sa punem prin toate cavitatile, pe burta si pe elementele de suspensie. Nu suport rugina , si cum Subaru nu e campion pe sate la protectie , am zis sa il ajut eu cum pot. Nu stiu cum si unde o sa o aplic, sper sa ma poata ajuta cumva Robert de la AK , altfel ar trebui sa gasesc un elevator si un pistol de aplicat ceara.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: " The Green Beast "
« Reply #13 on: March 13, 2024, 22:32:40 PM »
Dynax UC ar trebui sa vina cu un "pai" lung si duza de pulverizare 360° pentru cavitati.

Edit. Acum am vazut ca zici de 5l. Eu am luat doar tub de spray.
« Last Edit: March 13, 2024, 22:33:21 PM by MihaiFlorescu »

Re: " The Green Beast "
« Reply #14 on: March 14, 2024, 04:26:14 AM »
Am citit ca S50 ar fi pentru cavitati si Pete Hamber a zis ca putem da si la pasajul rotilor, sub protectii. UC -ul poate fi dat peste tot in rest. Am vazut ca stopurile se demonteaza usor , vreau sa dau si acolo, in spatele lor + praguri si usi. O verificare la fiecare 2 ani , mai dam pe unde e necesar si zicea ca putem sta linistiti in privinta ruginii, lol, nu stie ca traim in Romania.  ;D .Am pus in cos si un Hydrate-80 de 500ml, cred , pentru viitor . Prima aplicare as vrea sa fie la pistol si in plus , nu stiu cat mi-ar trebui. Eu zic ca o sa folosesc maxim jumatate si ce ramane mai share-uim daca e cineva interesat .

Mihai, ai folosit vreodata tratament hidrofob pe mocheta/covorase? Am luat unul dar imi e putin teama sa dau pe covorase , ma gandesc sa nu alunece dupa tratament .
« Last Edit: March 14, 2024, 04:29:32 AM by Sorin03 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: " The Green Beast "
« Reply #15 on: March 14, 2024, 07:05:35 AM »
Doar pe acesta l-am incercat: https://www.gtechniq.co.uk/shop/auto/interior/i1-smart-fabric-ab/

In mare parte doar pe el pentru ca se foloseste foarte putin. Cam acesta este secretul.

Nu aluneca. Doar ca daca folosesti prea mult e posibil sa se simta imbacsit materialul.  Poarta masca de protectie sa nu inhalezi vaporii, 3-4 pulverizari in zona picioarelor pentru un loc din masina, apoi intins cu mana si "masat" in material. Cu manusi, binenteles. Evita plasticele sau sterge-le imediat daca au ajuns stropi pe ele, altfel o sa cam freci le ele daca se usuca solutia.
Singurul loc unde poti sa dai din abundenta cu el este pe ghetele de iarna de piele intoarsa :))

Re: " The Green Beast "
« Reply #16 on: March 14, 2024, 08:23:43 AM »
Super, eu l-am luat pe ala de la Soft99, o sa aplic si in portbagaj . Ma gandeam sa dau mai putin si vad cum se comporta, pe covorase pulverizez in spatiu deschis.
Am niste ghete Columbia care merita date cu protectie hidrofoba si un rucsac ;).

Re: " The Green Beast "
« Reply #17 on: March 14, 2024, 23:50:49 PM »


Gata, a inceput calatoria , am verificat nivelul de ulei si antigel, cateva chestii vizual..si aia a fost. Un Outback de Mioveni😅
« Last Edit: March 15, 2024, 16:14:23 PM by Sorin03 »

Re: " The Green Beast "
« Reply #18 on: March 17, 2024, 17:34:43 PM »
Gata road trip-ul, vreo 2335km, 8.3 consum afisat de computer, media 82km/h. Pana acum am 2 concluzii, berea e foarte buna in Letonia si Polonia iar Outback-ul este " enervant " de neutra /silentioasa , nu trage, nu impinge, nu se aude nimic pana pe la 2000rpm . Poti ramane extrem de usor fara permis in oras :) Fata de modelul anterior este superior la toate capitolele , directia este precisa si ofera un feedback foarte bun. Se simte lipsa cuplului fata de un diesel si pare o masina total diferita dpdv al dinamicii. Este inca in rodaj , dar am avut ocazia sa merg pe toate tipurile de drumuri pana acum , inclusiv intr-o aglomeratie infernala in Varsovia - cam cum e in Bucuresti la ore de varf.  ^-^
Am regasit acelasi confort pe care il stiam, practic cu masina asta bagi in drive si faci 2000km fara sa obosesti deloc.
Am alimentat atat cu benzina de 98 cat si de 95 cand nu am gasit . In tara am pus OMV 100 dar nu am mai facut multi km sa imi pot da seama de diferente.
De pe drum am agatat din Varsovia niste jante de Levorg foarte faine si bune si la pret - tipul de la care le-am cumparat ,un neamt mutat in Polonia de vreo 25 ani. Avea si de Outback OEM dar mi-au placut mai mult astea, sunt de 7.5 vs 7 cat este standard la obk.
Nu stiu inca daca o sa le folosesc vara sau iarna..ma mai gandesc, inca nu am senzori, dar cauta si imi trimite sau cumpar noi de la AK.


Asteapta cuminte pana maine , sa facem inspectia de risc si in Romania, am avut-o asigurata si pe parcursul extern dar cu fransiza 1000 euro /eveniment si 20% dauna totala si ca sa revin la 0% la ambele trebuie sa mai fac inca odata. Alianz si Generali nu au vrut sa asigure masina la valoare de pe factura + TVA ...asa ca le-am zis pa si am facut la Groupama.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: " The Green Beast "
« Reply #19 on: March 17, 2024, 17:52:06 PM »
Sa o stapanesti sanatos si drumuri bune!