conversie la volanta simplă masa pt outback gen 2, af 2000, motor ej25
Subaru club Romania

conversie la volanta simplă masa pt outback gen 2, af 2000, motor ej25

Salutare tuturor,
in ziua de azi cu Facebook groups totuși mai sper că putem discuta si pe forumuri

caut de puțin timp un kit de volanta+ambreiaj pt un Outback cu motor de 2.5
as area să pun volanta cu masă dublă dar prețurile pe care le-am găsit sunt prohibitive
modelele de Outback din SUA sunt cu volantă masă simplă insă codurile pe care le-am găsit la Exedy (producătorul care am înțeles că e furnizor OEM pt Subaru) nu mă ajută decât la kit-ul de ambreiaj
am găsit așa:
Exedy kit ambreiaj fjk2037  -asta se găsește si in România

volanta masă simplă (elastică) -cod original 12342AA061 cu corespondenta Exedy FWSBL02FF - asta nu o găsesc
a pus cineva volanta simplă masă si m-ar putea direcționa spre codurile corecte ? nu trebuie să fie neaparat de la Exedy.

Multumesc anticipat!

MyKe

  • 210
Găseşti la Auto Kino piesa originală, la sub 200 de euro (dacă mai sunt valabile preţurile şi discounturile de anul trecut).
Ia legătura cu Sese aici pe forum.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Găseşti la Auto Kino piesa originală, la sub 200 de euro (dacă mai sunt valabile preţurile şi discounturile de anul trecut).
Ia legătura cu Sese aici pe forum.

Salut,
La care piesa originala te referi ? -masa simpla sau dubla ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Mutat din jurnale auto in discutii despre outback.

MyKe

  • 210
Salut,
La care piesa originala te referi ? -masa simpla sau dubla ?
La cea simplă, pentru care ai pus cod - 12342AA061. Dar sunt sigur că găseşti şi detalii despre cea cu masă dublă.
Discută cu ei opţiunile şi spune-ne ce ai ales.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

La cea simplă, pentru care ai pus cod - 12342AA061. Dar sunt sigur că găseşti şi detalii despre cea cu masă dublă.
Discută cu ei opţiunile şi spune-ne ce ai ales.
Salutare,
Am discutat cu cei de la AutoKino, ei ofera piese doar pe seria de sasiu. Daca eu vreau altceva decat ce este acolo atunci trebuie sa le dau codurile pe original si ei imi comanda piesele iar eu trebuie sa imi asum. Ceea ce e corect din partea lor, doar ca nu e chiar ce vreau eu.
Am cerut pret la volanta pe seria de sasiu si e undeva peste 2000 de euro cu tot cu discount-ul pentru cei de pe forum.
Restul pieselor sunt la preturi comparabile cu alti furnizori.
Daca nu e cineva care sa fi facut operatiunea asta atunci va multumesc pentru input.
Cand o sa stiu exact ce pun, mai precis -dupa ce montez o volanta simpla masa si un ambreiaj pentru ea si merge o sa va spun ce si cum.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Nu am retinut ce an este masina ta. O conversie a mai fost facuta, dar nu lua de bune codurile pe care le vezi in poza fara sa verifici. Poti citi detalii aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2972.msg111874.html#msg111874

Poti sa intrebi in jurnalul lui mai multe detalii, desi PTR nu a mai fost activ de 2 ani si am impresia ca a vandut masina.

Sper sa te ajute forumul mai mult decat grupurile de facebook :)
« Last Edit: March 12, 2024, 07:29:21 AM by MihaiFlorescu »

MyKe

  • 210
Din ce văd, la OBK din 2000, cu EJ25 şi MT5 s-ar potrivi volant 12342AA000, disc 30100AA690, placă 30210AA411 şi rulment 30502AA051. Acum nu trebuie să iei de bun ce zic, ci doar să începi căutările în jurul acestor piese. Şi da, trebuie să-ţi asumi un risc. Nu sunt piese pe care să le poţi returna uşor. Dar na, cine nu riscă, nu câştigă. :)
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Nu am retinut ce an este masina ta. O conversie a mai fost facuta, dar nu lua de bune codurile pe care le vezi in poza fara sa verifici. Poti citi detlaii aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2972.msg111874.html#msg111874

Poti sa intrebi in jurnalul lui mai multe detalii, desi PTR nu a mai fost activ de 2 ani si am impresia ca a vandut masina.

Sper sa te ajute forumul mai mult decat  grupurile de facebook :)


Multumesc,
Este din 2000
Nici macar nu sunt pe vreun grup de fb de gen, eu sunt de moda mai veche (am ajuns sa zic si asta :) )