Revizii Forester
Subaru club Romania

Revizii Forester

Kaufmandy

• 8
  • SG 2.0 2007
Re: Răspuns: Revizii Forester
« Reply #100 on: August 27, 2017, 08:04:10 AM »
In principiu se face o recalibrare/reinvatare a clapetei si o poti face doar la reprezentanta. Dar am mai vazut si clapete curatate fara aceasta reinvatare si au mers OK. E totusi bine sa o faci daca ai cum.
"se face"  singură, probabil...!  cel puțin la Autokino.  Care e cam ca pomul lăudat. Adică așa zisa "recalibrare / reinvatare" a clapetei e de fapt deconectarea bateriei de la mașină preț de câteva minute, după curățare (care la ei a însemnat ștersul cu un șervețel (gen prosop de bucătărie).  Operațiunea făcută la cererea mea expresă,  ca altfel nu prea se sinchisesc nici atât. Eu fiind programat a acolo pentru o diagnosticare completa a mașinii,  atât pe părea mecanică,  cat și soft/erori/etc. Și plătită bineînțeles.

Re: Revizii Forester
« Reply #101 on: May 04, 2019, 22:39:05 PM »
Bună,  au trecut aproape 8 ani de când mi-am luat al meu Forester Diesel  my 2011.
De atunci a trecut doar pe la Subaru Cluj. De schimbat pe el mai nimic decât consumabilele uzuale ( ulei, filtre, plăcute,  discuri fata, și niște bucși ) în rest nimic. Sunt super încântat de mașină mai puțin filtrul de particule care îmi da bătăi de cap. Dar ăsta e alta poveste.
Acum vreau sa o duc la revizie am 137.000 km. Cred ca la kilometrajul ăsta doar ulei și filtre e cam puțin.
Ce ar mai trebui schimbat ca sa nu dau de probleme mai mari în viitor.
Mersi anticipat de sfaturi.

Xander

• 325
  • Forester
    • Forester '09
« Reply #102 on: May 04, 2019, 22:44:21 PM »
Bună,  au trecut aproape 8 ani de când mi-am luat al meu Forester Diesel  my 2011.
De atunci a trecut doar pe la Subaru Cluj. De schimbat pe el mai nimic decât consumabilele uzuale ( ulei, filtre, plăcute,  discuri fata, și niște bucși ) în rest nimic. Sunt super încântat de mașină mai puțin filtrul de particule care îmi da bătăi de cap. Dar ăsta e alta poveste.
Acum vreau sa o duc la revizie am 137.000 km. Cred ca la kilometrajul ăsta doar ulei și filtre e cam puțin.
Ce ar mai trebui schimbat ca sa nu dau de probleme mai mari în viitor.
Mersi anticipat de sfaturi.
Uleiurile de prin transmisie, lichidul de răcire,lichidul de frâna,furtunele de aer, verificare senzorul de lumini și o verificare de amortizoare. Așa la prima strigare.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.

« Reply #103 on: July 14, 2019, 10:59:56 AM »
Salutare,sunt un nou detinator de Forester,un 2.0D din 2010,euro 4,171k km (chipurile ultima revizie pe cartea service la 164k) provenienta Belgia. Masina din punct de vedere estetic,si din ce am constatat eu pana acum mecanic,ok. As dori sa stiu mai mai multe despre lichidele si filtrele care trebuiesc inlocuite la o revizie (tipul si cantitatea de ulei,filtru ulei,filtru motorina,aer,polen),cat si despre anumite verificari.Schimbul de ulei si filtre as vrea sa il fac eu.Tinand cont ca sunt din Iasi nu prea cunosc servis-uri pentru Subaru (asta daca stie cineva sa imi spuna si mie),ma gandesc sa ii fac o verificare cat mai curand in Brasov.Multumesc si o zi faina