Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
Subaru club Romania

Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009

Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« on: March 06, 2011, 21:40:05 PM »
Salut si bine v-am gasit.
Am un forester 2.5 xt fabricatie mai 2008, automat, km actuali 64.000 si am cateva probleme suparatoare la el, sau cu el:
- cea mai nasoala este accea ca atunci cand rotile sunt bracate la maxim, de ex intr-o parcare, si incep sa merg, apare periodic o smucitura in volan, de am crezut prima data ca anvelopa s-a dejantat. Masina are o miscare brusca stanga dreapta, desi e in curba, de zici ca ori sare cauciucul, ori se rupe ceva pe acolo, o planetara ??!
- a doua problema, in aceleasi curbe luate incet si la maxim, apare o bataie periodica pe spate, undeva la puntea spate
- a treia ar fi un fluierat ce se aude, parerea mea, in cutia de viteze atunci cand accelerez, vreme de cateva secunde, cat masina e in sarcina maxima, daca am accelerat tare.

Nu am fost inca la service cu ele. Masina mai are garantie
pana in iunie, dar revizia de 60.000 km nu am mai facut-o la smt, ci la radacini spaliul unirii, pentru ca m-au dezamagit in trecut cu niste batai la roti pe care se faceau ca nu le auzeau si roti supraincalzite a caror temperatura o masurau cu mana si "asa e la automate,ca franati des" in conditiile in care exact pentru asta eu mergream pe a2 pana la km 20, intorceam si mergeam numai cu 150 pana la ei, fara sa franez.... Si, in plus, nu am mai vrut sa dau banii gramada pe uleiul lor grecesc....
O sa va povestesc si ce am vazut la radacini.....
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ?
« Last Edit: March 08, 2011, 01:09:29 AM by compteam »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #1 on: March 06, 2011, 22:13:45 PM »
Bine ai venit! Din ce spui tu par simptome clasice de caseta de directie si diferential spate. Sper sa nu fie mai grav de atat, insemnand cutia. Mergi la service la SMT recomandat, si daca ai garantie scapi usor.

Raspunsurile mele la cele trei probleme enumerate de tine:
-semnul 1 ->caseta de directie
-semnul 2 ->diferentialul spate, desi ar putea fi si altele
-semnul 3 ->depinde. E normal la un turbo si mai ales la o tractiune integrala si mai ales la o cutie automata. Daca fluieratul este mai puternic decat a fost pana acum, atunci ar putea fi iar semn ca ceva nu e ok cu diferentialele.

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #2 on: March 08, 2011, 01:13:14 AM »
Am fost astazi si la Edu Stan Rally, dar nu m-am lamurit ce ar avea. Nici nu am avut unde sa o testez bine,pentru ca am nevoie de o parcare cu suprafata foarte plana, fara deniivelari, nu din asfalt sau dale. Luni dimineata am programare la SMT sa vedem ei ce zic. Sper sa gasesc undeva un loc de teste, desi la ei acolo in pallady asfaltul e praf...

celalalt

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #3 on: March 08, 2011, 09:00:45 AM »
Trage tare pe garantie si nu te lasa dus cu zaharelul.Cere hartii scrise si stampilate in care sa fie mentionat ce,cum si de ce nu s-a putut remedia ceva-daca e cazul.Sti foarte bine ca exista riscul sa faca ceva poc dupa garantie si atunci o sa se prinda si ei care era problema.Eu am reclamat o bataie la motor si uite ca acum miroase un pic mai mult a ulei.Si nu stiu daca e panica dar.....

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #4 on: March 14, 2011, 22:27:50 PM »
Dupa multa multa cearta cu smt au spus ca imi vor schimba o planetara pe garantie.....a fost o zi execrabila, de la 9 dim la 5 dupaamiaza am pierdut-o doar pentru asta.... Trista e tara asta, sa te lupti atata sa primesti ce ti se cuvine. Dar nu ma las, ca stiu ca am dreptate si ei sunt oricum in fault cu pretentiile absurde de a incerca initial sa nu onoreze o garantie pentru ca revizia nu e la ei....
Si m-am saturat de un baiat de acolo, Doru, care la orice drivetest nu aude niciun zgomot suspect.pentru ca astazi, la iesirea din service, mi s-a parut ca masina are la relanti o bataie noua, la motor. Pe care nu au identificat-o, desi am "starns cinci persoane sa auzim cum merge motorul" , vorba lor, plina de ironie. Pentru ca baietii sunt plini de ironie. Dar eu ma fac ca nu inteleg, si le spun sa nu se mai abereze. Schimbul de replici cu directorul post vanzari a fost demetial....
Insa nu ma las. Va tin la curent.
« Last Edit: March 30, 2011, 00:01:00 AM by compteam »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #5 on: March 14, 2011, 22:36:54 PM »
Arde-i pe micuti! Ca au niste preturi mai mult decat nesimtite... >:(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #6 on: March 14, 2011, 23:06:44 PM »
Cunosc starea si senzatia.Cere-le hartii scrise oficiale,ca ai unde sa te duci cu ele.Nu te mai enerva.Sau ia-l o tura pe unu si baga frica in el.Io asa am facut...recte domnu de la service post vanzare.90km/h intr-o curba la 180 de grade

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #7 on: March 29, 2011, 23:59:16 PM »
News: am schimbat planetara dreapta fata pe garantie si au strans mai bine un burduf care tragea aer fals (o sa fie schimbat pe garantie si el). A ramas problema cu smuciturile la intoarcerea lenta pe loc, pe suprafete lucioase sau alunecoase (de ex putin nisip pe asfalt) careia nu-i dau eu de cap si nici eii nu par prea dornici sa o aprofundeze....

celalalt

Răspuns: Diverse probleme Forester 2.5 xt automat 2009
« Reply #8 on: March 30, 2011, 11:16:07 AM »
Sa nu ai vreo problema la felul cum vireaza rotile.Adica una sa vireze mai mult decat cealalta si atunci topaie de la una la alta...Daca intelegi...Cred ca am mai auzit la cineva.Ai schimbat cumva rotile cu unele mai late?