Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
Subaru club Romania

Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord

alias

  • 152
Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« on: March 18, 2011, 13:20:32 PM »
A reusit cineva la forester asa ceva???

Daca da, cum, cat costa, cum arata??

Verdele standard mi se pare odios si ma vad intr-un Forester in curand.



Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

celalalt

Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #1 on: March 18, 2011, 14:58:52 PM »
Cand ai zis ca vinzi impreza,trebuia sa precizezi ca urmeaza sa iei un forester.Ca d'aia ma ambalasem io asea ;D
Despre lumini,cred ca poti intreba un electrician sau poate chiar la prietenii nostrii de la ZMT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #2 on: March 18, 2011, 15:14:57 PM »
E cam complicat. am vrut sa fac eu asta. Poti schimba usor tot bordul in ce culoarea vrea muschiuletul tau, dar la ceasuri e mai complicat. De ce? Pentru ca nu ai becuri/leduri colorate, ci unele albe si culoarea vine de la o folie aplicata pe spatele ceasurilor. E greu al naibii sa dai jos folia. Chiar daca reusesti, pentru ca in afara multi fac asta, nu o sa fii prea fericit pentru ca ele sunt facute special sa imprastie lumina in mod egal. Daca elimini acel strat apoi o sa ai umbre in anumite zone. Se poate rezolva cu niste leduri mai speciale care sa imprastie lumina dar nu am am gasit la noi. Apoi mai sunt afisajele LCD care sunt incolore dar au si ele o folie verde. Se poate scoate folia si inlocui cu una de alta culoare, dar la fel trebuie sa faci rost de folia respectiva si sa o tai bine, sa nu ai cute... etc.

alias

  • 152
Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #3 on: March 18, 2011, 15:25:53 PM »
Cand ai zis ca vinzi impreza,trebuia sa precizezi ca urmeaza sa iei un forester.Ca d'aia ma ambalasem io asea ;D
Despre lumini,cred ca poti intreba un electrician sau poate chiar la prietenii nostrii de la ZMT

eu as  lua si Tribeca, (ricum e in plan) ca e cea mai mare, dar deocamdata nu se poate.
Forester este solutia de compromis. Daca va fi XT, nu va mai fi de compromis :))
Altfel, inapoi la Outback, ca doar stiu ce si cum.

Cat depre ZMT ce sa zic, numai de bine. Ii cunosc decand s-au infiintat, cand aveau doua rampe cu chirie. Eu avand Subaru inaintea venirii lor ca "Importatori Oficiali"... Plini de intentii, uni baietii foarte de treaba, dar cam atat.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

alias

  • 152
E cam complicat. am vrut sa fac eu asta. Poti schimba usor tot bordul in ce culoarea vrea muschiuletul tau, dar la ceasuri e mai complicat. De ce? Pentru ca nu ai becuri/leduri colorate, ci unele albe si culoarea vine de la o folie aplicata pe spatele ceasurilor. E greu al naibii sa dai jos folia. Chiar daca reusesti, pentru ca in afara multi fac asta, nu o sa fii prea fericit pentru ca ele sunt facute special sa imprastie lumina in mod egal. Daca elimini acel strat apoi o sa ai umbre in anumite zone. Se poate rezolva cu niste leduri mai speciale care sa imprastie lumina dar nu am am gasit la noi. Apoi mai sunt afisajele LCD care sunt incolore dar au si ele o folie verde. Se poate scoate folia si inlocui cu una de alta culoare, dar la fel trebuie sa faci rost de folia respectiva si sa o tai bine, sa nu ai cute... etc.

pai atunci poate schimbate ceasurile cu totul (evident nu tot pe verde) :))

La Outback, erau altfel iluminarea ceasurilor:


foarte placuta de altfel.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #5 on: March 18, 2011, 15:42:37 PM »
Nu merg chiar toate ceasurile la toate modelele, dar eu mi-am pus de STi 2004 pe WRX 2001 plug & play. Adica fara nici o adaptare si fara nici o problema.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #6 on: March 20, 2011, 13:22:22 PM »
Alias, mai tii minte sticlele alea colorate de se puneau in fata televizorului alb-negru pe vremea impuscatului? Ia trage-ti o stica d-aia!  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

alias

  • 152
Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #7 on: February 07, 2012, 23:14:51 PM »
Eu cand v-am zis ca ma vad intr-un Forester, v-am zis. Acum chiar trebuie sa schimb verdele.
Intre timp vad ca s-a evoluat mult pe tema. Sunt oameni care reusesc sa faca minuni dintr-un bord.
Astept recomandari.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #8 on: August 28, 2012, 19:45:00 PM »
Ai mai aflat ceva legat de schimbarea culorii bordului ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #9 on: October 26, 2012, 16:07:12 PM »
a reusit cineva pana acum miscarea cu schimbatul culorilor?
si eu sunt interesat daca se poate face si cum...

Graf

Răspuns: Schimbarea culorii ambientale a instrumentarului de bord
« Reply #10 on: February 16, 2013, 10:44:21 AM »
Stie cineva ce ceasuri STI se potrivesc pe Forester 20XT?

Multumesc