discuri frana Outback
Subaru club Romania

discuri frana Outback

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
discuri frana Outback
« on: March 21, 2011, 18:18:56 PM »
am nevoie de un sfat: am schimbat discurile si placutele de la Outback anul trecut in luna mai, si am mers pana acum 10.000 km

problema mea e ca deja au inceput sa se ovalizeze... simt un usor tremurat in volan cand calc frana la peste 100km/h...
exact acelasi feeling pe care exista cand am luat masina... dar binenteles ca nu asa de puternic (ca de abia a inceput sa faca)

discurile si placutele le-am schimbat la SMT... si nu stiu ce sa fac... nu ar trebui sa aiba garantie? ca sunt si scumpe ale dracu'

nu cred ca mai pun originale... sunt f dezamagit... o sa merg pe ceva aftermarket...

thanx
« Last Edit: March 22, 2011, 10:41:50 AM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuti frana Outback
« Reply #1 on: March 21, 2011, 18:32:27 PM »
Cred ca ai un an garantie la piese si montaj. Du-te peste SMT sa ti-le schimbe. Daca baga vrajeli, aminteste-le de OPC! ( nu Insignia OPC  ;D )
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: discuti frana Outback
« Reply #2 on: March 21, 2011, 19:19:47 PM »
off topic: daca ai probleme cu forumul, sa ne spui. Vad ca ai citat mesajul de doua ori. Poti elimina din ele apasand butonul "Elimina" din coltul dreapta sus al mesajului.

Si revenind, se stie ca discurile se ovalizeaza usor la Subaru. Sunt atatea optiuni mai bune aftermarket. ;)

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuti frana Outback
« Reply #3 on: March 21, 2011, 21:37:54 PM »
Eu nu i-as ierta pe cei de la SMT! Du-te peste ei sa-ti rezolve problema!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: discuti frana Outback
« Reply #4 on: March 21, 2011, 22:00:01 PM »
Da asa iti recomand si eu nu este normal ca dupa 10000 de km sa se ovalizeze discurile.
Eu am 45000 de km cu ele sunt discurile originale si tocmai acum au inceput sa faca figuri pentru ca sunt ovalizate.
Aceiasi problema o am si eu nu stiu ce discuri sa cumpar pt ca cele originale de la SMT nu vreau sa le cumpar sunt scumpe iar cu banii aia cumpar ceva mai bun.
Am gasit ceva de la Brembo si Zimmerman.
Zimmerman 790 ron 2 discuri ventilate fata.

celalalt

Răspuns: discuti frana Outback
« Reply #5 on: March 21, 2011, 23:49:56 PM »
Vezi ca eu am 70k cu unele luate de la alpadrino si au fost si eftine si nici nu s--au ovalizat.Si au vazut multe balti...

alias

  • 152
Răspuns: discuti frana Outback
« Reply #6 on: March 22, 2011, 00:35:34 AM »
@rzv75, Am avut masina care o ai tu acum timp de 4 ani. Problema afost pe mai toate masinile, si a fost recunoscuta oficial. Discurile se schimbau pe garantie. Pana ieseai din garantie, ca in 20-30.000 km se ovalizau si cele noi.

Am mai tot spus despre discuri pe unde am fost intrebat:

Ca sa poti folosi discurile originale care sunt moi, trebuie schimbati etrierii.

Ca sa rezolvi complet problema schimbi tot ansamblul (discuri_etrieri) cu cel de Forester XT (parca).

 Sau, cum am facut eu, si am mai sfatuit un coleg forumist de pe aici. Pastrezi etrierii care sunt destul de scumpi,  pui discuri Brembo si niste placute nu prea dure. Pentru mine a fost solutia cea mai buna, fara nici un compromis tehnic si ok financiar.

Succes.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #7 on: March 22, 2011, 10:49:29 AM »
multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri.

in prima faza o sa ma duc la SMT sa vad ce rezolv.
ideea e ca la WRX am schimbat amortizoarele si in mai putin de un an au inceput sa bata (alea pe spate) si baietii de la SMT (ca acolo le schimbasem) mi le-au schimbat din nou dar de data asta fara bani (pe garantie) ca nu trecuse un an.
asa ca oamenii au fost seriosi. sa vedem cum o sa fie cu discurile.

oare cei de la SMT nu pot sa-mi puna discuri Brembo sau orice altceva dar nu asa de moi... nu e normal ca in 10.000 km sa se ovalizeze, iar eu stiu sa merg cu  masina , adica: nu trec prin baltoace mari daca discurile sunt incinse, nu franez cand trec prin gropi, etc

bafta! va tin la curent.

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #8 on: March 22, 2011, 11:44:21 AM »
Sa ne spui ce ai rezolvat la SMT! Nu cred ca ti-ar conveni sa cumperi de la SMT discurile Brembo ( daca le aduc... ).
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: discuri frana Outback
« Reply #9 on: March 22, 2011, 19:47:51 PM »
incearca sa nu treci prin balti de apa cand sunt incalzite franele, sau sa duci masina la spalatorie cu discurile incalzite, si incearca si sa schimbi lichidul de frana cand schimbi discurile...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #10 on: March 22, 2011, 20:02:41 PM »
??? ne punem senzor de temperatura la discuri?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #11 on: March 22, 2011, 20:13:25 PM »
Tom,sunt masini din '85 la care nu s-a schimbat lichidul si inca mai franeaza.Care e treaba cu schimbul de lichid,ca niciun mecanic nu stie sa-mi spuna.Toti zic ca sunt obligati sa-si ia mantzocaria de schimbat zeama,dar ca nu o folosesc pt ca nu-i vad utilitatea....Merci anticipat de lamurire.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #12 on: March 22, 2011, 20:23:01 PM »
Ce banii tai nu ” merge ” ... ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: discuri frana Outback
« Reply #13 on: March 22, 2011, 20:55:21 PM »
pai nu zice nimeni ca nu franeaza in continuare, dar lichidul de frana in timp isi pierde din proprietati si pe parcursul timpului odata cu pierderea de proprietati ii scade punctul termic de fierbere, gandeste-te ca pe ploaie sau ud  punctul termic de fierbere al unui lichid smecher de frane racing este undeva la 180-200 de grade, deci gandeste-te dupa cativa ani cat de mult scade acest punct si te poti trezi intr-o zi ploioasa sa apesi pe frane ca animalu creend presiune enorma in instalatie si degeaba ca nexam frane
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #14 on: March 22, 2011, 21:09:56 PM »
Iti dai seama ca la batrana lui Impreza nu este vorba de frane racing... daca este panta buna prinde ... peste 50 km/h  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #15 on: March 22, 2011, 22:40:53 PM »
@ tom,Cred ca inteleg...
@ stefanbv,nici nu sti tu ce frane are batrana impreza.Fata de forester,vomiti.Acum poate e si din cauza ca pe spate discurile sunt cat cele de pe fata.Asa a rezultat in urma schimbului de transmisie....

Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #16 on: March 23, 2011, 20:05:45 PM »
La Forester sunt cele mai naspa frane posibile dupa parerea mea...

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Rspuns: discuri frana Outback
« Reply #17 on: March 23, 2011, 21:50:24 PM »
pai nu zice nimeni ca nu franeaza in continuare, dar lichidul de frana in timp isi pierde din proprietati si pe parcursul timpului odata cu pierderea de proprietati ii scade punctul termic de fierbere, gandeste-te ca pe ploaie sau ud  punctul termic de fierbere al unui lichid smecher de frane racing este undeva la 180-200 de grade, deci gandeste-te dupa cativa ani cat de mult scade acest punct si te poti trezi intr-o zi ploioasa sa apesi pe frane ca animalu creend presiune enorma in instalatie si degeaba ca nexam frane
am schimbat toate lichidele cand am facut ultima revizie (moment in care am schimbat discurile&placutele), inclusiv lichidul de frana... deci nu e de aia... "e altu motivu" ...
oricum ar fi, sunt f dezamagit ca in 10 mii km si nici un an au inceput sa bata discuri de peste 12 milioane...
am facut programare la SMT pentru 30 martie... sa vedem ce zic si ei...
din experianta mea de pana acum s-au purtat f ok.
va tin la curent
« Last Edit: March 23, 2011, 21:55:12 PM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #18 on: March 31, 2011, 13:04:53 PM »
asadar, am ajuns la SMT pentru verificare...

ce mi-au spus e ca discurile ar fi ok, dar ca sunt varza bucsile alea mari de la basculele fata (dreapta/stanga) si ca de acolo am niste jocuri...
asa ca maine ma duc sa le schimb, tot la ei pentru ca daca schimb bucsile si tot o sa am vibratie in volan o sa-mi schimbe discurile pe garantie.
2 bucsi + manopera : 580 lei (tva inclus)

va tin la curent.
bafta
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

celalalt

Răspuns: discuri frana Outback
« Reply #19 on: March 31, 2011, 14:48:29 PM »
Moamaaaaaaa.....cat o costa un surub simplu la astia?