(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

KET

  • 3921
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #120 on: January 13, 2015, 16:59:40 PM »
http://www.torquenews.com/1084/subaru-recalls-wrxsti-forester-impreza-again-brake-issue

Nu cred ca SMT va face rechemare in service, dar e bine de stiut ca proprietarii sa-si rezolve problemele singuri...

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #121 on: January 13, 2015, 19:01:50 PM »
Nu vrea sa zic, dar nici sa afirm pentru ca nu sant mecanic, dar spun si eu ,.........
Cu Legacy am facut 66.000 km iar cu Foresterul am aproape 40.000 km  si nu am schimbat absolut nimic la frane. E adevarat ca e aspirat, e adevarat ca conduc destul de moderat,  dar nu o menajez prea mult. Ambele au vazut frane de mi-au zburat mucii pana pe parbriz !
Totul a fost si este standard, de serie Subaru.  Nu prea inteleg cum se pot duce discurile si placutele la 10.000 km sau mai putin. Unde o fi problema ?
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #122 on: January 13, 2015, 22:22:21 PM »
La mine ,, si discurile si placutele sunt K , pline de carne ,,, dar tremura volanu ,,, :)

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #123 on: January 13, 2015, 22:28:33 PM »
E simplu, infrastructura lipsa asezonata cu produse de calitate indoielnica. Piata din SUA cred ca e mult mai bine reglementata la capitolul calitatii produselor si serviciilor. Plus ca la noi daca ai o problema cu produsul achizitionat trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare. Am cumparat ceva din SUA si a sosit defect/stricat. Am trimis cateva poze cu produsul magazinului de unde l-am achizitionat si in doua saptamani a sosit in tara produsul inlocuit.
Legacy 3.0R

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #124 on: January 13, 2015, 22:35:23 PM »
Asta cu calitatea produselor va dau dreptate ,,, eu la anterioara masina o Honda civic , 2003, am schimbat frinele ,,, Ate Discuri + placute, aduse din germania ,,, nici in ziua de azi ,, aproape 3 ani nu are omu probleme ,,,



Nish nu mai stii ce sa mai crezi de calitate ,,, de unde sa ei ,, ori original ori producator....

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #125 on: January 13, 2015, 22:36:18 PM »
Nu poti compara USA cu RO! Sunt doua piete total diferite...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #126 on: January 13, 2015, 22:43:59 PM »
Nu compar, dar totusi,.......... sa inceapa sa cedeze toate pe la 10.000 km,......... mi se pare foarte bizar.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #127 on: January 13, 2015, 22:52:51 PM »
La mine ,, si discurile si placutele sunt K , pline de carne ,,, dar tremura volanu ,,, :)

Inainte sa mai schimbi ceva, cauta un mecanic sau un strungar care sa aiba un ceas comparator si vezi daca discul e problema

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #128 on: January 13, 2015, 22:59:33 PM »
Aham ,, vad joi dupa masa sau vineri dimineata ,,, cind imi ajung setu de reparatie etrier ,,, sa am totu la indemina ,,, Ms oricum

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #129 on: January 13, 2015, 23:24:22 PM »
Doar un set?

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #130 on: January 14, 2015, 18:36:52 PM »
Setu de reparatie pu un etriere , consta in 2 pistonase + 4 garnituri de cauciuc totul la patrat :)

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #131 on: January 14, 2015, 20:14:31 PM »
Nusht ce kit e ala, pe original veneau doar garniturile, vreo 6 sau 7, iar setul era ptr un singur etrier

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #132 on: January 15, 2015, 17:17:15 PM »
THNKS,,,, Azi o ajuns kitu de reparatie , pu etrierele fata (2 seturi de pistonase,garnituri la tot ce se putea noi pe acolo - credca 7 bucati de cauciuc pu fiecare etrier :))

Cind am dat jos primu etrier, pistonasele culisau greu , dar la al doilea etrier , faza ca 1 pisonas era blocat innauntru etrierului :( ,,,,

Am schimbat tot nou pe acolo + lichid de frina si daca apas mai tare frina ma lipesc cu buzele de volan : )))) , inca nu am incercat la viteza mare dar la 60-80 km/h unde era problema stresanta a disparut ,,,

oricum revin si dupa o tura mai mare de viteza ,,, sa zic cum se simte.

Oricum Ms pu sfaturi si pareri !!!!
Great Team !!!!!!
Cu stima Corneliu !
Drumuri bune tuturor si fara incidente !!!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #133 on: January 15, 2015, 17:27:06 PM »
Bine de stiut. Deci va trebui sa folosesc si eu kit-ul de garnituri (la mine nu a venit cu pistonase noi desi a fost o galagie de bani). Problema e ca asta inseamna alte placute noi si vazut daca se mai poate face ceva cu discurile fata. Probabil ca cel mai bine sa iau unele noi. 

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #134 on: January 15, 2015, 17:33:43 PM »
Bine de stiut. Deci va trebui sa folosesc si eu kit-ul de garnituri (la mine nu a venit cu pistonase noi desi a fost o galagie de bani). Problema e ca asta inseamna alte placute noi si vazut daca se mai poate face ceva cu discurile fata. Probabil ca cel mai bine sa iau unele noi. 


Kitul kare mio venit era ceva spaniol , dar sau potrivit toate pina la ultima garnitura si pistonase si tot si pret DECENT 148 lei setu , eu initial doream ceva original , dar nu venea nimik la setu asta de etriere , si de asta am optat la producator.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #135 on: January 15, 2015, 17:39:36 PM »
Autofren cred ca e producatorul.
Legacy 3.0R

Fab

  • 794
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #136 on: January 15, 2015, 18:00:48 PM »
Am avut si eu problema asta. Am schimbat discuri si placute fata/spate si am verificat etrierele. Pistonasele nu erau blocate de niciun fel, doar culisele au fost gresate din nou. Problema a disparut partial, adica sunt drumuri pe care nu am vibratii in volan si drumuri pe care am vibratii in volan. La mine se manifesta la peste 120km/h, deci drumurile sunt bune, fara denivelari, altfel nu as merge cu viteza asta. Oricum, problema este FOARTE ciudata.

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #137 on: January 16, 2015, 00:33:40 AM »
Am incercat si viteza mai mari de 120 ,,,, frineaza K ,,, dar pe la 80 ,, tot se mai simte ceva ,,, dar incomparabil cu ceo fost ,,, daca persista acel deranj mai rectific odata discurile ,,, dar cred ca dupa citeva sute de km ,,, o sasi revina ,,, ,,, sau cel putin asa sper ,,,,

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #138 on: January 16, 2015, 09:56:07 AM »
Mda.. asa mi-a spus si mie mecanicul. Lasa ca se curata ele in 2-300km. Si uite ca am facut aproape 1500 si nimic. O sa merg asa pana se duc placutele astea si apoi iau totul nou.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #139 on: January 16, 2015, 10:39:20 AM »
Imi spui si mie te rog ce kit ai cumparat? Ce producator? Eu unul nu am gasit kit cu pistonase pe niciunde, doar set de garnituri.
Legacy 3.0R