Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
Subaru club Romania

Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania

faur

Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« on: March 28, 2011, 21:22:43 PM »
Buna ziua,

as vrea sa cumpar un Forester diesel de nou din Germania pt a nu da statului roman un sfert de masina degeaba. Voiam sa va intreb daca platesc tva-ul in Germania, mai trebuie sa il platesc si in romania? Garantia se pastreaza si in romania, nu fac nazuri cei de la SMT?

Ialta ordine de idei, am primit o oferta de la GUT care imi da masina cu 5000 eu mai ieftin decat la SMT. Voi credeti ca e posibil asa un discount? Nu cumva e teapa?

Multumesc anticipat pentru sfaturi si va doresc o zi minunata.
Subaru Forester Diesel 2011

faur

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #1 on: March 28, 2011, 21:24:17 PM »
Am uitat sa intreb, a cumparat cineva masini de pe automobile4x4.ro? Sunt de incredere?
Subaru Forester Diesel 2011

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #2 on: March 29, 2011, 10:47:47 AM »
Salut!

In primul rand bine ai venit pe forum!
In legatura cu achizitia din Germania, din ce stiu eu, te obliga sa platesti TVA-ul in Romania daca o cumperi pe persoana fizica, taxa de prima inmatriculare oricum o platesti.
Este posibil sa ai un discount de 5000 euro, dar fi atent ca sunt si multe tepe...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #3 on: March 29, 2011, 11:52:17 AM »
pai 5000 iti da si la noi daca teduci tare in gura...

faur

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #4 on: March 29, 2011, 17:04:40 PM »
Multumesc frumos de raspunsuri!!!

Sper ca in maxim o luna sa imi iau masina.
Ne mai vedem sigur pe aici!

O zi buna.
Subaru Forester Diesel 2011

faur

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #5 on: March 29, 2011, 17:05:51 PM »
Totusi, daca cineva si-a luat masina de pe masini4x4.ro, va rog frumos sa imi spuneti daca sunt de incredere sau nu.

Subaru Forester Diesel 2011

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #6 on: March 29, 2011, 17:14:40 PM »
Eu unu, nu am auzit de ei... asa ca nu pot sa-ti fac nicio recomandare!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

faur

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #7 on: March 29, 2011, 21:49:43 PM »
Retractez. E vorba de automobile4x4.ro
Subaru Forester Diesel 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #8 on: March 29, 2011, 22:54:44 PM »
nici eu nu imi aduc aminte sa fi dat peste ei cand mi-am cautat masina, dar asta nu inseamna ca sunt neaparat escroci. poti sa incerci sa vezi despre ce este vb.

PS: subiectul a fost mutat in sectiunea cu discutii generale despre forester

Răspuns: Intrebare Forester diesel cumparat de nou din Germania
« Reply #9 on: April 01, 2011, 19:06:21 PM »
Salutari tuturor,

Imi pare bine ca a deschis cineva subiectul asta, demult ma uit pe mobile.de sa ma duc in Germania sa-mi iau un Forester sau Outback (nu m-am hotarat inca). Chiar mi-ar parea rau sa-l sar pe dealerul din BV care isi face treaba foarte bine, insa nu am chef sa-i umflu glezna importatorului grec care ne ia de fraieri si vrea sa castige 7000 de Euro pe masina. Probabil ca de diferenta cumpar niste optionale de la dealerul local (jenti originale, cauciucuri de iarna, tava portbagaj etc) si mai bine ii mai dau lui 500-1000 de Euro ca ma ajuta sa-mi vand masina veche.

Am studiat treaba in ceva detaliu si observatiile mele ar fi urmatoarele:

- sunt multe masini ieftine in Germania care sunt versiuni mai vechi, deci mare atentie la anul de fabricatie si la optionalele care le are. Nivelul de echipare Comfort sau XS e ceea ce la noi se vinde ca model mediu (cam de toate dar fara piele). Sunt necesare poze detaliate pentru masina, ca sa fii sigur ce iei si serie sasiu ca sa fie de Europa.
- atentie ca unele modele vechi sunt Euro 4. Eu cand dau search detaliat intotdeauna bifez "modele pt EU" si clasa de poluare 5. Altfel te trezesti cu o taxa de inmatriculare de vreo 2500-3000 Euro.
- atentie la preturi cateodata nu includ costul culorii metalizate. (300-700 Euro)
- exista un risc legat de firma care pune anuntul. Eu sincer ma voi uita sa fie dealeri mari de masini (eventual subaru) si apoi fac putin research in legatura cu firma.
- m-am gandit la varianta sa fac importul prin altcineva sa mai minimizez din risc. Cei care aduc masini mi-ar lua 1500-2000 Euro ca s-o aduca pe platforma.
- am vorbit cu cei de la automobile 4X4 si au si masini in stoc (Outback), dar pot aduce si la comanda. Par seriosi si nu trebuie sa le platesti nimic decat un avans direct de 10% orice firma de leasing pe care vrei s-o alegi. Ei spun ca poti agrea cu ei pe net ce masina vrei si ei isi pun 1500 Euro (la pretul fara TVA). Tot ramane o economie de vreo 3000 Euro. (si masina se aduce pe platforma).

Daca pana la urma face cineva aventura ma intereseaza si pe mine. Sper ca importatorul sa mai reduca cu vreo 3000 Euro preturile si atunci nu prea mai merita tot frecusul.

Bafta tuturor si astet primul temerar.

alalt+s