Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
Subaru club Romania

Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL

AS25

Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« on: April 18, 2011, 08:29:16 AM »
Salut la toata lumea.

Dupa cautari, intrebari si alte incercari legate de modificarea parametrilor motorului 2.o boxer diesel, am aflat ca ar exista cine in Finlanda care a reusit sa remapeze (rescriere de soft) acest motor.

Resoftarea il duce la 170 CP si nu stiu exact citi Nm.

Pe tema aceluiasi subiect am gasit si in Germania dar cu CIP. Eu nu vroiam asa ceva. Remaparea e cu totul alceva. Daca nu esti multumit se poate aduce masina la parametrii initiali.

Ar fi cineva interesat sa ne cuplam mai multi pentru aceasta operatiune??? Am iesi undeva la vreo 250 - 300 Euro/pers. daca ne stringem cel putin 4. Daca sintem mai muti iesim mai ieftin.

Ideea e ca trebuie achizitionat softul si mufele respective.

Astept raspunsuri din partea cui e interesat de resoftare.
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #1 on: April 18, 2011, 14:54:27 PM »
La noi in tara chiar nu ai gasit nimic?
Eu zic ca gasesti atat resoftare cat si powerbox, dupa dorinta.
Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #2 on: April 21, 2011, 07:51:45 AM »
Da resoftarea de care vorbesc se face pe plaiurile mioritice. Dar iddea era sa ne stringem mai multi sa scadem costul operatiunii.
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #3 on: April 21, 2011, 10:00:07 AM »
o resoftare profesionala se face pe fiecare masina in parte pentru ca fiecare motor in parte este diferit ! parerea mea , hac.

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #4 on: April 21, 2011, 14:38:11 PM »
Pai despre asta e si vorba, resfotare - adica laptop legat la computerul masinii, cititi parametrii si rescrisi cu altii noi.
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #5 on: April 21, 2011, 14:41:24 PM »
errrrrr .....
pai eu ma refer exact la parametrii aia . sunt diferiti de la masina la masina , deci nu poti face un soft pentru n masini si apoi copy + paste la toate.

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #6 on: April 22, 2011, 07:46:05 AM »
Nu fiecare se parametrizeaza in parte.
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #7 on: April 22, 2011, 09:27:19 AM »
eh, fie cum zici tu :) dar cand o sa plangi dupa motor si o sa vezi ca un tub de superglue nu e suficient ca sa il pui la loc o sa intelegi ce incercam eu sa iti zic.

fiecare motor e diferit si trebuie resoftat individual!

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #8 on: April 23, 2011, 20:45:45 PM »
Eu stiu ce zici. Am deja 6b masini resoftate, dar e adevarat nici una Subaru. Intra pe TCM Turbo sau ceva de genul si ai sa stii despre cine e vorba.

Paste Fericit!
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #9 on: April 24, 2011, 00:22:51 AM »
TCM turbo a bubuit 2 turbine de pe masinile a doi prieteni ai mei. deci nu am incredere in ei deloc.

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #10 on: April 24, 2011, 14:59:27 PM »
K. E doar parerea ta. Ce masini erau?
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #11 on: April 25, 2011, 09:29:13 AM »
cum zici tu . bafta :)

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #12 on: April 26, 2011, 12:24:41 PM »
Eu m-am uitat mult pe net pe acest subiect si Ecutek m-au convins cel mai mult. Se pare ca sunt specializati pe Subaru/Mitsubishi/Mazda si par ca ar sti ce fac. Din pacate nu aveau tuneri romani autorizati pe diesel ci doar pe benzina,deci pentru boxer diesel, trebuie mers in Austria sau Ungaria.

Vezi pe site-ul lor daca te conving. Eu inca nu mi-am luat dieselul pe care sa-l tunez, dar probabil ca nu mai dureaza mult.

BAFTA.

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #13 on: April 30, 2011, 19:13:38 PM »
administrator: RECLAMA NEAUTORIZATA

Fiind la a treia abatere de acest gen si fiind atentionat de tot atatea ori cu privire la reclama in spatiile nepermise si fara acordul administratorilor/moderatorilor, utilizatorul sebastian primeste un ban temporar de 10 zile. La urmatoarea abatere de acest fel, daca va exista, sanctiunea va fi de ban permanent.

Va reamintim ca reclama propriilor firme se face decat in spatiile speciale ale forumurilor, in limita regulamentului si/sau cu aprobarea administratorilor, daca este cazul. Prima si a doua abatere se sanctioneaza cu avertisment.
« Last Edit: May 02, 2011, 12:04:37 PM by administrator »

George

  • 757
Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #14 on: May 02, 2011, 09:44:47 AM »
eu nu recomand decat ceea ce am facut pentru mine sau am testat singur. asa ca recomand RC . iar dyno inainte si dupa e cel mai concludent pentru cresterea de putere.

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #15 on: October 31, 2011, 23:58:10 PM »
Salut la toata lumea.

Dupa cautari, intrebari si alte incercari legate de modificarea parametrilor motorului 2.o boxer diesel, am aflat ca ar exista cine in Finlanda care a reusit sa remapeze (rescriere de soft) acest motor.

Resoftarea il duce la 170 CP si nu stiu exact citi Nm.

Pe tema aceluiasi subiect am gasit si in Germania dar cu CIP. Eu nu vroiam asa ceva. Remaparea e cu totul alceva. Daca nu esti multumit se poate aduce masina la parametrii initiali.

Ar fi cineva interesat sa ne cuplam mai multi pentru aceasta operatiune??? Am iesi undeva la vreo 250 - 300 Euro/pers. daca ne stringem cel putin 4. Daca sintem mai muti iesim mai ieftin.

Ideea e ca trebuie achizitionat softul si mufele respective.

Astept raspunsuri din partea cui e interesat de resoftare.

170 CP ..400 Nm,,,se merita? Raspuns personal: NU....De ce? am vazut un astfel de motor resoftat in anumite conditii de test si nu m-a impresionat fata de modelul stoc, 20 CP / 50 Nm pentru ce?

Daca aveti pareri pro puternice va astept sa le exprimati :-P...





Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

AS25

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #16 on: November 01, 2011, 13:18:52 PM »
Unde ai vazut acest motor resoftat si ce masina era?
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #17 on: November 01, 2011, 17:16:44 PM »
Unde ai vazut acest motor resoftat si ce masina era?

Germania. Impreza 2.0 diesel, 2010-2011 hatch model. SKN.
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #18 on: November 01, 2011, 17:21:19 PM »
Sunt cateva resoftate de noi la Racing Code, unele chiar de cand a aparut modelul.
Toate functioneaza foarte bine insa nu va asteptati la o crestere spectaculoasa de putere desi putem depasi lejer cei 175cp.

Răspuns: Resoftare motor 2.0 BOXER DIESEL
« Reply #19 on: November 01, 2011, 17:27:12 PM »
Salut Sebastian! Cred ca cel mai bine ar fi sa le spui si clientilor tai despre forum. In felul asta vom avea parte de mai multe pareri despre serviciile Racing Code.