Consum ulei, suspensia spate ?
Subaru club Romania

Consum ulei, suspensia spate ?

Consum ulei, suspensia spate ?
« on: April 27, 2011, 12:40:55 PM »
Stie cineva ? La  Subaru Forester de 92 kw ( aspirat nu turbo ) am completat ulei la motor , cam 1,5 l la 6000 km ( uleiul este Mobil 1 , 5 W-30 ) . Este normal sau reprezinta uzura la motor ? Masina are 130 mii km . Are voie sa consume ulei si cam ce cantitate la 1000 de km.
De asemenea numai cand masina e incarcata la hopuri mari se aude si se simte ca si cum ar bate ceva in stg. spate. Am fost la mecanic cu ea a verficiat si nu se vede nimic la bucsi, telescoape ,arcuri , am mers cu el si in probe si nimic .E drept ca nu eram incarcati. Ce ar putea fi ? arc, telescop slab ? Ce se intampla daca merg asa in continuare ? vine vara si merg la munte incarcat si pe drum cu hartoape ( acolo am sesizat prima data ) .Oare merita sa schimb arcurile sau telescoapele spate , cat ar putea fi de scump. Multumesc .

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Consum ulei, suspensia spate ?
« Reply #1 on: April 27, 2011, 19:10:44 PM »
Sincer cred ca e cam subtire uleiul respectiv pentru motorul si kilometrii rspectivi. Cred ca de aici si consumul. Totusi, e normal sa mai consume, dar depinde cat. Deci cat ulei consuma intre revizii? Nu ar trebui sa fie mai mare de 1l la 15.000 la un aspirat.

Pentru suspensie vezi ca s-a tot discutat despre fragilitate prin topicul cu cele mai des intalnite probleme la forester.

Răspuns: Consum ulei, suspensia spate ?
« Reply #2 on: April 27, 2011, 21:04:25 PM »
Pe Forester 2.0L din 2004 n-am completat niciodata uleiul intre schimburi, si nu scadea vizibil pe joja decat poate foarte putin. Deci cred ca ai sau consum sau ceva scurgeri pe la ceva garnituri.

La fel cu amortizoarele, la modelul 2004, nu le-am schimbat pana la 120K km cand am vandut masina. IN schimb la modelul de 158CP (2006-2008) la fiecare 35-40Km am facut schimb de amortizoare (si pe 2L si pe 2.5XT).

Sper sa fi fost de ajutor.

Bafta.

alias

  • 152
Răspuns: Consum ulei, suspensia spate ?
« Reply #3 on: April 28, 2011, 00:09:48 AM »
La 5 W-30  sigur vei avea consum de ulei. Incearca sa pui uleiul recomandat de fabricant. Eu la 3 Subaru diferite, 1.6, 2.5 si 1.5 (toate aspirate) nu am fost nevoit niciodata sa completez uleiul.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005