Foreste - MY 2011
Subaru club Romania

Foreste - MY 2011

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #200 on: March 04, 2013, 08:20:11 AM »
Sa te bucuri de ea!  ;)
Danke! ... asemenea si tie cu ochioasa ta STI ! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #201 on: March 04, 2013, 17:31:06 PM »
Am fost azi la SMT. L-am cautat pe dl. Elvis Florin Dumitrascu. Am discutat de garantie: nu se poate! ...
Motive:
- "Nu am mai auzit pana acum de puncte de rugina la suportul de scaun. Sunteti singurul caz, asta inseamna ca nu are cum sa fie o problema de garantie!"

- "Daca producatorul  a facut piesa aia din fier netratat, inseamna ca nu e in garantie"

- "Producatorul nu spune nicaieri ca se ofera garantie pentru piesa respectiva"
- "Pai si asta inseamna ca nu e in garantie? Unde spune ca NU e in garantie?"
- "Nu e in garantie pentru ca nu afecteaza functionarea masinii! Masina e functionala! Si ce daca are un punct de rugina la suportul de scaun?!? Va dau eu in scris ca daca o tineti 30 de ani, peste 30 de ani suportul o sa fie intreg, chiar daca ruginit."

Si altele ...
La un moment dat, ajunsesem sa il intreb daca stie ce e ala silogism. O luasem razna si io! ...

Astea toate se intampla dupa ce am lasat la ei 150 mils. la ultima reparatie, revizii facute de asemenea la ei, etc. ...
Am mai zis, ma repet: SMT NU stie sa isi tina clientii si nu stie sa faca bani decat din adaosul comercial. E ciudat pentru renumele grecilor in general, asta e comportament dambovitel sadea.

Concluzie:
Am rezolvat-o tot la ei. Detalii nu pot da decat personal celor interesati.
Foreste este din nou flawless si fara pata de rugina cu pricina.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #202 on: March 04, 2013, 17:44:19 PM »
Probabil ca ti le au dat jos si le au vopsit.Ceea ce e bine si asa...dar.....Din ciclul nu a mai sesizat nimeni...asa mi au spus si mie cu volanul.Si am cerut in scris...si mi au schimbat volanul.
Daca nu ma insel orice componenta a masinii este garantata 12 ani pentru ruginaaaaa....asadar,Elvis haz left za bilding...

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #203 on: March 04, 2013, 18:24:47 PM »
Stai, ca asa detalii pot da: a fost curatata rugina si remanjit ansamblul cu umpic de vaselina sau ce-o fi.
Nici pe departe vopsit, grunduit, etc.

20 minute tops!...
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #204 on: March 05, 2013, 01:42:14 AM »
.......................................
Motive:
- "Nu am mai auzit pana acum de puncte de rugina la suportul de scaun. Sunteti singurul caz, asta inseamna ca nu are cum sa fie o problema de garantie!"
- "Daca producatorul  a facut piesa aia din fier netratat, inseamna ca nu e in garantie"
- "Producatorul nu spune nicaieri ca se ofera garantie pentru piesa respectiva"
- "Pai si asta inseamna ca nu e in garantie? Unde spune ca NU e in garantie?"
- "Nu e in garantie pentru ca nu afecteaza functionarea masinii! Masina e functionala! Si ce daca are un punct de rugina la suportul de scaun?!? Va dau eu in scris ca daca o tineti 30 de ani, peste 30 de ani suportul o sa fie intreg, chiar daca ruginit."
Si altele ...
..........................................

Daca`  ziceau asa ceva aici ,  a doua zi in locul cladirii in care se vindeau si se reparau Subaruuri  era o gaura` mare si adanca` , si o pancarda`  pe care scria  " aici  a fost un dealer Subaru". 
Aici astia fac reclamatii si daca`  aia de la  intrare nu le dau frumos  "BUNA ZIUA"  si  "LA REVEDERE"  la sosire si la plecare.  Pentru asemenea raspunsuri garantat  ii desfiinta  a doua  zi  centrala Subaru Canada.
« Last Edit: March 05, 2013, 01:53:39 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #205 on: March 05, 2013, 20:26:49 PM »
Domnu Robert, sa inteleg ca SMT a inceput divizia de PR pe online?
O sa fie mult de munca sa faceti un raport ;)

celalalt

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #206 on: March 05, 2013, 20:36:12 PM »
Deci...de apreciat.Salut.Ideea e asa.Eu am studiat  cu atentie manualul de garantie.De aceea am si apelat la aceasta treaba cand a fost cazul.Si daca tot nu eram informat,cum se face ca de cate ori am cerut in scris refuzl garantiei s a rezolvat mai rapid decat daca ma rugam de ei.Nu stiu care este pozitia ta in SMT sau daca faci parte din companie....dar....atata timp cat dai o poala de bani pe o masina vanduta sub denumirea de sportiva....mi se pare indecent si prosteala pe fata sa ti se spuna de ex. ca o conduci prea sportiv.Si am spus multe despre garantii pe aici si culmea s au rezolvat numai dupa ce am cerut compunere semnata si stampilata....amortizoare...volan.comenzi usa.casetofon...si emblema haion....M a revoltat mereu abureala.Iar daca se acorda 3 ani fara limita de km mi s a parut logic ca ceea ce scrie pe pagina doi se anuleaza.Lucru care s a si intamplat.
Propun un topic separat unde sa lungim discutia.Consider ca merita.
p.s. cu faza cu umpic sunt si eu de acord.Dar daca mai sesizam si asta mi o furam rau de tot. ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #207 on: March 05, 2013, 20:53:31 PM »
Draga d-le Foreste (aka Catalin Ciobotaru) cred ca inainte de a acuza in stanga si in dreapta, inainte de a ameninta cu tot felul de lucruri si actiuni copilaresti ar trebui sa cercetati situatia in care va aflati si daca acea situatie in mod logic (puteti folosi si rationamentul deductiv daca doriti) se poate incadra acolo unde ati dori dvs sa se incadreze. In aceasta lume totul este guvernat de legi si reguli, nu de pareri subiective si dorinte personale! Unii dintre noi sunt constienti ca trebuie sa respecte aceste reguli/legi pentru a trai intr-o lume civilizata, altii cauta cai pentru a le ocoli.
Cred ca ar fi mai benefic daca ati rasfoi putin Manualul de Service si Garantii (pe care cu totii il avem) si ati lua la cunostiinta termenii si conditiile de garantie, lucruri pe care observ ca nici userul "celalalt" nu le stapaneste. La final inteleg ca s-a rezolvat "problema" fara costuri, deci nu inteleg unde ar fi supararea ... Cred ca SMT v-a ajutat sa rezolvati "problema" dvs si ar trebui sa apreciati asta!
De curiozitate ... aveti o poza cu "problema"?

PS: D-le Foreste ... v-as sugera sa consultati DEX si pentru expresia "umpic" folosita de dvs, nu doar pentru "silogism". Veti afla ca forma corecta este "un pic".

Opaaaaa, s-a sesizat prestatoru' de servicii !...


Mult Stimate Domnule robertsti,

Ma bucura teribil initiativa dumneavoastra si am onoarea de a numara primul dumneavoastra post pe bucatica mea de forum.
Sa inteleg ca suntem foarte aproape de a fi luati in serios de catre SMT, sau ar trebui sa nu ne bucuram pana nu ne spuneti in ce calitate vorbiti dumneavoastra in postul anterior?!?
Ca sa nu va stresez sau sa intrati, doamne-fereste in vreo disonanta cognitiva, trec directla subiect(e).

1. Rugina in habitaclu in perioada de garantie, constituie dupa parerea mea o problema de ... garantie!
2. Va recunosc cinstit, aici de fata cu MULTI cititori si potentiali clienti ai dumneavoastra (in cazul in care, asa cum am banuit, sunteti reprezentantul SMT-ului), acel punct destul de maricel de rugina la suportul de scaun NU e ceva care nu putea fi rezolvat cu umpic (eh, am si io DEX-u' meu!!!) de smirghel si doi stropi de vaselina, insa m-am incapatanat sa tratez problema de garantie ca si cand ar fi fost o ... problema!!!
Daca masina avea fie si 1 an, insa o luam second-hand, aveam toata intelegerea. Platind-o de noua, am toate pretentiile, stimate domn.
3. Ifosele personale exprimate mai sus fata de un client care v-a bagat in buzunar pana acum adaosul comercial de la o masina si inca peste 200 mils, sunt nitel cam riscante ca imagine, daca asta vreti sa salvati pe acest forum.
4. Desi stim amandoi cum a fost rezolvata aceasta problema, eu de la dumneavoastra din pravalie am plecat REFUZAT. NU cred ca vreti cu adevarat sa detaliez cum s-a rezolvat problema. Aveti in firma niste oameni care realizeaza mai bine decat dumneavoastra ca un client deja format e mai important decat unul potential.
5. Recomand tuturor sa vina la dumneavoastra la revizii, un aspect care NU ar trebui uitat cand va repeziti sa ma admonestati. Mai cititi pe aici pe forum.
6. E adevarat, ala e numele meu, il gasiti la sectiunea feedback. Pe al dumneavoastra, domnule, nu am avut onoarea de a-l citi mai sus.
7. De la acest forum ar fi trebuit sa va incepeti studiul de piata si sa formati profilul clientului.

Uit ceva?

Ii las si pe colegi sa reactioneze ...

Edit:
O idee pentru nemultumiti:
« Last Edit: March 05, 2013, 21:24:29 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #208 on: March 05, 2013, 20:54:44 PM »
[...]
p.s. cu faza cu umpic sunt si eu de acord.Dar daca mai sesizam si asta mi o furam rau de tot. ;D
Pentru asta te-am iertat si iti dau si un metru de bere!!! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #209 on: March 05, 2013, 21:18:16 PM »
Mica atentie dupa ce dai 35k + pentru o masina....nu suna bine

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #210 on: March 05, 2013, 21:21:51 PM »
Nu e vorba de PR sau ceva de genul asta si nici nu fac parte din angajatii SMT. Am si eu 2 Subaru, dintre care unul diesel. Cunosc o parte din angajatii SMT (cei cu care am luat contact de-a lungul timpului) si in mare parte sunt multumit de serviciile SMT si de felul in care sunt tratat la service(desi ajung destul de rar la SMT). Cred ca felul in care esti tratat vine cumva si din comportamentul pe care il arati la randul tau. Daca tot timpul vii cu cearta si dai cu pumnul in masa nu te astepta sa te ia cineva in brate sa iti dea o cafea si sa iti repare masina gratis. Vezi partea buna a lucrurilor ... ti s-au rezolvat toate problemele. Eu unul am fost tratat ok de fiecare data cand am fost la service si baietii au lucrat foarte curat si profi. Cat despre garantii ... pot sa spun ca si eu am reclamat lucruri aiurea in garantie, dar tipul de la garantii mi-a explicat cum sta treaba cu conditiile de garantie si am inteles. Unele lucruri le-am rezolvat in garantie, altele le-am platit. Cred ca e vorba de perceptia fiecaruia, capacitatea de a analiza corect lucrurile si puterea de a ne asuma partea de vina personala. Carcotasi putem fi toti, dar nu ajungem la nimic bun in felul asta. Poate unii au timp si nervi pentru asa ceva ... eu unul am ales sa acord o mica atentie acolo unde trebuie si am rezolvat ce s-a putut rezolva. De la bunica stiu o vorba: "Vorba dulce mult aduce!".

Serbane, tot harneala e si asta. Pana acu' stia exact cine sunt, ce i-am spus, acu' e altcineva care are masini si e client model!
Si ce ma bucuram ...


La revedere, domnule Elvis!
« Last Edit: March 05, 2013, 21:58:46 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #211 on: March 05, 2013, 22:21:30 PM »
Robert...iti spun eu la ce s a referit cu cei 20 k de lei...Si ma refer si eubla asta.In 4 ani de leasing ambplatit 5k de euro casco si reparatiile facute la voi au insumat cam 15k in 3 ani....Asdar cred ca se pot numi bani adusi de client la voi.Dupa ce m am scarbit de aroganta si abureala m am dus frumos la AUTOKINO unde au mai intrat cam 5k de euro in conturile lor.Tot din asigurare.So....lasa wtf...lasa....plescaitu...Daca tu crezi ca nu esti arogant...hm...te inseli amarnic.Suntem o comunitate de posesori care in mare parte si au luat agregatele de noi....pe bani multi....cu revizii scumpe....cu repqratii pe casco...SCUMPE....Pai si cand reclam o garantie ma iei in baza pe banii mei?Te fac terci daca ma iei prea mult la misto.Eu sunt relativ calm...dar am un singur nerv....si la voi s a crapat nervul de multe ori.Dar am adoptat un stil relativ decent si am evitat sa va dau ceva rosu care face rau la dinti...si nici nu am injurat prea mult....
Asadar wtf vrei defapt sa ne spui?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #212 on: March 05, 2013, 22:28:25 PM »
[IMI PARE RAU CA NU AM FOST INSPIRAT SA CITEZ CE A SCRIS, COMENTARIUL A FOST STERS]

1.
2.
3. A)
Nu e vorba de PR sau ceva de genul asta si nici nu fac parte din angajatii SMT. Am si eu 2 Subaru, dintre care unul diesel. [...]
   B)
Mie nu mi-au fost bagati in buzunar nici macar un singur RON (poate doar daca s-a folosit la "reparatie" smirghel produs de noi, ceea ce ma indoiesc ) [...]
Genial ! ... pai pana la urma sunteti sau nu angajatul SMT?  
Am avut doua accidente usoare, ambele rezolvate la SMT. E totul trecut in jurnal aici. Piese scumpe ... hai ca nu e greu sa va dati seama singur!... usurel-asa!...

4. Faceti un efort, totusi. Acum daca tot v-ati obosit pana aici, n-o fi greu!...
5. Na ca mi-a iesit: a intrat omu'n disonanta!...
6. Pai fiti in trend pana la capat si ... dati-va numele complet. Asta e cel mai in trend aici pe forum!...
7.

... harneala sau ce!?
Inca o data: La revedere, domnule Elvis!
« Last Edit: March 06, 2013, 00:59:31 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #213 on: March 05, 2013, 22:39:20 PM »
Scuze ca intervin....pe forumul altui coleg...sau cum s-o numi actiunea mea....
Si eu am 2 Subaru...ambele diesel...daca va amintiti masina nr 1 ...cu probleme si 2...care merge bine...zic eu cu rautate....sau cu teama "inca "?
Sa am 2 care sa-mi mearga bine...ar fi trebuit sa cumpar...4 ?
Cred ca e o neantelegere undeva...amestecam masina cu....service-ul. Baieti de la service...sunt ok...vorbesc de Autokino....pe cei de la Bucuresti...nu-i cunosc...dar nu ei au fabricat masina,ei le repara.! Sincer as fi preferat invers,o masina foarte buna,pe masura pretului si o retea de service....cu nasul pe sus.Si citind si alte mesaje masina nr 2  are si ea probleme,a spart 2 parbrize fara motiv . Motivul o fi ca a circulat ? Foarte multumit am fost de baietii de la service....dar dupa 2 luni a crapat iar ! Asa e si acum,deja sunt penalizat de asigurari cu eveniment !
Chiar trebuie sa am un mecanic....de subaru in familie ?

celalalt

Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #214 on: March 05, 2013, 22:46:36 PM »
Se amesteca problema service si masina...Cei de la Autokino sunt intr adevar mai atenti.Nu stiu daca pot spune ca s mai profi dar sunt mai atenti....Aici e vb de SMT din Bucuresti.Acolo nu unul sau doi s au plans de aroganta si probleme puse aiurea.
Un ex. amuzant e ca atunci cand au vazut cat de reped am prins 200/h,fiind cu doi de ai lor in masina....ghici ce....au vrut sa mi desfaca motorul ca sa mi arate ei mie ca am umblat acolo si sa mi suspende garantia....Dar....in diacutii si certuri legate de problema cu care ma dusesem acolo,si au amintit ca tot ei imi facusera nus ce la soft la o revizie anterioara....Asa wtf..???
Mihai...Dan....mutati voi discutiile intr un topic dedicat....ca sa putem sa ne varsam oful legal....SenQ

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #215 on: March 05, 2013, 22:55:10 PM »
Fara sa jignesc pe cineva ...nu-mi doresc sa ma imprietenesc cu mecanicul de la service.....Chiar trebuie sa infiez un mecanic odata cu achizitionarea masinii ?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #216 on: March 05, 2013, 22:56:23 PM »
[...]....pe cei de la Bucuresti...nu-i cunosc...dar nu ei au fabricat masina,ei le repara.! Sincer as fi preferat invers,o masina foarte buna,pe masura pretului si o retea de service....cu nasul pe sus.[...]
Daca te duci sa rezolvi o problema care tine degarantie, sunt niste baieti acolo (cu unul dintre ei tocmai discut foarte amical in aceste momente, dupa cum observi), care o sa iti faca viata grea in cel mai pur stil dambovitean.
Tehnic vorbind, mecanicii isi stiu bine meseria, tinichigiii ... aproape ca stiu meserie, overall partea tehnica e OK. Partea de Client Service, pe de alta parte, e cu oarece probleme dupa cum vezi.

Acum, ca tot mi-ai ridicat-o la fileu:
Cand m-am dus ieri la ei, am intrat in firma cu toata speranta si am anuntat ca as vrea sa discut cu Dl. Elvis D., tocmai ca sa respect o ierarhie si tocmai pentru ca la o discutie anterioara mi se paruse totusi un om de inteles, in pofida celor scrise sporadic aici pe forum de catre altii cu experiente anterioare la garantii SMT.
Omul nu a mai fost asa de intelegator, desi am inceput spunandu-i ca as vrea "doar sa ma ajute si sa rezolve problema, ca oricum nu e asa de complicat de rezolvat", fara sa ridic tonul sa sa vorbesc nervos intr-o prima faza.
El o tinea pe a lui: "... nu se poate sa oferim noi serviciul asta daca nu e pe garantie. Nu vedeti ca e un fier netratat? Cum sa fie pe garantie daca e netratat? Daca era inclus in garantie, producatorul ar fi tratat fierul din care e facut suportul"

Dupa deductiile voit incomplete, eu il banuiesc de rea credinta. Ma bucura foarte tare ca a facut imprudenta de a se arata aici pe forum cu ifosele de mai sus. Asta ne da cateva ocazii binevenite.  
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #217 on: March 05, 2013, 22:58:02 PM »
[...]
Mihai...Dan....mutati voi discutiile intr un topic dedicat....ca sa putem sa ne varsam oful legal....SenQ

Lasa-l aici, ca de aici a plecat toata discutia ... macar o vreme!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #218 on: March 05, 2013, 23:00:21 PM »
Fara sa jignesc pe cineva ...nu-mi doresc sa ma imprietenesc cu mecanicul de la service.....Chiar trebuie sa infiez un mecanic odata cu achizitionarea masinii ?
DA! Infiaza-l pe Bart! Il gasesti aici pe forum. Recomand!...
« Last Edit: March 05, 2013, 23:12:27 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Forester Diesel (TT) model 2011
« Reply #219 on: March 05, 2013, 23:08:11 PM »
Ok.! Da...el o sa vrea ?  :D