Informatii despre radiatoarele de ulei
Subaru club Romania

Informatii despre radiatoarele de ulei

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Informatii despre radiatoarele de ulei
« on: July 05, 2011, 22:23:15 PM »
Caut sa imi fac un sistem de racire format din sandwich plate, furtunase si radiator de ulei. Sandwich plate se gaseste, furtunase trebuie sa gasesc pe undeva, nu imi fac griji, dar nu stiu la ce sa ma uit la un radiator si ma uit la specificatii ca matza in calendar.

Nu vreau sa imi iau kit direct pentru ca vreau sa pastrez filtrul de ulei acolo unde este, iar kit-urile presupun relocarea lui.

Motorul se incinge bine de tot, mai ales acum, vara, si un plus de racire nu strica, dar nici nu vreau sa imi iau un radiator de ulei cat intercoolerul  :D :D :D oricum vreau sa fac pasul asta nu doar pentru utilitate, ci si de nevoie. Am descoperit ca scapa ulei pe la furtunal care intra in racitor, si nici racitorul nu stiu in ce stare este.

Ceva sfaturi?
« Last Edit: July 05, 2011, 22:27:23 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Informatii despre radiatoarele de ulei
« Reply #1 on: July 06, 2011, 09:03:45 AM »
Tom parca avea racire si la ulei.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Informatii despre radiatoarele de ulei
« Reply #2 on: July 06, 2011, 20:27:29 PM »
Nu zice nimeni nimic. Stiu sigur ca sunt mai multi care au instalate astfel de sisteme de racire. Am tot citit pareri si sunt si mai confuz. Unii au ajuns sa aiba scurgeri, altii nu au avut destul spatiu, altii au ramas cu furtune pe care nu aveau unde sa le conecteze, unii au pastrat racitorul original, altii au dat scutul termic de la evacuare jos si altii nu au avut absolut nici o problema.

Deci..??? eu cu cine votez?

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Informatii despre radiatoarele de ulei
« Reply #3 on: July 08, 2011, 00:55:40 AM »
Un kit de oil cooler nu inseamna neaparat ca trebuie sa relochezi filtrul de ulei, el ramane in acelasi loc doar ca vine cu un sandwich plate normal, practic singura modificare este ca filtrul de ulei sta mai jos cu 3cm ceva de genul. exista destui care fac kituri si cred ca e mai simplu si poti obtine calitate mai buna decat sa iti faci tu kitul dupa capul tau. daca vrei sa il faci tu dupa capul tau cumpara din Sandler un sandwich plate, un radiator Setrab, si tre sa gasesti pe acolo niste furtune ceva si aia vezi tu de acolo :), daca nu exista kituri de la HKS sau alti baieti
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Informatii despre radiatoarele de ulei
« Reply #4 on: July 08, 2011, 09:59:17 AM »
Saru'mana! Uite ca uitasem de HKS. M-am tot uitat pe la mocal, sandler, goodridge si asa mai departe. Mai caut kit-uri. Poate gasesc unul care sa ma coafeze. Asa am vazut unul RCM cu intrarea si iesirea pe sus cum vreau si eu, dar la 430 lire imi cam tremura buzunarul.

Cam asa ceva vreau si eu...