Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
Subaru club Romania

Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???

draculasti

Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« on: August 14, 2011, 19:58:14 PM »
Salutari tuturor!!! Sper sa fie locul potrivit pentru acest post ,daca nu ,scuze si astept indicatii.Lansez acest post pt ca ma intereseaza parerile celor care cunosc aceasta situatie .Orice informatie este bine venita.Deci intrebarea?? :A trimis/adus careva vreun Subaru/masina din America in Ro ?? Ma intereseaza pt ca vreau sa imi trimit masina in Ro  peste ceva timp ,si vreau sa stiu din timp la ce sa ma astept ( transport,acte,spāgi.....)si daca se merita.Va multumesc si astept pareri!!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #1 on: August 16, 2011, 02:22:11 AM »
Salut si bine ai venit pe forum! De putut se poate, dar te va costa in primul rand transportul apoi vama ( nu este produsa in UE ), omologarea la RAR si binenteles taxa de prima inmatriculare! Am un prieten care si-a adus un Doge RAM din USA si a asteptat cam 2 luni pana a venit masina...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

draculasti

: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #2 on: August 16, 2011, 03:33:45 AM »
Salut ! Stefanbv,merci de raspuns.Chiar azi am vb cu cineva de aici si imi zicea ca un container ar fi in jur de $1500,si ca ar dura cam o luna transportu.Acum au mai aparut 2 variante si anume : sa trimit masina undeva in europa ,si dupa aia sa conduc pana in Ro/Bv ;sau sa trimit masina direct in Ro si sa o iau de acolo...Inca mai astept pareri ,poate chiar a facut cineva treaba asta .

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #3 on: August 16, 2011, 03:39:53 AM »
Cred ca mai ieftin este sa trimiti masina la Rotterdam si sa o iei de acolo!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

draculasti

Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #4 on: August 16, 2011, 03:49:52 AM »
Da,o da iau in calcul si varianta cu Roterdam,merci !Mai asteptam pareri .

celalalt

Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #5 on: August 16, 2011, 10:53:25 AM »
Acum 4 ani cand am luat Foresterul,imi facuse un vechi amic un calcul si ieseam cam pe la aceeasi bani ca aici per total,doar ca in loc de aspirat luam turbo ful option din state.Problema la acel moment a fost ca nu am vrut sa rup 25k odata.Cu siguranta se poate face ceva sa iasa ok ca si costuri.Bafta si bun venit

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #6 on: August 16, 2011, 14:46:16 PM »
eu am o cunostinta care acu vreo 4 ani a venit din state de tot ... si a adus un x5 4.4 si nu a platit taxe vamale si alte cacaturi pt ca a facut repatriere... ceva de genu masina a ajuns intr-o luna ..... zic sa te interesezi la faza cu repatrierea...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #7 on: August 16, 2011, 16:42:23 PM »
Pai repatrierea nu implica o expatriere care apoi se repatriaza? ;D ;D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #8 on: August 16, 2011, 19:56:04 PM »
Cu repatrierea este alceva... mai intai trbuie sa-si ia cetatenia americana si apoi... revine in Romania!!!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

draculasti

Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #9 on: August 16, 2011, 20:30:44 PM »
Acum 4 ani cand am luat Foresterul,imi facuse un vechi amic un calcul si ieseam cam pe la aceeasi bani ca aici per total,doar ca in loc de aspirat luam turbo ful option din state.Problema la acel moment a fost ca nu am vrut sa rup 25k odata.Cu siguranta se poate face ceva sa iasa ok ca si costuri.Bafta si bun venit
. Salut !Si merci de urari!Chiar ieri ma uitam pe net la preturile masinilor(07 STI) in tara si ar fi aproape la fel ca Suby- ul meu ,nu sunt diferente enorme +/-pe la dotari extra.STI-ul asta l-am luat la mile putine pt asa masina ,si mai ales ca nu a fost modificata (tunata),si mai ales ca de noua a fost numai in Florida ,unde se mentin masinile cel mai bine (fara sare,zapada,rugina....etc).Masina este inca in garantie pana la 100k ,iar eu cu serviciul pe care-l am o conduc cam de 2 ori pe sapt ,deci nu cred ca fac 5k/an.Trebe sa zic ca inca fac plati la masina ,dar mi-am propus ca in 2 ani sa o dau gata (in tara asta e bine sa ai credit score/history bum,zic ei ....)

draculasti

: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #10 on: August 16, 2011, 20:36:24 PM »
eu am o cunostinta care acu vreo 4 ani a venit din state de tot ... si a adus un x5 4.4 si nu a platit taxe vamale si alte cacaturi pt ca a facut repatriere... ceva de genu masina a ajuns intr-o luna ..... zic sa te interesezi la faza cu repatrierea...
Salut! Da ,ideea cam asa e ,o sa mai stam cam vreo 2 ani pana ne luam cetatenia si dupa aia ,venim acasa in Ro , si va trebui sa ma interesez atunci in legatura cu repatrierea,poate mai apar pareri pana atunci

draculasti

: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #11 on: August 16, 2011, 20:45:18 PM »
Cu repatrierea este alceva... mai intai trbuie sa-si ia cetatenia americana si apoi... revine in Romania!!!  :D
Salut Stefan!.Asa este asteptam vreo 2 ani pt cetatenie,si dupa,o sa ne intoarcem in Ro.La momentul acesta avem 2 ani de rezidenta( am avut noroc cu "loteria")si se zice ca dupa 4 ani poti aplica la cetatenie.Sau daca avem noroc la loto ,venim maine ;D

draculasti

Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #12 on: August 16, 2011, 20:59:38 PM »
eu am o cunostinta care acu vreo 4 ani a venit din state de tot ... si a adus un x5 4.4 si nu a platit taxe vamale si alte cacaturi pt ca a facut repatriere... ceva de genu masina a ajuns intr-o luna ..... zic sa te interesezi la faza cu repatrierea...
Salut malakay ! Va trebui sa intr-u in contact cu cineva care a facut traba asta cu repartierea,cred ca va fi mai usor.De multi ani am tot vazut masini cu numere de sua,cand veneam in concedii,da parca numa figuranti erau....si cu aia nu ma bagam in seama...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #13 on: August 16, 2011, 22:43:20 PM »
treaba cu numere de sua este alta :D multi pusti isi iau de exemplu nissan 350z  si o tin pe state ca sa nu plateasca impozitu si asigurarea aici care sunt fff mari ... deci .. poti sa faci si u manevra asta daca ai pe cineva acolo...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

draculasti

Răspuns: Impreza WRX STi adusa/trimisa din America in Ro???
« Reply #14 on: August 17, 2011, 00:06:12 AM »
treaba cu numere de sua este alta :D multi pusti isi iau de exemplu nissan 350z  si o tin pe state ca sa nu plateasca impozitu si asigurarea aici care sunt fff mari ... deci .. poti sa faci si u manevra asta daca ai pe cineva acolo...
Adevaru e ca nu am intrebat pe nimeni ,acasa ,despre treaba asta ,din motive mai sus mentionate,da de acum va trebui sa ma interesez .Poate cand o sa mai apara ceva pareri in legatura cu repatrierea atunci o sa vad cum va fi ,poate situatia ma va ajuta sa salvez ceva $$