Traseul stergatoarelor prea lung
Subaru club Romania

Traseul stergatoarelor prea lung

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Traseul stergatoarelor prea lung
« on: August 22, 2011, 19:07:57 PM »
Inca nu am rezolvat problema cu stergatoarele. Colegi de pe alte forumuri mi-au spus ca de cele mai multe ori mecanismul slabit este de vina. Am scos stergatoarele si le-am schimbat cu unele de firma, am scos masca si am curatat tot, am strans mecanismul care era slabit... si stergatorul soferului tot loveste stalpul. Parca ceva mai usor e drept, dar oricum, am stat in afara masinii si am vazut ca stergatoarele si coboara mai mult decat ar trebui, dar la oprire revin in locul in care ar trebui sa fie.

Nu ma deranjeaza asa mult zgomotul, dar sunt la a doua pereche de stergatoare in 8 luni si eu chiar nu merg mult cu masina si chiar am prins ploaie de putine ori. Faptul ca sunt lovite mereu de marginea parbrizului le slabeste si in final se dezmembreaza.

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #1 on: August 22, 2011, 19:22:29 PM »
Din experienta mea caruia i-a murit mecanismul de stergatoare[ma rog, nu murit, se stricase un cap de teflon de la una din bare] pot exista 2 cauze:
1. Ca in cazul meu, acel cap de teflon sa fie slabit si sa tot scape stergatorul la capat de tura[mie mi-a scapat o singura data, cand a cedat complet :( ]
2. Reglaj incorect. Mai incearca sa reglezi mai jos stergatoarele cand stau cuminit, retrase, parcate.
3. Dimensiunule stergatoarelor? :) Eu mi-am luat Valeo ca alea erau in Selgros si scria pe spate lista cu vehicule compatibile. Cel de la pasager trebuie sa fie de 40/45 iar cel de la sofer de 55 daca tin bine minte. Dammit, nu scrie pe site-ul Valeo dimensiunile. Brr...

Mie imi e sa nu patesti la un moment dat cand ai nevoie de stergatoare, si ai o viteza, sa treaca de stalp si sa se dea mecanismul peste cap. :(

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #2 on: August 22, 2011, 19:41:05 PM »
Le-am tot dat mai jos si ajunsesera sa stea cu varful pe plasticul de jos, fapt care a dus la stricarea lamei...

Valeo am luat si eu si sunt exact ca cele pe care le are masina stock... 22 cu 16 inch

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #3 on: August 23, 2011, 16:42:32 PM »
Haceeasi problema o am si eu la batrana doamna,dar loveste la capetele cursei doar cand e parbrizul ud.In rest cursa e foarte scurta,la genul ca raman mai sus la orpire si la capat cam 5 cm.Dar le asez manual cand ma dau jos.Oricum,avand capota de sti acum nu ma mai deranjeaza,pentru ca oricum sunt in acelasi camp vizual cu priza de aer,   :)

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #4 on: August 23, 2011, 21:11:40 PM »
Apropo de stergatoare, duzele de aer. Nu are nimeni problema ca pe la 120 sa nu mai stropeasca parbrizul corect pt ca presiunea aerului impinge jetul in jos?  ;D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #5 on: August 23, 2011, 22:38:35 PM »
Toate masinile au problema asta! De, legile fizicii...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #6 on: August 28, 2011, 22:34:40 PM »
Apropo de stergatoare, duzele de aer. Nu are nimeni problema ca pe la 120 sa nu mai stropeasca parbrizul corect pt ca presiunea aerului impinge jetul in jos?  ;D
mda pt ca teoretic nu ar trebuii sa mergi mai mult de 80 cand ploua :))
p.s eu am rezolvat problema regland duzele mai sus...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #7 on: November 28, 2011, 11:34:36 AM »
Desi imi lovesc in continuare stergatoarele de margine, nu stiu cum am uitat si pe la 100+ m-am gandit sa imi curat parbrizul, moment in care stergatorul a iesit de pe parbriz. A revenit si nu a patit nimic, dar un moment placut nu a fost, mai ales ca aveam viteza.

Ma gandesc acum la iarna ce vine si la drumul catre Neamt si nu imi convine sa incetinesc mereu la 60-80 ca sa sterg parbrizul. Chiar si asa, sa aud mereu "tac-tac-tac" cum se loveste stergatorul de margine, cred ca ma ia durerea de cap la drum lung pe ploaie/ninsoare/mazga pe jos.

Cum spuneam anterior.. am desfacut stergatoarele, am scos masca, toate suruburile si piulitele sunt stranse bine, capetele stergatoarelor par a fi in regula... ce sa fac????

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #8 on: November 28, 2011, 12:04:09 PM »
Cineva imi spunea ca e un joc in motorasul de la stergatoare.La mine loveste si sus si jos.La ambele capete face tac tac tac...tac tac tac... >:( (la impreza nu la forester)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #9 on: December 24, 2011, 16:35:09 PM »
Ai gasit o solutie, Serban? Un motoras nou costa 175$ si cine stie cat e si transportul. La SMT nici nu vreau sa intreb. La mine, de cand cu frigul, a inceput sa iasa de pe parbriz  stergatorul stang atunci cand merg cu viteza si cand e masina rece.

Ma gandeam sa pun un stergator mult mai mic (2-3 marimi mai mic) si poate nu mai loveste, chiar daca nu o sa imi stearga toata suprafata dorita. Sau poate sa schimb intre ele dreptul cu stangul...

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #10 on: December 24, 2011, 19:12:18 PM »
Nu am rezolvat nimic nici eu.La mine e chiar aiurea.Da stergatorul mai jos doi trei dinti.Probabil si la a mea e la fel....

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #11 on: December 24, 2011, 19:16:54 PM »
Eu l-am tot dat mai jos pana pe plastic. Mai jos de atat o sa ajunga sa stearga si capota :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #12 on: December 29, 2011, 21:29:55 PM »
Acum 2 zile iar am dat masca si stergatoarele jos si am belit ochii atent am mai strans suruburi, motorul merge ceas, nu are nimic. Problema tot nerezolvata. Am citit cateva romane pe net si am inteles de la baietii din state, majoritatea posesori de batranici, dar si de outback si legacy cu multi km la bord ca problema ar fi de la niste bucsi de la bratele stergatoarelor. Acestea se uzeaza si apare acest efect care ma obsedeaza. Subaru vinde tot kitul cu motor (175$) sau fara motor (80$). Cica acele bucsi costa 4-5 $ si merg si de la Toyota si de la Jeep si Nissan. La Augsburg faceau inventarul si nu am reusit sa intreb daca au asa ceva. Mai incerc si pe la altii.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #13 on: December 03, 2012, 16:48:01 PM »
A gasit cineva o solutie? Am observat zilele trecute ca stergatorul lovind stalpul in repetate randuri a luat vopseaua intr-un punct unde si normal a aparut rugina :( Pareri, idei? Sunt sigur ca degeaba ma duc la SMT pentru ca imi vor spune sa schimb tot ansamblul...

E frig si dureaza pana se da masca jos asa ca nu as vrea sa reiau intreg procesul ca sa constat ca oricum nu stiu ce sa ii fac sau de unde vine problema. Si parca nu as vrea sa mai trec si iarna asta cu lovituri de stergator ca sunt mai enervante decat zgomotul de evacuare la drum lung.. si dupa cum se vede produc si pagube.

Apropo, cum rezolv si eu punctul ala de rugina? sau mai bine o las asa? acum masina sta in garaj la munca, dar stiu ca o sa ies cu ea prin zapada si ploaie oricum si nu as vrea sa se extinda.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #14 on: December 03, 2012, 16:48:49 PM »
Încearcă cu ștergătoare de dimensiuni mai mici !!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #15 on: December 03, 2012, 16:49:51 PM »
Am incercat o dimensiune mai mica decat aveam si degeaba. Nu loveste doar varful stergatorului, ci tot stergatorul.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #16 on: December 03, 2012, 16:51:44 PM »
Sa nu fie o problema la mecanism !!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #17 on: December 03, 2012, 16:54:09 PM »
O problema sigur este.. asta incerc sa aflu... unde?

M-am uitat si in manualul de reparatii si nu sunt desenate garniturile si nici bucse. Doar cateva suruburi si bratele...

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #18 on: December 03, 2012, 16:59:06 PM »
un reglaj nu exista ???? sa le lasi mai jos sau sa modifici traseul ???
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Rspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #19 on: December 03, 2012, 17:04:35 PM »
Eu l-am tot dat mai jos pana pe plastic. Mai jos de atat o sa ajunga sa stearga si capota :D