Suspensie pentru wagon
Subaru club Romania

Suspensie pentru wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Suspensie pentru wagon
« on: August 31, 2011, 12:26:28 PM »
Stie cineva o suspensie pentru break la preturi decente? Singurele care sunt facute pentru wagon au preturi exorbitante (vezi Tein, H&R, KW). Pusesem ochii zilele trecute pe un set de coilovers dar vanzatorul mi-a spus ca nu s-ar potrivi pe spate.

Nu ma intereseaza sa fie ajustabila pe 100 de tipuri de duritate. Doar inaltimea si caderea negativa sa fie ok.

Am inteles ca in principiu s-ar potrivi si alte suspensii, dar mai este nevoie de lucru la ele si de alte piese.

celalalt

Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #1 on: August 31, 2011, 16:13:14 PM »
Offtopic....bine ca nu se potrivesc coi.lovers  ;D ;D ;D

Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #2 on: September 12, 2011, 17:09:31 PM »
 :D  :D  :D  :D =))))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #3 on: September 12, 2011, 18:50:14 PM »
Ca abia ce am iesit de la geometrie. Cica dreapta fata e dusa si dreapta spate e cam pe acolo.

Ramane valabila intrebarea

BC racing sub 650 lire + transport stie cineva? Astea sunt cele mai ieftine.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #4 on: December 14, 2011, 15:17:18 PM »
Pana la urma am ajuns la o lista scurta si am de ales intre:
* Suspensie reglabila pe inaltime Tein modelul Street Basis speciala pentru modelul meu si caroseria de break (ajunge pe la 1100$ cu transport)
* Amortizoare Koni Yellow (950$ cu transport) pentru care ar trebui sa imi iau arcuri sport, iar piata e plina de asa ceva si variaza intre 150-250 euro

Ambele setup-uri ofera acelasi grad de rigiditate 25-30% peste stock, dar suspensia tein poate fi reglata pe inaltime ceea ce imi surade, avand in vedere ca iarna nu prea se da zapada pe stradute.

Mai este si o varianta, cea mai ieftina cu amortizoare KYB si arcuri sport, dar nu prea am eu asa incredere in aceste amortizoare.

Ce parere aveti? Alte recomandari sau ce ati alege? Oricum duc lipsa de bani, asa ca pana la primavara mai am timp sa ma razgandesc si sa gasesc eventuale alternative daca apar.

Ce nu am mentionat este ca nici una din variante nu vine cu Top Hat-uri si va trebui sa mai scot cam 200 euro pentru unele grupa N :( Ma omoara suspensia asta :(
« Last Edit: December 14, 2011, 15:19:35 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #5 on: December 14, 2011, 15:27:31 PM »
Pana la urma am ajuns la o lista scurta si am de ales intre:
* Suspensie reglabila pe inaltime Tein modelul Street Basis speciala pentru modelul meu si caroseria de break (ajunge pe la 1100$ cu transport)
* Amortizoare Koni Yellow (950$ cu transport) pentru care ar trebui sa imi iau arcuri sport, iar piata e plina de asa ceva si variaza intre 150-250 euro
Ambele setup-uri ofera acelasi grad de rigiditate 25-30% peste stock, dar suspensia tein poate fi reglata pe inaltime ceea ce imi surade, avand in vedere ca iarna nu prea se da zapada pe stradute.
Mai este si o varianta, cea mai ieftina cu amortizoare KYB si arcuri sport, dar nu prea am eu asa incredere in aceste amortizoare.
Ce parere aveti? Alte recomandari sau ce ati alege? Oricum duc lipsa de bani, asa ca pana la primavara mai am timp sa ma razgandesc si sa gasesc eventuale alternative daca apar.
Ce nu am mentionat este ca nici una din variante nu vine cu Top Hat-uri si va trebui sa mai scot cam 200 euro pentru unele grupa N :( Ma omoara suspensia asta :(
Si pe mine ma`  omoara`  suspensia mea. Nu ca` ar avea ceva, doar ca` e prea joasa`.
Eu am ramas la ideea de kit de inaltare, fara` sa` schimb suspensia cu totul. Suspensia reglabila` pe inaltime rigidizeaza` prea tare masina si imi zgaltaie creierii, si nu cred ca` o sa` imi placa`. Prefer sa` o am mai inalta`,  dar cu aceeasi elasticitate. Numai ca` inca` nu am gasit un magazin sau o firma` de tuning prin apropiere, dar mai caut. Cost estimat :100-200 $can.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #6 on: December 14, 2011, 15:31:34 PM »
Nu e nevoie sa citezi ultimul mesaj ;) Bafta cu inaltarea masinii. Astept pareri despre coborarea Imprezei mele :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #7 on: December 16, 2011, 15:08:16 PM »
Am primit de la cei de unde mi-am luat admisia o oferta speciala de sarbatori la amortizoarele KONI Sport (cele galbene mentionate mai sus), de parca ar fi stiut ca imi caut amortizoare :D : 1600 lei cu tot cu transport toate 4. Ce ziceti? Merita? Pana acum suna mult mai bine decat 950$

Ar mai trebui apoi sa imi iau si arcuri si eventual flanse si camber bolts si bare antiruliu ;D.

Cineva mi-a recomandat si incarcarea vechilor amortizoarelor (cam 100$) dar nu sunt prea increzator.
« Last Edit: December 16, 2011, 15:17:37 PM by MihaiFlorescu »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #8 on: December 16, 2011, 15:12:08 PM »
4 amortizoare 1600 lei e f bine zic eu, la outback un amortizor e 4300 lei...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #9 on: December 16, 2011, 15:15:13 PM »
La Outback e cu self leveling daca nu ma insel :) Adica dureri de cap si costuri mari. Oricum, si mie mi se pare bun pretul. 23% discount si recunosc ca am fost la un click de mouse de a le cumpara, dar am zis sa va cer si voua parerea inainte.

In SUA am vazut ca sunt apreciate amortizoarele astea de toti posesorii Subaru, mai ales de vagonisti ca mine.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #10 on: December 16, 2011, 15:39:03 PM »
E pret de... cadou!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #11 on: December 16, 2011, 15:44:43 PM »
Revin.. teapa :( scria in titlu "front shock absorbers" (adica la plural) si intr-un colt al paginii, mic de tot cu un gri... pretul afisat este pentru un singur amortizor #@$@%@!%@#%@#%

Deci 1600 lei un amortizor fata si unul spate...Pe principiul "Daca e prea bun ca sa fie adevarat, atunci chiar e teapa".
« Last Edit: December 16, 2011, 15:49:51 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #12 on: December 16, 2011, 15:55:31 PM »
Ajungi la pretul de 950 $... ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #13 on: December 16, 2011, 15:57:12 PM »
Revin la cautari, doar ca lira sterlina e pe la 5.17 fata de anul trecut cand picase pana la 4.6 si ma cam incurca...

celalalt

Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #14 on: December 16, 2011, 16:34:52 PM »
Offtopic ;D.Pune si tu ca aia care au dat mertzanele inapoi la leasing,amortizoare de logan ;D
Scuze ;)

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Rspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #15 on: December 16, 2011, 19:46:03 PM »
....
Mai este si o varianta, cea mai ieftina cu amortizoare KYB si arcuri sport, dar nu prea am eu asa incredere in aceste amortizoare.
......

Amortizoarele astea sunt pe pe ceva masini japoneze din fabrica , si nu pe ceva masini mici de oras ;)

Eu la impreza ( cand o aveam ) am vrut sa-i pun Tein
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Răspuns: Suspensie pentru wagon
« Reply #16 on: February 26, 2012, 08:01:54 AM »
Eu am amortizoare KYB pe gaz (acelasi confort si 15% mai stabila) plus arcuri forester STI care au coborat garda.

Am deja 45 000km cu ele fara nici o problema iar masina sta mult mai bine in curbe. Combinatia a fost testata de colegii din SUA de mai bine de 3 ani.

Eu zic sa iei in calcul si setup-ul asta.