Forester Diesel
Subaru club Romania

Forester Diesel

Forester Diesel
« on: September 03, 2011, 00:09:43 AM »
Salutare si bine v-am gasit dragi posesori de Subaru!
De aproximativ 2 saptamani sunt posesorul unui Forester diesel din 2010. In weekend-ul trecut am iesit un pic de pe drum si am mers pana la Piatra arsa si Padina.
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

Răspuns: Forester Diesel
« Reply #1 on: September 03, 2011, 00:26:39 AM »
Pana acum multumit de comportamentul masinii atat pe asfalt cat si pe putin off road parcurs. Imi place suspensia care desi pare moale la inceput se intareste considerabil pe finalul cursei nelasand caroseria sa se incline prea mult. Acceptabil pentru o masina de inaltimea si gabaritul ei. Consumul de cand am luat-o este de 7.4L/100km. Am observat ca mai mult consuma pe autostrada la 140 kmh mers constant (8.2) decat la un drum Bucuresti-Sinaia mers in aglomeratie cu destule accelerari. Banuiesc ca este vina aerodinamicii.

Acum cateva poze:






Cum nimic nu e perfect am fost pe la SMT pentru o bataie pe partea dreapta fata. Au pus-o pe elevator s-au uitat ei pe acolo si verdictul a fost: bucsele de la bara stabilizatoare. Toate bune si frumoase pana cand mi-au spus ca nu sunt acoperite de garantie decat pana in 30000 km. Cum masina are 55000 a trebuit sa le platesc din buzunar. I-am intrebat totusi unde gasesc aceste conditii ale garantiei. Raspunsul a fost ca in cartea de service a masinii. Ajuns acasa am rasfoit-o cu atentie si nici pomeneala de asa ceva. Cu alte cuvinte ma simt pacalit. Saptamana care vine ma duc sa imi arate exact unde sunt scrise aceste conditii.




« Last Edit: September 03, 2011, 00:37:43 AM by taz_taz907 »
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Forester Diesel
« Reply #2 on: September 03, 2011, 01:29:44 AM »
Bine ai venit.
Sa o stapanesti sanatos.
Vizavi de SMT este ceva normal ce ai patit si asta e doar inceputul.
Poate vii cu noi pe Transalpina pe 16 septembrie.

Răspuns: Forester Diesel
« Reply #3 on: September 03, 2011, 02:06:25 AM »
Multumesc pt urari!
Vad eu ce fac si cu SMT...
Multumesc de invitate, mi-ar fi placut sa vin la intalnire dar in perioada aia am ceva planificat dinainte sa am Subaru. ;D Asta e! Astept urmatoare inalnire.Eventual pe zapada.... ::)  
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester Diesel
« Reply #4 on: September 03, 2011, 08:46:19 AM »
Bine ai venit pe forum! Km fara probleme!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Forester Diesel
« Reply #5 on: September 03, 2011, 11:22:16 AM »
bine ai venit pe forum. Mlti km fara incidente ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Forester Diesel
« Reply #6 on: September 03, 2011, 22:12:26 PM »
Bun venit! Cel putin una pe zapada mai facem, dar pana atunci hai sa ne bucuram de ce a mai ramas din vara.

Multi km fara probleme.

La smt mai intampini probleme, dar pe forum gasesti sustinere, mai ales din partea membrilor vechi.

Răspuns: Forester Diesel
« Reply #7 on: September 04, 2011, 20:02:59 PM »
Inca o data multumiri pentru gandurile bune. Chiar ma oftic ca nu pot veni la intalnire...
Cat despre SMT vineri sunt programat din nou pentru etansarea traseului turbinei. La schimbarea bucselor au observat o scurgere de ulei in zona turbinei. Au facut poze si au zis ca asteapta aprobare pentru reparatie. Saptamana asta m-au sunat si au zis ca s-a aprobat reparatia. Asa ca vineri sunt din nou pe capul lor!
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

Răspuns: Forester Diesel
« Reply #8 on: October 17, 2011, 20:03:33 PM »
A trecut ceva timp de la ultimul post, am fost la SMT, au etansat turbina, m-au vrajit cu tot felul de povesti, am plecat cu masina in Germania unde am facut mai multi kilometrii decat ma asteptam (5000), masina urma sa implineasca 60000km asa ca am facut revizia in Munchen. Cand au ridicat-o pe rampa ce sa vezi: pe scut in zona turbinei pe acea aerisire se prelingea o mare picatura de ulei. Deci bineinteles concentrare maxima efect zero pt. cei de la SMT. Curge ulei in continuare. Nemtii care contrar asteptarilor nu stiau daca am garantie si la ei in tara, ca normal este acoperita de garantia europeana dar cel mai bine ar fi contactez Subaru sa intreb. De parca eu venisem acolo in piata nu la reprezentanta SUBARU. Dupa ce m-am enervat putin au spus ca o sa o faca pe garantie dar intai trebuie sa faca poze sa obtina aprobare etc la fel ca cei de la SMT. Bineinteles ca nu puteam sa mai stau acolo 2 saptamani sau cat ar fi durat aceste demersuri asa ca am venit in tara unde urmeaza sa ma duc din nou la SMT aici in Romania. Concluzia nemtilor a fost: Va recomand sa schimbati turbina cu totul altfel dupa o perioada de timp o sa curga iar si iar indiferent de cat de bine vor etansa ei pe acolo. Ciudat. Intelegeam sa schimbe furtunele sau ce imbinari or fi pe acolo dar sa schimbi turbina...Masina merge f bine am mers 200kmh pe autobahn trage f bine totul pare ok.
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester Diesel
« Reply #9 on: October 17, 2011, 20:25:26 PM »
SMT is everywhere!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX