Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #100 on: November 26, 2012, 13:50:39 PM »
Pai stii si tu ce pierde un posesor de Subaru ca ai numit singur aceste aspecte: consumul si in oarecare masura designul mai spartan atat la exterior cat si la interior.

Pe de alta parte Subaru are printre cele mai bune consumuri de carburant din categoria AWD (in cazul noului XV chiar are cel mai bun consum pentru o masina cu tractiune integrala).
Da, o sa ai consum mai bun cu un Audi (dar nu pot spune ca are un adevarat sistem AWD competent) sau cu un BMW cu X-Drive care pare din ce in ce mai competent, dar cu un Subaru nu te pierzi in multime si te poti baza pe el oricand.

Si eu stateam sa analizez problema pe toate partile pana cand ma convingeam ca nu e buna orice masina ar fi fost ea. Cand m-am urcat in Subaru si l-am condus am stiut ca il vreau si nu m-a mai interesat de altele. Si cam asa s-a intamplat cu majoritatea posesorilor de Subaru de pe forum. De aici si "Hate it or Love it!"

Si da, se vinde greu pentru ca la noi nu este cultura Subaru ca in SUA & Canada sau in tarile nordice unde este iarna 6 luni pe an.

PS: Nimeni nu o sa incerce sa te convinga sa iti cumperi Subaru pentru ca nu avem printre noi actionari la SMT si in primul rand tie trebuie sa iti placa masina, ca noi suntem deja virusati.

PS2: Legat de consum aseara am avut 20% dupa ce am alergat-o putin si azi dimineata am avut in jur de 13 la mers normal si cu trafic ok. Deci, nu stii niciodata...
« Last Edit: November 26, 2012, 13:56:31 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #101 on: November 26, 2012, 14:27:57 PM »
thx pentru lamuriri.
Look-ul spartan nu mi se pare o pierdere, chiar un avantaj, mai ales ca nu vezi prea multe pe strada.
Legat de consum, vroiam sa stiu mai exact la ce sa ma astept. IN mare stiam ca e o pierdere dar nu stiam unde sa ma incadrez. Stiu ca e greu de incadrat intr-o categorie ca si consum.
Mi se pare normal sa consume mai mult ca un tiguan cu motor 2.0 diesel si cu tractiune "cica" 4x4. La fel de normal mi se pare sa consume mai putin ca un 3.5 diesel sau ceva echivalent. INsa mi se pare un consum destul de mare pentru ce performante ofera. La modelul anterior, pe care il detin cativa colegi de birou, mi se pare un consum justificat pentru 160 de cai, cei drept pe cutie manuala.
Insa la modelul asta mi se pare ca il trage in jos cutia. Oricat de mult imi doresc eu o automata, schimba lent si consuma mai mult, desi are marele avantaj al fiabilitatii.

Totusi aici m-am lamurit cat de cat.
insa vroiam sa stiu mai multe date despre ce inseamna intretinerea la nr asta de km.
La orice masina exista un tabel al intretinerii. Mai mult sau mai putin la un anumit numar de km se schimba distributia, kit ambreiaj and stuff.
Asta vroiam sa stiu, la ce sa ma astept de la numarul asta de km in colo. TOt nu imi e clar ce sistem de abreiaj/inlocuitor are cutia automata si la cati km necesita inlocuire (nu ma refer aici la intretinerea cutiei cu schimbul de ulei din 30 in 30 de mii )
Restul care sunt consumabile nu le iau in calcul, cauciucuri and stuff.

thx.

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #102 on: November 26, 2012, 15:20:25 PM »
Eu zic sa te gandesti la un consum intre 12,5 si 14.Pe 2.5 aspirat consuma 13,5%.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #103 on: November 26, 2012, 15:56:22 PM »
sin cauza cutiei consuma mai mult decat un 2.5 aspirant?

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #104 on: November 27, 2012, 00:00:47 AM »
Si eu am tot 4 EAT.Generatie mai veche,dar tot pe acolo e.Foresterul manual 2.0 papa intre 11 si 14 urban.Impreza 4EAT 2.5 13.5-13,8.Deci cam astea ar fi valorile.Spre exemplu,motorixarea pe care am avut-o 1.6 cu cutie manuala papa 14 fix.2.5 ul are 75 cp in plus si papa mai putin.Desi pare simplu e complicat.Conteaza si cat stai pe loc si cat accelerezi brusc.

KET

  • 3921
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #105 on: November 27, 2012, 09:24:29 AM »
Asa cum a zis si MihaiFlorescu, daca mergi o data cu un Subaru, te cam virusezi, si nu mai conteaza 1l de combustibil in plus la 100 km. Eu prefer sa bag unu sau mai multi litri de benzina in plus si sa ma urc cu placere in masina, sa ma simt in siguranta, sa pot iesi din parcarile blocate de zapada, si as putea continua enumerarea muuuuuuult.
In ceea ce priveste intretinerea, va fi mai scumpa decat la un Renault Megane, ca tot ai amintit de el. Asta pentru ca Subaru nu e o marca foarte apreciata in Romania, nu e cunoscuta, si piesele sunt foarte scumpe, daca le iei de la reprezentanta. Dar cautand pe aici pe forum, vei gasi solutii mai ieftine si de cele mai multe ori mai bune.
Daca vrei sa afli exact cam ce probleme pot aparea la un Forester, iti recomand sa intri aici: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?board=32.0 (prezentarile tuturor masinilor Forester ale membrilor clubului) si aici: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?board=13.0 (discutii generale despre Subaru Forester).
Spor!

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #106 on: November 27, 2012, 11:42:26 AM »
multumesc KEt pentru raspuns. Chiar intrasem pe link-urile respecitve si am citit ceva. Cel mai aproape a fost un coleg cu aceeasi motorizare dar cu cutie manuala si ceva probleme in primii 30.000km care m-au cam speriat. Dupa ce am citit tot topicul am vazut ca era vorba doar de niste bucse care erau defapt destul de ieftine dar enervant de schimbat la fiecare 15.000km.

As vrea sa va mai intreb daca se poate, care credeti ca ar fi un pret corect pentru un subaru forester 2010 2.0x benzina automat 4eat, cu 105.000km dar intretinuta exemplar cu totul schimbat la timp. Am mers cu ea si nu troncane absolut nimic. Ca dotari are xenon, cd cu magazie, comenzi pe vola, cruise, trapa aia mare pe plafon, jante aliaj cu cauciucuri de iarna plus un set tot aliaj cu vara. si in rest toate dotarile standard, nu ma pricep foarte bine.

Multumesc frumos.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #107 on: November 27, 2012, 14:36:29 PM »
Intre 12.000 si 14.000 euro.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #108 on: December 05, 2012, 16:02:14 PM »
ma intorc cu o noua intrebare. Stiu ca e enervant ca am dat buzna in acest club si am intrat direct cu bocancii, adica cu intrebarile, dar this is the power of a club.
Cum spuneam masina pe care urmeaza sa o achizitionez cat mai urgent sper, are deja 105 mii km si se pare ca amortizoarele pe spate nu au fost schimbate pana acum. Masina este din 2010 dar are atat de multi km caci cine o avea inainte (inca o are) locuieste la 50 de km de buc si lucreaza in buc, deci naveta zilnic cu masina. Nu a fost scoasa deloc in offroad si nici forjata in vreun fel.
Acum intrebarile sunt:

- cat ar mai putea sa mai mearga aceste amortizoare, ma sperie costul schimbarii lor din ce am citit pe forum - vezi postul amortizoare sls forester.
- amortizoarele pe spate sunt la fel ca cele pe fata? stiu ca unul pe fata a fost schimbat pe la 90mii caci era curs.

Multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru toate intrebarile de pana acum.

dann

  • 160
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #109 on: December 05, 2012, 16:34:04 PM »
eu am modelul 2007 deci s-ar putea sa fie diferente.
Stiu ca cei de la Brasov rectifica telescoape spate, mie mi-au spus ca ma costa cu manopera cu tot 1000ron
din ce am mai auzit tin cam 30k km.

eu am mers pe varianta sa schimb tot, fara Self Leveling, arcuri, telescoape, flanse, fata spate si m-au costat piesele 3600ron (KYB flanse si telescoape si kilen arcuri)
abia sambata le pun pe masina.
dar repet, nu stiu daca la modelul dupa 2008 e acelasi lucru
« Last Edit: December 05, 2012, 16:35:43 PM by dann »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #110 on: December 05, 2012, 18:07:45 PM »
ma intorc cu o noua intrebare. Stiu ca e enervant ca am dat buzna in acest club si am intrat direct cu bocancii, adica cu intrebarile, dar this is the power of a club.
Cum spuneam masina pe care urmeaza sa o achizitionez cat mai urgent sper, are deja 105 mii km si se pare ca amortizoarele pe spate nu au fost schimbate pana acum. Masina este din 2010 dar are atat de multi km caci cine o avea inainte (inca o are) locuieste la 50 de km de buc si lucreaza in buc, deci naveta zilnic cu masina. Nu a fost scoasa deloc in offroad si nici forjata in vreun fel.
Acum intrebarile sunt:

- cat ar mai putea sa mai mearga aceste amortizoare, ma sperie costul schimbarii lor din ce am citit pe forum - vezi postul amortizoare sls forester.
- amortizoarele pe spate sunt la fel ca cele pe fata? stiu ca unul pe fata a fost schimbat pe la 90mii caci era curs.

Multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru toate intrebarile de pana acum.


Daca nu iti convine sa le schimbi cu cele originale mergi pe varianta fara leveling. Colegii de pe forum au mai multe solutii plus ca AutoKino au si ei kitul lor.
Amortizoarele se schimba pe perechi. Este un pic ciudat ca persoana respectiva a schimbat doar unul de pe fata.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #111 on: December 05, 2012, 20:30:05 PM »
Am inteles ca a fost schimbat un singur amortizor pentru ca era curs.
Legat de cele de pe spate, nu stiu daca sunt stricate. Probabil ca o sa merg la o verificare. INtrebarea era daca sa ma astept sa le schimb cat de curand sau am sanse sa mai mearga inca, avand in vedere ca au 105 mii km dar au doar 2 ani practic si nu s-a facut offroad cu masina.
Thx.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #112 on: December 05, 2012, 22:19:45 PM »
Daca nu ai batai si nici nu mergi prea sportiv poti sa mai stai cu amortizoarele pe care le ai.
La numarul asta de kilometri unii schimba deja amortizoarele pentru a imbunatati comportamentul dinamic al masinii (la franare, curbe).
Cred ca este bine sa te pregatesti cu bani pentru a schimba toate cele 4 amortizoare odata.
Nu se schimba cate unul niciodata, doar pe perechi.

Pe spate mai pot fi probleme si la flanse plus ca trebuie sa cauti si  protectiile din partea superioara a amortizorului.
Cauta un mecanic serios cu care sa faci operatiunea, chiar daca este una dintre cele mai simple.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #113 on: December 06, 2012, 11:38:23 AM »
multumesc frumos pentru raspunsuri. MI se pare ciudat ca cei de la subaru, de la reprezentanta (caci numai acolo a fost dusa masina) au ales sa schimbe un singur amortizor si nu perechea fata. Si chiar nu a fost o problema de buget, masina fiind pe frima. Oricum o sa merg si eu la urmatoarea revizie si o sa intreb exact ce s-a intamplat cu amortizoarele alea. Vreau sa stiu la ce sa ma pregatesc pe viitor. Oricum abia astept sa intru in posesia masinii, va tin la curent si promit sa postez poze imediat ce o sa pot.
Multumesc.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #114 on: December 06, 2012, 11:48:26 AM »
Sa intelegem ca te-ai hotarat sa o cumperi?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #115 on: December 06, 2012, 11:54:28 AM »
dap, sper sa fi facut alegerea corecta.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #116 on: December 06, 2012, 12:09:08 PM »
Depinde de pret. La ce pret te-ai inteles?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #117 on: December 06, 2012, 12:10:15 PM »
inca nu am hotarat, oricum o sa fie sub pretul pietei, asta a fost si factorul hotarator.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #118 on: December 06, 2012, 12:11:10 PM »
Sa fie intr-un ceas bun!  ;) Rolex daca se poate!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #119 on: December 06, 2012, 12:23:39 PM »
prefer un brand rusesc mostenire de la bunicu cu o curea pe masura. thx anyway.