Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1120 on: July 07, 2019, 23:48:43 PM »
Pai ar fi known issues cu turbo? Sau in general complexitatea suplimentara...

Din ce citesc ar fi probleme cu CVT-ul din primul an de fabricatie, dar nu mi-e clar daca doar la modelele din US sau si din JP.
'14 FXT

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1121 on: July 08, 2019, 11:39:22 AM »
@kjz: cumpara-ti cu incredere modelul SJ cu XT si nu vei regreta! Eu l-am dus peste 60.000 Km pe sosele de toate tipurile, prin paduri, drumuri cu noroaie, pietre si alte obstacole lasandu-mi impresia ca este o masina gandita pentru light off-road.

Modelul acesta face toti banii din lume, nu mi-a facut nicio problema si recomand, cu mana pe inima, a fi cumparat si exploatat in limitele pe care i le-am impus si totodata descris pe forum.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1122 on: July 08, 2019, 18:13:29 PM »
..................................................................
Din ce citesc ar fi probleme cu CVT-ul din primul an de fabricatie, dar nu mi-e clar daca doar la modelele din US sau si din JP.

Nu au fost probleme  cu CVTurile din priml an de fabricatie.  .  Atata doar ca  urmatoarele  generatii au fost din ce in ce mai performante.
Eu am avut unul  si l-am dus pana pe la 65.000   km.  si a mers perfect
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1123 on: July 08, 2019, 18:31:49 PM »
Merci de raspunsuri!
'14 FXT

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1124 on: July 17, 2019, 20:56:24 PM »
Buna ziua si bine v-am gasit
Totodata multumesc de member accept.

De ceva vreme cochetez cu ideea de a cumpara o masina mai potenta , garda la sol ceva mai maricica.
Sunt genul caruia ii plac iesirile la munte si pescuit ( delta , dunare).
Cu masina actuala o Mazda 3 nu am nici o sansa ptr ca o fac praf, lucru care nu mi-l doresc.
Am tot citit pe aici diverse discutii ptr a-mi forma o parere despre masinile vizate.
Am intors netul pe toate partile...am oscilat mult timp ( ba chiar am fost f aproape de a cumpara un Outlander 2006 ) intre Mitsu Outlander 2004-2007 , Honda Crv 2007 , Rav4 2005-2006 , Terios 2008+
In final am ramas setat pe Grand Vitara 2.0 ( benzina preferabil sau 1.9 ddis neobosit) si Forester.
A fost un Forester la vanzare in Buzau la repr. Toyota - am facut test drive cu el - dar avea niste bube care erau neclare si proprietarul nu a vrut sa le spuna.
Intre timp m-am mai conversat pe alt forum cu Colegul  Marr caruia ii multumesc de rabdare ptr toate informatiile furnizate.
Postez aici in speranta de a primi niste sfaturi pertinente sau poate ( de ce nu ) sa gasesc o masina buna.
Orientarea este spre benzina - pana in 200cc , - un Forester \ sg 2006-2008 sau un SH 2009 .
Buget @ 6500 cu posibilitate de extindere doar daca intradevar ceva merita ...pana la 8000 epuroi.
Am luat in vizor cateva, cu unii din ei am si vb la telefon :
  https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDcB7Ky.html
Masina zice proprietarul este servisata ( partial la subaru , restul la service multimarca)  , are si o vopsire totala in 2016 din motive pur estetice..
 
 https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-2-0-benzina-2007-75000-km-IDcB6Qq.html
Aceatsa are km putini , arata bine dar proprietarul spune ca nu are reviziile efectuate de 3 ani din cauza ca nu mai o foloseste.In rest spune ca nu are probleme.

  https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-IDbHmJd.html
Idem-- spune ca este servisata , nu are probleme...km mai multi @ 200k
  https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-diesel-cu-motor-schimbat-in-reprezentanta-IDcblK7.html
aici avem un SH diesel - proprietarul a schimbat arborele cotit si alte componente necesare , lant , ambreiaj..etc .
El zice ca nu are probleme dar sincer nu stiu ce sa zic de ea. Ma incanta consumul la ea dar nici sa ma leg la cap nu as vrea.

La cele de mai sus am vb cu proprietarii .
Mai sunt cateva care mi-au atras atentia dar in afara de ce scrie in anunt ..nu stiu.
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDcvzaa.html
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDc9J1Q.html
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2009-IDcjYsj.html
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-ID6k2Pe.html
https://www.facebook.com/marketplace/item/365631600752102/

Se poate intampla ca una din aceste masini sa apartina uni membru forum sau poate aveti cunostina de ele  si puteti face o recomandare .
Stima si multumesc de rabdarea de a citi intregul msg.





MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1125 on: July 17, 2019, 22:39:14 PM »
M-as baga in locul tau la cea cu km putini daca uleiul arata cat de cat ok. Ii faci clar o distributie si schimbi tot ce este lichid. Probabi ca trebuie sa ii iei si anvelope. Si te incadrezi in buget la fix cu tot cu reparatii.

Locul doi e cea de pe facebook. Pare ingrijita si omul zice de revizii la 10k. Deci, stie cum sa aiba grija de ele.

Si pe ultimul loc m-as uita la automata. Cea la 7k. Prima din lista lunga. Pare foarte bine ingrijita. Vad ca are si ceva modificari la faruri. "Pielea" arata bine. Clar e un pasionat.
« Last Edit: July 17, 2019, 22:40:39 PM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1126 on: July 17, 2019, 23:21:42 PM »
Salut și mulțumesc de răspuns.
Orice alta părere și de la alți membri este binevenita...poate totuși cineva cunoaște mașinile , mai ales cele de pe București.
Întrebare: cum sunt automatele de pe SG urî? Fiabile ? Puturoase ? Consumul mai mare fata de manuala?
Legat de cea de pe Facebook- ironie dar tocmai aia este cel mai ușor a fi vizionata deoarece este la un parc auto la mine in Buzău.
Dar nu am mers la ea deoarece vânzătorul ( cel puțin cel care are parcul auto si nu știu dacă este totuna cu proprietarul ) nu îmi inspiră deloc încredere.
Cred că insa dau o fuga sa o vad cel puțin și să cer detalii...și dacă acceptă testare in service.
« Last Edit: July 17, 2019, 23:24:13 PM by Octaviann78 »

BOXER

  • *
  • 2346
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1127 on: July 17, 2019, 23:44:16 PM »
Cauta masini care au intrari in reprezenta si fii precaut la cele provenite din orase indepartate de retea.
Automatele sunt bune, nu au consum mare dar atentie la servisarea lor. Reparatiile sunt costisitoare daca apar probleme.
Testarea in service trebuie facuta in Bucuresti sau Brasov, in alte parti poti afla doar detalii legate de discuri si bucse uzate, eventual si de jocuri in directie (aici este o alta discutie lunga).
Analizeaza cu atentie, vezi mai multe masini si te grabi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1128 on: July 17, 2019, 23:52:10 PM »
Cea de pe fb e "chel-line". Observasem ca nu are spalatoare de far si ma gandeam ca are bara schimbata, insa ulterior am vazut ca nu are nici comenzi pe volan, deci clar e modelul de baza.
Eu m'as uita la cea ieftina si cu km putini (o remarcasem si eu pe olx), din diferenta de bani faci o revizie serioasa si stii ca te poti baza pe ea

PS: acum m'am uitam mai atent la cea ieftina si si acesteia ii lipsesc spalatoarele de faruri, desi vad ca nu e modelul de baza (comenzi pe volan).
Intrebare ptr ceilalti: La 2.0 aspirat acestea nu erau dotare inclusa in nivelele de dotare superioare? Incerc sa disting daca are trapa, dar pe negru e mai greu
Si intrebarea bonus (ptr cunostintele mele generale): la 2.0 automata exista reductor?

LE: cea revopsita arata destul de bine si la interior, pare o masina intretinuta. Daca are si un istoric de service ok (chestii gen amortizoare spate, ambreiaj schimbate cat de cat recent - sau macar sa aiba facturi doveditoare), s'ar putea sa nu fie o afacere rea. Pe mine estetic ma deranjeaza doar volanul ala invelit, se putea reconditiona sau inlocui pielea cu totul ... dar asta sa fie singura problema  :)
« Last Edit: July 17, 2019, 23:56:16 PM by andrei0241 »

BOXER

  • *
  • 2346
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1129 on: July 18, 2019, 00:13:05 AM »
Pe automate te multumesti cu treapta 1. Pe XT nu am simtit niciodata nevoia unei trepte suplimentare pentru reducere.
Cu 2.0 aspirat AT nu am mers decat pe asfalt si am tractat o mica remorca.
Probabil ca turatia mare si convertizorul te ajuta si in cazul asta.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1130 on: July 18, 2019, 07:30:40 AM »
https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-2-0-benzina-2007-75000-km-IDcB6Qq.html
Aceatsa are km putini , arata bine dar proprietarul spune ca nu are reviziile efectuate de 3 ani din cauza ca nu mai o foloseste.In rest spune ca nu are probleme.

Eu m'as uita la cea ieftina si cu km putini (o remarcasem si eu pe olx), din diferenta de bani faci o revizie serioasa si stii ca te poti baza pe ea

Am avut doi ani un SG cu kilometri puțini, abandonată de proprietar, că mai avea și alte mașini. Mi-a scos peri albi. Lunar crăpa câte ceva la ea, chestii mici, necostisitoare, dar overall enervante. Mai un furtun, mai un contact, mai o clemă. Mașina care stă pe loc e mai păguboasă decât mașina cu care s-a mers.

Ce e teribil de enervant la SG-uri, și spun asta că poate îți folosește, e că nu are rame la portiere, ceea ce înseamnă că după 80km/h o să șuiere aerul de zici că fluieri în mașină. Asta pe lângă cauciucurile etanșante de la portiere, care se lasă. Pe mine mă scotea din minți că inclusiv haionul șuiera. Plus, guri de aerisire doar în față, combinate cu ce am zis mai sus, o să lucreze aeroterma constant și n-o să facă cald/rece în mașină așa cum îți dorești.


Întrebare: cum sunt automatele de pe SG urî? Fiabile ? Puturoase ? Consumul mai mare fata de manuala?
Dacă e 4EAT, e brutală când schimbă, consumă un pic mai mult decât CVT-urile, dar e o cutie rezistentă și solidă, care se strică greu.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1131 on: July 18, 2019, 11:20:33 AM »
Eu am de vreo 6 ani o masina luata cu putini km, care statuse degeaba vreo 2 ani. Plus ca a mea e folosita cu intermintente, pe perioade de 3-4 luni abia daca e miscata de pe loc la cate 2 saptamani si uite ca nu mi'a facut probleme
E un pic aberant deja sa te feresti de o masina ce are putini km, mai ales cand pretul e foarte bun si poti preveni anumite probleme din timp. Tu probabil ai avut ghinion

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1132 on: July 18, 2019, 12:55:08 PM »
Prețul e cam mic pt km aia.o fi ai ei?

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1133 on: July 18, 2019, 14:33:59 PM »
Nu prea se inghesuie lumea sa cumpere Subaru, vad pe net multe masini care au luni bune si nu s'au dat, deci cine vrea sa o vanda mai repede, coboara pretul.
In plus, retinusem ca la Subaru nu e chiar usor de dat km inapoi ...

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1134 on: July 18, 2019, 15:13:58 PM »
Cei care vor să cumpere o mașină veche de 10-14 ani sunt puțini și se reorientează către mărci ușor de întreținut.

Subaru Forester XT
« Reply #1135 on: July 19, 2019, 14:10:36 PM »
Salutare! Acum ceva timp pe când cautam mașină cochetam cu ideea de a lua un Forester/Impreza. Am avut ocazia sa merg cu o Impreza 2009 2.0 benzina, ce părea ușor leneșă asa ca am văzut un forester 2.5 xt. Excepțională mașină, pe atunci însă m-a speriat puțin consumul asa ca am ales o Skoda Octavia 2 VRS diesel cu care am avut probabil toate problemele ce le poate avea un diesel. Urmează sa se vândă asa ca nu vreau sa fac greșeala sa nu iau Forester 2.5XT. Recunosc ca sunt nou în majoritatea lucrurilor despre Subaru, la ce sa fiu atent, ce lucruri ar trebui sa iau în considerare, cam cât de scumpa e întreținerea etc. M ar ajuta destul de mult ceva păreri. Eventual dacă știți vreo oferta faina de vânzare, as fi recunoscător. Mulțumesc!  :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1136 on: July 19, 2019, 14:47:35 PM »
Ti-am lipit mesajul de un topic suficient de stufos. Fie treci prin el, fie astepti aceleasi pareri in limita timpului si a ingaduintei celor care au ceva de spus.

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru Forester XT
« Reply #1137 on: July 19, 2019, 15:32:46 PM »
Salutare! Acum ceva timp pe când cautam mașină cochetam cu ideea de a lua un Forester/Impreza. Am avut ocazia sa merg cu o Impreza 2009 2.0 benzina, ce părea ușor leneșă asa ca am văzut un forester 2.5 xt. Excepțională mașină, pe atunci însă m-a speriat puțin consumul asa ca am ales o Skoda Octavia 2 VRS diesel cu care am avut probabil toate problemele ce le poate avea un diesel. Urmează sa se vândă asa ca nu vreau sa fac greșeala sa nu iau Forester 2.5XT. Recunosc ca sunt nou în majoritatea lucrurilor despre Subaru, la ce sa fiu atent, ce lucruri ar trebui sa iau în considerare, cam cât de scumpa e întreținerea etc. M ar ajuta destul de mult ceva păreri. Eventual dacă știți vreo oferta faina de vânzare, as fi recunoscător. Mulțumesc!  :D

Problema e la purtător și in mitul(marketingul) german. Nu exista mașina sport de sosea cu întreținere/utilizare ieftină și fără probleme. Diesel și sport in aceeași propoziție nu suna normal, asta apropo de așteptări.
Cât despre forester xt ,fiecare model Subaru este special in felul lui pe segmentul pentru care a fost conceput.
Dacă vroiai sportivitate te uitai la vereics sau sti nu la forester xt. ( nu e ca X5 )
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1138 on: July 19, 2019, 18:26:19 PM »
Forester XT este un WRX cocotat, limitarile fiind doar din cauza centrului de greutate situat mai sus, in rest, ca reprize sta foarte bine (nu si la franare, insa  ::))
Ca probleme, depinde f mult de starea masinii.
Eu o am p'a mea (fabricatie 2007, inmatriculata 2008) din 2013 (luata la 88k km) si acum are 132k km.
Nu am avut probleme cu ea, insa am inlocuit intre timp (preventiv, nu ca ar fi picat):
- amortizoare/arcuri spata si fata
- distributie
- ambreiaj (am inghesuit mai multe lucrari cu ocazia unei vizite la AutoKino Bv)
- upgrade etriere fata WRX
- bucse, bielete si alte maruntisuri (inlocuire la 90k km, pana acum n'a mai fost nevoie)
- pompa de benzina (optiune personala, nu necesitate)

Acum am o garnitura cedata pe evacuare de care tot nu m'am ocupat, insa fara alte probleme

Consum:
urban: 13-15, in functie de trafic si stare de spirit
extraurban: minim 10, medie 11-13, mers 110-150, in functie de trafic

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1139 on: July 19, 2019, 19:33:47 PM »
Mulțumesc de sfaturi! Ca și avantaj, sunt din Brașov deci mi ar fi destul de ușor sa ajung la autokino plus ca avem încă un trafic relativ fluent. M am orientat spre forester pt ca e o mașină polivalenta, mai ales ca n as schimba mașina anual. Încă nu stăpânesc exact modele (xt, sau care x mai e). Am auzit însă doar lucruri bune, caut modelul care mi se potrivește încă.