Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #240 on: August 07, 2014, 14:07:48 PM »
la drum lung consumul e mai bun se pare la cutia automata, iti tine motorul in turatii mai joase si obtii consumuri mai bune, mai ales daca mergi constant la o anumita viteza.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #241 on: August 07, 2014, 15:27:29 PM »
La consum cum se prezinta cutia automata? Am citit ca adauga ceva fata de cea manuala.
Am mai citit niste reviews pe net si se mai plangeau unii ca schimba vitezele cu socuri. Apropos, o tema frecventa in reviews erau scaunele despre care oamenii ziceau ca sunt neconfortabile la drum lung. Voua cum vi se par?

Dupa cate stiu eu, consumul este sensibil egal.  Diferenta o face greutatea piciorului care apasa pedala de acceleratie.
Vitezele nu se schimba cu socuri,  dimpotriva, cutia automata este mai moale la schimbarile de viteza si nu da  socuri fata de manuala care daca ii scapi putin ambreiajul sau pisti mai tare acceleratia te  ``socheaza``  putin.  Dar daca te abitionezi si ii dai pedale adanci ,  s-ar putea sa iti dea  socuri si la automata. Eu am automata de 6 ani si nu am avut niciodata un soc.
Scaunele sant destul de confortabile, nimic de reprosat, nu am auzit pe nimeni sa se planga de asta !!  Dar asta depinde de   ass-ul fiecaruia si de exigentele personale,   e o chestiune de gust individual,  nu cred ca se poate generaliza o opinie.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #242 on: August 07, 2014, 18:42:35 PM »
Ok, tare atunci. Ma tenta de mult o masina cu cutie automata, nu mi se pare o distractie sa schimb vitezele tot timpul. Daca functioneaza bine ar fi un avantaj in plus pentru masina transmisia automata.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #243 on: August 07, 2014, 19:20:13 PM »
Automata  vs.  manuala e o optiune vesnic disputata.  Aici fiecare cu parerea lui si depinde de ce isi doreste de la masina.  Automata e mai comoda, se autoprotejeaza singura de greselile soferului la plecari de pe loc, la opriri prea bruste cu ambreiaj calcat prea tarziu,   ... etc, iti lasa o mana libera ca sa mai faci una-alta  la drum.....  Manuala iti da demaraje ceva mai rapide, controlezi mai bine  rpm.-ul,  te bagi la o liniuta cu manelistii la semafor...  ;D.  Dar cred ca cu un Forester nu e bine sa te bagi la asa ceva,  ...... parerea mea. Parerea mea e sa incerci si o automata pentru cateva ore,  mai ales in oras  si iti vei forma parerea ta proprie. Eu am condus aproape 17 ani manuala, si dupa ce am condus o automata vreo ora  nu m-am mai dat jos din ea.  De 6 ani merg doar cu automata (si Subaru) , si nu am de gand sa o mai schimb.
« Last Edit: August 07, 2014, 20:47:44 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #244 on: August 07, 2014, 20:01:23 PM »
Cutia automata + pilotul automat sunt foarte placute la drum lung.
Diferenta de consum urban este mica, ea conteaza doar pentru taximestri sau masinile de distributie.
Atentie la istoricul service al masinii, vezi ce ulei a fost folosit si cat de des s-a schimbat filtrul. In Romania umbla o legenda referitoare la uleiul "pe viata" din cutii.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #245 on: August 07, 2014, 21:09:22 PM »
Cutia automata + pilotul automat sunt foarte placute la drum lung.

din contra...cutia automata este placuta in oras, unde mesteci in benzina f mult :)
la drum lung, in afara oraselor e ok cutia manuala

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #246 on: August 07, 2014, 21:14:05 PM »
Precum ziceam,  automata  vs.  manuala e o disputa fara sfarsit.   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns:
« Reply #247 on: August 07, 2014, 22:16:35 PM »
SMG este solutia!!!
Din pacate nu este disponibila pentru Subaru.......au ales CVT:(:'(

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #248 on: August 08, 2014, 16:44:24 PM »
Am dat o tura cu Foresterul rosu din linkul pe care l-am postat, cu cutie automata. Intr-adevar e alta viata sa nu mai am grija ambreiajului si a schimbarii vitezelor :) De demaraj nu am nevoie, singurul lucru la care ma gandesc e sa nu afecteze si acceleratia la viteza mai mare, in depasiri. Din pacate nu am apucat sa o conduc la drum mai lung.

Am vazut ca se poate schimba viteza si manual prin miscarea inainte-inapoi a manetei, nu stiu insa cum se imbina asta cu sistemul automat. Daca schimbi viteza manual, schimbarile automate se opresc sau cum?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #249 on: August 08, 2014, 21:00:33 PM »
.........................., singurul lucru la care ma gandesc e sa nu afecteze si acceleratia la viteza mai mare, in depasiri. Din pacate nu am apucat sa o conduc la drum mai lung..........................
Acceleratia la viteze mari nu este afectata deloc.
........................Am vazut ca se poate schimba viteza si manual prin miscarea inainte-inapoi a manetei, nu stiu insa cum se imbina asta cu sistemul automat. Daca schimbi viteza manual, schimbarile automate se opresc sau cum?
Se imbina foarte bine.
Daca schimbi vitezele manual in sus, motorul se tureaza in draci, dar nu se schimba viteza decat cand ii dai tu  ( + ).  Dar invers,  cand esti de ex.  in viteza a-4-a,  daca reduci viteza sa zicem  la 20km/h,   cutia retrogradeaza automat in  viteza a-2-a.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

sco

  • 736
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #250 on: August 08, 2014, 22:05:46 PM »
Daca schimbi vitezele manual in sus, motorul se tureaza in draci, dar nu se schimba viteza decat cand ii dai tu  ( + )

La mine pe CVT schimba automat si in sus daca depasesc 6200-6500 de rpm.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #251 on: August 08, 2014, 22:12:25 PM »
 :o   :o  Eu niciodata nu i-am dat asa de tare in gura !!!   :o
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #252 on: August 08, 2014, 22:42:57 PM »
Pai inseamna ca ti e frica... ;D

sco

  • 736
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #253 on: August 08, 2014, 22:47:54 PM »
Pai zona rosie incepe pe la 6500+, de ce sa nu ii dau? Mai ajuta pe la sonde sa mai arda mizeria... cel putin asa am auzit eu  ;D

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #254 on: August 09, 2014, 04:08:17 AM »
Pai inseamna ca ti e frica... ;D
Da , mi-e frica de pistoane sparte  :-\  .Niciodata nu i-am dat mai mult de 4mii de ture !! Trage destul pentru mine intre 3 si 4 mii r.p.m.  :)  Dar eu in mod normal merg pe la 2500-3mii max.
Pai zona rosie incepe pe la 6500+, de ce sa nu ii dau? Mai ajuta pe la sonde sa mai arda mizeria... cel putin asa am auzit eu  ;D
Eu oricum le schimb la 4 ani,  asa ca nu au timp sa se afume pana  atunci.
« Last Edit: August 09, 2014, 04:10:09 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #255 on: August 09, 2014, 08:38:48 AM »
Sa nu incepem discutia Canada vs Romania. ;D Drumuri...samd.
Care by the way,Canada era acolo,n a facut o nimeni. ;)

Răspuns: Re: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #256 on: August 09, 2014, 11:46:43 AM »
Quote
Niciodata nu i-am dat mai mult de 4mii de ture !!
Vaaaai.....ma dezamagesti!!!cum sa ai Subaru si sa nu vada redline......nu conteaza diesel sau benzina,turbo sau aspirat!

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Fab

  • 794
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #257 on: August 09, 2014, 17:01:04 PM »
Cred ca a fost o gluma prea subtila.  :D

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #258 on: August 09, 2014, 18:08:09 PM »
Sa nu incepem discutia Canada vs Romania. ;D Drumuri...samd.
Care by the way,Canada era acolo,n a facut o nimeni. ;)
Nu era nici o discutie Ca vs. Ro !  Eu ziceam despre cum folosesc eu Forestierul meu ! Atata doar ::)
Quote
Niciodata nu i-am dat mai mult de 4mii de ture !!
Vaaaai.....ma dezamagesti!!!cum sa ai Subaru si sa nu vada redline......nu conteaza diesel sau benzina,turbo sau aspirat!
Pai dehhh,  nimeni nu e perfect !  Mie imi da tot ce vreau pana la  3-4000 rpm. Mai sus nu am avut curajul sa urc   :(
Cred ca a fost o gluma prea subtila.  :D
Am ras !! ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #259 on: August 25, 2014, 10:38:02 AM »
Salutare

Viitor (probabil) posesor de Forester. De ce probabil? Pentru că am albit un pic în ultima săptămână căutând un Forester SG XT automat. Încă îl mai caut, pentru că oamenii care le au la vânzare pe internet nu vor să le vândă. Nu știu de ce le-au scos, dar aparent nu ca să le vândă.

Top 3 motive pentru care încă nu am Foresterul meu:

1. Actele nu sunt în regulă. Mașina e pe firmă și firma a fost radiată. Mașina e pe numele unui nepot de-al unei mătuși și se întoarce în țară peste 3 luni și n-am procură.

2. Taxa auto. Unii uită să o menționeze, alții nu știu dacă o au plătită, cei mai mulți susțin că da, dar nu au acte doveditoare.

3. Oamenii nu răspund la telefon. Pare incredibil, dar se întâmplă și nu înțeleg de ce. Ai scos un bun la vânzare, deci vrei să îl vinzi. Ok, în weekend ești la pește sau la țară, nu răspunzi. Dar nici în cursul săptămânii?

Așadar, mă interesează un Forester SG (de preferință XT, dar nu neapărat) cu cutie automată, pe la 7 mii euro.

Scuze pentru primul mesaj nervos, dar e ciudat ce mi se întâmplă. Am mai cumpărat și vândut mașini, de obicei interesul era de ambele părți, sunam, vorbeam, aranjam, stabileam. Acum nimic.