Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #300 on: October 28, 2014, 15:48:39 PM »
Nu ai citit bine. Eu am citit in almanahul Cutezatorii ca masina e buna.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #301 on: October 28, 2014, 15:53:13 PM »
Salut, prieteni! Asta e primul post pe acest forum. Ma interesează să-mi schimb masina cu un Forester Sg de 2 litri din 2007. Nedumerirea mea în privința multor anunțuri este specificatia existentei Esp-ului,  deși din cate știu la 2 litri aspirat nu exista asa ceva. Sa ma înșel?
It  is better to reign în Hell than serve în Heaven!

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #302 on: October 28, 2014, 15:54:41 PM »
Esp ul la subaru se cheama altfel...de asta nu vezi scris nicaieri.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #303 on: October 28, 2014, 16:01:56 PM »
Stiam, parca Vdc sau ceva de genul. Îl are cineva la 2 litri aspirat?
It  is better to reign în Hell than serve în Heaven!

dann

  • 160
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #304 on: October 28, 2014, 16:15:45 PM »
la modelul din 2007, la motorul de 2.0 aspirat, nu exista esp (vdc).
si eu inainte sa-mi iau masina ma temeam de acest lucru, dar in 4 ani, pot sa-ti spun ca niciodata nu am avut nevoie.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #305 on: October 28, 2014, 16:44:35 PM »
E de ajuns sa ai nevoie o singura data de ESP!

Modelele Forester cu cutie manuala pana in 2009 sigur nu au avut ESP. La cutiile automate de pe 2,5 XT exista VDCS (vehicle dynamic control system), insa nu e un ESP veritabil, din cate stiu.
La 2,0 nu exista nici un fel de ESP, indiferent ce zic diversii vanzatori.

@bs14: ce masina ai?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #306 on: October 28, 2014, 16:49:15 PM »
Mersi. Nu am avut pana acum și nici nu i-am simțit absența.
It  is better to reign în Hell than serve în Heaven!

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #307 on: October 28, 2014, 17:22:47 PM »
Salut! Foresterul e masina buna, dar nu iti lua 2.5 XT. Am citit ca nu sunt bune.

La naiba, trebuie să îmi vând mașina. Unde ai citit, la experții de pe 4tuning sau garajul?

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #308 on: October 28, 2014, 18:22:07 PM »
Andrei, eu la impreza mea 2.0 din 2008 am 100% vdc ul ala. Imposibil sa nu fie la Forester.
L am vazut acum in weekend in actiune :)))

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #309 on: October 28, 2014, 18:41:05 PM »
Ai buton ca sa îl dezactivezi? Asa ar fi normal. Lipsa butonului ar însemna lipsa sistemului.
It  is better to reign în Hell than serve în Heaven!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #310 on: October 28, 2014, 18:43:00 PM »
Am doar ABS pe masina ca sistem electronic de siguranta si pot spune ca este suficient si poate chiar m-as putea lipsi si de ABS.

Oricum, daca e sa plece masina in lateral, Subaru o face foarte predictibil si progresiv, chiar si cu cele mai proaste cauciucuri renumite pentru pierderea brusca de aderenta. Lipsa ESP-ului nu trebuie sa te faca sa fugi de Subaru.

A fost inventat pentru masinile cu tractiune pe 2 roti si acum este pe toate, din motive de norme de siguranta, dar Subaru are un ESP care intra tarziu. Am testat foresterul SH pe pietris cand a aparut si nu te lasau sa scoti ESP-ul dar tot reuseai sa misti fundul inafara pana intra ESP-ul... si asta pentru ca trageam la maxim, tocmai ca sa testez cand intra, dar nu as merge in halul ala pe strada niciodata.
« Last Edit: October 28, 2014, 18:46:25 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #311 on: October 28, 2014, 19:26:14 PM »
Sistemul de control al stabilitatii de la Subaru este foarte bun pentru cei care au nevoie de el.
Eu l-am vazut in actiune atunci cand ma jucam cu Foresterul si trebuia sa-l dezactivez. Strica distractia daca-l lasi activat.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #312 on: October 28, 2014, 21:01:51 PM »
Ai buton ca sa îl dezactivezi? Asa ar fi normal. Lipsa butonului ar însemna lipsa sistemului.

Da am...e chiar singurul luminat de sub bord :)))

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #313 on: October 28, 2014, 21:58:42 PM »
La naiba, trebuie să îmi vând mașina. Unde ai citit, la experții de pe 4tuning sau garajul?

Cred ca's mai multe XT'uri pe garajul decat aici, deci nu de'acolo a ramas cu impresia aia :)

@moguai: m'am uitat in lista de dotari ce era ptr Forester'ul cu FL si de'acolo am scris.
A ta o fi 2008, dar Forester'ul cu facelift e model 2006, deci poate abia ulterior au apelat la ESP

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #314 on: October 29, 2014, 10:21:45 AM »
Nu mai discutati legat de ani, ci de model. La forester SG nu a existat ESP sau simulacre de ESP. Doar de la SH incoa'.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #315 on: October 29, 2014, 10:58:26 AM »
Nu eu, moguai  ::) :P

Răspuns: Re: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #316 on: October 29, 2014, 11:24:46 AM »
Nu mai discutati legat de ani, ci de model. La forester SG nu a existat ESP sau simulacre de ESP. Doar de la SH incoa'.
Confirm! SG aspirat nu a fost dotat cu program de stabilitate.
Cu toate ca e posibil ca 2.5 aspirat auto sa fii avut vdc pentru piata nord americana, dar nu sunt 100% sigur.


Vdc e mai mult controlul tractiunii decat program de stabilitate.Reactioneaza mai mult la ruperea aderentei in mod fortat decat la pierderea ei in mod neasteptat.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk


moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #317 on: October 29, 2014, 12:33:12 PM »
mie imi intra ala cand imi fugea spatele prin ninsoarea din we si indrepta masina, era destul de evident si brutal poate, mai ales cand plecam de pe loc si patinam.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Re: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #318 on: October 29, 2014, 13:08:36 PM »
mie imi intra ala cand imi fugea spatele prin ninsoarea din we si indrepta masina, era destul de evident si brutal poate, mai ales cand plecam de pe loc si patinam.
Fugea spatele ca o calcai sau ca aluneca el de la sine putere?daca o calcai atunci intra, valabil si la plecare de pe loc.daca intra cand masina aluneca fara sa o fortezi tu are rol si de stabilitate....

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk


moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #319 on: October 29, 2014, 13:13:16 PM »
Mers/apasat normal, nu o calcam.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.