Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1360 on: August 21, 2021, 10:23:17 AM »
incepe un Jimny sa intre pe lista...
Numai bine si sanatate!

Jimny incaltat cu ce trebuie prin coclauri este o placere. Misto si prin oras aglomerat. Insa  nu are nici pe departe dinamica unui forester la drum lung :)

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1361 on: August 21, 2021, 10:57:56 AM »
Da automat un diesel are costuri mai mari decât un benzinar dar acele costuri se pot face in timp in funcție de nevoie.
Am găsit și benzinar euro 4 cu motor schimbat la 198k kilometri.
Deci nici alea nu au scăpat să înțeleg.
Și dacă au folosit același arbore cotit și bloc motor și pe benzină normal să crape.
De aceea cred că pe cele de euro 5 au schimbat blocul motor și cred că și arborele cotit.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1362 on: August 21, 2021, 11:02:51 AM »
Și după cum spune și Wikipedia:
The Forester was available in Europe from 2008 with either the 2.0-liter EJ20 (150 hp; 110 kW) 196 Nm petrol engine with Active Valve Control System (AVCS) matched to either five-speed manual or four-speed automatic gearbox, or an all-new diesel-powered horizontally opposed Subaru EE boxer engine, and six-speed manual gearbox. The new model was introduced at the 2008 Paris Motor Show in October.[16] The diesel engine produces a power output of 147 PS (108 kW; 145 hp) and 350 Nm. The EE20 diesel engine in the Euro 4 guise was plagued by crankshaft failure caused by cracks forming when operated in cold climate. Although Subaru never acknowledged this defect, the engine was reworked for the Euro 5 model in 2011 to eliminate this issue.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1363 on: August 21, 2021, 11:42:55 AM »
Și după cum spune și Wikipedia:
The Forester was available in Europe from 2008 with either the 2.0-liter EJ20 (150 hp; 110 kW) 196 Nm petrol engine with Active Valve Control System (AVCS) matched to either five-speed manual or four-speed automatic gearbox, or an all-new diesel-powered horizontally opposed Subaru EE boxer engine, and six-speed manual gearbox. The new model was introduced at the 2008 Paris Motor Show in October.[16] The diesel engine produces a power output of 147 PS (108 kW; 145 hp) and 350 Nm. The EE20 diesel engine in the Euro 4 guise was plagued by crankshaft failure caused by cracks forming when operated in cold climate. Although Subaru never acknowledged this defect, the engine was reworked for the Euro 5 model in 2011 to eliminate this issue.

eu inteleg ca esti optimist, la fiecare cateva saptamani apare cineva la fel :) dar crapa, toate diesel crapa dincolo de povesti cu euro 5-6-7 - de aici si preturile lor de dumping care te tenteaza probabil....daca te simti norocos, go for it :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1364 on: August 21, 2021, 12:41:46 PM »
Deci nici alea nu au scăpat să înțeleg.
Și dacă au folosit același arbore cotit și bloc motor și pe benzină normal să crape.
De aceea cred că pe cele de euro 5 au schimbat blocul motor și cred că și arborele cotit.

Nu are nici o treabă motorul diesel cu cel pe benzina. Decât că sunt boxer.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1365 on: October 03, 2021, 00:33:08 AM »
Salutare, ma intorc dupa doi ani la tentativa de a imi cumpara primul subaru si nu stiu exact ce sa aleg. Eu am avut ca daily driver si mers in concedii un mx-5 pana acum pe care urmeaza sa il vand. Am condus forester XT din 2015 la un moment dat si mi se parea nitel cam barcuta. As vrea sa stiu daca faceliftul din 2016 a imbunatati cumva suspensiile, si de asemenea daca pe langa putere mai exista vreo diferenta intre XT si NA.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=332047015&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=7&pageNumber=4&scopeId=C&sfmr=false&searchId=298222a8-9f1b-4172-afcd-5cda64d74860

Am vazut ca e inca destul de scump momentan un Forester din generatia veche asa ca ma uitam la ceva cu mai multi km. Cel de pe mobile.de ar mai avea multa viata ramasa tinand cont ca are 170k? La ce defecte ar trebui sa ma astept?
« Last Edit: October 03, 2021, 00:34:05 AM by Gatamiata »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1366 on: October 03, 2021, 07:31:59 AM »
Cum a reușit să facă 170.000km in 3 ani??? Wow.
La așa ceva te întrebi la ce interval a făcut reviziile și dacă la un moment dat a mers cu nivelul uleiului scăzut.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1367 on: November 18, 2021, 07:49:35 AM »
Salutare și mulțumesc pentru primirea în forum.
Eu și prietena mea ne gândim să înlocuim mașina ei veche cu ceva înalt, 4wd/ 4x4, potrivit pentru drumuri forestiere și un pic de coclauri.
Am tot căutat până acum Dustere dar deja am verificat 2 și nu erau în regulă, așa că ne-am întors la prima mașină preferată de noi, Subaru Forester.
Un tip de prin vecini vinde Foresterul ăsta https://www.facebook.com/marketplace/item/474852507108822 însă nu știu cât poate ține un motor refăcut. Lucrarea a făcut-o un mecanic, NU service-ul AutoKino.
Ce mă sfătuiți să facem? Nu prea circulăm în oraș cu mașina, o luăm mai mult pentru weekenduri, ieșiri cu bicicleta, pe coclauri la pozat peisaje și natură.
Mulțumim.
”Fii tu însuți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.”

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1368 on: November 18, 2021, 07:57:37 AM »
Este foarte important de stiut cine si mai ales cum a facut lucrarea, ce piese au fost schimbate si ce ar mai fi de schimbat. Exista exemple de motoare schimbate la reprezentante care au avut probleme ulterioare deci nu stiu daca merita sa te risti. Poate stiu colegii de forum ceva despre masina, eu nu am vazut-o prin Brasov.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1369 on: November 18, 2021, 08:28:55 AM »
Mulțumesc pentru răspuns. Există vreun alt topic unde să postez? M-am tot uitat azi dimineață pe aici și am considerat că ăsta e cel mai bun loc pentru sfaturi legate de achiziții.
Ideea pe scurt e că nu dispunem de un buget prea mare și decât să dăm 9000-10000 de euro pe un Duster cu care să avem probleme și să ne pară rău de atâția bani, mai bine dăm mai puțin, chiar dacă pe o mașină un pic mai veche decât ne dorim dar dacă avem probleme să nu plângem prea mult după bani.
Tipul care vinde mașina e foarte ok, a zis că a luat-o cu motorul stricat și și-a făcut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
« Last Edit: November 18, 2021, 08:31:49 AM by lazarro »
”Fii tu însuți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.”

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1370 on: November 18, 2021, 08:41:30 AM »
Salutare și mulțumesc pentru primirea în forum.
Eu și prietena mea ne gândim să înlocuim mașina ei veche cu ceva înalt, 4wd/ 4x4, potrivit pentru drumuri forestiere și un pic de coclauri.
Am tot căutat până acum Dustere dar deja am verificat 2 și nu erau în regulă, așa că ne-am întors la prima mașină preferată de noi, Subaru Forester.
Un tip de prin vecini vinde Foresterul ăsta https://www.facebook.com/marketplace/item/474852507108822 însă nu știu cât poate ține un motor refăcut. Lucrarea a făcut-o un mecanic, NU service-ul AutoKino.
Ce mă sfătuiți să facem? Nu prea circulăm în oraș cu mașina, o luăm mai mult pentru weekenduri, ieșiri cu bicicleta, pe coclauri la pozat peisaje și natură.
Mulțumim.

Între Dacia şi Subaru este o diferenţă foarte mare, atât ca performanţă cât şi costuri. Dusterul costă puţin pentru că atât merită dar un Subaru ofertat la sume mici ascunde de cele mai multe ori probleme.
Reparaţiile corecte şi piesele de calitate superioară costă iar aceste sume se vor regăsi în preţul de vânzare.
Câteodată, dar foarte rar, apar chilipiruri , maşinile bune dându-se între cunoscuţi sau în familie.

Despre diesel poţi citi mai multe pe forum. Nu este recomandat ca primul Subaru iar pentru descrierea ta benzina este mult mai potrivită.

Bugetul trebuie mărit faţă de suma cerută pe Foresterul de pe FB.
Alocă timp pentru a vedea maşinile, pentru a le testa şi pentru a le cunoaşte istoria întreţinerii.


Tipul care vinde mașina e foarte ok, a zis că a luat-o cu motorul stricat și și-a făcut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
:)

Oameni care au luat maşini pentru ei pot fi văzuţi în comunitate. Cei din anunţuri fac parte din altă comunitate, cea a sams...


« Last Edit: November 18, 2021, 08:46:32 AM by BOXER »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1371 on: November 18, 2021, 12:19:10 PM »
Cum a spus colegul Boxer, fără diesel.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1372 on: November 18, 2021, 14:00:52 PM »
Cu Duster de 9-10000 nu vei avea probleme. Ar trebui sa gasesti unul din 2016-2017 cu km sub 150k.Infinit mai puține decât la Subaru fie el benzina și "întreținut"
La Dacia altele sunt bubele. Una din ele interiorul de 2 lei
« Last Edit: November 18, 2021, 14:01:45 PM by Mariansro »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1373 on: November 18, 2021, 15:04:24 PM »
Cu Duster de 9-10000 nu vei avea probleme. Ar trebui sa gasesti unul din 2016-2017 cu km sub 150k.Infinit mai puține decât la Subaru fie el benzina și "întreținut"
La Dacia altele sunt bubele. Una din ele interiorul de 2 lei
Petrecem în mașini foarte puțin timp, de ce ne-ar interesa un interior sofisticat? Mașina e să te ducă din A în B în siguranță.
Din punctul ăsta de vedere, de aia orizontul nostru de căutări se rezumă la Duster și Forester, fiindcă amândouă sunt spartane, și-au dovedit capabilitățile și fiabilitatea în timp.
”Fii tu însuți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.”

dan_b

  • 1236
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1374 on: November 18, 2021, 15:33:57 PM »
Masina pare 2009 dupa aspectul exterior si interior, dar poate mi se pare.
Nu diesel.
Si de principiu nu reparate de altii pe la ateliere sau mecanici care nu viseaza Subaru si recita Subaru. Sau fara garantie de reparatie motor de la reprezentanta.
Eu am patit o situatie ultra cretina cu unii care au reparat ei motorul anterior... Nu reiau aici ce avea motorul ala, ca ma enervez din nou.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1375 on: November 18, 2021, 15:36:01 PM »
Sau poti sa incerci si diesel doar si numai doar - daca are toate reviziile la zi si trecute in carte si doar la reprezentanta. Astfel ai ocazia sa mai refaci motorul pe garantie daca crapa.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1376 on: November 18, 2021, 15:41:55 PM »
Petrecem în mașini foarte puțin timp, de ce ne-ar interesa un interior sofisticat? Mașina e să te ducă din A în B în siguranță.
Din punctul ăsta de vedere, de aia orizontul nostru de căutări se rezumă la Duster și Forester, fiindcă amândouă sunt spartane, și-au dovedit capabilitățile și fiabilitatea în timp.

La 30-40k km pe an as spune ca petrec foarte mult timp în mașină. Culmea ca taburetele din Duster mi se par confortabile.

Badea

  • 125
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1377 on: November 20, 2021, 22:29:01 PM »
Sunt fost posesor de Duster(2014) si actual posesor de Forester SG(2007). Am vandut Dusterul din cauza interiorului absolut oribil si a lipsei de confort. Altfel, Duster e o masina corecta si fiabila, cu costuri de reparatii(Eventuale) semnificativ mai mici decat Subaru. Totodata, ma incumet sa spun ca e putin mai capabila in off road(unghiuri de atac mai bune, garda la sol mai mare, dif central blocabil). Din aceeasi categorie mai poti cauta Suzuki Grand Vitara, Nissan X trail t31(ambele cu motoare diesel Renault, fiabile, de incredere).

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1378 on: November 20, 2021, 23:02:14 PM »
Sincer Subaru face pipi pe mai toți(Suv) în ce privește tracțiunea. Altele sunt bubele. Duster din ce știu are garda la sol doar 0.5 cm mai mare decât la Subaru. Problema e ca sa aduci Forester la nivelul din fabrica plătești dublu fata de Duster.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1379 on: November 20, 2021, 23:12:36 PM »
Adevarul e ca as fi fost extrem de curios daca un Duster ar fi urcat pe drumul spre Tabla Butii, pe care l-am urcat acum 2 saptamani. Am gasit pe forum ca lumea a fost destul de frecvent pe acolo, am gasit ca Helio l-a tractat pe Dragos10 pe acolo samd.

Cand am fost eu, era noroi. M-am dus pentru ca nu stiam drumul si nu stiam ce hal de urcare e acolo, iar cand am inceput sa urc, nu am putut sa mai dau inapoi. Acolo a stralucit intr-adevar AWD-ul de la Subaru! Am pus in treapta 1 de la prima rampa mai serioasa si n-am mai calcat frana sau ambreiaj pana sus. Iar la coborare, nu-mi venea sa cred ca urcasem pe acolo!

Si acum partea care va transforma aventura in povesti vanatoresti: eram cu rotile de vara pe 17", cu anvelope cu uzura cam 60%  :(
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008