Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #340 on: November 11, 2014, 13:47:14 PM »
Legat de grila eu cred ca e un fenomen printre posesorii de Forester sa faca upgrade la elemente de STI.  Grila fiind, cel mai probabil , foarte usor de inlocuit.. si nici scumpa.

celalalt

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #341 on: November 11, 2014, 13:52:58 PM »
Si eu am schimbat frane,jante,am pus eleron...si n am probleme ascunse.Ce s a stricat s a schimbat.

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #342 on: November 11, 2014, 13:58:17 PM »
Si jantele cum s-au stricat?  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #343 on: November 11, 2014, 14:37:54 PM »
I le-a zgâriat un vecin în parcare...cu cheia. Parcase pe bucata lui de pământ. :D

celalalt

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #344 on: November 11, 2014, 15:30:13 PM »
Da.Si se facusera de 16 si eu vroiam de 17 ;D

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #345 on: November 11, 2014, 15:32:27 PM »
Grila aia nu mi se pare deloc ieftina ptr o bucata de plastic - 226 $. Si buza aia de pe bara fata sare de 250 $
Nuca schimbatorului e si ea originala, iar scaunele electrice sunt f rare pe Forester, e al doilea pe care'l vad cu dotarea asta

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #346 on: November 11, 2014, 16:05:53 PM »
Par sa fie scaune de Outback. Si la exterior mai are niste prelungiri de aripi aplicate. Mi se pare foarte curat ca aspect si modificari. Merita vazut.

Fab

  • 794
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #347 on: November 11, 2014, 17:27:27 PM »
Masina (de noua) a fost a patronului de la Scar Lines Group, reprezentanta Subaru in Craiova. De aici si elementele de vizuale schimbate. Nu stiu alte detalii sau prin cate maini a trecut.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #348 on: November 11, 2014, 19:52:35 PM »
Scaunele cu reglaj electric erau disponibile si pe Forester, am mai vazut unul negru, tot in combinatie cu nuca schimbatorului de aluminiu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #349 on: December 04, 2014, 13:14:16 PM »
Mi-am luat pana la urma Foresterul de care intrebam ultima data, aici am topicul de jurnal!:

http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=2275.msg60701#msg60701

Multumesc inca o data celor care m-au ajutat cu sfaturi, in special lui Marr si lui Wrangler!

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #350 on: December 08, 2014, 16:04:37 PM »
Acest forester e unul care initial era prin Craiova si avea vreo 400 CP??
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #351 on: December 08, 2014, 17:34:41 PM »
masina aia a fost facuta de RC si stiu ca e transpalnt de sti (motor cutie turbo frane etc ) de putere nu stiu detalii
eu zic ca este un pret bun pt piesele de pe masina !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #352 on: December 08, 2014, 19:34:30 PM »
O avea omologarea pe bune? Ca altfel, la autentificare, ar putea aparea surprize.
Altfel, pretul, chiar si fara taxa, nu e rau deloc. A mai fost la vanzare, tot prin Iasi, de vreo 2 ori, pana acum.
Sunt curios ce'i cu aia 62k km ... sunt km din bord sau km STI'ului donator?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #353 on: January 08, 2015, 15:57:33 PM »
Nici impozitul si nici RCA-ul nu sunt mari la 2500cmc.
Diferenta de impozit este de 700 de lei intre cele doua motorizari dar va scadea in curand. Creste impozitul si pentru 2000.

Impozitul este 840 RON (cureducerea de 10%) si asigurarea este 1000 de RON (daca esti curat si peste 40 de ani)

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #354 on: November 09, 2015, 11:47:58 AM »
Va salut
As vrea si eu sa ma alatur comunitatii voastre si ma tenteaza sa cumpar un Forester 2.0 AT . Asta mai precis ; http://olx.ro/oferta/subaru-forester-ID4O1n2.html#0e81d2ca5d
Sunt fan benzina si hater de diesel :) si as cam vrea pentru o masina de genul asta sa ma lenevesc si sa iau una cu cutie automata . In mare am citit pe aici despre ele , sunt incantat ca nu vad oameni care sa se planga de fiabilitate iar restul nu ma intereseaza . Consumul pare ok si nu are cum sa ma sperie pentru ca masina mea actuala e o Alfa GT 3.2 V6 care suge 20 in oras iar masina economica  nu am mai avut de multi ani , celelalte fiind tot masini sport insetate .
Amortizoarele care zice lumea ca ar fi scumpute nu le schimb des asa ca merita investitia , cu cutia nu stiu ce sa cred , vad ca unii zic ca ar fi cam puturoasa . Nu ma astept sa rupa asfaltul dar daca ati binevoi sa imi spuneti impresiile voastre despre motorul/cutia asta v-as ramane recunoscator .
Nu stiu daca masina din anunt e a cuiva de pe aici , nu am vazut-o la sectiunea dedicata prezentarii masinilor userilor dar poate o stie cineva si imi poate da detalii .
Daca totul decurge bine si devin posesor de forestiera v-as ruga sa ma indrumati si catre un service unde sa fac reviziile ( in Bucuresti preferabil ) pentru ca stiu ca nu e bine sa isi bage nasul orice neavenit . Suntem patiti cu mecanicii de Alfe si la randul nostru recomandam doar cativa baieti care stiu intr-adevar cu ce se mananca .

De asemenea daca stiti altul care sa fie in stare buna si la pret decent va rog sa imi spuneti . Neaparat benzina si automat .

Va multumesc si sper sa ne vedem si la o intalniri

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #355 on: November 09, 2015, 21:56:08 PM »
Eu sunt mulțumit per total de mașină. Din problemele endemice am avut trei dar nici una majoră:
-amortizoarele și arcurile pe spate pe care le am schimbat cu Pedders, m a costat vreo 500 euro cu totul,
-erorile de la sonde care m au costat vreo 200 lei pentru verificare și un tester ca să le șterg când apar
-sistemul de autoreglare a farurilor, la care s a stricat potențiometrul iar acum reglez farurile manual din când în când.

Eu conduc destul de domol așa că nu pot să comentez în legătură cu performanțele sportive ale mașinii dar la depășiri nu mă dezamăgește cu accelerația.

În legătură cu consumul, variază foarte mult în funcție de viteză. De la Bacău la București am făcut și 7,3% mergând cu 100 în afară localității. Pe autostradă spre Constanța consumă cam 11% mergând cu 140. Adevărul e că e și mai valurit drumul.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #356 on: November 10, 2015, 00:22:25 AM »
200 ron dati degeaba din moment ce n'ai rezolvat cauza ...

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #357 on: November 10, 2015, 10:21:43 AM »
Am fost la SMT cu ea, I au făcut niște teste și au zis că sondele și motorul sunt în regulă iar această eroare (P0420 parcă) apare frecvent și de obicei e din cauză că softul din fabrică are o toleranță prea mică pentru diferențe între datele provenind de la cele 2 sonde. Zicea că a fost actualizat softul ca să mărească această toleranță dar tot nu e destul.

Oricum de când nu mai pun benzină de la Mol nu a mai apărut această eroare.

Credeți că ar putea avea cauze mai serioase?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #358 on: November 10, 2015, 21:51:58 PM »
Eu sunt mulțumit per total de mașină. Din problemele endemice am avut trei dar nici una majoră:
-amortizoarele și arcurile pe spate pe care le am schimbat cu Pedders, m a costat vreo 500 euro cu totul,
-erorile de la sonde care m au costat vreo 200 lei pentru verificare și un tester ca să le șterg când apar
-sistemul de autoreglare a farurilor, la care s a stricat potențiometrul iar acum reglez farurile manual din când în când.

Eu conduc destul de domol așa că nu pot să comentez în legătură cu performanțele sportive ale mașinii dar la depășiri nu mă dezamăgește cu accelerația.

În legătură cu consumul, variază foarte mult în funcție de viteză. De la Bacău la București am făcut și 7,3% mergând cu 100 în afară localității. Pe autostradă spre Constanța consumă cam 11% mergând cu 140. Adevărul e că e și mai valurit drumul.

Merci . Speram sa stie cineva masina .
Asa , in principiu ma tenteaza , singura problema e pe psihic :) . Nu stiu daca sunt pregatit sa cumpar o masina cu 150000 km .

marr

  • 2205
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #359 on: November 11, 2015, 08:27:45 AM »
Pai cumperi masina sau kilometri ?

Poate sa fie o masina de peste 200k km, daca a fost foarte bine intretinuta, cu tot ce trebuie schimbat la timp, va fi mai prietenoasa cu buzunarul tau decat una de 100k km la care s-a schimbat uleiul la sarbatori si a fost data de toate gardurile.
In cazul unei masini SH - si cu atat mai mult n cazul unui Subaru - importanta este masina si istoricul acesteia (verificabil). Km sunt, de cele mai multe ori, o chestie pur informativa pentru linistea "clientului".
Nu ai auzit niciodata discutii de genul:
" - Cati km are masina ?"
"- Cati vrei sa aiba ?? "   ;D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020