Intalnirea de 2 ani - Neamt (20-22 Ian)
Subaru club Romania

Poll

Voteaza locatia

Drobeta-Turnu Severin
1 (2.2%)
Sibiu
8 (17.8%)
Poiana Brasov
5 (11.1%)
Constanta/ litoral
12 (26.7%)
Piatra Neamt/ Cheile Bicazului
19 (42.2%)

Total Members Voted: 43

Voting closed: November 07, 2011, 08:42:33 AM

Intalnirea de 2 ani - Neamt (20-22 Ian)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Intalnirea de 2 ani - Neamt (20-22 Ian)
« on: October 08, 2011, 22:31:06 PM »
Ca tot s-a vorbit la intalnirea locala din Bucuresti despre faptul ca trebuie sa incepem planificarea si sa decidem locatia, declar sesiunea de discutii pe tema intalnirii aniversare deschisa. Sunt sigur ca vom depasi numarul de masini si participanti. Doar avem si noi doi ani. Asa ca, pentru a fi siguri de acest lucru, trebuie sa avem totul stabilit din timp.

Aniversarea este pe 21 Ianuarie. Haideti sa ne gandim si vedem daca facem o iesire de 2 sau 3 zile, unde si cum. Ma interesez si eu de un loc dragut, accesibil si unde sa avem ce face.

Asteptam propuneri.

Actualizare. Iata si propunerile:


Drobeta-Turnu Severin
Plusuri: Intregul judet este frumos si se pot vizita cetatea din Turnu Severin, pestera Topolnita, barajul de la Portile de Fier II. Drumul pe langa Dunare este absolut genial, atat pe partea romaneasca spre Timisoara, cat si pe partea sarbilor (am fost vara asta pe acolo si la sarbi treci cu masina printr-o cetate aflata pe malul Dunarii doar pentru ca nu aveau pe unde sa faca alt drum). Iarna ar trebui sa fie mai blanda acolo decat in restul tarii.
Minusuri: drumul lung (340km)



Sibiu
Plusuri: Capitala culturala a Romaniei as putea spune. Orasul este foarte frumos si bine de vazut. In piata centrala pun pariu ca iar apar carnaciorii nemtesti dupa care sunt sigur ca multi (inclusiv eu) ravnim. In plus, putem merge spre Transfagarasan si chiar urca pana la o cabana al carei nume nu il mai tin minte. Acolo se inchide drumul, dar se poate lua o telecabina pana sus.
Minusuri: Drumul (276km) care e destul de prost pe Valea Oltului.



Poiana Brasov:
Plusuri: Relativ aproape si accesibil pentru majoritatea dintre noi. Pana acolo drumul este superb, mai ales daca la Predeal facem stanga si o luam spre Rasnov. Acolo putem merge cu ATV-urile, sa ne dam cu parapanta si putem face o multime de alte lucruri (fie mers in Brasov la Aqua park sau vazut la pista de karting daca este deschisa - stiu ca ne putem da si cu masinile acolo).
Minusuri: Aglomeratia de pe Valea Prahovei si zona destul de comuna. Este posibil sa ne fie greuu sa gasim cazare in plin sezon de ski.



Litoral:
Stiu, cativa dintre voi deja radeti dar iata si argumentele...
Plusuri: Sunt sigur ca multi dintre noi nu au vazut marea iarna. Nu stiu cum va fi anul acesta, dar anul trecut sau acum 2 ani a inghetat marea la mal si in zona cazinoului din Constanta imaginile au fost cel putin interesante. Putem face tot posibilul de a intra pe plaja fara a avea probleme cu autoritatile intrucat plajele vor fi pustii. Ar iesi niste poze interesante.
Minusuri: Daca ninge prea tare, iar inchid autoritatile minunata autostrada si s-ar putea sa ne fie cam frig din cauza vantului, dar e iarna si oriunde am merge in tara va fi frig. Sau poate va fi mai cald ca in restul tarii si trecem la plus.

Piatra Neamt & Cheile Bicazului
Plusuri: Multe atractii turistice (telegondola, Cetatea Neamt, Cheile Bicazului, Hanul Ancutei, Casa memoriala Ion Creanga), drumul bun pana acolo, peisaje.
Minusuri: Drumul destul de lung (346km - 5 ore)


Regula impusa: Toate masinile participante sunt obligate sa fie echipate corespunzator pentru iarna!



Actualizare 15.11.2011

S-a votat Judetul Neamt. Au inceput inscrierile. Adauga-te pe lista de participanti!



Actualizare 26.11.2011

« Last Edit: January 19, 2012, 22:53:31 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #1 on: October 08, 2011, 23:02:17 PM »
Hai sa facem o aroganta si sa mergem la mare :))

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #2 on: October 08, 2011, 23:25:52 PM »
Ziua prietenei mele este pe 21 Ian.... daca e sa facem petrecerea inainte sau dupa 21 , suntem prezenti oriunde!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #3 on: October 09, 2011, 15:29:13 PM »
Dupa o foarte scurta perioada de gandire revin cu urmatoarele locatii care mi-au trecut prin minte:

Drobeta-Turnu Severin
Plusuri: Intregul judet este frumos si se pot vizita cetatea din Turnu Severin, pestera Topolnita, barajul de la Portile de Fier II. Drumul pe langa Dunare este absolut genial, atat pe partea romaneasca spre Timisoara, cat si pe partea sarbilor (am fost vara asta pe acolo si la sarbi treci cu masina printr-o cetate aflata pe malul Dunarii doar pentru ca nu aveau pe unde sa faca alt drum). Iarna ar trebui sa fie mai blanda acolo decat in restul tarii.
Minusuri: drumul lung (340km)



Sibiu
Plusuri: Capitala culturala a Romaniei as putea spune. Orasul este foarte frumos si bine de vazut. In piata centrala pun pariu ca iar apar carnaciorii nemtesti dupa care sunt sigur ca multi (inclusiv eu) ravnim. In plus, putem merge spre Transfagarasan si chiar urca pana la o cabana al carei nume nu il mai tin minte. Acolo se inchide drumul, dar se poate lua o telecabina pana sus.
Minusuri: Drumul (276km) care e destul de prost pe Valea Oltului.



Poiana Brasov:
Plusuri: Relativ aproape si accesibil pentru majoritatea dintre noi. Pana acolo drumul este superb, mai ales daca la Predeal facem stanga si o luam spre Rasnov. Acolo putem merge cu ATV-urile, sa ne dam cu parapanta si putem face o multime de alte lucruri (fie mers in Brasov la Aqua park sau vazut la pista de karting daca este deschisa - stiu ca ne putem da si cu masinile acolo).
Minusuri: Aglomeratia de pe Valea Prahovei si zona destul de comuna. Este posibil sa ne fie greuu sa gasim cazare in plin sezon de ski.



Litoral:
Stiu, cativa dintre voi deja radeti dar iata si argumentele...
Plusuri: Sunt sigur ca multi dintre noi nu au vazut marea iarna. Nu stiu cum va fi anul acesta, dar anul trecut sau acum 2 ani a inghetat marea la mal si in zona cazinoului din Constanta imaginile au fost cel putin interesante. Putem face tot posibilul de a intra pe plaja fara a avea probleme cu autoritatile intrucat plajele vor fi pustii. Ar iesi niste poze interesante.
Minusuri: Daca ninge prea tare, iar inchid autoritatile minunata autostrada si s-ar putea sa ne fie cam frig din cauza vantului, dar e iarna si oriunde am merge in tara va fi frig. Sau poate va fi mai cald ca in restul tarii si trecem la plus.

Piatra Neamt
Plusuri: Multe atractii turistice (telegondola, Cetatea Neamt, Cheile Bicazului, Hanul Ancutei, Casa memoriala Ion Creanga), drumul bun pana acolo, peisaje.
Minusuri: Drumul destul de lung (346km - 5 ore)


Promit sa revin si cu mai multe propuneri din Transilvania si de ce nu, poate si din Moldova. Ma gandesc la drumul spre Moldova care e foarte bun, si ma gandesc la Telegondola din Piatra Neamt si urcarea pe Pietricica.

Si, de ce nu, haideti si voi cu alte propuneri.
« Last Edit: October 16, 2011, 13:28:59 PM by MihaiFlorescu »

2xRal

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #4 on: October 09, 2011, 22:08:03 PM »
hmm..... chiar daca weekendul respectiv e cam "incarcat" pt mine  ::) ...... daca e sa alegeti telegondola din Piatra venim 100% :D

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #5 on: October 10, 2011, 02:30:08 AM »
dap;) eventual si o partie la Piatra Neamt ; un vin fiert mai ne inchinam la o manastire sa nu ne mai cada nimic la cazan si aia e!( drumul e beton pana acolo)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Stefan

  • 620
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #6 on: October 10, 2011, 08:55:16 AM »
As merge si eu pe variantele Piatra Neamt/ Poiana Brasov. Poate ar fi bine sa nu ne hazardan la drumuri prea lungi avand in vedere incapacitatea autoritatilor de a face fata situatiilor neprevazute sau care presupun un pic mai multa atentie si grija.

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #7 on: October 11, 2011, 18:10:50 PM »
Eu daca o sa fiu acasa as merge pe varianta Piatra Neamt.
Am fost oricum data trecuta in zona Brasov-Bran.
Oricum la vara musai sa facem o iesire in zona Buzaului...
Brasov stie.....
Forester Diesel 2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #8 on: October 11, 2011, 18:26:05 PM »
Nici nu am apucat sa dau detalii pentru Piatra Neamt si deja vad ca este cea mai dorita zona. Sa stiti ca nici drumul pana acolo nu este scurt. Ma documentez si revin cu informatii legate de drum si ce e de facut prin zona.

2xRal

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #9 on: October 11, 2011, 18:40:22 PM »
Detaliile despre drumul catre Neamt (Piatra sau Targul) vi le putem da noi.....cate vreti chiar  ::) Pana acolo sunt in jur de 400 de km.... Drumul bun si foarte bun.... si se face cam in 5-6 ore cu tot cu opriri si mers regulamentar (sunt presarate destule sate pe traseu).  Deci facem o vizita lui Stefan ? ;)Hai si la nea Ion sa nu se supere ::)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #10 on: October 11, 2011, 18:55:41 PM »
Suspectez radacini moldovenesti pe aici :) sunt interese ascunse, sau mi se pare mie? ;D

2xRal

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #11 on: October 11, 2011, 19:26:34 PM »
Interese ascunse NU! Doar ceva urmasi de razeshi ;))

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #12 on: October 11, 2011, 20:08:20 PM »
In ultimii 100 de ani nu-mi aduc aminte sa am nici o radacina moldoveneasca.
Inainte de asta, inca nu mi-am facut arborele  genealogic  dar  de la Burebista pina in ultima suta de ani incoace...poate ! Cine stie exact !
Iar de interese...n-am si nici n-am fost niciodata acolo ca sa zic ca am vreo afinitate.
Dar am auzit ca-i frumos...
Forester Diesel 2010

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #13 on: October 11, 2011, 20:12:35 PM »
Eu am facut drumul asta de 100 de ori cred si nu spus asa la misto :) . Mancarea buna, oamenii ospitalieri, drumurile reparate des, multa istorie si peisaje de poveste ( codrii de arama ozana cea limpede si urat mirositoare Humulestiul si casa lui Creanga Hanul Ancutei  etc;) )
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #14 on: October 11, 2011, 20:46:58 PM »
In ultimii 100 de ani nu-mi aduc aminte sa am nici o radacina moldoveneasca.
Inainte de asta, inca nu mi-am facut arborele  genealogic  dar  de la Burebista pina in ultima suta de ani incoace...poate ! Cine stie exact !
Iar de interese...n-am si nici n-am fost niciodata acolo ca sa zic ca am vreo afinitate.
Dar am auzit ca-i frumos...
Da ce... s-a mutat Buzaul din Moldova?  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #15 on: October 11, 2011, 20:49:15 PM »
Eu am facut drumul asta de 100 de ori cred si nu spus asa la misto :) . Mancarea buna, oamenii ospitalieri, drumurile reparate des, multa istorie si peisaje de poveste ( codrii de arama ozana cea limpede si urat mirositoare Humulestiul si casa lui Creanga Hanul Ancutei  etc;) )
Zona este super! Lacul Bicaz, Cheile Bicazului, Lacul Rosu, etc...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #16 on: October 11, 2011, 21:23:24 PM »
Da ce... s-a mutat Buzaul din Moldova?  ;D
 

Pai cum sa se mute daca n-a fost niciodata in Moldova ?
Sau oi fi mutat tu granitele Moldovei si nu ai anuntat Academia Romana  si Google Earth  ?
Forester Diesel 2010

2xRal

Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #17 on: October 11, 2011, 21:32:15 PM »
Cetatea Neamtului, Rezervatia Dragos Voda (de zimbri), vechiul traseu al raliului manastirilor  8) etc etc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #18 on: October 11, 2011, 21:35:20 PM »
Ca sa terminam cu offtopicul pe care l-am inceput si va rog sa ma scuzati pentru asta, ultima mea intrebare era adresata pentru 2xfamily si am primit raspunsul.

Revenind la subiect

Piatra Neamt
Plusuri: Multe atractii turistice (telegondola, Cetatea Neamt, Cheile Bicazului, Hanul Ancutei, Casa memoriala Ion Creanga), drumul bun pana acolo, peisaje.
Minusuri: Drumul destul de lung (346km - 5 ore)

Adaugire: Cum este drumul spre Cheile Bicazului? Ultima data si singura daca cand am fost prin zona se intampla acum 10 ani. Pe atunci drumul printre munti era cam rupt, dar recunosc, superb.
« Last Edit: October 11, 2011, 21:40:01 PM by MihaiFlorescu »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 2 ani - propuneri locatie si activitati
« Reply #19 on: October 11, 2011, 21:41:20 PM »
eu am mers cu un bmw e46 cu garda mai jaosa ca impreza :) si niste curbe criminale;)(nu are gropi)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!