Probleme motor 2.0 turbo GPL
Subaru club Romania

Probleme motor 2.0 turbo GPL

Probleme motor 2.0 turbo GPL
« on: November 10, 2011, 23:42:55 PM »
Am un Subaru Forester 2l Turbo GPL din 2001 si am o problema la motor si poate cineva a avut acelasi lucru. Masina nu vrea sa accelereze decat foarte greu, ca si cand nu mai are putere pompa de benzina, urca foarte greu in ture si incepe sa urce usor in ture numai cand pedala de acceleratie este apasata pana la fund dar nici asa nu are putere, in panta scade viteza si turele, masina are cutie automata si are aceleasi probleme si pe gaz, pe gaz parca merge si mai prost.
Am fost cu ea la un garaj si a demontat tot ce se putea demonta, au constat ca daca strang returul de benzina de la pompa de injectie masina merge binisor, au verificat supapa care este inaintea injectoarelor si este ok. Am fost cu ea la Subaru si dupa ce am platit o suma considerabila ptr constatare mi'au dat o lista care costa in totalitate 5400 RON si mi'au spus ca trebui schimbate garniturile ca intra ulei nu stiu pe unde dar nu are legatura dupa parerea mea pentru ca nivelul e constant si nu consuma si mi'au spus ca nu apar erori de diagnosticare si ar trebui schimbate bobinele si toate 4 bujiile, cu alte cuvinte mai ramanea sa schimb segmentii si cuzinetii si aveam motor cota 1. Ei au spus ca nu apar erori la diagnostic, apare doar sonda Lamda care are probleme dar nu are ca reactie ce se intampla, a mai intampinat cineva aceasta problema la Subaru?
« Last Edit: November 11, 2011, 09:56:41 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Probleme motor 2.0 turbo GPL
« Reply #1 on: November 11, 2011, 09:57:41 AM »
Salut si bine ai venit! Un titlu cat mai sugestiv te va ajuta sa gasesti raspunsul mai repede. L-am modificat eu.

Cat despre problema ta, prima intrebare logica ar fi... turbina mai merge?

Răspuns: Rspuns: Probleme motor 2.0 turbo GPL
« Reply #2 on: November 11, 2011, 12:55:56 PM »
Salut si bine ai venit! Un titlu cat mai sugestiv te va ajuta sa gasesti raspunsul mai repede. L-am modificat eu.

Cat despre problema ta, prima intrebare logica ar fi... turbina mai merge?

Da, turbina merge, motorul se comporta de parca are o lipsa mare de putere si uneori da rateuri in toba cum dadea dacia inainte cand era avansul prost reglat,
ujiile sunt ok, le'am schimbat

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Probleme motor 2.0 turbo GPL
« Reply #3 on: November 11, 2011, 14:26:23 PM »
Un ECU reset ai incercat? Uite aici cum: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,845.0.html

celalalt

Răspuns: Probleme motor 2.0 turbo GPL
« Reply #4 on: November 11, 2011, 18:25:20 PM »
Orice s-ar spune eu raman laparerea ca gpl-ul scade durata de viata a unui motor.De aici si problemele.Incearca sa reglezi bujiile pt benzina si sa mergi mai mult fara gaz.Daca nu e ceva troznit in motor ar trebui sa isi revina zic eu.

Răspuns: Rspuns: Probleme motor 2.0 turbo GPL
« Reply #5 on: November 12, 2011, 00:43:22 AM »
Un ECU reset ai incercat? Uite aici cum: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,845.0.html


A fost lasata cateva zile fara baterie, deci ecu dupa parerea mea sa resetat complet. Eu ma gandeam la urmatoarele sa zicem, tata a spalat cu cateva saptamani sa zicem sau o saptamana sau 2 saptamani,nu stiu exact, deci a spalat motorul la o spalatorie de masini si cred ca de la asta ii se trage, ma gandeam sa nu fie bobinele dupa bujii ori au luat apa ori au ceva probleme, iar faza cu GPL nu stiu ce sa spun, nu cred ca are legatura, mai am un Dodge Durango de 4.7 de 2 ani pe gpl si merge super bine si oricum am mers ceva cu Subaru si pe benzina nu numai pe GPL. Initial am crezut ca e senzorul Knok dar mecanicul spune ca nu baga eroare la diagnosticare desi seamana mult pana cu senzorul Knock, catalizatoarele sunt ok deci nu e de la ele. Ce zici, poate fi de la spalatul motorului si sa fie bobinele, prea seamana a lipsa de ceva intre aprindere, aer si alimentare, adica ceva vine prea devreme decat cealalta.
« Last Edit: November 12, 2011, 00:54:17 AM by mmmbbb67 »