forester versus outlander
Subaru club Romania

forester versus outlander

forester versus outlander
« on: November 25, 2011, 10:28:09 AM »
Salut .Sunt nou pe forum si ca multi altii de aici vin si eu cu o intrebare ,aspetind un raspuns din partea celor mai vechi si mai initiati. Sunt in stadiul achizitionarii unei masini si ca multi altii inca nu ma decid...sa fie noul Forester sau noul Outlander..
mentionez ca nu sunt un pasionat inrait de off road dar nu servesc numai asfalt..
Ce ma sfatuiti in punctul acesta...?????
Cu respect
Razvan XF

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: forester versus outlander
« Reply #1 on: November 25, 2011, 10:46:14 AM »
Mutat la sectiunea "Versus".

Iti dai seama ca toti cei de aici vor spune Forester, nu? :D


Răspuns: forester versus outlander
« Reply #2 on: November 25, 2011, 11:54:26 AM »
da stiu asta si daca intrebi la cei din club outlander vor spune ca al lor e cel mai bun..
dar acum stii cum e trebuie sa dai dreptul fiecaruia sa se exprime si pe urma sa tragi concluzia, parerea finala imi va apartine oricum..

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: forester versus outlander
« Reply #3 on: November 25, 2011, 13:29:13 PM »
Fiind posesor de Forester...ce sa-ti spun?  :D
Incercand sa fiu obiectiv, as spune vazand testele comparative prin diferite reviste, ca nu s-a tras nicio concluzie ferma intre cele doua SUV-uri.
Deci cel mai bine faci test drive cu fiecare si ce-ti spune inimioara... aia alegi! ( Forester  ;) )
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: forester versus outlander
« Reply #4 on: November 25, 2011, 13:56:01 PM »
Forester XT ar fi alegerea mea, datorita sistemului 4x4 si a motorului :)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: forester versus outlander
« Reply #5 on: November 25, 2011, 14:03:56 PM »
Forester XT ar fi alegerea mea, datorita sistemului 4x4 si a motorului :)
Corect, daca te tine buzunarul... :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: forester versus outlander
« Reply #6 on: November 25, 2011, 14:29:21 PM »
Salut .Sunt nou pe forum si ca multi altii de aici vin si eu cu o intrebare ,aspetind un raspuns din partea celor mai vechi si mai initiati. Sunt in stadiul achizitionarii unei masini si ca multi altii inca nu ma decid...sa fie noul Forester sau noul Outlander..
mentionez ca nu sunt un pasionat inrait de off road dar nu servesc numai asfalt..
Ce ma sfatuiti in punctul acesta...?????
Cu respect
Razvan XF
Razvan, esti pe un forum dedicat unui brand: SUBARU. CE anume te astepti sa iti spuna membrii ? Ca e mai bun Outlanderul ?
Pe de alta parte, din ce zici, creezi impresia ca te astepti ca noi, in calitate de posesori, sa te convingem sa cumperi brandul pe care de altfel il sustinem.

Nimic mai eronat!

Odata ce ai condus ambele masini, vei sti cu siguranta care ti se potriveste. Daca vrei detalii tehnice, intreaba punctual si ti se va raspunde.

« Last Edit: November 25, 2011, 14:31:00 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #7 on: November 25, 2011, 15:31:20 PM »
Am condus un Outlander cam 10.000 km  si un Forester cam 8000  km, amandoua ca masini de serviciu, deci le-am forjat fara`  mila. Incercand sa fiu cat mai impartial imi permite constinta, pot afirma ca`  Foresterul ia locul 1 fara`  drept de apel  (hac ....................  parerea mea). ::)    Nu intru aici in amanunte ptr.  ca` nu vreau sa`  imi aud critici ca`  sant partinitor pentru ca` sant subarist,  dar spun doar atata : in cei 8-10 mii km  pe care i-am facut cu fiecare din ele,  Outlanderul mi-a facut tot felul de probleme,   :'(  iar Foresterul nici una, desi le-am condus pe amandoua`  in aceeasi maniera`. Dar cum zicea cineva mai devreme,  fa`  un drive-test si lamureste-te  singur , e cel mai bine asa. (tot parerea mea)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #8 on: November 25, 2011, 22:11:22 PM »
Eu acum am diclit ca e vb de forester vs outlander.Am citit outback si nu intelegeam dilema.Pot sa iti spun ca e o diferenta de 3-4 cm in plus la locurile din spate la outlander,dar am un prieten care a avut de facut aceeasi alegere.E multumit totusi de outlander,dar mai mult regreta ca nu a ales foresterul.Subaru e si sportiv e si de familie e si de alte drumuri...Eu zic sa faci test si sa ceri si pret.Incearca la Subaru Brasov ca stiu de reduceri mai mari fata de bucuresti,sau macar ai cu ce sa plusezi aici.
Bafta la cumparare si sa alegi exact ce te coafeaza mai bine.

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #9 on: November 26, 2011, 10:14:29 AM »
merci de sfaturi.. Stiu si aici pe buna dreptate nu ma astept sa critice cineva subaru ...
dureros e ca as dori un diesel si cu o cutie de viteza automata ...din pacate nu vad asa ceva pe forester ..au numai pe motorul benzinar..
asta e ,la urma urmei   ma voi decide..
merci ptr sfaturi !

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #10 on: November 26, 2011, 12:08:07 PM »
Ai grija cu motoarele boxer pe benzina de la Subaru, sunt insetate bine, mai ales in oras. Declaratiile constructorului asupra consumului ... Asta o zice unul care strabate zilnic Bucurestiul in orele de varf cu trafic maxim. Nu, nu sunt fan Outlander dar e bine sa fi informat. Sa nu spui ca n-ai fost avertizat :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: forester versus outlander
« Reply #11 on: November 26, 2011, 12:19:27 PM »
Legat de consum, mie mi s-a parut suspect sa vad ca Subaru chiar da consumul real. Am mers cu un diesel in oras si exact cat scria in carte a consumat. La fel si benzinarele. Eu cu a mea reusesc sa scot chiar si mai putin decat scrie in carte in anumite momente. Conteza cat de "talpa grea" esti.

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #12 on: November 26, 2011, 12:57:15 PM »
Asa este Mihai, conteaza cat de "talpa grea" esti dar conteaza si pe unde mergi. Nu rar s-a intimplat sa stau mai mult decat sa merg, in unele intersectii aglomerate. Pentru mine oras inseamna Bucuresti, aici merg zilnic si recunosc ca nu am reusit sa scot sub consumul declarat in carte. Ba chiar sar cu 2-3 litri peste in momentele de blocaj prin intersectii, e adevarat, cu aerul pe automat tot timpul.  In afara e ok, chiar m-am incadrat in consumul declarat daca nu i-am dat "talpa".

Răspuns: forester versus outlander
« Reply #13 on: November 26, 2011, 13:15:30 PM »
Un articol interesant, chair daca e cam off-topic si nu este vorba doar de Subaru.

http://www.automarket.ro/stiri/scandal-diferentele-intre-consumul-real-si-cel-declarat-8555.html#