Subaru Videos
Subaru club Romania

Subaru Videos

Muttley

  • 4923
Re: Subaru Videos
« Reply #1320 on: April 02, 2023, 19:06:23 PM »
Sunt doar foarte incapatanati, mai ales la demontare. Iar unii renunta la ei cu totul.
WRX SW 2002

Re: Subaru Videos
« Reply #1321 on: April 05, 2023, 20:46:05 PM »

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru Videos
« Reply #1322 on: April 05, 2023, 22:56:29 PM »
Cvt oil Cooler?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Subaru Videos
« Reply #1323 on: April 06, 2023, 22:56:31 PM »
Probabil că la sarcină mare, tractare sau utilizare în condiții peste medie în offroad, se încălzește prea mult și are nevoie de răcire suplimentară, nebeneficiind de aportul unui flux de aer suficient.
Că o fi bine, că o fi rău, cert este că-i o complexitate suplimentară.
Am reținut că noua generație are doar o singură opțiune de x-mode și nu dual x-mode precum facelift-ul generației precedente.
Măcar la ei prețurile sunt mult mai decente decât se pretind pe la noi, de ai impresia că-i vorba de vreun Porsche, ori măcar vreun Lexus mai de intrare în gamă.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru Videos
« Reply #1324 on: April 07, 2023, 09:23:07 AM »
Prețurile mereu au fost mai bune la ei pentru ca se fabrica local. La noi vine cu vaporul și costa in plus.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1236
Re: Subaru Videos
« Reply #1325 on: April 07, 2023, 10:03:45 AM »
Am reținut că noua generație are doar o singură opțiune de x-mode și nu dual x-mode precum facelift-ul generației precedente.
Are dual X Mode - snow/dirt si deep snow/mud.
« Last Edit: April 07, 2023, 10:05:15 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Subaru Videos
« Reply #1326 on: April 08, 2023, 10:14:47 AM »
Prețurile mereu au fost mai bune la ei pentru ca se fabrica local. La noi vine cu vaporul și costa in plus.
Nici în cazul noii generații, ce în Europa nu a ajuns încă, nu sunt toate versiunile de Crosstrek fabricate în State. În prezentări se menționează că local se produc doar versiunile cu motorizarea de 2.5, în timp ce versiunile cu motorizarea de 2L vin din Japonia.


@dan_b, într-o prezentare așa spuneau că are doar o variantă pentru x-mode și nu două. Cumva similar cu generația precedentă, unde de abia la facelift au introdus dual x-mode.

dan_b

  • 1236
Re: Subaru Videos
« Reply #1327 on: April 08, 2023, 11:36:30 AM »
In clipul de mai sus apare prezentat x-mode cu cele doua setari - snow/dirt si deep snow/mud.
Oricum Wilderness este varianta pt SUA, nu cred ca se vor vinde in Europa ca atare, din cauza normelor de poluare.
Si pana isi vor da seama ca e o tampenie "electrificarea" exclusiva a masinilor, vor tot aparea motorase si bateriute pe diverse masini, nu doar pe cele de oras, unde chiar se justifica hibride si motoare mici. Dar e alta discutie.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru Videos
« Reply #1328 on: April 08, 2023, 12:05:02 PM »
Nici în cazul noii generații, ce în Europa nu a ajuns încă, nu sunt toate versiunile de Crosstrek fabricate în State. În prezentări se menționează că local se produc doar versiunile cu motorizarea de 2.5, în timp ce versiunile cu motorizarea de 2L vin din Japonia.


@dan_b, într-o prezentare așa spuneau că are doar o variantă pentru x-mode și nu două. Cumva similar cu generația precedentă, unde de abia la facelift au introdus dual x-mode.

Încerc sa înțeleg ce ai vrut sa spui și nu reușesc. E fix treaba companiei cum isi optimizeaza producția.
 Eu am spus ca existența unei fabrici locale atrage o serie de beneficii fiscale care coboară prețul tuturor modelelor produse.

La noi vin din Germania si din Italia cu fiscalizarea aferentă produselor din afara UE.

La noi, teoretic, Renault ar fi trebuit sa aibă cele mai bune prețuri. Doar ca nu le sta în caracter. Hyundai si Suzuki ii cam bat.
E greu când nu sti cât profit poți sa faci.

Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Subaru Videos
« Reply #1329 on: April 08, 2023, 12:11:35 PM »
@dan_b x-mode simplu am văzut în prezentarea Crosstrek-ului normal, nu varianta Wilderness.
În Europa nu prea sunt șanse, deși exceptând Outback-ul Wilderness (2.4 turbo), ar fi putut aduce Forester-ul și acum Crosstrek-ul (pentru că 2.5 care-i prezent în Europa), dar câtă cerere să fie pentru ele încât să justifice omologarea și toată logistica?
Pe de altă parte, dacă ofertă nu este, nici cerere nu prea are cum să fie.
Hibridul real și complet (nu tâmpenii de marketing cu mild hibrid & shit) bine calibrat și împerecheat cu un termic decent, cu o baterie potrivită (nu precum cea de ceas), plus un motor (sau două) electric de tracțiune capabil și puternic ar fi o variantă foarte bună pentru vremurile acestea și următoarea decadă.

Re: Subaru Videos
« Reply #1330 on: April 08, 2023, 12:26:20 PM »
Încerc sa înțeleg ce ai vrut sa spui și nu reușesc. E fix treaba companiei cum isi optimizeaza producția.
 Eu am spus ca existența unei fabrici locale atrage o serie de beneficii fiscale care coboară prețul tuturor modelelor produse.

La noi vin din Germania si din Italia cu fiscalizarea aferentă produselor din afara UE.

La noi, teoretic, Renault ar fi trebuit sa aibă cele mai bune prețuri. Doar ca nu le sta în caracter. Hyundai si Suzuki ii cam bat.
E greu când nu sti cât profit poți sa faci.

La momentul actual în State proveniența modelului Crosstrek este următoare:
- Crosstrek cu motorizarea 2.5 se fabrică în State
- Crosstrek cu motorizarea 2.0 se fabrică în Japonia și este expediat în State.
Asta spun cei din State.

Germania și Italia sunt cam cele mai mari piețe din UE. Iar în Italia poți găsi, ocazional, oferte foarte bune pentru modele Subaru noi. Achiziția nu-i complicată fiind intracomunitară, nu plătești tva acolo te reglezi cu el în RO - în cazul achiziției pe pj plătitoare de tva.

Să nu începem discuția despre Reno ..., au unele motoare foarte bune, dar altfel ...
Hyundai a cam luat-o pe arătură cu prețurile și termenele de livrare.
Suzuki sunt mai cinstite, dar plastice la nivel de Dacia, însă punctual pot reprezenta o alegere mai înțeleaptă, cu marele minus că la unele modele au renunțat la automata de la Aisin (convertizor) și au înlocuit-o cu o robotizată.

Re: Subaru Videos
« Reply #1331 on: April 17, 2023, 20:54:30 PM »
Sa mai punem si cate un fail, chiar daca nu e masina de vina


rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Subaru Videos
« Reply #1332 on: April 21, 2023, 21:41:35 PM »
2,5 RS is back : )

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #1333 on: April 22, 2023, 13:17:16 PM »
E fain. Pacat ca nu au pus o cutie pe masura.
Din cate am vazut si comparat e la acelasi nivel de performante cu e-boxer de Europa si Japonia, chiar daca formula e-boxer are 150 cai. Dar ajuta cuplul de la electric.

Re: Subaru Videos
« Reply #1334 on: April 22, 2023, 15:19:22 PM »
In RO mai este o diferenta majora in comparatie cu SUA. In SUA toti producatorii iti pot vinde masina in leasing cu dobanda zero, Subaru Finace de exemplu. In RO nu exista asa ceva. Daca Subaru ar avea un program de finantare identic cu cel din SUA, sigur ar avea succes in UE.

kjz

  • 107
Re: Subaru Videos
« Reply #1335 on: August 07, 2023, 23:01:47 PM »
'14 FXT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #1336 on: September 06, 2023, 10:24:05 AM »


E o serie intreaga de la cumparare, prin etapele de restaurare si modificare. Foarte misto rezultatul.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Subaru Videos
« Reply #1337 on: September 08, 2023, 23:45:19 PM »

NicNic

  • 161
Re: Subaru Videos
« Reply #1338 on: September 09, 2023, 07:48:40 AM »
Eu asociez numele Subaru cu astfel de masini ...  :)



Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru Videos
« Reply #1339 on: September 09, 2023, 14:20:25 PM »
Nu știu de ce le asociezi așa. Singura mașina care avea ce cauta prin ravenele respective e defenderul. Ceilalti se chinuiau grav.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20