Forester Diesel 2011
Subaru club Romania

Forester Diesel 2011

Forester Diesel 2011
« on: December 17, 2011, 22:26:20 PM »
Dupa comparativul Outback-Forester despre care am scris la sectiunea versus, pana la urma am mers pe un Forester Diesel 2011. Dupa vreo 3000km, revin cu cateva impresii:

- imbunatatirile de care vorbeam sunt sensibile fata de versiunea anterioara, inainte de facelift, in special suspensia, dar si schimbatorul de viteze care nu mai agata ca inainte. Tot nu e cum ar trebui sa fie, dar e in limite acceptabile.
-Bluetooth-ul e super, e prima data cand am asa ceva pe Subaru, dar mi se pare ca chiar merita daca vorbesti mult la telefon cand conduci
-ceva ce uitasem sa spun in comparativ este ca franele sunt doua clase peste Foresterul vechi. Dupa 9 ani de diverse versiuni de Forester, este prima data cand am frane ca lumea pe varianta OEM (fara imbunatatiri la pistoane/placute/discuri).
- am avut ocazia sa merg off road pe traseul Cabana Diham - Poiana Izvoarelor si masina s-a tinut fara probleme dupa un G-Klass, pe un drum unde nu m-as aventura cu nici un alt SUV compact, inclusiv cele cu staif gen Q5/GLK. Drumul e foarte stricat cu bolovani, sleauri etc, dar padurarul a trecut excelent. Aici au facut diferenta consolele mai scurte si garda mai mare decat la modelul vechi, o imbunatatire substantiala din acest punct de vedere. (VDC off bineinteles)
- consumul e in linie cu ce zice Foreste, adica o medie de 7-7.5 cu 50% oras/50% exterior, in functie de cat ma infig in ea. Am scos si eu sub 6 pe BV-BUcuresti (la vale), dar si 8.5-9 prin oras in BV.

In principiu totul pare un pas in fata, cu exceptia comportamentului de sosea, unde raman la parerea ca modelul vechi de Forester este greu de batut de orice SUV cu garda peste 20cm. Imi mai lipseste si zvacul de la turbo, dar m-am mai linistit si eu da cand sunt over 40.

Apropos de topicul pe cauciucuri am primit gratuit cauciucuri de iarna NOkian WR A3 de la dealer si mi se par OK. SUnt cam la fel cu modelul WRG@ care il aveam pe Turbo vechi, sa vedem cum se comporta pe zapada si fleasca.

Bafta tuturor.


stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester Diesel 2011
« Reply #1 on: December 17, 2011, 22:37:32 PM »
Dar ai turbo... :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Forester Diesel 2011
« Reply #2 on: December 17, 2011, 23:28:45 PM »
Bun venit! Sa o stapanesti sanatos! Asteptam poze. :)

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Forester Diesel 2011
« Reply #3 on: December 18, 2011, 00:14:13 AM »
Bine ai venit

Răspuns: Forester Diesel 2011
« Reply #4 on: December 18, 2011, 10:09:19 AM »
Corect StefanBV, e turbo, dar nu mai scrie 2.5XT.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester Diesel 2011
« Reply #5 on: December 18, 2011, 12:13:57 PM »
Poti sa-l mai ” aranjezi ” pana pe la 180 CP, dar ai probleme cu garantia...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX