Pareri despre Forester boxer diesel
Subaru club Romania

Pareri despre Forester boxer diesel

Pareri despre Forester boxer diesel
« on: April 23, 2010, 14:11:22 PM »
Am ales aceasta masina si cu sufletul si cu mintea ;D....am parcurs deocamdata 7500 km...
In primi km a trebuit sa ma invat cu tractiune integrala, cu cele 6 viteze ale cutiei ( vin de pe 5 viteze)-i-am dat de cateva ori in nas bagand-o in a4a in loc de a1a,cu dimensiunile masini..
In alta ordine de idei , treptele 1 si 2 sunt pentru off road , consumul este identic cu cel comunicat de producator , este un motor foarte fortzos ;pe timp de iarna scapi de dezapezire(desi am reusit pana la urma sa o infund o singura data datorita anvelopelor all season care se incarcasera cu zapada)
Este o masina extrem de silentiosa la interior..la exterior , numai la relatii aduce a diesel, in rest rage gutural ...
Sunt distractive reactiile unor soferi care trec pe banda 1 din propria initiativa in momentul cand ajung in spatele lor desi nu le dau flash-uri....
Sunt enervante provocarile la liniute -toti cred ca am 2.5t datorita fantei de pe capota-am avut provocari si de la logan dci :D
Viteza maxima cu care am circulat pana in prezent este de 180..mai aveam talpa dar nu eram singur in masina...masina parea sa nu faca nici un efort...
Singura problema avuta a fost cu aprinderea martorului pentru filtrul de particole(bagasem motorina de la rompetrol-se dublase consumul,tragea greu)...am rezolvat-o cu un drum dus intors pana la mangalia;actualmente bag numai omv-petromv
Singurul defect pe care i l-am gasit pana acum este torpedoul destul de mic si lipsa incuietorii acestuia
ce sa va mai spun?! :)
« Last Edit: August 21, 2010, 13:56:22 PM by MihaiFlorescu »
once subaru ,  always subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre boxer diesel
« Reply #1 on: April 23, 2010, 15:05:54 PM »
Pai uite te intreb eu ceva ca ai mai multa experienta. Nu am condus Subaru prea des inca dar mi s-a parut ca nu prea poti patina ambreiajul. Trebuie sa pleci relativ tare mereu si e drept ca o ajuta si tractiunea integrala la asta. Exista un anumit stil de condus in cazul integralei. Tu cum te descurci cu dieselul brutal si ambreiajul care tine din scurt? Ma refer la drumurile prin oras, ca in afara este o placere sa fie mai dur.

Răspuns: Pareri despre boxer diesel
« Reply #2 on: April 23, 2010, 18:51:10 PM »
pai sa vezi :P..ambreajul in primele 1000-2000 km era destul de dur...dar apoi s-a lasat, a devenit uman...apoi vorbim de motor diesel...plecarea de pe loc nu o sa fie fulminanta daca nu o calci peste 2500-3000 de ture...la ce te referi tu, si eu imi facusem putine griji pana sa ne invatam unul cu altul :-*....dar, mi-a fost usor sa ma obisnuiesc deoarece anterior am condus tot diesel...intradevar, e o anumita "tehnica"(impropriu spus) ,sa te inveti sa sincronizezi timpii dintre punctul cand debreiaza si momentul in care poti accelera fara sa bruschezi masina...sa stii ca pleca de pe loc destul de tare chiar fara sa calci absolut deloc acceleratia(trebuie sa o tii din frana in cazul mersului in coloana cu 10 km/ora ;D ca sa nu te urci pe ala din fata)
ce am mai citit , a fost recomandarea evitarii patinarii excesive a ambreajului...dar si faptul ca ambreajul de pe diesel ar fi ceva mai durabil(o fi?!n-o fi?!)
intradevar, nu-i place prea mult in aglomeratia orasului  :D
 nu stiu daca am raspuns destul de explicit sau tehnic..daca nu, mai insista te rog
once subaru ,  always subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre boxer diesel
« Reply #3 on: April 23, 2010, 20:37:29 PM »
scurt si la obiect. sar'na! Eu am condus un outback diesel dar mai mult in afara orasului asa ca nu am apucat sa imi fac o parere despre cum merge in trafic bara la bara. am apucat doar sa vad ca ambreiajul are cursa scurta si cupleaza imediat. cat despre motor, stiu ca trage foarte bine datorita cuplului (testat).

si eu citisem ca poti pleca si fara acceleratie destul de usor (adica mai usor decat la alte tipuri de tractiune). cat despre viata ambreiajului sper sa fie una lunga :) sa ne anunti si pe noi daca e ceva in neregula.

temp
« Reply #4 on: August 21, 2010, 13:42:44 PM »
Buna ziua posesori de subaru forester diesel...saptamina viitoare imi cumpar si eu una...drive testul de ieri m-a imprersionat...masina e chiar asa buna???

temp
« Reply #5 on: August 21, 2010, 13:48:18 PM »
Si va mai rog ceva...dealerul mi-a spus ca motoarele diesel nu sunt pretentioase,pot sa pun motorina de la orice pompa...voi ce-mi recomandati?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #6 on: August 21, 2010, 14:02:06 PM »
Salut Gabi si bine ai venit!

In primul rand, am mutat eu mesajele tale intr-un subiect in care vei gasi mai multe informatii.
In al doilea rand, poti edita mesajul anterior apasand pe creionul din partea dreapta a textului, in cazul in care vrei sa adaugi ceva.

Nu in ultimul rand, motorul diesel este destul de sprinten. Am testat si eu acest motor dar pe un outback 2010. Trage destul de bine si de la o turatie destul de joasa. Despre motorina nu iti pot spune prea multe. Ii las pe posesorii de Forester diesel sa iti spuna cum stau lucrurile. Dupa cum ai vazut deja, in tara este destul de proasta motorina, asa ca ai grija de unde alimentezi. Click aici pentru a vedea benzinariile preferate de membrii forumului in materie de motorina.

Numai bine!
« Last Edit: August 21, 2010, 14:04:31 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #7 on: August 21, 2010, 16:54:09 PM »
Multumesc mult Mihai....ma bucur sa fac parte din fan clubul Subaru...eu sint din Ctza...am vazut zilele astea cit se pricep romanii sa cumpere masini.La Hyundai era buluceala sa vada noul Ix 35 si la Subaru nimeni....No coment

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #8 on: August 21, 2010, 19:00:15 PM »
off topic: mai avem cel putin 2 membri din CT. inca 2-3 si incepeti sa faceti intalniri locale ;)

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #9 on: August 25, 2010, 07:18:09 AM »
salut sailor..felicitari pentru alegere...poate ne dam falsh-uri in constanta...dupa ce iei masina, normal :D
once subaru ,  always subaru

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #10 on: August 26, 2010, 16:58:15 PM »
merci mult mihutz.impresiile despre mot diesel...much apreciated..maine iau masina,dau o fuga pina la mangalia sa vad cum se comporta.....pe urma ne dam flashu-ri.Cred ca am facut o alegere intradevar buna ::) am vazut ca pui motorina de la omv....de la agip ai bagat cumva?
« Last Edit: August 26, 2010, 17:02:52 PM by sailor gabi »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #11 on: August 26, 2010, 17:09:11 PM »
off topic: Imediat ce sunt gata va trimitem stickere cu subarufanclub ca sa va recunoasteti mai usor in trafic. Doar sa le lipiti pe masini, nu pe frigider :D

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #12 on: August 26, 2010, 17:15:55 PM »
despre motorina, incearca MOL sau Rompetrol

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #13 on: August 26, 2010, 17:20:53 PM »
merci Dane.am sa pun de la Rompetrol.Mol si-a vindut benzinariile in ctza.a mai ramas doar una.
Mihai daca am inteles eu bine voi in Bucuresti aveti un loc de intilnire.Unde este si de cite ori va intilniti(pe luna)?As vrea sa ajung si eu undeva prin septembrie.
« Last Edit: August 26, 2010, 17:29:09 PM by sailor gabi »

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #14 on: August 27, 2010, 15:13:38 PM »
Domnilor am parcurs primii 30 km cu bijuteria numita Subaru FORESTER.O incintare....

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #15 on: August 27, 2010, 15:20:05 PM »
bravo bravo! te asteptam in sectiunea "Membrii si masinile lor" ;D Sa o stapanesti sanatos si sa nu treci de 3000 de ture o perioada.

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #16 on: August 27, 2010, 15:59:31 PM »
nu uita de pozeeeeeee

Problema SF Forester Diesel !
« Reply #17 on: August 29, 2010, 15:39:00 PM »
 Inainte foresterului am avut un bmw 330xd(un tun de masina 175.000 de km percursi -nici o problema !) dar la gropile noastre un factor de stres in plus.
Primii 20.000 de km (cu foresterul)au fost o incantare de atunci lucrurile nu mai stau chiar asa... Masina in sine e foarte buna si chiar sper ca problema mea sa fie rezolvata astfel incat sa nu vorbesc la trecut despre acesta marca ! In cei 43.000 de km parcursi in 10 luni am avut ocazia sa o testez in diferite situatii(niciodata nu s-a facut de ras !) Problema a aparut dupa prima revizie(intampalre sau nu ?)
dupa 5.000 de km s-a aprins martorul de la filtrul de particule in conditiile in care se rula constant de mai bine de 20 de km. in treapta a 4 la peste 2000-2500 de km., de atunci a inceput cosmarul , am fost la reprezentanta din Brasov (unde locuiesc- si de unde am cumparat masina) si recunoscandu-se depasiti de situatie au luat legatura cu Smt Bucuresti- in cele trei vizite facute aici nu mi-au fost afisate decat aere de superioritate si scuzati-mi expresia fasuri...(in rest nimic ) daca problema mea s-ar fi rezolvat ,aparitia mea pe forum ar fi fost putin probabila. Am incercat pe forumuri din Europa (unde se comercilaizeaza dieselul ) sa aflu daca mai sunt altii cu acesta problema , dar din nefericire nu am aflat nimic . Aceste randuri reflecta opinia mea si nu am pretentia ca ele pot fi general valabile, dat fiind faptul ca suntem pe un forum unde fiecare-si descrie experienta proprie nu doresc ca aceasta sa fie asociata cu o imagine negativa asupra brandului Subaru. Sper din toata inima ca pana la urma sa se gaseasca o cale de rezolvare a problemei mele ,promit sa-i tin la curent pe cei interesati de acest subiect. Pt. contact direct puteti scrie pe dansamoilap@yahoo.com Toate bune !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #18 on: August 29, 2010, 16:02:42 PM »
Bine ai venit pe forum! Ne pare rau sa auzim ca ai probleme cu foresterul si din pacate nu esti singurul, asa cum ai vazut deja. Sper sa se rezolve definitiv si cat mai curand astfel incat sa avem un raspuns problemei intalnite de mai multi membri ai forumului.

Bafta!

Răspuns: Pareri despre Forester boxer diesel
« Reply #19 on: August 29, 2010, 17:15:59 PM »
Imi pare rau sa aud asta. Bafta si asteptam vesti bune, tine-ne la curent