Trasee forestiere/macadam
Subaru club Romania

Trasee forestiere/macadam

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Trasee forestiere/macadam
« on: July 24, 2012, 16:40:25 PM »
Ce trasee forestiere accesibile pentru impreza cunoasteti? Ma refer la traseu de macadam fara bolovani sau gropi. Stiu, cam greu de gasit asa ceva in Romania, dar poate poate...

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #1 on: July 24, 2012, 17:00:11 PM »
1. in Retezat - e un drum forestier pana la Barajul Raul Mare, peisaje superbe (dar cam departe)... pleci din hateg.

2. busteni - gura diham

3. moroieni (DB) - pestera - babele (in muntii bucegi)

4. zarnesti - plaiul foii si mai departe (in muntii piatra craiului)

5. curtea de arges - cheile valsanului - baraj vidraru
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #2 on: August 27, 2015, 17:23:12 PM »
Asta este un traseu frumos, prin turbaria din valea Valsanului.
Mi l-a aratat Picea acum 2 ani.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #3 on: August 28, 2015, 10:13:37 AM »
Am fost pe niste drumuri forestiere pe langa Vama Buzaului usor de abordat si cu Imprezele mai joase. Peisaje superbe, racoare etc.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

UXE

  • 1731
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #4 on: August 28, 2015, 10:27:06 AM »
Eu am fost pe la Moroien - Pestera..   de fapt eu am intrat din Glod..  nu e chiar asa difici.   ba e chiar usor..  multe serpentine.. am trecut de toti.. chiar si de un Forester  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #5 on: September 09, 2016, 10:38:20 AM »
Putem continua aici discutia despre urcarea la Cabana Ciucas, precum si alte trasee accesibile pentru Subaru. Cred ca Foreste are destul de multe la activ si poate contribui.
Cu siguranta mai sunt si altii, gen Forester, UXE, Dragosh10, Heliotropus etc.

Asteptam contributia voastra la acest topic.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #6 on: September 09, 2016, 11:53:20 AM »
Eu pot contribui destul de mult la subiectul asta, dar nu stiu pe cati intereseaza zona Transilvaniei. Aparent pe aici nu sunt asa multi amatori de off-road cu Subarul din dotare.
Ceva nu e bine oricum!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #7 on: September 09, 2016, 14:41:45 PM »
Multi sunt pasionati dar nu scriu prea multe pe aici. Poti sa ii ajuti sa iasa din umbra. :) Pe langa asta, se poate trezi interesul si in cei care pana acum nu au avut de aface cu asa ceva.

Răspuns:
« Reply #8 on: September 09, 2016, 20:08:43 PM »
Eu stiu câteva trasee, știu și pe cineva care știe cam toate traseele de pe lângă Bv dar din păcate nu prea sunt de Forester/Outback....Este  poza postată de Heli cu acel Jimny modificat cu roti mari ....cam pentru așa ceva ar fi traseele....
Ar fi un traseu din Poiana BV care urcă până sus în Postăvaru si un Forester/Obk cu gume decente l-ar urca dar e închis de padurari si păzit de jandarmerie.
Am fost acolo sus, cu niște relații bineînțeles, cu un Jimny stock dar avea gume de offroad.Drumul ar fi un challenge frumos si do-able pentru offroadistii de pe forum.

rexkroki

  • 93
  • 2016 Outback 2.5i Tungsten Metallic
Răspuns: Trasee forestiere/macadam
« Reply #9 on: September 10, 2016, 10:54:58 AM »
Un traseu frumos e prin Muntii Valcan, de la Runcu spre Campu lui Neag, tracand prin Cheile Sohodolului si pe langa Lacul Valea de Pesti.

Traseul poate continua apoi spre Baile Herculane sau Lacul Motru prin Pasul Jiu-Cerna cu Izbucul Cernisoarei. Langa Baile Herculane se pot vizita Cheile Corcoaiei :)



Uite aici o harta detailiata (e prea mare sa o pot incarca direct pe forum)

Uite aici si cateva poze cu Subaru pe acest traseu.  :D
« Last Edit: September 10, 2016, 11:00:13 AM by rexkroki »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #10 on: August 29, 2017, 16:15:53 PM »
Salve
Adaug si eu un traseu , nu as putea spune usor, dar Forestierul meu l-a trecut ok. Bucata Camenita - Stancilova e mai dificil, nu se preteaza Imprezelor.
Se pot vizita morile de apa din zona Sichevita , peisajele din zona care par ramase inghetate in timp, dar si zona Parcul National Cheile Nerei-Beusnita.
Noi am stat la o pensiune care atunci era ok, o pensiune in Sasca Montana langa biserica romano-catolica.

Zona merita din plin, chiar daca celor din Bucuresti nu prea le este la indemana
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

puiu

  • 787
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #11 on: August 30, 2017, 12:24:06 PM »
Zona parcului "cheile nerei" e o zona superba. Mai e un drum spre stancilova dinspre bozovici. Traseu forestier jumatate din drum. Asa pustietate ca prin zonele alea mai rar. Se poate gasi cazare si in stancilova. Mai modest.
« Last Edit: August 30, 2017, 12:25:09 PM by puiu »

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #12 on: January 22, 2018, 11:12:33 AM »
https://goo.gl/maps/Bo1awkWbRVH2

poze de pe acel traseu












UXE

  • 1731
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #13 on: January 22, 2018, 11:21:46 AM »
De ce imi pare ca si un logan poate trece pe acolo fara stres ?  ;D

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #14 on: January 22, 2018, 11:47:19 AM »
Asa pare...
Acu' daca esti cu mansarda in concediu, poti face multe si spre extrem, gen subsemnatul care a facut transalpina inainte sa fie cool sau lejer...  >:D ;D

« Last Edit: January 22, 2018, 11:49:40 AM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #15 on: January 22, 2018, 16:59:21 PM »
De ce imi pare ca si un logan poate trece pe acolo fara stres ?  ;D
In principiu asa este, dar sus in apropierea varfului, pe ambele parti(undeva in spate cum va uitati la prima poza) este sectiune de AWD/4x4.....unde eu m-am chinuit nitel(un OBK s-ar chinui mai mult din cauza ampatamentului-un sofer cu mai mult skill decat am eu ar trece relativ usor).....
Partea de offroad nu este asa de spectaculoasa, traseul este mai mult de o plimbare prin padure, cu nitel de offroad si un gratar la final  8)
Cred ca merita facut dar vara sau macar intr-o zi insorita, cand am fost eu era foarte sobru si creepy in unele zone(creepy ca am fost singur-de aia si asa putine poze  ;D )
o sa revin cu o filmare cu urcarea.....daca o gasesc

leeloo

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #16 on: January 22, 2018, 19:35:06 PM »
cei care bat muntele la greu si cunoasteti  multe trasee cand mai mergeti  pe coclauri poate va faceti o pomana si instalati o aplicatie numita wikiloc
https://www.wikiloc.com/
Cu aplicatia asta poti inregistra un traseu in timp ce il faci si posta acolo. Cei care vor apoi sa il faca folosind aceasi aplicatie pot urma traseul pe navigatia telefonului foarte usor.
Se pot adauga chestii  grad de dificultate, locuri de campare, chestii interesante de vazut, ceva poze,   etc....
Cam in toata europa gasesti trasee la greu pe wiki loc .., dar in ROmania e vid cand te uiti pe harta  aplicatiei si e pacat, avem multe locuri foarte frumoase, dar daca nu stii cum sa ajungi acolo...
de exemplu la vara as vrea sa fac traseul de mai jos,
https://www.wikiloc.com/offroading-trails/pyrenees-via-collioure-frzaragozaespana-7542566
1200 de km prin pirinei, majoritatea drumuri forestiere.







UXE

  • 1731
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #17 on: January 22, 2018, 21:40:57 PM »
Iti dai seama la cat ar fi contribuit Dragosh  >:D

leeloo

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #18 on: January 22, 2018, 22:36:02 PM »
pai de asta zic, am vazut si eu ca sunt cativa care cunosc foarte bine toate drumurile astea.
Cu niste simple indicatii e foarte usor sa ratezi o intrare-iesire pe traseu.
Ar fi excelent cand mergem  pe asemenea trasee sa incepem sa le postam apoi, folosing aplicatia asta,  eu asta am de gand sa fac.
Eu sunt tulcean de origine, si Dobrogea e un un rai pentru  cineva pasionat de subiectul off-road si zone salbatice, dar e  foarte putin cunoscut
Stiu multe trasee acolo, o sa incep sa le documentez cand mai ajung acolo in concedii.
« Last Edit: January 22, 2018, 22:37:12 PM by leeloo »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #19 on: January 23, 2018, 08:03:50 AM »
cei care bat muntele la greu si cunoasteti  multe trasee cand mai mergeti  pe coclauri poate va faceti o pomana si instalati o aplicatie numita wikiloc
https://www.wikiloc.com/
Cu aplicatia asta poti inregistra un traseu in timp ce il faci si posta acolo. Cei care vor apoi sa il faca folosind aceasi aplicatie pot urma traseul pe navigatia telefonului foarte usor.
Se pot adauga chestii  grad de dificultate, locuri de campare, chestii interesante de vazut, ceva poze,   etc......, dar in ROmania e vid cand te uiti pe harta  aplicatiei si e pacat, avem multe locuri foarte frumoase, dar daca nu stii cum sa ajungi acolo...
...

Exceptionala idee pentru montaniarzi! Tocmai ce mi-am instalat aplicatia pe telefon si abia astept sa o testez pe 24 ianuarie.

Multumesc, leeloo!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!