Consum ulei Subaru Forester Diesel
Subaru club Romania

Consum ulei Subaru Forester Diesel

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #40 on: January 18, 2013, 10:48:56 AM »
[...]
1. Va propun sa facem "recensamant" al celor care au aceasta problema si sa evaluam apoi care este procentul fata de ceilalti posesori de Forester Diesel.
Voi deschide un  topic nou in care va invit pe toti cei care au aceasta problema sa facem schimb de informatii referitor la stilul de condus, tipul de drum etc.
Probabil ca cel mai indicat ar fi sa incercam sa mergem noi cei care avem probleme toti peste cei de la SMT sa vedem daca motoarele noastre au probleme.

2. Pana atunci, pe langa bidonul cu lichid de parbriz, sunt nevoit sa am in portbagaj si (macar) un bidon de ulei !
1. Desi pana acum nu am avut probleme (nu le-am observat eu sau nu mi-au zis nimic cei de la service), la urmatoarea revizie, care va fi destul de curand, as vrea sa vad cat ulei iese din motor. Sa revin cu un feedback. Eu oricum schimb uleiul intre 8 si 10k km.
Te sustin in treaba asta pentru ca nu sunt multi posesori de diesel pe forum si ar trebui sa ne unim in demersuri dintr-astea.

2. chiar si cu pierderea de 100 g / 1k km, tot nu vad ce ce ai tine un bidon de ulei in masina. Poate in garaj! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Aldos

  • 276
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #41 on: January 18, 2013, 10:54:18 AM »
In legatura cu DPF, recomandarea este C2 sau C3. Presupun ca toti respectam acest aspect.

Referitor la intervalul de schimb, poate ca ai dreptate ca este prea mare.
Totusi aceasta este recomandarea producatorului, si presupun ca a avut un motiv pt care a facut-o.
Cu siguranta este mai bine pt motor sa schimbi uleiul mai des, dar nu asta este din punctul meu de vedere scopul discutiei de pe acest topic.

Discutam aici despre consumul de ulei la Forester Diesel, in conditii normale de servisare, folosind specificatii ale uleiului recomandate de producator.
Pe mine cel putin ma intereseaza sa stiu daca acest consum de ulei poate indica o problema tehnica a motorului, si daca da, sa o rezolv !

Toata discutia despre faptul ca motoarele disel consuma ulei, ca uleiul isi schimba caracteristicile dupa o perioada, sau toate balbaielile celor de SMT care presupun ca incearca sa scape basma curata si eventual sa nu fie nevoiti sa recunoasca faptul ca unele motoare au probabil probleme si se tem ca ar fi nevoiti sa inlocuiasca ceva pe garantie, nu ma ajuta cu nimic.

Poate ca uleiul Motul nu este cel mai potrivit pentru aceste motoare, si poate ca datorita utilizarii acestuia s-a ajuns la aparitia acestor probleme.
Stie cineva ce ulei folosea SMT inainte de parteneriatul cu Motul ?
Presupun ca era tot de la un producator consacrat si branduita Subaru.

Cu siguranta nu toate motoarele sunt la fel, dovada ca nu toti proprietarii de Forester Diesel se plang de consumul de ulei.
Dar daca motorul meu are probleme, as vrea sa le remediez.

Am deschis un topic nou (sper ca moderatorii sa il considere oportun, si sa nu il mute aici), si ii invit pe toti cei care intampina aceasta problema sa isi spuna oful.
Poate vom reusi pana la urma sa descifram aceasta enigma.
« Last Edit: January 18, 2013, 10:59:49 AM by Aldos »

Aldos

  • 276
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #42 on: January 18, 2013, 10:56:50 AM »
Multumesc Foreste, pentru sustinere !

2. chiar si cu pierderea de 100 g / 1k km, tot nu vad ce ce ai tine un bidon de ulei in masina. Poate in garaj! :)

Sa stii ca eu chiar tin in portbagaj un bidon cu ulei :)
Nu de alta, dar nu am garaj, si mai ales ca prefer sa il am la indemana daca verific uleiul cine stie pe unde si nu am de unde sa completez.
Prefer sa fiu precaut :)

Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #43 on: January 18, 2013, 12:07:36 PM »
Salut frati subaristi.
Am citit cu interes topicul. Eu folosesc 5W-30, dar inca nu am sesizat nimic anormal in privinta consumului de ulei pentru ca ieri abia am facut 10.000 km, iar la revizia de 5000 s-a schimbat uleiul. Pana acum masina a mers perfect si inca nu m-a preocupat aspectul consumului si nu l-am verificat niciodata. Daca observ ceva in neregula va impartasesc.
« Last Edit: January 18, 2013, 12:20:30 PM by Artistul »

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #44 on: January 18, 2013, 16:05:38 PM »
O mare importanta cand discutam la un astfel de diesel de consum de ulei o are DPF-ul.
Stie cineva sa explice simplist cum functioneaza? Odata inteles acest aspect o sa va lamureasca de multe probleme.

Aldos

  • 276
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #45 on: January 18, 2013, 17:08:29 PM »
O mare importanta cand discutam la un astfel de diesel de consum de ulei o are DPF-ul.
Stie cineva sa explice simplist cum functioneaza? Odata inteles acest aspect o sa va lamureasca de multe probleme.

Daca tot ai deschis subiectul, te rog sa preiei initiativa si sa ne explici cum functioneaza.
Sau era un test ? :)

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #46 on: January 18, 2013, 18:56:04 PM »
Nu nu este nici un test.
Filtrul de particule este o nenorocire, el in fapt este un fel de catalizator cu celule longitudinale fine care au menirea sa tina pe ele particulele din esapament.
Filtrul nu este atat de mare incat sa nu trebuiasaca curatat asa ca apare fenomenul de autoregenerare. O crima .
Am sa revin imediat cu adresa unde puteti citi despre cum functioneaza aceasta regenerare(ardere a particulelor si evacuarea lor in atmosfera).

Am revenit: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=255.new#new
« Last Edit: January 18, 2013, 18:58:19 PM by sebastian »

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #47 on: January 21, 2013, 09:44:25 AM »
Eu am cumparat masina la 85k km, iar la revizia de 90k km am bagat uleiul asta: http://www.subarumotors.ro/noutati/230-subaru-motul-parteneri-oficiali-ai-performantei-prezinta-noul-ulei-subaru-by-motul-5w-30.html

Daca nu ma insel, pe la inceputul verii am aflat de el si am zis sa-l incerc. Pretul la reprezentanta in Cluj, in jur de 55 lei/L.
Dupa 10k km nu pare sa fie nici un fel de consum de ulei, absolut nici o problema cu DPF, nici nu am stiut ca-l am :)), iar regimul in care merge masina cel mai des este de oras, in proportie de 70% as zice. De cele mai multe ori ma vad nevoit sa opresc motorul inainte de a fi stins ledul de temperatura.
Cu uleiul care l-am avut inainte de schimb (nu stiu ce marca a fost) am avut o singura problema cu DPF, in sensul ca dupa 2 saptamani de oras, fara nici o iesire, s-a aprins becul de la DPF. La revizia de 90k km aveam 339 de regenerari si 37% grad de colmatare, asta asa ca fapt divers.
Am uitat...Subaru Forester Diesel, an 2008.
Ceva nu e bine oricum!

cs1811

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #48 on: January 21, 2013, 20:33:54 PM »
Acelasi ulei se foloseste si la SMT Bucuresti pentru reviziile periodice. In ultimii 6000Km s a consumat 600ml ulei. SMT a zis ca e NORMAL. Numai bine.

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #49 on: January 21, 2013, 20:40:37 PM »
Este normal , ete un consum mic de ulei.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #50 on: January 22, 2013, 08:37:09 AM »
un articol (bun) despre full synth, limitari si recomandari:
http://autos.aol.com/article/synthetic-motor-oil/

sunt soferi cu "talpa grea" cand motorul este rece care se plang de acelasi lucru: masina incepe sa consume ulei.
mie un mecanic mi-a atras atentia inca de cand am luat masina sa incerc pe cat posibil sa nu turez motorul la peste 2500 rpm inainte sa se stinga martorul albastru.
o fi asta, o fi sansa, or fi ambele ... cert e ca nu am nici un motiv de nemultumire la cum merge motorul momentan.

edit:
ma uitam pe situl celor de la Amsoil si am observat ca nu au recomandari directe (pe site) pentru motoarele boxer diesel. nu as schimba Motul-ul pe care il folosesc acum, insa din cate am tot citit pe net si Amsoil mi se pare un producator de uleiuri bune.
« Last Edit: January 22, 2013, 08:41:13 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste


Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #52 on: January 22, 2013, 19:24:19 PM »
cs1811: la tine se aprinde martorul de bord cum ca nivelul uleiului a scazut?
« Last Edit: January 22, 2013, 20:02:46 PM by Artistul »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #53 on: January 22, 2013, 19:46:02 PM »
Nu aduceti in discutie subaru turbo benzina. Acolo toate consuma si nu doar Subaru.

cs1811

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #54 on: January 22, 2013, 20:01:12 PM »
Martorul de bord nu s a aprins niciodata pentru ca verific nivelul de ulei frecvent si completez astfel incat sa l tin aproape de nivelul maxim. Prima data am verificat nivelul uleiului la 25000Km si am descoperit ca nivelul era la minim si atunci am completat prima data. Era inaintea reviziei de 30000Km. Atunci am completat cu 1l. Am anuntat la Subaru si au zis nici o problema. De atunci consumul e cam de 1,5l la 15000Km, intre 2 revizii.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #55 on: February 05, 2013, 12:21:45 PM »
Azi am verificat uleiul. Sunt aproape de 9k km de la ultima revizie, ma pregatesc de urmatoarea (32 k).
Consum close to ZERO (!!!) la fix o latime de deget mic de linia maxima.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #56 on: March 04, 2013, 14:47:41 PM »
buna ziua tuturor !
sunt un posesor de forester diesel , fabricat 2008, model 2009 si am cca 120k pana acum.
masina e folosita la munca, in conditii de trafic urban.
nu am avut nici o problema cu consumul de  ulei, nici la primele schimburi nici la cele ulterioare.
ulei folosit : motul.
pe perioada garantiei reviziile au fost facute in constantza, la nippon dupa expirarea garantiei la speedway brasov. ff nemultumit de constantza si ff multumit de brasov.
sunt nou in randul forumistilor, asa ca va rog sa scuzati eventualele greseli sau derapaje.
as fi interesat de schimburi de pareri pe latura transmisiei/ambreiaj/turbo, evident la modelul diesel,
dar si de un manual de service. poate cineva sa ma ajute ?
multumiri anticipate

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #57 on: March 04, 2013, 17:13:52 PM »
Salut si bine ai venit, si eu am tot un diesel si pana acum, la 33k km. merge uns.
Vezi ca ar fi mai indicat sa iti deschisi propriul thread in sectiunea Forester SH:
http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?board=32.0
Pune si ceva poze, afli aici cum: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=111.0

Derapaje sper sa nu ai ca sunt grave :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

frodo

Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #58 on: June 16, 2013, 17:21:13 PM »
Forester 2012 diesel. Aprox. 10000km de la revizia de 15000. Astazi am verificat si uleiul este la full. Presupun ca nu a fost peste semn, prin urmare nu cred ca a consumat deloc. Conduc foarte sportiv, insa numai dupa ce ajunge la temperatura....

Aldos

  • 276
Răspuns: Consum ulei Subaru Forester Diesel
« Reply #59 on: January 09, 2014, 12:12:49 PM »
Revin pentru a readuce din nou in atentia celor interesati problema consumului de ulei.
Ca si considerente personale, am ajuns la concluzia ca masinile Forester Diesel fabricate in prima parte a anului 2010, atunci cand s-a trecut la norma EURO V au ceva probleme cu consumul de ulei.

In ceea ce ma priveste, situatia se prezinta in felul urmator:

- intre ultimile 2 revizii am completat cu ulei astfel:
 1. aprox 1,1 l la 81 si ceva de mii de km
 2. dupa doar 4k Km, la revizie, s-a completat cu 1 l.

Am facut a doua completare fix inainte de revizie pentru a face pe plac SMT care sustine ca asta este procedura lor de verificare a consumului de ulei.
Faceti voi calculul cam ce inseamna asta.

Momentan, SMT insista ca trebuie sa mai facem o citire de ulei dupa inca 4k km.
Cu siguranta asta va fi ultima !

Ceilati, care mai sunteti in situatia asta, cum stati?
Ce se aude la voi cu consumul de ulei?