Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

PTR

  • 570
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #200 on: March 24, 2017, 23:18:02 PM »
 Nu cred, este ideea ca o masina cu motor mic nu e neaparat si economica raportat la una cu motor mare la mers extraurban.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #201 on: March 24, 2017, 23:22:13 PM »
Swiftul ala in 5 trepte are 4000 de ture la 130 la ora. Un Tico ia 20 la suta la viteza aia. Comparatia e nula.

Exageratorule!  :D :D
Am avut Tico si extraurban extremele au fost 3.2% si 5.5%. Urban maxim 8%.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #202 on: March 25, 2017, 02:39:54 AM »
Ce diesel ai lua tu la pret de Outback 2006 la oferta? .................................
Ce sari asa la mine ??  :o  Mi-am dat si eu cu parerea si cu sfatu` .   2 copeici ale mele nu sant bune ?   :-X
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #203 on: March 26, 2017, 21:38:17 PM »
Mai bine'i recomandai un Outback nou, diesel, evident

strike_gabriel

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #204 on: March 28, 2017, 19:51:32 PM »
cine viseaza buget {si consumul de combustibil minim }, si naveta 50 km, trebuie sa -si cumpere masina de buget , si second hand din 2005-2010-2012
Opel, WV , audi -- motor diesel de 2.0L , 2.2L - nu Subaru , Mercedes, Porche , etc
acum ca nu este taxa de Mediu, este liber sa caute .
Subaru, Mercedes, Porche , sunt masini scumpe la intretinere, -- nu sunt pentru toata lumea, cam asta este realitatea , si asa va fi intotdeauna .
cine nu-si permite , merge cu RATB, Metrou,  sau cu buget Car .
« Last Edit: March 28, 2017, 19:54:18 PM by strike_gabriel »

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #205 on: March 29, 2017, 16:31:43 PM »
Strike,sper ca nu la mine faci referire,insa nu vroiam sa mai scriu in aria asta ca sunt off rau de tot.Am inteles ideea si multumesc colegilor care si-au spus punctul de vedere.Admir mult marca asta,insa vad ca nu sunt pregatit financiar,dar mai ales psihologic,pentru ea.De ce zic psihologic,pentru ca vad ceva probleme de fiabilitate la Subaru si nu vreau sa stau cu ea prin service-uri.Nu am timp de asa ceva.Pentru mine,o masina in primul rand trebuie sa fie fiabila,apoi vorbim.O vad ca second car,in nici un caz ca singura masina personala.Ochisem un Outback cu 93k km,distributia facuta recent,2.5 benzina aspirat din 2006.Mi s-a parut o oferta faina la banii ei si de aia mi-am permis,cu scuzele de rigoare administratorilor,aceasta deviere de la subiect.Ma gandeam,ca si atunci cand e ger si zapada pe autostrada,tot ajung acasa in Pitesti fara probleme din Bucuresti.De asta luasem in calcul Outback.Sunt sigur ca e o masina excelenta in conditiile date,insa pentru mine momentan,vine cu un cost mult prea mare.
P.S.-a vandut vreodata Subaru din fabrica masini cu GPL?Exemplu https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-OUTBACK2,5-4x4ECOMATIC-LPG-BENZIN-VOLL/vhc:car,cnt:at!de!be,srt:date,sro:desc,ms1:23500_13_,frn:2007,frx:2009,prx:10000,dmg:false,fsh:true/pg:vipcar/234250351.html
« Last Edit: March 29, 2017, 16:38:47 PM by dantt »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #206 on: March 29, 2017, 16:51:39 PM »
Ai repetat de mai multe ori ca Subaru are probleme de fiabilitate si ti s-a spus ca probleme apar la toate masinile.
Bunavointa unor forumisti a fost din nou gresit inteleasa. Acesti colegi incearca sa isi intretina masinile mai bine decat recomanda cartea iar noii useri inteleg altceva.


Ce masina consideri ca ar reprezenta un standard de fiabilitate ?







ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #207 on: March 29, 2017, 16:58:18 PM »
Da,asa e am repetat de mai multe ori aspectul fiabilitate,fiindca asta conteaza pentru mine in primul rand.Da,poate n-am inteles si nici n-am avut suficient timp sa aprofundez subiectul asta la Subaru.Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva,sincer.Pe de alta parte,vad ca probleme la motor apar si la benzina,aspirate.Gresesc?Iar rezumandu-ma strict la ultima propozitie din postul tau,I-vtec de la Honda,mai precis Honda Accord cu motorul asta.

moguai

  • 2814
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #208 on: March 29, 2017, 17:05:22 PM »
exista si subaru pe gpl si din fabrica dar si pus dupa de proprietari. daca esti dispus sa risti cu asa ceva, poate fi o varianta pt tine care spui ca ti doresti o masina de naveta.
cu gpl e un risc f mare sa dai de probleme la motor dupa cateva zeci de mii de km de folosire a gazului. e nevoie de extra intretinere daca ai isntalatie, revizii mult mai dese, ulei bun, filtre bune, verificari periodice etc.
motoarele subaru aspirate chiar sunt fiabile, la fel ca cele de la honda dpmdv. problemele apar de la intretinerea necorespunzatoare sau perioade lungi de stat pe bara a masinii.
« Last Edit: March 29, 2017, 17:07:35 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #209 on: March 29, 2017, 17:16:04 PM »
Multumesc de reply moguai,chiar bine de stiut,de altfel stiu ca GPL-ul e cu doua taisuri si de asta ezit sa-l montez.Cum spunea cineva aici,fara suparare dar are dreptate,daca incerci artificii de gen Gpl,din pacate nu-ti permiti masina.

moguai

  • 2814
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #210 on: March 29, 2017, 17:41:49 PM »
nu e nici o rusine sa ti iei Logan de ex, doar pt ca masina aia ti o permiti (nu zic de tine neaparat acum ci in general)
mai bine asa ceva decat o masina peste posibilitatile tale, neintretinuta corespunzator sau care zace mai mult prin parcare ca n ai bani de mers cu ea.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #211 on: March 29, 2017, 18:14:27 PM »
Asta cam asa e,multumesc.

PTR

  • 570
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #212 on: March 29, 2017, 22:27:57 PM »
 Uneori proprietarul unei maini ieftine face descoperiri de genul : o bucsa de bara stabilizatoare poate costa mai mult decat 4 bucse la Subaru sau se livreaza doar bara stabilizatoare completa, o bucsa la un brat pe spate se livreaza doar cu bratul iar la Subaru se livreaza separat, o bucsa la portfuzeta spate se livreaza doar cu portfuzeta iar la Subaru si doar bucsa, un senzor de presiune de pe rampa injectoare la diesel doar cu rampa, etc...  Unele piese sunt scumpe la toate marcile, dar exista masini ieftine cu intretinere scumpa si masini scumpe cu intretinere ieftina.

strike_gabriel

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #213 on: March 29, 2017, 22:48:47 PM »
@dantt

daca nu ai un venit { income } , din care sa poti pune de o parte macar 1000-2000 eur. per an , pentru reparatii, nu are rost sa-ti cumperi Subaru, mercedes, sau alte avioane .
referitor la fiabilitatea Subaru Diesel eu am schimbat asa , de la zero- 135k km { pe langa consumabilele de la fiecare revizie }

ganitura etier dreapta fata la 135 k  km
bucsa tirant fata - de 2 ori stanga dreapta la 65k si la 90 k
EGR - la 115 k
placa de presiune si discul ambreaj la 115k
si cam atat , in toata viata acestui Subaru
schimbat bucsa Trapez fata - si pe stanga si pe dreapta la 115 k -- mai mergeau , dar am insistat sa le schimbe .

concluzie : toata viata lui Subaru asta a mancat de pe mine NUMAI 2000 Euro - in piese schimbate . Atat,...si nu mi se pare mult .
----
am mai vopstit  masina { integral } anul trecut, pt ca o gasisem in Parcare stradala - zgariata din fata pana in spate { ROMANEZE ce sa zic }
-----
acestea fiind spuse , eu consider ca Subaru este foarte fiabila .
----
eu am folosit-o  supraturata - 3000 rot/min all the time
a fost forjat Motorul , All the time - si nu cedeaza , daca este supraturat, inca ii place , si uzura la cuzinet este minima.

PS:
a inca ceva , la 65k , cu ocazia schimb  ulei diferential spate , -- a trebuit schimbat pe garantie, deoarece erau praf 2 dinti la sateliti.
am vrut sa cumpar satelitii separat, din Japan , au refuzat - deoarece era in Garantie , anul 3 de la achizitie .
diferentialul costa 5100 Eur,.... satelitii 70 Eur /buc

nu s-a umblat la motor , electronica , sau alte parti
« Last Edit: March 29, 2017, 23:04:23 PM by strike_gabriel »

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #214 on: March 29, 2017, 23:35:33 PM »
Strike,e o cantradictie in postul tau,pe de o parte spui ca nu ai bagat mai mult de 2000 eur in masina de cand o ai,pe de alta parte,spui ca trebuie sa pun de-o parte cam 2000 eur/an pentru reparatii ulterioare.In cazul in care o iau second hand probabil te referi.Acu' stau sa ma intreb,daca iau masina second hand,in 5 ani mai bag inca o data valoarea ei.Ciudat,in cazul asta mai bine astept pana mai strang ceva bani si o iau noua.Dar nu din Romania,merg in Germania unde mi se par mai ieftine.Ma aleg si cu o plimbare.Macar 5 ani cat e garantia stau linistit.Nu stiu de unde,poate m-am exprimat gresit,insa DEOCAMDATA,nu duc lipsa de bani slava Cerului.Ma opresc aici ca poate creez animozitati inutile si nu-mi doresc asta.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #215 on: March 30, 2017, 00:16:49 AM »
Este mai bine sa discuti inainte in contradictoriu decat dupa achizitie.
Eu am cumparat o masina second-hand pe care am adus-o la costul unui model similar nou (in 3 ani).
A fost un proiect care a meritat.
Exista si masini in care nu s-a investit nici un leu in afara de reviziile obligatorii. Multe dintre ele au trecut si de 300.000km.

Sumele investite in proiectele Subaru pot fi alocate oricarei alte marci de pe piata.
Intamplator cunosc SUV-uri second-hand de la Nissan si Mitsubishi. Si ele au nevoie de aceleasi sume pentru a multumi exigentele unor proprietari pretentiosi.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #216 on: March 30, 2017, 04:32:31 AM »
Despre fiabilitate Subaru,  eu  in 9 ani de cand calaresc Subaru,  am avut 4 in familie pana acuma. O singura data, acum vreo  4-5 ani mi s-a ars un bec de frana la Forester. Atat. Restul  apa paie si bataie.   Teorema : un Subaru bine intretinut nu are voie sa te lase in drum. Daca te lasa, inseamna ca nu a fost bine intretinut.
......................................  parerea mea.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #217 on: March 31, 2017, 11:31:30 AM »
Teorema : un Subaru bine intretinut nu are voie sa te lase in drum. Daca te lasa, inseamna ca nu a fost bine intretinut.
......................................  parerea mea.

Sustin parerea lui Adi intrucat si fostul SH, din 2009, are +150K Km si nicio problema tehnica nu a fost consemnata in cartea tehnica. Merge doar la service autorizat din 10 in 10 mii Km si respecta lista de operatiuni mentionata de catre mecanic.
Dar nici nu a fost supusa chinurilor pe sosele sau macadam....
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #218 on: April 13, 2018, 22:25:14 PM »
Salut..in viitorul apropiat vreau sa achizitionez un Subaru SH..mai exact Outback..diesel..am citit pe forum despre posibilele probleme pe care le-ar putea avea. As vrea sa știu dacă se poate, care ar fi prețul normal de achiziție al unui model 2008-2009. Vreau sa îl aduc din vestul Europei unde am văzut preturi cuprinse intre 2500-7000 și chiar 10000..mi se par diferente prea mari și aș vrea să știu ce anume sa caut. Mulțumesc..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #219 on: April 13, 2018, 22:33:35 PM »
Ar trebui sa cauti o firma de dezmembrari care sa iti cumpere masina dupa ce o aduci din vest. Sau sa te cauti de 8.000 euro pentru motor nou.

Altfel, daca gasesti una cu motor, injectoare si turbina schimbate mai verifici daca are ambreiajul si volanta schimbate, furtunurile pe la intercooler si atunci vei vedea ca sub 8.000 euro nu exista asa ceva.