Outback 2,5 i automatic sau manual?
Subaru club Romania

Outback 2,5 i automatic sau manual?

Outback 2,5 i automatic sau manual?
« on: February 13, 2013, 15:54:16 PM »
Salut,

sunt nou pe forum, urmaresc de ceva timp Subaru, Outback in special, am gasit de vanzare an 2008, dar nu stiu ce sa aleg, manual sau automatic?
Merg mult in urban - deci ar fi de folos un automatic - dar nu stiu ce probleme sunt, sau daca sunt la automatic. Pana acum am avut un Volvo V50 2.0 diesel ( foarte multumit ) dar...

as aprecia orice sfat bun. 

salutari!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #1 on: February 13, 2013, 16:15:10 PM »
Sunt bune ambele iar diferenta de consum cred ca nu este foarte mare intre cele doua transmisii.
Subaru este destul de diferita de Ford si nu prea are probleme de fiabilitate.
Modelul din 2008 este si acum foarte apreciat iar o masina bine intretinuta o sa fie foarte placuta la condus.
Singurul aspect care o sa te deranjeze va fi consumul ceva mai mare.
Partea buna este ca Subaru face unele dintre cele mai economice masini din clasa superioara.

Daca masina nu are probleme tehnice si ai grija sa ai toate consumabilele schimbate vei fi foarte multumit.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #2 on: February 13, 2013, 23:23:27 PM »
salutare, eu am avut aproape 2 ani un Outback 2,5i automata si pentru motorul asta cred ca cea mai buna optiune e cutia automata.

cutie e f rezistenta , e in 4 trepte, dar isi face treaba foarte bine, si are si selector de schimbare manuala cu +/-, pentru serpentine... ;)

nu merita sa te chinui cu o cutie manuala pe motorul asta de 2,5 aspirat...

ca sa concluzionez, iti spun doar ca Outback ul 2,5 4AT e o masina senzationala!
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #3 on: February 14, 2013, 02:33:45 AM »
Salut,
sunt nou pe forum, urmaresc de ceva timp Subaru, Outback in special, am gasit de vanzare an 2008, dar nu stiu ce sa aleg, manual sau automatic?
Merg mult in urban - deci ar fi de folos un automatic - dar nu stiu ce probleme sunt, sau daca sunt la automatic. 
as aprecia orice sfat bun. 
salutari!

Recomand din plin automatic,  mai ales ptr. un 2,5 benzina` aspirat,  si mai ales daca`   mergi mai mult  urban.
Nu sant probleme la automatice,  cel putin eu de 6 ani jumate  nu am avut nici o problema,  dar bineinteles  ca` depinde  de cum ti-o intretii, cum si cand ii faci reviziile.  Deh,  parerea mea.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #4 on: February 14, 2013, 12:11:00 PM »
Multam mult pentru pareri, sper ca in cel mai scurt timp sa il achizitionez.
revin cand voi fi posesor de Subaru!

numai bine!

alias

  • 152
Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #5 on: February 15, 2013, 14:49:21 PM »
Poti lua automata cu incredere. Fostul meu Outback a ajuns la 170.000 km fara nici o problema.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

croko

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #6 on: August 02, 2013, 14:00:25 PM »
Din 2008 cu 173 cp AT tot 4 viteze are?
Exista si cu 5 viteze?
Intre motorul de 165 de cai si cel de 173 de cai mai exista vreo diferenta in afara de cei 8 cp si cei cativa Nm?
Consumul este la fel?

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #7 on: August 02, 2013, 23:01:18 PM »
Numai 4 trepte pe automata

celalalt

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #8 on: August 03, 2013, 05:41:05 AM »
Posibil sa fie si cu 5.Wikipedia ar trebui sa mai stie.Serios.Ma uit si eu mai tarziu...

croko

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #9 on: August 03, 2013, 13:02:57 PM »
deci cele care au padele pe volan au cutii cu 5 viteze?
teoretic ar trebui sa si consume mai putin, nu?

celalalt

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #10 on: August 03, 2013, 15:11:11 PM »
Nu neaparat.Consumul mare e dat in general de mersul prin oras.A5a mai rar la oras.Si chiar si cele in 4 au un fel de a 5a.La mine asa e.Schimba un raport din convertizor..Iar turatia este identica poate chiar mai joasa decat la manuala.

croko

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #11 on: August 13, 2013, 09:19:52 AM »
ma ajuta cineva sa ma lamuresc care este diferenta intre cutia automata normala si cea cu sportshift?
In afara de padelele de pe volan mai este vreo diferenta?

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #12 on: August 13, 2013, 09:52:58 AM »
Am vazut ca ucosmin are sport si sportsharp... nu stiu daca vine numai pe alea cu padele

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #13 on: August 13, 2013, 10:00:04 AM »
Sport si Sport# vin la pachet cu 3.0 :)

Cred ca diferenta e la numarul de viteze. Cea sportshift are 5 trepte si cealalta are 4 din cate stiu eu.

croko

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #14 on: August 13, 2013, 10:28:12 AM »
cea cu padele pe volan am vazut ca are un indicator "sport" pe bord.
Vorbim de outback model 2007-2008
motor 2.5

Răspuns: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #15 on: August 13, 2013, 11:42:28 AM »
Cutia automata in 5 trepte este doar pt modelul cu motor 3.0 sau 2.5 Turbo. Pe alte motorizari nu s-a pus aceasta cutie.
Legacy 3.0R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Outback 2,5 i automatic sau manual?
« Reply #16 on: June 11, 2018, 17:12:18 PM »
Desi este vechi topicul, am vazut ca este accesat des de vizitatori (cei fara cont). Deci exista interes.

Dupa 2 ani de Outback 2.5i manual, pot spune ca cea mai buna alegere pentru aceasta masina este automata :D Consuma foarte putin mai mult decat manuala, este doar o idee mai inceata la acceleratie ( sesizabila pe reprize, nu si la plecarile de pe loc) dar in schimb este mult mult mai confortabila.

Iar pentru cei care vor manuala pentru ca ofera placerea de a conduce, le spun ca acest 5MT nu este nici pe departe genul de cutie cu aspiratii sportive, cum nici motorul nu este unul atat de dornic de a se tura cat mai mult. O face liniar si pare ca nimic nu ii perturba progresivitatea.  Daca il tii intre 2 si 3 mii este o minunatie... si fix asta face automata. Deci, automata e mai ok.

Cat despre off-road, unde intra outback, clar si automata se descurca fara probleme. Faptul ca manuala cu reductor e mai buna, nu este un argument real decat daca stai la munte pe un deal cu acces pe drum pietruit. Si in cazul acesta iti iei Forester, nu Outback.
« Last Edit: June 11, 2018, 17:15:51 PM by MihaiFlorescu »