Subaru Impreza WRX 2007
Subaru club Romania

Subaru Impreza WRX 2007

George

  • 757
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #40 on: March 09, 2012, 22:19:58 PM »
si eu astept pareri :) sunt chiar curios . la forester 2.5XT a trebuit sa pun frane de STI sa opresc masina dupa mici modificari .

iar colegul STI are dreptate 3k urile sunt overkill :)

clau

  • 166
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #41 on: March 10, 2012, 16:52:37 PM »
sunt de acord cu privire la placutele ferodo ds 2500 care isi fac treaba pe STi dar pe wrx eu le-am avut si nu m-au multumit.

azi am cantarit un disc DBA si are 6,6 Kg. Mult, putin ? nu stiu...

Discul de serie il voi cantari abia luna viitoare cand voi monta totul.






George

  • 757
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #42 on: March 10, 2012, 21:42:08 PM »
discurile stock de sti au undeva la 10kg ...

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #43 on: March 11, 2012, 02:07:21 AM »
Eu am pus brembo de la sti si crede ma diferenta e masiva , pt mine etrieri wrx sunt 0 , brembo sunt cele mai bune si asta o stie orice detinator de STI sau cine a pus brembo pe wrx a vazut diferenta. Parerea mea este ca arunci bani pe geam sa investesti in WRX brakes . eu am avut de vanzare etrieri STI la 400 lire cu delivery la rumena .
salutare
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

George

  • 757
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #44 on: March 11, 2012, 09:58:53 AM »
confirm spusele colegului impreza 01 :)
diferenta la franare de la frane de forester 2.5XT la frane de STI e de la cer la pamant ! pur si simplu nu incape grad de comparatie.

si ca sa iti dau si o explicatie mai tehnica, daca ai o arie de x cm2 pe care apesi o forta de y nm, si ai o arie x*2 cm2 pe care apesi o forta de y*2 nm , te rog detaliaza urmatoarele :

- cat de usor se incinge si raceste prima arie in comparatie cu a doua
- cat de repede poti opri din rotatie prima arie fata de a doua .

clau

  • 166
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #45 on: March 11, 2012, 12:19:12 PM »
stiu ca diferenta de frane de la STi la WRX este enorma, o spune chiar dimensiunea discului de STi ( latimea si grosimea), nu incape indoiala sa compar si inteleg ce vrei sa spui George

am vazut placuta de frana de sti, etrier de STi in comparatie cu wrx care par jucarii


de ce nu am pus frane de sti ? raspunsul este mai sus, greutatea discurilor...

o configuratie la care m-am gandit,  etrieri sti si discuri mai usoare + placute era mai costisitoare

eu cred totusi ca sunt pe drumul cel bun si ca masina va frana mult mai bine dupa inlocuirea discurilor fata, placutelor, lichidului si furtunaselor de frana

nu cred ca am aruncat banii degeaba, sper ca piesele pe care le pun si le-am pus sunt de calitate si ceea ce trebuie ptr subi





« Last Edit: March 11, 2012, 12:23:21 PM by clau »

draculasti

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #46 on: March 11, 2012, 13:29:58 PM »
Salut! Te dai cu subi la evenimente de autox ,vtm,track..etc? ,sau vrei doar sa ai frane mult mai bune decat cele originale.
Actualmente imi invat subi-ul si ma documentez si la capitolul frane ;),asa ca ,bagati baieti ...fara numar! ;) :D,pro si contra! ;) ;D

clau

  • 166
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #47 on: March 11, 2012, 18:21:22 PM »
nu prea sunt evenimente de genul asta la noi. Si cand a fost ceva gen indemanare era prea inghesuit traseul si te mai puneau sa dai si cu spatele sau sa parchezi, contra timp binenteles. Mi-ar placea sa particip la indemanare dar sa fie un traseu mai rapid treapta 2-3 la masina...nu  sa stai sa omori masina printre jaloane in treapta 1. As participa pentru distractie, nu cupe bani sau alte prostii.

Luna asta am vazut ca se anunta 2 vtm-uri la craiova pentru amatori si voi incerca sa merg sa ma dau. Ce sa zic ne multumim cu ce avem, poate se vor mai schimba treburile si la noi daca exista cerere pentru asa ceva.


draculasti

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #48 on: March 11, 2012, 20:19:52 PM »
Indemanare=autocross(autoX) ?,cred cā e acelasi lucru nu?,...da sa te puna sa dai cu spatele si sa parchezi ? ??? ,asta e chiar diferit.Parerea mea e ca nu ar mai fi nevoie de asa ceva ,mai bine ar seta un traseu de care 1-2-3 minute ca timp si in care sa urci pana in viteza 2-3 ,ceva d genul...Ceea ce se face aici ca si autoX e super ,poate si vazut in videourile postate,dar dupa un timp se simte nevoia de a iesii pe track ;)
Pt cursele de VTM amatori ,trebe sa ai vreo licenta de pilot (scoala /curs de raliu)?,sau,care ar fi cerintele?

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #49 on: March 11, 2012, 23:07:47 PM »
Iulian, nu trebuie licenta, dar casca si centura. Cel putin astea sunt cerintele pentru urmatoarea etapa.

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #50 on: March 12, 2012, 00:08:38 AM »
salutare 
Dar sper sa conduci un STI sau pe un wrx cu brembo si ai sa vezi diferenta.La vara cand vin acasa al conduci pe al meu daca vrei. Mergi cu ea si dai talpa  calca frana tare de cateva ori si adio mama , asta am patit eu in vara in grecia , dupa cateva frane dure adio parca era lemn pe lemn.

Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #51 on: March 12, 2012, 00:20:02 AM »
stiu ca diferenta de frane de la STi la WRX este enorma, o spune chiar dimensiunea discului de STi ( latimea si grosimea), nu incape indoiala sa compar si inteleg ce vrei sa spui George

am vazut placuta de frana de sti, etrier de STi in comparatie cu wrx care par jucarii


de ce nu am pus frane de sti ? raspunsul este mai sus, greutatea discurilor...

o configuratie la care m-am gandit,  etrieri sti si discuri mai usoare + placute era mai costisitoare

eu cred totusi ca sunt pe drumul cel bun si ca masina va frana mult mai bine dupa inlocuirea discurilor fata, placutelor, lichidului si furtunaselor de frana

nu cred ca am aruncat banii degeaba, sper ca piesele pe care le pun si le-am pus sunt de calitate si ceea ce trebuie ptr subi

calcul simplu save weight 10kg?
60km/h wrx frane exemplu  sa zicem 50 de metri
Brembo = 35-40 metri cu sau fara 10 kg .
Sper sa fie bune si sa te bucuri de frane mai bune.
salutare






Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

draculasti

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #52 on: March 12, 2012, 00:29:19 AM »
....nenea Dan,imi dati si mie la vara subi-u sa-i testez franele? ::) ;) :D ;D..da va rog.. ::)

George

  • 757
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #53 on: March 12, 2012, 07:20:59 AM »
salutare 
Dar sper sa conduci un STI sau pe un wrx cu brembo si ai sa vezi diferenta.La vara cand vin acasa al conduci pe al meu daca vrei. Mergi cu ea si dai talpa  calca frana tare de cateva ori si adio mama , asta am patit eu in vara in grecia , dupa cateva frane dure adio parca era lemn pe lemn.



daca vreti facem test si cu ale mele frane. dupa cateva franari incep sa franeze si mai bine :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #54 on: March 12, 2012, 10:08:41 AM »
Nu are cum sa fie lemn pe lemn dupa cateva franari. Sunt totusi dba si sunt flotante. Daca pune si ds3000 si furtunase metalice, o sa "muste" si mai bine. Eu zic ca in configuratia asta este egal sau peste ce are un STi cu discuri si placute stock. Si daca tine masina in continuare la cura de slabire, atunci o masa mai mica necesita si o forta de franare mai mica. Ce are el acolo deja nu se mai poate numi in totalitate sistem de franare WRX.

draculasti

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #55 on: March 12, 2012, 15:50:43 PM »
Scuze de offtopic..
..deci ma pun al doilea pe lista de Teste,ok? ;) :D ;D( dupa Clau)...vedeti ,poate va suciti!? ;)

George

  • 757
Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #56 on: March 12, 2012, 23:20:10 PM »
ok , facem teste :) eu vin cu foresterul care are frane stock de sti.

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #57 on: March 13, 2012, 00:16:02 AM »
respect parerile tuturor , dar eu ami mentin pe a mea , orice ai pune wrx nu se  compara cu brembo STI
Da te lasa sa testezi franele domnule draculasti  :D :D :D
Discuri flotante nu, sunt cu bells din aluminiu pt a fi mai usoare , nici pe cutie nu scrie floating discs. 
DBA’s 5000 Series slotted brake discs incorporate the innovative Kangaroo Paw ventilation design which runs cooler, stronger and outperforms traditional straight vane discs by up to 20%. Incorporating an Alumalite centre hat/bell made from light-weight aircraft aluminium material. Featuring Thermal Stability Profiling for improved heat handling and Thermo-Graphic paint markings for effective heat monitoring. For the serious driver these two-piece ultra-high performance discs feature aerospace grade materials for added thermal protection for your vehicle’s wheel bearings. The ultimate in street and race track driving.
salutare la toti


Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

draculasti

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #58 on: March 13, 2012, 01:31:22 AM »
Scuze de off topic..again ::) ;)..
...pai pt mine va fi ok sa testez frane ,ca si asa nu o sa am subi-u cu mine.. ;) :D ;D
Partea mai buna ar fi ca as invata si eu cate ceva despre DBA-uri,poate pe viitor voi avea si eu nevoie ::) ;) :D

Răspuns: Subaru Impreza WRX 2007
« Reply #59 on: March 17, 2012, 00:32:27 AM »
azi am fost pe la yard si am cantarit
discuri STI 8.8kg si wrx pe la 6.8kg
salutare
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk