Asigurari mai scumpe !!!!!
Subaru club Romania

Asigurari mai scumpe !!!!!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #160 on: August 05, 2018, 10:54:51 AM »
https://observator.tv/economic/reparare-bara-protectie-masina-service-ilegala-romania-262168.html?

Ce legatura are asta cu asigurarile? Chiar saptamana asta imi povestea Boxer cum asiguratorul i-a dat reparatie de 600 lei pe o bara in care a intrat unul cu o masina in loc sa ii dea inlocuire.
Ce a urmat sa va spuna el.

puiu

  • 787
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #161 on: August 05, 2018, 11:48:06 AM »
Pe jumatate adevarat. Jantele ar trebui sa se schimbe daca in urma accidentului s-a trecut de stratul de vopsea. Dar chiar daca e doar o zgarietura superficiala, nu exista procedura oficiala de remediat probleme la vopseaua de jante. Deci jantele ar cam trebui inlocuite in 99.9% din cazuri.
Dar acum vreo cativa ani spxxxrii de la rar au omologat o procedura de reparatie pentru bara. Da,da. Chiar ei. Inclusiv pentru rupturi mici. Omologata metoda. Omologata scula speciala cu care se lipeste bara. Tot pachetul. Inclusiv autorizata reteaua service a unui anumit creator de automobile cu pasiune pentru viata.
Mananca deliciu turcesc.
Vezi tu dom'le ce preocupati sunt ei de siguranta rutiera. In acelasi timp pe drumuri circula bombe cu ceas dar ei vad doar dimensiuni neomologate de anvelope si/sau folii pe geamuri.
Camioanele care merg supraincarcate cu slick-uri din care ies atele sunt invizibile. TeDeI-urile care varsa cancer curat prin esapamentele fara dpf sunt ok.
In fine. Mai nou am auzit ca se vor apuca si de masurat dimensiuni ale caroseriei ca inaltimea si garda la sol.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #162 on: August 05, 2018, 12:12:05 PM »
Problema pleaca de la producatorii de piese si mai ales la utilizatori. Daca s-ar vinde doar produse testate si conforme, iar utilizatorul nu ar apela la bricolaje, am avea si noi situatia din SUA unde te opresc doar pentru acte sau daca vad ca masina iti da fum grav. Politia se pune in spatele tau si iti verifica in baza numarului ce trebuie sa știe fara sa te mai opreasca.

Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #163 on: August 05, 2018, 16:49:39 PM »
Daca in Romania s-ar aplica legislatia si normele din SUA  cred ca cel putin  50%  din masini ar fi trimise la fier vechi si soferii amendati sau inchisi. In conditiile in care majoritatea masinilor care sant in circulatie sant   s.h. , au mult peste 10 ani si foarte mult peste 100k  km ,  nu au vazut niciodata un service specializat sau reprezentanta si  au fost reparate de Dorel  in spatele blocului  doar cand ceva  a crapat, cand piesele  stricate se schimba cu alte piese stricate de la alte masini  dezmembrate de stricate ce sant ,  nu e de mirare ca situatia este cea care  este. Daca pana si RAR ul accepta si incurajeaza reparatiile tip Dorel si asta la un element  important de siguranta al masinii cred ca asta spune cat tot  despre directia in care se indreapta mentalitatea utilizatorului mediu.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Muttley

  • 4913
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #164 on: August 05, 2018, 17:15:50 PM »
Daca in SUA s-ar aplica legislatia din Romania, o industrie imensa, ceva cu "custom" in componenta ar disparea instantaneu si tot ce e hot-rod de exemplu ar merge la fier vechi.
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #165 on: August 05, 2018, 17:18:49 PM »
niciunul nu ati incheiat cu 2 centi/copeici/lei... deci nu se pune :)

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #166 on: August 05, 2018, 17:27:43 PM »
Situatia nu este atat de dramatica. Televiziunile castiga audienta exagerand minusurile existente.
O problema o reprezinta neconcordanta dintre venituri si masinile dorite de utilizatori.
Unii prefera masini care le depasesc bugetul si atunci apeleaza la improvizatii si dezmembrari.
Subaru a inceput sa se vindece de boala bricolarii. Schimbarile incepute in 2007-2008 au inceput sa ii indeparteze pe NFSisti si Dorei.

@Mihai Florescu, de dosar se ocupa altii, vedem cat de repede se va rezolva.







ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #167 on: December 04, 2018, 13:24:09 PM »
Amendă record pe piaţa asigurărilor din partea Consiliului Concurenţei.
9 companii şi UNSAR amendate cu 53 milioane de euro in total.
Cele mai mari amenzi, de peste 40 mil. lei (cca 9 mil EUR), au fost primite de Allianz - Ţiriac şi Omniasig


1. Allianz – Ţiriac Asigurări SA 43.442.939 lei
2. Asigurarea Românească – Asirom Vienna Insurance Group SA 36.970.408 lei
3. Societatea Asigurare-Reasigurare Astra Asigurări SA 22.037.026 lei
4. Carpatica Asig SA 26.858.238 lei
5. Euroins România Asigurare-Reasigurare SA 6.346.453,60 lei
6. Generali România Asigurare Reasigurare SA 21.445.106 lei
7. Groupama Asigurări SA 35.378.902 lei
8. Omniasig Vienna Insurance Group SA 40.529.090 lei
9. Uniqa Asigurări SA 13.570.597 lei
10. UNSAR 160.436 lei.

"Autoritatea de concurenţă s-a implicat în procesul de evaluare a cauzelor care au determinat dezechilibrele pieţei şi a făcut o serie de recomandări pentru îmbunătăţirea funcţionării pieţei şi care, în mare parte, au fost preluate în legislaţia primară şi secundară, cum ar fi:

· introducerea posibilităţii de compensare directă;

· luarea în calculul a clasei bonus/malus a istoricului șoferului, nu doar a combinației unice șofer-vehicul;

· utilizarea tehnologiilor de tip telematics în determinarea primei RCA;

· asigurarea accesului la cazierul de conducător auto;

· declararea la emiterea poliței a tuturor șoferilor uzuali ai vehiculului (în vederea evaluării mai precise a riscului de daună). În urma introducerii acestei prevederi, evoluţia primelor va fi diferită de la caz la caz (în unele cazuri, în care riscurile cresc, primele vor fi mai mari iar pentru cazurile în care riscurile se diminuează primele vor fi mai mici);

· rafinarea criteriilor de risc folosite în calculul tarifului de primă.



Autoritatea de Concurenţă va colabora cu toţi actorii din acest sector, astfel încât, odată cu alinierea la prevederile UE, unele aspecte care, încă, creează îngrijorări să fie eliminate prin preluarea în legislaţie şi a celorlalte recomandări pe care le-a făcut şi care nu au fost preluate, cum ar fi:

· poliţele RCA să se poată încheia pentru 6 sau 12 luni, pentru persoane fizice, şi pentru o perioadă de la o lună la 12 luni, multiplu de o lună, pentru persoanele juridice (să nu se mai încheie poliţe RCA pentru o lună deoarece sunt destul de multe maşini în circulaţie, care nu au RCA valabil deoarece proprietarii au încheiat poliţa pentru o perioadă foarte scurtă – o lună – iar apoi au uitat să o reînnoiască)

· introducerea unei prevederi cu privire la elaborarea de către ASF, împreună cu societățile de asigurare și unitățile de reparații auto reprezentative, sau cu organizațiile profesionale ale acestora, a unui cod de conduită aplicabil în relația dintre societățile de asigurare și unitățile de reparații auto, în vederea evitării prejudiciilor aduse consumatorilor."
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #168 on: December 04, 2018, 14:42:48 PM »
Mda, bine ca am apucat sa-mi reinnoiesc politele la padurar.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

tAzz

Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #169 on: December 04, 2018, 19:05:31 PM »
Sa le mai dea odata amenzile asta ca isi bat joc de oameni. Se despagubesc toate manevrele facute prin hale de service si cand te duci tu fara nici un prieten angajat pe acolo te plimba de colo-colo.

La Omniasig am fost plimbat 2 luni de zile ca pana la urma sa imi zica ca ei nu isi dau seama cine este de vina in acel accident si am platit eu reparatie de 16.000 de ron. E bine ca isi dau ok-ul pentru reparatii de 7000 ron la logane care pe piata nu fac mai mult de 4000.

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #170 on: December 05, 2018, 09:16:18 AM »
La Omniasig am fost plimbat 2 luni de zile ca pana la urma sa imi zica ca ei nu isi dau seama cine este de vina in acel accident si am platit eu reparatie de 16.000 de ron. E bine ca isi dau ok-ul pentru reparatii de 7000 ron la logane care pe piata nu fac mai mult de 4000.

De aia e bine sa ai dovada de la politie, nu amiabila.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #171 on: December 05, 2018, 09:38:57 AM »
Stai linistit. Eu am fost cu dovada de la politie la Omniasig si tot comentau. Ca nu le iese lor dinamica accidentului. Si dupa ce pomenesti de niste chestii mai neortodoxe si te dai putin la ei , platesc si brusc le iese si dinamica. Mai mult , eu aveam si RCA si Casco la ei si tot nu erau lamuriti. Adica eu fiind vinovat tot trebuiau platite toate....
Ideea de baza in astfel de biznisuri e ca sunt oameni platiti sa iti ia banii si apoi oameni platiti sa nu iti dea banii. Depinde cam de cat esti de al dracu sa zic asa.
 La ultima , am avut o aripa indoita la unul , pe care nu au platit-o , in schimb m-au enervat atat de tare incat am facut integral masina pe Casco. Si in loc sa ii despagubeasca aluia 700 de lei , au platit 20.600 pentru mine. Mai trebuie arsi , ca merita.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

UXE

  • 1731
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #172 on: December 05, 2018, 11:43:13 AM »
Si cum i-ai convins sa iti dea vopsire integrala? Ca de obicei  primul lucru care le vine in gand : "frauda" .

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #173 on: December 05, 2018, 12:00:25 PM »
Pai ce trebuie sa ii conving eu ? Se face constatare. Ca nimeni nu iti vopseste povesti. Masina avea de toate pe ea si puteam sa traiesc asa cu ea. Dar daca au fost obraznici si tupeisti , le-am dat de i-am julit.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6