Asigurari mai scumpe !!!!!
Subaru club Romania

Asigurari mai scumpe !!!!!

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #20 on: April 11, 2013, 21:34:54 PM »
asta vroiam sa evidentiez ;)

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #21 on: April 12, 2013, 05:28:56 AM »
Au luat si romanii moda de la occident, daca`  tot e sa` le iasa`  bani mai multi ! 
Aici la calculul asigurarii  se ia si varsta  (cei intre 16 si 18 platesc cel mai mult) , si experienta canadiana`  (experienta  din unele tari nu este recunoscuta`  aici) , si orasul sau cartierul in care locuiesti,  si culoarea masinii ! De  exemplu , daca`  ai masina`  rosie, asigurarea este mai scumpa`  deoarece se considera`  ca`  cei care isi cumpara`  masina rosie  sant mai agresivi si conduc mai imprudent  :o  . De  asemenea, ptr  femei asigurarea este mai mica` deoarece se considera`  ca  ele  conduc mai atent   ::)  ,  si daca`  ai  copii  este si mai mica`. Daca`  este masina` de familie  mai scade putin,  daca`  este  masina`  sport   muncesti numai ca sa` iti platesti asigurarea  !  (si benzina) !   Mai conteaza` f.  mult provincia/statul  in care locuiesti ! De ex.  la prima mea masina`  (un Hyundai `95  eu plateam asig.  22 $/luna`,  in timp ce un prieten in Toronto platea ptr  aceeasi masina`  300$/luna` !!! >:( . Iarasi,  conteaza`  suma maxima`   asigurata`,  franciza,  si  daca`  asigurarea este de o singura`  parte (adica`  se despagubeste numai ceea ce a distrus),  sau de ambele parti (gen CASCO  in Ro.)
Asa ca`  aici  cand iti iei masina`  intai suni la asigurator ca sa` te informezi  cat te costa`  asigurarea pe luna`,  ca` daca`  nu o sa` ai neplacuta`  surpriza`  ca  sa` nu iti mai ajunga`  banii ca sa` iti platesti  curentul acasa` !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #22 on: June 29, 2015, 10:45:47 AM »
Cat mai aveti un RCA la 2.0? Ca mie imi expira in mai putin de o luna si se pare ca pe 1 an am gasit minim 900 lei. Anul trecut a fost 710 si acum 2 ani a fost 400+.

Ce naiba, astia le scumpesc cu 25-50% in fiecare an? In ritmul asta o sa ajung sa dau mai mult pe asigurari decat pe benzina intr-un an.

Cred ca a inceput sa fie mai ieftin sa merg cu taxiul la munca decat cu masina personala :D 8-9 lei pe cursa => cam 100 drumuri acasa-birou doar din RCA. Mai pun impozit si revizii...
« Last Edit: June 29, 2015, 10:50:52 AM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #23 on: June 29, 2015, 12:18:35 PM »
Mai imbatraneste si tu... Eu am dat 850 pe an la Allianz pt 2.5   :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

KET

  • 3921
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #24 on: June 29, 2015, 12:38:17 PM »
Eu am prins o oferta la Groupama si am facut la STi cu 585 pe un an

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #25 on: June 29, 2015, 13:38:51 PM »
585 pe an....pffff....man, eu platesc atat pe semestru,tot la o racheta😄


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #26 on: June 29, 2015, 13:40:35 PM »
O fi de la varsta proprietarului,asa piperata, in cazul meu


Sent from my iPhone using Tapatalk

UXE

  • 1731
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #27 on: June 29, 2015, 16:37:50 PM »
Sa ma laud  si eu..  620 de lei la Euroins .. pe 6 luni !!!.

E adevarat, ca o iau de la zero..

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #28 on: June 29, 2015, 16:51:55 PM »
Roaga-te sa nu lovesti pe nimeni. Vei fi chemat in judecata.
Pana la urma va plati asiguratorul dar tot te vei trezi cu chemari pe la judecatorie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #29 on: June 29, 2015, 17:31:25 PM »
corect...sunt in insolventa...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #30 on: June 29, 2015, 17:36:37 PM »
190si ceva pe 6luni, Astra ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #31 on: June 29, 2015, 18:44:49 PM »
uau, ce preturi!
plateste cineva CASCO mai mult de 1900 ... euro / an ?
:D

ultima FF de RCA a fost peste 1100 RON
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #32 on: June 29, 2015, 19:12:41 PM »
In 9 ani de zile o data am folosit rca-ul.  Acu am B14, dar pe cealalta masina.

Eu platesc Casco 850 de euro pe an la City Insurance  ;D

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #33 on: June 29, 2015, 19:16:35 PM »
anu trecut am platit 2000 ron/an  anu asta 900ron/an  deci au mai scazut  si la sti anu trecut 1400ron/an  acum 600ron /an RCA nu casco
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

nimeni

  • 116
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #34 on: June 29, 2015, 21:42:36 PM »
ce fain sa "ne laudam" ca platim putin si suntem mandri ca prin contributia "noastra" finantam existenta firmelor ca Astra, Euroins, Carpatica, Uniqa , etc.... sper doar sa aveti "norocul" sa va avarieze masina , un alt coleg de trafic care face economie ca voi si dupa sa vedem cine se mai lauda ca a  platit o super oferta ....

nu inteleg cum dracului sa-ti iei masina care consuma >15% si sa nu te induri sa dai banii de benzina pe o luna pe o asigurare la o firma care nu-si bate joc de oameni....

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #35 on: June 29, 2015, 22:01:23 PM »
In 9 ani de zile o data am folosit rca-ul.  Acu am B14, dar pe cealalta masina.

Eu platesc Casco 850 de euro pe an la City Insurance  ;D
vezi sa nu platesti casco degeaba :)

dar sustin si eu ce se zice mai sus, nu ar mai trebui platit la nici o firma de c***t gen cele 3 care nu isi respecta obligatiile ...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #36 on: June 29, 2015, 23:15:32 PM »
Eu sincer nu sunt la curent cu ce firme au sau nu au probleme.

In 10 ani nu am folosit niciodata RCA si sper sa nici nu fie cazul vreodata.

La Groupama a fost cea de acum 2 ani cu 400 si ceva de lei...  si anul asta de exemplu e 1400..
« Last Edit: June 30, 2015, 09:52:15 AM by MihaiFlorescu »

UXE

  • 1731
Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #37 on: June 30, 2015, 06:52:47 AM »
Nu e chiar asa cum ziceti voi.  Nu va mai luati dupa ce scrie pe net.  Daca cauti pe net gasesti despre toate firmele de asigurari ca au probleme si ca exista plangeri la ASF.  

1. Euroins nu e in insolventa.
2. Ptr mine Uniqa a fost la polita Casco super ok. Fara probleme.  Am folosit polita de 2 ori.. banii intrati la timp.
3. La City Insurance  m-am interesat de dinainte. Nu platesc Casco degeaba... cunosc cateva persoane care au polite la ei si nu ai avut probleme cu ei.   Mai am un coleg care a avut masina lovita de o persoana cu RCA la City si nu au fost probleme cu decontarea. Singura treaba era ca trebuia sa duca masina in servie agreat de ei. Lucrarea iesit chiar ok.

Deci mai lasati aberatiile cu judecata si cu platitul degeaba ca nu e chiar asa.  Au ptobleme intr-adevar , dar daca nu au si clienti multumiti  , ar fi trebuit sa zboare de mult de pe piata.

City Insurance tocmai ce a intrat pe piata  asigurarilor auto. Ei aveau pana acum asigurari de viata si de calatorie si erau f  ok.  


In ultimul timp s-au modficat condiitile si tarifele contractelor dr Casco. Aici e castigul lor, nu faptul ca amana despagubiri.

« Last Edit: June 30, 2015, 07:02:57 AM by UXE »

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #38 on: June 30, 2015, 07:58:28 AM »
Eu la Casco am mers pe oferta cea mai ieftina- Astra, pentru ca oricum ajung sa ii dau in judecata...nu am vazut firma care sa fie corecta pana la final- si la grup Ama (si la Tiriac sotia)am avut casco la o masina, si pana nu le-am zis ceva de proces nu s-au achitat onorabil de contract. Ideea e ca daca mai ingropi bani in avocat si in service pentru un an sau doi, de ca sa platesc mult Casco in avans?
Cu Rca-ul ieftin, am ajuns prin proces sa ii pun sechestru pe apartament-pana a platit cineva banii-nu stiu, asiguratorul, fondul de garantare, soferul vinovat. Deci atentie cu firmele low cost, aduc probleme, cu toate ca pana la urma se rezolva, dar cu dificultate in anumite cazuri
Forester my09 4Q

Răspuns: Asigurari mai scumpe !!!!!
« Reply #39 on: June 30, 2015, 12:55:22 PM »
Corect,Euroins (inca) nu e in insolventa,dar o dauna la ei (reparatie pe dosar de dauna pe RCA la Rav-ul sotiei, a durat aprox 2luni,din cauza Euroins).
Bine ca service-ul la care am fost, nu m-a tinut cu masina blocata,pana le-au dat astia accept de plata.Si cu toate astea,nu au dat accept de plata pe toata lucrarea.
Cam nashpa.


Sent from my iPhone using Tapatalk