subaru xv 2.0. automatic benzina
Subaru club Romania

subaru xv 2.0. automatic benzina

subaru xv 2.0. automatic benzina
« on: May 20, 2013, 11:36:16 AM »
Salutare la toata lumea! Tatal meu s-a hotarat sa schimbe vechea si obosita Honda Crv cu un subaru Xv. Nu ma intelegeti gresit. Honda si-a facut treaba 250 000 km. E o masina exceptionala si a ramas in familie dar, pentru ca tata are un  prieten mecanic dealer la Subaru  in care are foarte multa incredere si la care si-a dus mereu toate masinile pe care le-a avut timp de 5 ani, pentru ca a vrut o masina mai mica decat crv si pe benzina automata,  Xv a fost alegerea sa si iata ca va intra in randul posesorilor de xv. Am fost la dealer-ul de pe dn1 si asteapta rapsunsul de la leasing ca s  sa dea avansul. El nu o sa intre pe forum insa o sa ma straduiesc sa va dau eu cat mai multe detalii si impresii despre bijuterie. Eu am o Honda civic dupa care sunt inebunit dupa 4 ani la care n-o sa renunt decat atunci cand va fi pe butuci. Pana la noi detalii... Toate bune!
« Last Edit: May 21, 2013, 00:39:24 AM by xvdesert »

Fab

  • 794
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #1 on: May 20, 2013, 11:45:04 AM »
Bine ai venit!
Uite cum se pun pozele pe forum.

KET

  • 3921
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #2 on: May 20, 2013, 11:45:47 AM »
Bine ai venit!
Uite aici cum se pun pozele pe forum: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=111.0.
Asteptam impresii. Sunt multi care le asteapta. Daca citesti pe aici, vei vedea ca multi se gandesc sa achizitioneze un XV, la un moment dat.
Da-ne mai multe detalii despre masina.

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #3 on: May 21, 2013, 00:17:00 AM »
Sa vad daca am priceput! Oh da! Desert crem sau white. Arata senzational afara cica. Eu am vazut-o doar in showroom! Dar probabil va arata senzational langa aramia mea! Oricum o culoare buna la mult praf. Vad ca pe site nu e. Mie mi-ar fi placut orange!



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
« Last Edit: May 21, 2013, 00:33:28 AM by xvdesert »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #4 on: May 21, 2013, 10:21:30 AM »
Frumos!

KET

  • 3921
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #5 on: May 21, 2013, 10:25:25 AM »
Da, mai frumoasa decat portocalia. Dupa mine...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #6 on: May 21, 2013, 20:14:07 PM »
Faina! Dar ce se vede pe fundal in prima poza?  ???
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #7 on: May 22, 2013, 21:49:03 PM »
Gata. Afacerea s-a facut. Tata e de azi posesorul minunatei Subaru xv 2.0. benzina transmisie auto. Culoarea este unica in Romania pe Subaru: Desert Kaki. Cica ar fi fost comandata special pentru showroom de director dintr-o tara( nu retin), ca noi nu avem culoarea asta. Primele impresii dupa ce am mers pasager in spate: Incep cu minusuri: Fata de Honda materiale sunt mai slabe calitativ per total, m-am ingrozit cat de mic este torpedoul si cotiera. La mine in torpedo bagi tot bratul si cotiera este imensa pui un sac. La Subaru sunt foarte mici nu mici. Doua puncte minus pentru tata la aceste piese ca nu are unde sa-si depoziteze piesele si foile mapele etc. Apoi ce nu mi-a mai placut: Spatiul din portbagaj este dupa parerea mea mai mic ca la o skoda, logan si nu exista roata de rezerva nici macar mica. Si la civic este mai mare. Un alt lucru care nu mi-a placut dar am vazut ca toate masinile noi il au este ca in spate in loc sa fie podeaua dreapta la picioare e o ridicatura care desparte spatiul  astfel incat desi masina este foarte spatioasa in spate pe bancheta nu pot sta confortabil 3 persoane, cel din mijloc e nevoit sa stea cu picioarele mai sus decat e cazul si e incomod. Nu inteleg de ce se face spatiul ala. L-am vazut si la Volvo si la acord. Eu nu-l am si pot sta mult mai comod in spate 3 persoane daca nu exista acea ridicatura.
In rest toate bune. Masina este foarte stabila. Motorul se infige bine desi nu a calcat-o decat o singura data. In viraje este ok. Are suspensiile mai moi decat Crv-ul si sunt mai confortabile. Spatiul este mult mai bine proportionat decat la CRV si e suficient loc pentru genunchi si pentru o persona de 1.90 si in spate si in fata. Scaunele sunt foarte confortabile atat in fata cat si in spate.
Sistemul audiu este ok, am conectat telefonul la el, poti asculta muzica direct de pe el odata conectat. Camera de marchearrier este foarte utila. Display-ul mi se pare destul de mic. Putea fi mai mare dar ajunge. Cutia viteze nu am avut cum sa-mi dau seama doar din explicatiile domnului director are la volan padele manuale care schimba vitezele si poti face frana de motor in rest nu i-am gasit utilitate la funsctia manuala. Are foarte multe butoane utile pe volan. Farurile lumineaza foarte bine dar nu mi-am putut da seama daca sunt xenon sau halogen.
Per total masina imi place, as fi multumit cu ea dar nu este o masina de familie clar. Garda la sol este impresionanta. Ai zice ca este catarat un crossover la inaltimea unui suv inalt. Am vazut si pe youtube ca este per total mai apreciata decat noua CRV asa ca eu cred ca tata a facut alegerea buna. O sa vedem consumul si daca se va descurca cu portbagajul. Pana la noi impresii. Toate bune! Tata e acum pe autostrada!
       

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #8 on: May 22, 2013, 21:50:48 PM »
Pe fundal in prima poza este noul forester. Mie nu-mi place atat de mult ca Xv-ul.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #9 on: May 22, 2013, 22:04:44 PM »
Incep cu minusuri:
1 Fata de Honda materiale sunt mai slabe calitativ per total, m-am ingrozit cat de mic este torpedoul si cotiera. La mine in torpedo bagi tot bratul si cotiera este imensa pui un sac. La Subaru sunt foarte mici nu mici. Doua puncte minus pentru tata la aceste piese ca nu are unde sa-si depoziteze piesele si foile mapele etc.

2 Un alt lucru care nu mi-a placut dar am vazut ca toate masinile noi il au este ca in spate in loc sa fie podeaua dreapta la picioare e o ridicatura care desparte spatiul  astfel incat desi masina este foarte spatioasa in spate pe bancheta nu pot sta confortabil 3 persoane, cel din mijloc e nevoit sa stea cu picioarele mai sus decat e cazul si e incomod. Nu inteleg de ce se face spatiul ala. L-am vazut si la Volvo si la acord. Eu nu-l am si pot sta mult mai comod in spate 3 persoane daca nu exista acea ridicatura.
In rest toate bune. Masina este foarte stabila. Motorul se infige bine desi nu a calcat-o decat o singura data. In viraje este ok.

3 Are suspensiile mai moi decat Crv-ul si sunt mai confortabile.
        

salut, as vrea sa-ti explic putin, ca te vad nedumerit.

1. spatiile de depozitare din torpedou si cotiera sunt in general pentru obiecte mici, gen portofel, cartea de revizii/cartea cu instructiuni de folosire, ochelari de soare, incarcator de masina... nu pentru mape, dosare, ghiozdane, serviete...pentru astea exista portbagaj.

2. e normal sa aiba acea umflatura in podea in partea din spate deoarece pe acolo trece cardanul, este un tunel pe care il vei gasi la toate masinile 4x4 sau cu tractiune spate, asadar Subaru are acest "neajuns" ...

3. niciodata! dar niciodata! CRV ul nu are suspensiile mai tari decat XV ul !  am mers cu ultimele 2 modele de CRV si am mers si cu XV ul si crede-ma ca XV ul are suspensiile mult mai tari decat CRV ul... Xv ul are suspensiile la fel de tari ca si Foresterul 2,5 XT (2005-007) ! adica f tari!

mie imi place foarte mult XV ul ! felicitari pentru decizia tatalui tau!  ;)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #10 on: May 22, 2013, 22:33:05 PM »
CRV-ul parca are echipare standard anvelope runflat care sunt foarte dure. Am mers si eu cu un CRV si imi clantaneau dintii pe piatra cubica dar la curbe se lasa destul de tare. Era o combinatie urata.

Revenind, e foarte misto si sunt sigur ca dupa un timp vei vrea si tu un subaru, sau macar sa iei xv-ul la intalnirile noastre ;)

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #11 on: May 22, 2013, 23:03:37 PM »
Eu am honda civic 5d. M-am obisnuit cu suspensia sport. In curbe e foarte ok. Nu exista inca masina care sa ma faca macar sa ma gandesc sa schimb ce am. Apoi eu nu am torpedo ci frigider. E foarte mare si cand am vazut pe cel de la Subaru chiar am fost dezamagit  Incercam sa fac o comparatie intre crv si xv. Nu comentez cu privire la suspensii ca nu am mers decat foarte putin cu ea si probabil ca nu pot sa-mi dau seama foarte bine cu privire la acest lucru. 

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #12 on: May 22, 2013, 23:12:50 PM »
E cazul sa fac o vizita la SMT...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #13 on: May 22, 2013, 23:23:40 PM »
Arata le tu Brasov...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #14 on: May 22, 2013, 23:57:31 PM »
... de informare! Ca daca le-o arat... :o ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #15 on: May 23, 2013, 18:44:34 PM »
Revin cu detalii despre consum. In primii 220 km ai masinii din care 110 autostrada mers limita legala iar restul oras aglomerat. Consum 8.6 cu aer in permanenta. Eu zic ca e decent. Dupa rodaj primii 1000 km si daca  va ramane la fel e super bine. Tata e incantat de masina. S-a apucat cu cartea in mana sa invete tot. Era in masina si acum o ora si acum 2 ore. Sper sa nu doarma acolo.Mai stiu eu unul care a dormit in masina in prima noapte de la achizitionare.
« Last Edit: May 23, 2013, 19:04:42 PM by xvdesert »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #16 on: May 24, 2013, 10:28:13 AM »
Incet, incet se viruseaza...  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

KET

  • 3921
Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #17 on: May 24, 2013, 10:54:53 AM »
Sper sa nu doarma acolo.Mai stiu eu unul care a dormit in masina in prima noapte de la achizitionare.

Eu mai stiu pe unul care nu a dormit in masina in prima noapte de dupa achizitionare, dar s-a dat cu ea toata noaptea si a consumat peste 2 plinuri.  ;D ;D
Asa e cu masinile astea Subaru, te cam prind...
« Last Edit: May 24, 2013, 10:56:55 AM by KET »

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #18 on: May 24, 2013, 10:59:01 AM »
Felicitari pentru achizitie si sa se foloseasca cat mai mult de ea!Mai asteptam impresii de la tine si tatal tau!Si sper ca o sa vina parerile si impresiile pe parcurs......mai sunt 2 XV-uri despre care nu am mai auzit nimic de ceva vreme.Asteptam si poze, cat mai multe!!! ;D

Eu mai stiu pe unul care nu a dormit in masina in prima noapte de dupa achizitionare, dar s-a dat cu ea toata noaptea si a consumat peste 2 plinuri.  ;D ;D
Asa e cu masinile astea Subaru, te cam prind...

Hmmm, oare KET se numeste ala? :D

Răspuns: subaru xv 2.0. automatic benzina
« Reply #19 on: May 28, 2013, 12:14:17 PM »
Desi n-am mai mers cu masina, eu fiind in Bucuresti tata la Pitesti si n-am avut nici ocazia s-o admir, am primit impresii la greu. Masina e foarte stabila in curbe si serpentine, suspensiilei sunt inta-adevar mai tari decat la crv. Masina este comoda la drum lung atat pentru ce din fata cat si pentru cei din spate. Duminica tata a facut un drum de rodaj spre Mateiasi urcand pana aproape de Brasov cu 3 persoane in spate dintre care Bunica 83 ani cu greutate considerabila frate-meu 75 kg si sotia lui nu dau date (pericol). Mama in fata. Greutate destul de mare aer non stop. Sub-ul a tras bine si a mentinut un consum decent de 8.6 stabilit in primii 300 km din care 180 oras aglomeratie . Deja s-a  facut al doilea plin cu resetare Pitesti-Bucuresti Bragadiru cu ac consum in 206 km 6.5.E din ce in ce mai bine. Toata lumea multumita! Toate bune! Revin cu pozemai multe saptamana viitoare. A ramas insa problema materialelor ce dau impresia de ieftin si bordul prea banal pentru o noutate in 2013.