STI Hatchback 2008
Subaru club Romania

STI Hatchback 2008

celalalt

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #40 on: August 27, 2013, 11:58:40 AM »
Straniu de ciudata treaba asta cu programarile le SMT.Inseamna ca totusi fac treaba buna si ca lumea prefere 170 + TVA ora de manopera.Ca nu cred ca e strategie de marketing ca sa para ocupati si ei sa frece duda.Sau strang mai multe intr o zi...sau...sau...Oricum,spor si succes cu modificarile.

Clabuc

  • 114
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #41 on: August 27, 2013, 13:27:19 PM »
Primit azi telefon de la SMT; a sosit caseta de directie.Dupa o luna de la discutia initiala.
Programare la inlocuit caseta pe garantie+revizie 30.000km+inlocuit placute frana fata/spate si furtunele cu cele achiz de la Tom,  de-abia pe 11.09.2013  >:(
Cica oamenii sunt prin concedii, mare parte.
Total revizie 1400 lei
Total manopera upgrade frane 145 lei
Total general : aprox 1600 lei.

si eu am programare tot pe 11.09 ptr revizie + placute frana spate

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #42 on: August 27, 2013, 13:39:41 PM »
Inseamna ca ne vedem la "blocul operator".
Mie mi-au zis sa le aduc atelajul la 9.00 si ca au nevoie toata ziua sa lucreze.
Cam mult timp alocat.Stiu ca au normate operatiunile, ca si interval, dar mi se pare cam mult.
Whatever....fiind inca in garantie masina, ma conformez, apoi ma decid daca voi alege tot SMT pt revizii si alte lucrari.

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #43 on: August 27, 2013, 14:09:00 PM »
Straniu de ciudata treaba asta cu programarile le SMT.Inseamna ca totusi fac treaba buna si ca lumea prefere 170 + TVA ora de manopera.Ca nu cred ca e strategie de marketing ca sa para ocupati si ei sa frece duda.Sau strang mai multe intr o zi...sau...sau...Oricum,spor si succes cu modificarile.


Eu am vazut scris pe acolo 140 ron + tva...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Clabuc

  • 114
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #44 on: August 27, 2013, 14:21:34 PM »
mie mi se pare ok pretul ptr toate operatiunile de la tine
eu am ulei+filtru ulei+filtru combustibil+placute spate estimat la 1400

in legatura cu impresia generala despre SMT pot spune ca am avut experiente f neplacute in alte parti , iar in mom de fata folosesc doar SMT si autokino

celalalt

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #45 on: August 28, 2013, 09:11:21 AM »
Scuze...140 cu TVA e 173...si de aceea ramasesem eu cu idea.Dar chiar si asa...da o n spanac de manopera.La alte serviceuri e la o treime si sunt cam aceeasi mecanici.Pai de 173/h ar trebui sa faca si un .b...

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #46 on: August 28, 2013, 14:15:36 PM »
Sunt de acord cu tine, e exagerat pretul...oare la merc cat e?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #47 on: September 11, 2013, 15:19:09 PM »
Legat de revizia la SMT:
Masina inca nu este gata, astept un tel de la ei, adusa de la 10.00.
Surpriza neplacuta a venit in momentul in care s-a ajuns la upgrade sistem de franare :

Ei : Colegii din service nu schimba furtunele de frana, nu sunt piese OEM este impotriva regulilor SMT/Subaru
Eu : Sunt Goodridge, deci cu siguranta mult superioare celor OEM
Ei : Da.....insa nu le putem schimba
Eu : Pai placutele Ferrodo le schimbati?
Ei : Da, acelea le putem schimba
Eu : In regula, initial am primit raspuns ca se pot schimba cu garantie doar pe montaj.
Ei: Ne pare rau....le puteti schimba in alt service daca doriti.

Concluzia :
1. Nu se mai face in SMT upgrade-ul respectiv. (nici placute, evident)
2. SMT nu isi asuma raspunderea pentru montaje ale pieselor care desi sunt "upper than OEM", nu corespund cu specificatiile lor.
3. Atentie cand discutati, eventual montaje de genul acesta, la ei.

Revin, dupa ce iau agregatul si mai am inca o discutie cu ei.
Sincer, cred ca urmatoarea revizie, il prinde pe MIG in alta locatie.


Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #48 on: September 11, 2013, 15:26:33 PM »
de curiozitate: cu cine ai vorbit la SMT? cine sunt "ei"?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #49 on: September 11, 2013, 15:53:59 PM »
Raspunsul l-am primit de la persoana de la receptie service (Dl. Daniel), insa el mi-a spus ca este raspunsul colegilor din service/mecanica.
L-am rugat si eu, cand imi voi ridica masina, azi, mai tarziu sa discut personal cu autorul/autorii raspunsului.
Iti voi spune numele dupa ce voi avea discutia respectiva.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #50 on: September 11, 2013, 16:27:48 PM »
Mi se pare normal sincer. E vorba de siguranta ta si de niste produse care nu sunt aprobate de producator pentru a fi schimbate in reprezentanta. Daca patesti ceva din cauza lor, ei nu au nici o acoperire, asa ca normal sa nu faca acest lucru desi tehnic vorbind sunt peste OEM.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #51 on: September 11, 2013, 16:56:48 PM »
Nu sunt de acord cu tine.
Eu nu le-am cerut, in final nicio garantie, era vorba strict de montaj.
Let's agree to disagree :)

celalalt

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #52 on: September 11, 2013, 18:01:00 PM »
Asa mi au facut si mie.Aveam frane de WRX pe fata si discuri pe spate.Stock fiind cu tamburi.Si au scris cu majuscule ca am modificari la sistemul de franare...Probabil ca la cate cioace dau,nu le mai trebuie inca una...

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #53 on: September 11, 2013, 18:09:03 PM »
editat pe motiv de protest :) 18.03.2019
« Last Edit: March 18, 2019, 11:28:22 AM by andea79 »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #54 on: September 11, 2013, 18:42:10 PM »
Raspunsul l-am primit de la persoana de la receptie service (Dl. Daniel), insa el mi-a spus ca este raspunsul colegilor din service/mecanica.
L-am rugat si eu, cand imi voi ridica masina, azi, mai tarziu sa discut personal cu autorul/autorii raspunsului.
Iti voi spune numele dupa ce voi avea discutia respectiva.
Io am toata convingerea ca mecanicii de la SMT nu dau raspunsuri in sensul asta.  Cel mult te trimit la responsabilul cu garantiile si de aici si interesul meu pentru afirmatia ta. Prietenii stiu de ce.

Dani a dat dovada de ceva tact la treaba asta insa pana la urma, daca insisti, tot de acelasi responsabil garantii te vei lovi. Singura abordare cu ei este sa le trimiti cererile in scris, cerand raspunsuri motivate ... tot in scris. Oficial.
« Last Edit: September 11, 2013, 18:44:03 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #55 on: September 11, 2013, 19:18:01 PM »
Probabil ca prietenii stiu de ce....
Nu am nimic sa ii represez lui Daniel, cred ca este a doua oara cand relationez cu el.Raspunsurile lui au fost ok, ca si mod de a aborda clientul, in speta, subsemnatul.
Faptul ca un director de service postvanzari, sau cum se cheama el in fisa postului, ia decizia de a nu se efectua o anumita lucrare, inteleg si asta din punct de vedere ierarhic.
Ceea ce nu am inteles, ca si abordare sa zicem riguroasa, este faptul ca esti de acord cu schimbarea, de exemplu a discurilor de frana OEM cu unele EBC sau a placutelor de frana tot OEM cu unele Ferrodo,dar nu au agreeat schimbarea respectivelor conducte.
Pe mine ca si client, la finalul zilei ma intereseaza in special daca respectiva problema are rezolvare sau nu;mai putin cine anume decide.
Cat despre cereri scrise si motivarea raspunsurilor, eu unul nu am timp si apetit sa continui in directia asta.
Probabil ca pe asta se bazeaza si ei.
Eu am dorit sa va atentionez, ca si colegi de forum,  pe cei care intentionati sa efectuati respectivul upgrade, ca asta este abordarea SMT la momentul actual.

celalalt

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #56 on: September 11, 2013, 20:34:33 PM »
Exista alte service uri....SMT e deja histori...

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #57 on: September 24, 2013, 21:55:26 PM »
Ca sa schimbam subiectul, incepand de azi la pranz, in balcon "se lafaie" o mare cutie pe care scrie "Invidia 08 STi  Q300 Titanium Tip Cat-back Exhaust "  ;D
Furnizor : JCP Performance.
Saptamana viitoare se monteaza, cost montaj 90 Eur, abia astept sa se intample.


KET

  • 3921
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #58 on: September 24, 2013, 22:11:14 PM »
Exact ca a mea! Mă bucur ca mi-ai urmat sfatul...
Foarte buna alegere! Arată si se aude intr-un mare fel! Feed-back neaparat!!

LE: zi si cât ai dat pe ea. Si scotocesc si eu prin mailuri, sa facem o comparație. Si ii ca ajuta si pe alții...

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #59 on: September 24, 2013, 23:28:22 PM »
Ket, pret "full" 1.305 eur (taxe, adusa prin DHL).
Am facut ochii mari cand am vazut cat e de mare cutia :)
Sunt un pic dezamagit insa fiindca din ce scrie pe cutie este modelul cu tipsuri din otel, eu comandasem cel cu tipsuri din titanium....trb sa mai ma uit odata pe comanda initiala, dar parca asa le-am comandat.
Alea "dau" mai bine la culoarea masinii.
Nu am desfacut cutia, inca.