wrx sti '08
Subaru club Romania

wrx sti '08

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #80 on: August 08, 2013, 23:28:34 PM »
Eu am facut calculul ca daca 2 ani scap fara incident, apoi orice se intampla sunt mai avantajat fara casco. Avand in vedere ca pot cumpara o caroserie completa ca a mea sub 2000 euro. Daca am noroc gasesc si cu interior si motor :D

La un model din 2008 inca nu am vazut asa ieftine, dar daca te uiti pe mobile o sa vezi in Germania sau UK ca sunt STI-uri pe la 6-7000 euro lovite fie frontal, fie lateral sau din spate. De pe ele iti poti lua tot ce ai nevoie/ a mai ramas pe partea de caroserie si apoi ramai cu roti, frane, interior, transmisie, motor (daca nu e lovita frontal), evacuare si alte nimicuri pe care daca le vinzi recuperezi banii. Evident, este muuult mai complicat si de durata sa faci asta, dar eu nu mai vreau sa ingras conturile unor companii deja bogate. Daca ne uitam in Bucuresti, cele mai scumpe cladiri de birouri sunt ale bancilor si ale companiilor de asigurari. Daca nu facem ceva or sa tot creasca prima anuala.

E drept insa ca am grija unde parchez, cand plec in concedii las masina in parcarea subterana de la munca si cand merg in oras am grija sa ma feresc de toti nebunii. Cu Subaru in 2 ani m-am ales doar cu o oglinda rupta care sta si acum lipita cu poxipol :D
« Last Edit: August 08, 2013, 23:31:33 PM by MihaiFlorescu »

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Răspuns: wrx sti '08
« Reply #81 on: August 09, 2013, 00:27:39 AM »
Moguai, la cat te-a ajuns?

500 eur parca (2300 ron) Cu fransiza 100 eur de eveniment..

Mihai...eu unul dorm mai linistit. Intradevar, daca nu gaseam oferta asta cat de cat ok la pret, nu mi'as fi facut..


Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #82 on: August 09, 2013, 01:46:36 AM »
Eu sunt de parerea lui Kinder.
Am vopsit total 3 masini pe casco, asta ar fi insemnat peste 3200-3300 eur.
Plus pb inerente, cum zice Kinder:geam spart, zgarieturi, indoituri, care de cele mai multe ori au fost inlocuite cu elemente noi.
Un calcul simplu pentru mine mi-a aratat ca mi-am recuperat cam in fiecare din ultimii 3 ani, la masinile din dotare, banii dati pe casco.
Sa nu ma intelegeti gresit:nu lucrez in asigurari si nici nu le iau partea, au si ei, cam toti asiguratorii "bubule lor".
Cred ca in final depinde de fiecare dintre noi cum priveste subiectul asta si ce experiente a avut in trecut.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #83 on: August 09, 2013, 08:05:43 AM »
Pe mine m-a costat 1200 EURO Casco la STi, facut anul trecut. E drept ca am facut la si la Tribeca in acelasi timp, si am platit tot de la inceput, de aia am avut si reduceri. Dar anul asta nu-i mai fac. Casco a fost facut la Asirom, printr-un broker.

Clabuc

  • 114
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #84 on: August 09, 2013, 10:12:44 AM »
principiul asiguratorilor e simplu - trebuie sa incaseze mai mult decat platesc intr-un an si asta chiar si pentru fiecare asigurat in parte. chestiuni ca dispersia riscului, calculele actuariale temeinice sunt notiuni de mult uitate. probabil s-a ajuns aici si datorita fraudelor si inventivitatii romanilor :)

una peste alta fiecare decide in functie de numarul de masini, preturile pieselor etc daca merita sau nu sa isi faca casco.

Un alt aspect important in favoarea asig casco este, din pacate, neseriozitatea asiguratorilor de RCA care ori nu iti platesc ori iti platesc doar un procent din reparatie si asta la service-uri obscure cu piese de cacao si personal necalificat.  Aici avantajul casco este ca, de bine de rau, iti plateste si iti alegi tu service-ul, iar daca gasiti alt sofer vinovat de accident nu vei plati mai mult anul urmator.

eu anul asta am avut reparatii relativ minore care au costat cca 70 mil deci asigurarea m-a ajutat.

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #85 on: August 09, 2013, 10:50:43 AM »
Mai e o chestie la Casco...
Multe service`uri umfla uneori nejustificat factura unei reparatii cand e vorba "sa plateasca Casco". Si normal, pe tine nu te intereseaza ca nu platesti tu...samd...
Eu am vazut cum fac la reprezentanta, la fosta masina, cand am facut mici retusuri inainte sa o vand.. "baga domle si farul ca e putin ciobit acolo, nu fi fraier"
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Clabuc

  • 114
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #86 on: August 09, 2013, 13:36:01 PM »
. Si normal, pe tine nu te intereseaza ca nu platesti tu...samd...
Eu am vazut cum fac la reprezentanta, la fosta masina, cand am facut mici retusuri inainte sa o vand.. "baga domle si farul ca e putin ciobit acolo, nu fi fraier"


ba te intereseaza si pe tine, c u cat plateste asiguratorul mai mult cu atat platesti si tu mai mult prima anul viitor si reintregirea sumei asigurate.
eu la reparatia mea am facut super studiu de piata intre smt, radacini, si autokino inclusiv negociere in numele asiguratorului desi nu am platit nimic din buzunar. rezultate : radacini cei mai scumpi, peste 100mil ; SMT locul 2 cu 90 mil si brasovu 70 mil. asa ca am platit din buzunar motorina si trenul la brasov

intr-adevar, service-urile au tot interesul sa ii jecmaneasca pe astia de la sigurari dar intr-un final tot asupra noastra se reflecta si astea.
« Last Edit: August 09, 2013, 13:38:43 PM by Clabuc »

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: wrx sti '08
« Reply #87 on: August 09, 2013, 13:41:30 PM »
Total de acord cu tine...nu in sensul asta am zis ca nu te intereseaza...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #88 on: August 09, 2013, 14:41:36 PM »
Am citit putin printre randuri....despre casco.Eu am luat Foresterul de nou.Am avut 5000 de euro pe 4 ani casco si daunele in astia 4 ani au fost de .....15000  ::) Asa ca e rentabil.Intr adevar, la capitolul calamitati e bine sa l ai.In rest probabil ca cei 15k ar fi fost 6-7k la particulari.Dar totusi...

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #89 on: August 09, 2013, 17:53:37 PM »
Am primit o oferta buna la alianz pana la urma de la Leader team. Multumesc sherban :)
Mai ramane sa caut folii acum. Si abia astept piesele de la tom... urmatorul termen e miercuri.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #90 on: August 10, 2013, 00:48:50 AM »
Kinder, nu ai de ce...ma bucur ca ti-a folosit sa te decizi.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #91 on: August 14, 2013, 12:04:16 PM »
Aveti idee cum ma prind daca H501SFJ000 se potriveste pe masina mea? Este oglinda care se inchide la lumina. Este vreun program pe undeva?

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #92 on: August 15, 2013, 21:08:22 PM »
Oh well, am dat comanda oricum. Vad eu cum potrivesc oglinda si de unde (pe iwsti spuneau ca este deja cablu tras sus pentru asta si kitul ar veni cu tot ce trebuie).
Si au venit piesele de la Tom :) Fix de ziua mea. Marian dan.pavel da? :)


Răspuns: wrx sti '08
« Reply #93 on: August 15, 2013, 21:43:53 PM »
Da sefu, reparam :P Parca am scris Marius pe card, tot te sarbatoream azi..cred :)

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #94 on: August 16, 2013, 00:04:44 AM »
1.La Multi Ani...pentru ieri, Kinder!
2. Ca veni vb de card....se poate unul si pentru subsemnatul, va rog...?
Multumesc

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #95 on: August 16, 2013, 12:32:42 PM »
@sherban, mersi :)
Avand in vedere ca mecanicul lui Tom este ocupat astazi, iar eu aseara am venit special dupa piese de la mare, am programat o chestie simpla la costadeest : tot ce tine de frane. Schimbat discuri fata+spate, placutele aferente, furtunase si lichid. Estimativ, prin telefon, mi-au spus ca este vreo 430 lei.
M-am uitat pe youtube si instalarea de turbo timer ar trebui sa fie floare la ureche... :) Daca ma lasa fimiu in weekend, incerc sa o fac.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #96 on: August 16, 2013, 21:39:01 PM »
Se pare ca am comandat frane doar pe fata.
Asa ca, dupa 2 ore, am discuri+placute noi, furtunase metalice peste tot si lichidul de frana schimbat. Placutele vechi de pe fata erau crapate deja. Bine ca le-am schimbat astazi.
Ca idee, operatiunea a fost 323 lei.
Ma bate gandul sa fac revizia tot la ei.
Si sa imi iau placute si discuri pe spate.

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: wrx sti '08
« Reply #97 on: August 17, 2013, 10:28:31 AM »
Eu o sa mi fac distributia + revizia la ei... am incredere...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #98 on: August 18, 2013, 10:51:06 AM »
Inca o tura ieri la coasta de est pentru aerisit franele. 30 min mai tarziu si un multumesc am niste frane de ma pun in cap :) neaparat trebuie sa fac la fel si pe spate.
Legat de Bov, tocmai ce am vazut asta:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1172834_10151883409354954_1673215677_o.jpg
Inseamna ca nu-i buna pentru a mea?

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #99 on: August 18, 2013, 11:23:54 AM »
Nu mai stiu ce scria pe cutia BOV-ului meu.
Sunt la birou, dar cand ajung acasa ii fac o poza si-ti trimit.