XT'ul meu
Subaru club Romania

XT'ul meu

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #60 on: May 18, 2014, 21:45:26 PM »
Un pic de confort, ca deja s'a incalzit

      
« Last Edit: October 02, 2018, 12:29:41 PM by andrei0241 »

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #61 on: November 03, 2014, 22:27:07 PM »
Am revenit de 2 sapt in tara si m'am apucat de facut km.
Zilele trecute am facut aproape 1500km, cu o medie de ~10.5l/100km, astea insa ptr ca am mers urmat de ai mei cu un Cee'd de 1.4 benzina, deci am mentinut viteze de 100-110.
Dupa nici 100 km, insa, am inceput sa aud un zgomot, un fel de huruit. Am zis ca e un rulment de pe puntea spate, insa azi am observat ca ca la franare zgomotul dispare. Bine, zgomotul nu e permanent, poate cam 20-30% din timp, insa e enervant, mai ales ca eu il aud chiar si daca am muzica data.
A mai avut cineva problema asta? O sa fac o inspectie la frane, insa nu ar strica si alte idei daca tot merg la service.

Azi am facut ITP'ul, mecanicul a ramas placut impresionat de frane. Sper totusi ca pe viitor sa apuc sa fac si upgrade'ul la frane de STi

Urmeaza zilele urmatoare sa montez rotile de iarna. Astept niste Nokian WR A3'uri, care vor fi montate pe jante de Outback, vopsite negru mat

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #62 on: November 03, 2014, 22:53:47 PM »
Asa mi faceau mie discurile si placutele fata duse. Sa le verifici bine

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #63 on: November 03, 2014, 23:43:46 PM »
Placutele nu au nici 10k de cand le'am schimbat, discurile nu aratau nici ele rau, dar o sa le inspectez mai atent de data asta

older

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #64 on: November 04, 2014, 06:54:49 AM »
Sa nu fie o problema la cutia de transfer? Franele trebuie sa faca  zgomot doar cand franezi ma gandesc eu.Si eu aveam un huruit dar era sigur de la rulmentii din cutia de transfer, acum a disparut nu stiu de ce.

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #65 on: November 04, 2014, 10:41:25 AM »
Zgomotul apare indiferent de treapta de viteza in care sunt, daca sunt la viteza constanta sau accelerez, chiar si daca o scot pe liber. Atat am putut observa ca regula, daca apas frana, chiar si usor, zgomotul dispare
2.5 XT are cutie de transfer? Stiam ca nu ... Poate la 2.0, avand si reductor  ???
« Last Edit: November 04, 2014, 10:47:03 AM by andrei0241 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #66 on: November 04, 2014, 11:30:07 AM »
Posibil un pistonas din etrier sa nu se retraga complet si sa mai tina placuta usor de tot lipita de disc. Doar atat cat sa il atinga.

La mine se aude asa cand plec de pe loc dupa ce am stat cu masina mai mult. E un sunet de metal pe metal asa care se aude ca si cand discul ar fi ovalizat. Incearca treaba asta intr-o parcare subterana. Se amplifica sunetele.
Posibil in acelasi timp sa nu fie placutele, ci sabotii de la frana de mana sa fie foarte apropiati de disc, sau strans legati. Nu stiu cum sa explic... intelegi tu. Chiar daca lasi frana jos, ei se retrag mai greu (arcuri slabite ceva...).

Totul e cu "posibil" in fata.
« Last Edit: November 04, 2014, 11:31:53 AM by MihaiFlorescu »

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #67 on: November 04, 2014, 11:52:21 AM »
Sau mai este o posibilitate, asta am patit-o si eu. Aveam blocate tijele pe care culiseaza etrierul. Dar erau blocate doar cele de jos. Practic mi-a mancat placutele de au ajuns la senzorul de atentionare, desi in partea de sus a placutei mai aveau cam jumatate.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #68 on: November 04, 2014, 12:34:26 PM »
Din cate retin, tije retractoare sunt doar la etrierii fata.
Anul trecut, dupa ce am luat masina, cand am schimbat placutele am verificat si tijele, una era gripata bocna. La momentul respectiv le scosesem, pusa vaselina noua, schimbat garniturile de cauciuc din cap (cate una pe fiecare parte).

Sabotii au fost schimbati tot anul trecut deoarece frana de mana era practic inexistenta.

O roata infranata suspectez si eu acum, insa nu am simtit nici o roata incalzita mai mult decat celelalte, iar datorita AWD'ului, nici nu le'am putut roti liber sa vad diferente intre roti

Sper sa fie de la etrieri, tot am kituri de garnituri pentru reconditionare, as scapa ieftin

Cu rulmentii de pe spate a avut totusi cineva probleme incat sa necesite inlocuire?

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #69 on: November 09, 2014, 20:57:43 PM »
Montat rotile de iarna, jante Outback cu Nokian WR A3

« Last Edit: October 02, 2018, 12:30:57 PM by andrei0241 »

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #70 on: November 26, 2014, 01:25:09 AM »
Urât arată jantele alea pe negru, ce bine ca nu mi le-am vopsit :(

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #71 on: November 26, 2014, 11:12:03 AM »
Ma bate gandul sa le fac si p'alea de vara negre, da's pacatoase ca se vede imediat mizeria pe ele. Si cum sunt si negru mat, tre sa am grija suplimentar de ele, majoritatea protectiilor nu sunt potrivite ptr mat, doar ptr lucios

Inainte sa le vopsesc am pus de proba diverse modele de jante cu diverse culori (alb, negru lucios, verde, albastru, portocaliu, roscat, chiar si jante originale de Forester SH aurii). Dupa parerea mea, pe auriul asta nu prea merge decat argintiu sau negru

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #72 on: November 26, 2014, 11:50:19 AM »
Și asta e adevărat. Pe al meu gri nu mi-a plăcut cum se vede cu jante negre.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #73 on: November 26, 2014, 11:56:27 AM »
Dupa parerea mea, pe auriul asta nu prea merge decat argintiu sau negru

...sau alb...



Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #74 on: November 26, 2014, 12:18:39 PM »
Mie imi place si dupa 3 ani cum vine... nu chiar negru, gri titan sau nu mai stiu cum se chema culoarea la Rial-urile mele  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #75 on: November 26, 2014, 12:19:52 PM »
Voi aveti clan de masini identice.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #76 on: November 26, 2014, 12:27:39 PM »
De fapt e aceeași mașină, și sunt vreo 4 tipi pe forum care scriu de ea :D

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #77 on: November 26, 2014, 13:47:50 PM »
@Mihai: da, modelul ala poate'ar arata bine si pe alb, dar la cat costa de noi mai putin conteaza culoarea. Iar folosite nu prea am vazut la noi. Plus ca am impresia ca majoritatea's pe 18" si dau f bine cu garda la sol micsorata ... prea multe cheltuieli.

Eu pusesem niste Ultraleggera, ca in poza, pe 18 sau 19", albe, si nu dadeau deloc bine p'a mea. Evident, gusturile nu se discuta


celalalt

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #78 on: November 26, 2014, 13:55:15 PM »
Hm...ce cunoscuta imi pare imaginea.Seamana putin cu Foresterul meu asta vara...

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #79 on: December 03, 2014, 18:32:39 PM »
Ptr ca nivelul de ulei scazuse sub minim si nu gaseam sa completez, am ales sa schimb uleiul complet saptamana trecuta.
Am mers pe Motul X-cess 5W40 de data asta.
In weekend am facut ~1000km, uleiul pare sa fi ramas la acelasi nivel, desi am mers mai tare decat de obicei.
Cu ocazia asta am aflat si ca la un mers 140-180 media de consum e in jurul a 15%, dar m'am si convins ca un upgrade al sistemului de franare ar fi f bine venit, o sa caut un set complet fata/spate de pe STI. A tot fost unul de vanzare cetava luni, dar pana sa ma hotarasc eu, s'a vandut.
Nokian'urile A3 mi se par o alegere f buna, pe zapada din weekend nu mi'au facut nici o problema, insa nici pe soseaua uda nu am simtit nevoia de ceva mai bun, desi n'am menajat deloc masina